Samsung Galaxy Note II - kifinomult óriás

Szoftverek, szolgáltatások, S Pen

Elsőre kicsit idegesítőnek tűnhet, hogy a használat megkezdése után a készülék folyamatosan tippekkel lát el minket a kezelhetőséggel kapcsolatban, de egy-két felugró ablak bezárása után az ember rájön, hogy nem egy felesleges dologról van szó. A Note II-ben ugyanis kényelmi funkciók garmadája áll a felhasználók rendelkezésére, melyek egy része ugyan megosztó (vagy legalábbis kevésbé hasznos), akadnak jól használható dolgok is. Ilyen például a kezdőképernyő üzzemódja, mely lehet alap és egyszerű. Előbbi az Android rendszernél megszokott widgeteket és ikonokat jelenti, utóbbi pedig egy könnyebben kezelhető, nem túl sok ikonnal ellátott widgetrendszert jelent, melyet laikusok is könnyen tudnak használni. Bár ők nem fognak Note II-t venni.

Samsung Galaxy Note 2 Samsung Galaxy Note 2

A beállítások alatt több helyen is piszkálhatjuk a már említett feature-öket, például a mozgás menüpont alatt. Rögtön a lista elején van a kissé furcsa elnevezésű röpke pillantás, melynek használatát az előző oldalon lévő videó végén is demonstráltam: ha a készülék hátlappal lefelé, kikapcsolt képernyővel hever, elég elhúznunk kezünket fölötte ahhoz, hogy egy pillanatra felvillanjon a képernyő és láthassuk az időt, az elmulasztott eseményeket és az akkumulátor töltöttségét. Hasznos funkció a dupla érintéssel való listagörgetés, alul/felül ütögetve a készüléket a lista legelejére vagy végére ugorhatunk. Megtalálható továbbá a tenyérhúzással történő képernyőmentés és a kijelző eltakarásával történő némitás, ha a médialejátszóban vagyunk.

Az egykezes használatra külön odafigyelt a Samsung, ami nem csoda, a képernyőt egy hüvelykujjal lefedni valószínűleg csak mutánsok (vagy tényleg hatalmas tenyérrel rendelkező emberek) tudják. Viszonylag kevés olyan része van a szoftvernek, amit az egykezes használatnak megfelelően kicsinyíthetünk és tolhatunk a képernyő egyik részére, de azok hasznosak: a billentyűzet és a hívás közben megjelenő gombok, a számológép és a képernyő feloldóminta.

Samsung Galaxy Note 2 Samsung Galaxy Note 2

Ezzel pedig el is érkeztünk az S Pen tollhoz/ceruzához, melyhez szintén sok kisegítő lehetőség tartozik. Fontos dolog, hogy a Note II érzékeli, ha kihúzzuk a silójából, melyet egyrészt az állapotjelző sorban lévő ikonnal jelez, másrészt a készenléti képernyőn létrehoz egy külön oldalt, mely egy tollhoz kapcsolódó widgetet tartalmaz (a jegyzeteket érhetjük el róla). Szintén hasznos, hogy a készülék képes figyelmeztetni minket, ha úgy indulunk el, hogy nem raktuk vissza a tollat a helyére; mindezt úgy éri el, hogy a giroszenzor segítségével nézi, hogy nyugalmi állapotban van-e a telefon. Az pedig szintén hasznos, hogy a tollhasználatkor a domináns kezünket is kiválaszthatjuk. Az S Pen pedig gyönyörűen működik: nem arra az elvre épül, amire a pár ezer forintért megvásárolható kiegészítők, hanem arra, amire a grafikusok hű társaként szolgáló digitális rajztáblák. Ezért is lehetséges, hogy a kijelző már jó másfél-két centiméteres távolságból is érzékeli a tollat, egy apró kört is ki tud rajzolni a kijelzőre, ahova mutatunk. Ezt pedig több helyen is lehet hasznosítani; ha például csak rámutatunk egy ikonra, akkor a rendszer kiírja annak funkcióját (olló ikon: kivágás), plusz videók tekergetésénél is láthatunk egy-egy előnézeti képkockát arról a pozícióról, ami fölött a toll van. Ha pedig hozzáérünk a kijelzőhöz, akkor megtörténik a gombnyomás/tekerés/stb. A nyomás erősségét a Note II elődje 256-os skálájával ellentétben 1024 szinten érzékeli, aminek önmagában nyilván nincs sok haszna, de jól mutatja, hogy a Samsung sokat csiszolt ezen a részen is.

A tollat persze szövegbevitelre is lehet használni, azaz írhatunk vele. A kézírásfelismerés remekül működik, még a magyar ékezetes betűket is felismeri a rendszer, ráadásul tanítgatni sem kellett ehhez. Viszont a nagy méretből adódóan szintén hatalmas virtuális billentyűzet mellett egy kicsit talán feleslegesnek tűnik ez a beviteli mód, gépelni ugyanis olyan jól lehet a Note II-n, hogy úgyis az lesz az elsődleges írásmód. Emiatt kicsit frusztráló, hogy kihúzott toll esetén a szoftver alapértelmezésben a kézírást erőlteti, ha szövegbevitelre kerül a sor. Mondjuk egy kattintás átváltani a billentyűzetre, úgyhogy annyira nem veszélyes a dolog. A tollnál egyébként vannak kényelmi funkciók az S Jegyzet szoftverben is; ilyen például az ábrafelismerés, ha rajzolunk egy bénácska kört, a szoftver képes egy normálisat csinálni belőle.

Samsung Galaxy Note 2 Samsung Galaxy Note 2

Az új magyar szoftver hozta el az osztott képernyős üzemmódot, melyet a Note 10.1-es táblagépnél már láthattunk. Ha sokáig nyomjuk a vissza gombot, a képernyő bal oldalán megjelenik egy kis nyíl, melyet elhúzva a leghasznosabb alkalmazokat bedobálhatjuk a kijelzőre. Nem érhető el minden, de a választék elég nagy: ChatON, Chrome, E-mail, Galéria, Gmail, Internet, Google Talk, Google Maps, Facebook, Üzenetek, Videó lejátszó, YouTube, S Jegyzet. Ezen alkalmazások közül két darabot egyszerre is megjeleníthetünk a kijelzőn, hogy melyik mekkora, azt is mi döntjük el, lehetnek fele-fele méretben és mondjuk 1:3 arányban is. Hogy az egy-egy jegyzet létrehozásakor használható drag&dropoláson kívül ennek mi értelme, azt nem tudom; az 5,5 hüvelykes kijelző nem elég nagy ahhoz, hogy érdemben egymás mellett futtassunk mondjuk egy Facebookot és egy böngészőt. De látványosnak mindenképp látványos ez a szolgáltatás.

Samsung Galaxy Note 2 Samsung Galaxy Note 2

Szoftverek tekintetében jól állunk. Az összes Samsung készülékről ismerős ChatON kliens megtalálható, ahogy a felhő alapú Dropbox is része a kínálatnak, 50 GB tárhelyet kapunk benne. A Game Hub a közösségi játékot hivatott erősíteni, az AllShare Play pedig a vezeték nélküli tartalommegosztásra jó (DLNA). A Readers Hub egy elektronikus könyvolvasó bolttal együtt, az S Voice pedig a Samsung hangalapú személyi asszisztenese, melyet a home gomb dupla megnyomásával érhetünk el. Google Now is van, a menü gombot kell nyomva tartanunk az eléréséhez.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés