Samsung i900 - Labor omnia vincit

Multimédia

A hátlapi kamera 5 megapixeles, autofókuszos, működését gyenge fényviszonyok között LED-es villanó segíti. A képminőség alapvetően jó, a zajszint és a zajszűrés mértéke rendben van, csak a gép néha hajlamos egy cseppet (úgy 0,5-1 fényértékkel) túlexponálni a képeket. A hasonló tudású készülékek között - többek között emiatt - közepesnek számít, erről bővebben az 5 megapixeles összehasonlító tesztünkben lehet tájékozódni.

Samsung Omnia

Beállítási lehetőségekből sok van, gyakorlatilag mindent elérhetünk, ami csak szükséges lehet. Az érzékenység viszont sajnálatos módon csak ISO 50 és ISO 200 között állítható, a zajszint viszont a legmagasabb fokozaton is mérsékelt. Az éjszakai mód csapnivaló, ha ezt benyomjuk, a szoftver automatikusan ISO 50-et és +3-as telítettséget állít be, ami biztos jó valamire, de éjszakai fotók készítésére pont nem. Ha így próbálunk fotózni, olyan alulexponált vackokat fogunk kapni, mint az utolsó előtti tesztfotó. AUTO módban viszont egész jó eredményt érhetünk el - alsó sor közepén látható kép. Kissé szomorú vagyok emiatt, mert több alkalommal is említettem a Samsungnak, hogy ez így nem jó, de nem hittek nekem.


A gyári fülhallgató és a hozzá tartozó 3,5 mm-es átalakító/hosszabbító

A gyári fülhallgató elég... bután néz ki, szó mi szó. Viszont mivel két részből (egy 3,5 mm-es jack csatlakozós hosszabbítóból és magából a fülhallgatóból) áll, simán használhatjuk a saját fülesünket is. A hangminősége egyébként nem rossz, de olyan idétlenül néz ki, hogy én nem használnám. A zene kihangosítva közepes minőségben szólal meg.

Nézzük a zenelejátszó szoftvert. Indítás után nem gyenge iPhone-érzése lehet az embernek, persze ezzel nincs semmi baj, mivel az Apple telefonjában igen kifinomult és felhasználóbarát lejátszó van. Zenéinkre album, előadó és stílus szerint tudunk szűrni, továbbá használhatunk lejátszási listákat is. Az album nézet véleményem szerint sokkal gyengébb, mint a nagy konkurens cover-flowja, egyrészt azért, mert a borítók alatt nincs kiírva az előadó, csak az album neve, másrészt mert nincs görgetőrutin, úgyhogy csak egyesével tudunk lépkedni közöttük - ez már húsz albumnál is necces, száz fölött meg egyenesen használhatatlan. Az összes szám kilistázása is gagyi, a számok ugyanis nem abc sorrendben vannak, innentől ez szintén használhatatlan.

A zenelejátszáskor további kellemetlen meglepetések jönnek. Mondjuk a normális hangszínszabályzó hiánya. Van ugyan ekvalízer, de egyrészt csak bedugott fülhallgatóval használhatjuk, másrészt nem definiálhatunk egyéni sémákat, csupán a gyáriak közül választhatunk, melyek sorban a következők: wide, dynamic, club, surround, rock, pop, dance, live, bass. A hangerőszabályzó viszont még gázabb, ugyanis öt, azaz öt lépésben állíthatjuk a hangerőt. Fülesnél mondjuk annyira nem gáz a dolog, mivel ugye a hosszabbítón is van tekerő (igaz, elég kis utat tud bejárni), tehát elég, ha szoftveresen maximumra rakjuk és utána nem nyúlunk a telóhoz. Szerintem ettől függetlenül alap lenne egy legalább tíz, de inkább húsz lépcsős skála. Persze a rendszerhangerő használatával ez a skála huszonötre (5 x 5) tornászható, de lássuk be, ez nem a legjobb megoldás. A maximális hangerő lehetne kicsit nagyobb, bár gondolom a "meg ne süketüljön szegény júzer" jogszabályok miatt tud csak ennyit. A számokat léptetni lehet a csúszka segítségével, de nem teljesen dinamikus, itt is lépcsők vannak. További gond, hogy a Today képernyőről csak akkor tudjuk kezelni a zenelejátszót, ha a Widgetes nézetet használjuk.

Összességében úgy gondolom, hogy a zenelejátszóra ráfért volna még pár fejlesztés, melyek hiányában az Omniára semmiképp sem mondhatjuk, hogy zenei szempontból kimagasló lenne, inkább az "átlagos" a találó kifejezés. Persze egy külső programmal megoldhatjuk az említett problémák egy részét, a MortPlayer például egy igen jól kezelhető darab, viszont a kezelőfelülete kevésbé látványos.

A filmekkel hasonló a helyzet. A szoftver alapvetően nem rossz, boldogul a DivX-es és XviD-es tartalmak egy részével, de sajnos egyes kodekek van, hogy kiakasztják. Ezt könnyen lehetne orvosolni a TCPMP telepítésével, de a program sajnos nem indul el az Omnián. Mielőtt elfelejtem: FM-rádió van, a többi program sémájára épül, nagyon jól kezelhető, a hosszú fülesnek köszönhetően a hangminőséggel sincs gond.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés