Hirdetés

RHA T20 - leheletnyi különbségek

Bevezető, doboz

Egy ideje már ismerjük az RHA névre hallgató brit márkát, az Andrew Reid és Lewis Heath által alapított cég kizárólag hordozható audioval foglalkozik. Már az MA350 névre hallgató, belépőszintű fülhallgatójuk sem volt rossz, de az igazi élmény pár fokkal és néhány tízezressel fejjebb kezdődik: a T10i kipróbálása után éreztük igazán, hogy érdemes komolyan venni ezt a gyártót, hiszen a középkategóriás fülhallgató már minden téren olyan minőséget produkált, ami vetekszik a nagy múltú gyártók felső-középkategóriás termékeivel.

RHA T20 teszt
[+]

Első hallásra furcsa lehet, hogy hatvanezer forintnál drágább in-ear fülhallgatókat középkategóriásnak nevezünk, de az abszolút csúcskategória sosem volt filléres, az AKG K3003 például 300 000 forintot kóstál, de a Sennheiser IE800 is 210 000 forintba kerül. Mi abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy mindkét eszköznek fültanúi lehettünk, így nagyjából van viszonyítási alapunk az in-ear hangkeltők terén. Ennek megfelelően vettük fülünkbe az RHA új, T20 névre hallgató készülékét, ami a fent említett eszközök árának töredékéért, 70 000 forint környékén vihető majd haza.

RHA T20 teszt
[+]

A csomagolás szinte teljes egészében megegyezik az elődével, nincs is ezzel semmi gond, nagyon ízlésesen alakították ki: a lehajtható fedlap mögött megcsodálhatjuk a fülhallgatót és minden tartozékot anélkül, hogy magát a csomagolást kibontanánk, amit egyébként alulról tudunk megtenni. A fülhallgatón kívül találunk benne egy kemény tokot a hordozáshoz, 3 féle szűrőt, valamint 10 pár illesztéket.

Kialakítás, behelyezés

A fémből készült fülhallgatóház nem esett át komoly változtatásokon, behelyezni továbbra sem a hagyományos módon, hanem a kábelt a fül mögött elvezetve kell. Ez elsőre bonyolultnak és macerásnak tűnhet, de ha az ember megszokja, akkor semmivel nem körülményesebb, mint egy hagyományos fülhallgatót behelyezni, cserébe viszont sokkal stabilabban ül a fülben, a hallható kábelzajt pedig minimálisra csökkenti. Kellemes apróság, hogy a vezeték és a fülhallgató találkozásánál kék és piros színnel jelölve van a bal, illetve a jobb oldal, ennek köszönhetően azonnal láthatjuk, hogy melyik oldal hova megy, rosszul gyakorlatilag nem is tudjuk behelyezni.

RHA T20 teszt
[+]

Mielőtt használatba vesszük új szerzeményünket, mindenképpen érdemes rászánni egy órát, hogy megtaláljuk a számunkra ideális szűrőt és illesztéket. Ez kiemelten fontos, hiszen a meghajtó és a fülünk között ezek szolgáltatják a kapcsolatot. Ha túl kicsi illesztéket használunk, akkor a vártnál kevesebb basszust érzékelhetünk, ha pedig egy leheletnyi többletet szeretnénk magas hangokból, akkor nem érdemes a gyári Reference szűrőt hagyni rajta. Hasznos lehet mindegyik kombinációt végighallgatni, az illeszték anyaga a hangra is befolyással van, illetve azt sem szabad kihagyni a képletből, hogy az ember két hallójárata eltérő méretű lehet, elképzelhető, hogy az egyikbe kisebb illesztéket kell tennünk, mint a másikba, csak arra kell figyelni, hogy anyagra egyformát használjunk.

RHA T20 teszt
[+]

Kézbe véve feltűnő, hogy a fülhallgató jóval nehezebb, mint ahogy azt a hasonló termékektől megszoktuk, a 39 grammos össztömeg viszont hosszútávon egyáltalán nem zavaró, ha az ember helyesen, a megfelelő gumiharanggal és a fülhorog beállításával helyezte be. A 10 pár illeszték rettentően soknak hangozhat, de még így is támadt némi hiányérzetünk, a szivacsokból például csomagolhattak volna hozzá egy kisebbet, a szilikonokból pedig a legnagyobb sem akkora, ami biztosan mindenkinek kényelmes.

Tesztkörnyezet, hangminőség

A tesztkörülményeink ideálisak voltak, hiszen sikerült újból beszerezni az RHA T10i-t a közvetlen összehallgatáshoz, a forrás pedig egy Astell&Kern AK100 volt, ami a kiválóan hangolt DAC-ja miatt remek választás a fülhallgatókhoz. A T20-at bejáratott állapotban kaptuk meg, a tesztfájlok tekintetében pedig igyekeztünk a legjobb minőségre törekedni,jellemzően veszteségmentes, PCM-kódolású wav fájlok, illetve 24 bites, 192 kHz-es FLAC-k kerültek a repertoárba, de akadt egy-két 320 kbps bitrátájú mp3 is.

RHA T20 teszt
[+]

A T10i-ben dolgozó, hagyományos 770.1 típusú, dinamikus meghajtót a gyártó egy DualCoil™ nevű, kettős lengőtekercses meghajtóra cserélte. A gyártó szerint a két dinamikus meghajtó egymástól függetlenül működik, a két driver pedig a frekvenciatartomány más-más részéért felelős. Ez a technológia alapvetően nem ismeretlen, főleg az armatúrás fülhallgatóknál bevett szokás, hogy több armatúrát helyeznek el oldalanként (akár 3-4-et, de gyakran még ennél is többet). Érdemes megjegyezni, hogy a T20 esetében nem teljesen külön dolgozó meghajtókat kapunk, hiszen mágnesből például csak egy darab található benne, ebből adódóan nem is állhatnak teljesen külön egymástól. A T10i-vel összehasonlítva a T20 frekvenciamenete főleg a magas tartományokban jobb, egyébként nagyon hasonlítanak egymásra.

RHA T20 teszt
[+]

Első meghallgatásra alapvetően nagyon hasonlónak bizonyult a két csúcs-RHA, testes hanggal rendelkeznek, nem válnak unalmassá vagy fárasztóvá hosszú távon sem. A T20 mélyei nagyjából pontosan ott vannak, ahol az elődé, a mélyközép tartomány áll előtérben, a sub-basszus pedig tisztességesen jelen van, gyors és pontos, de egyáltalán nem túlzó, épp csak annyira nyilvánul meg, amennyire kell neki. A középtartomány kevésbé szorul háttérbe, mint az elődnél, talán a kicsit még szofisztikáltabb mélyek miatt. A magasaknál már komoly előrelépés mutatkozik, az elődnél kritizált sibilance-effekt, azaz az „s„ és „sz" hangok szúróssága és az átlagosnál erőteljesebb alapzaj problémája még mindig fennáll ugyan, de már sokkal visszafogottabban, részletességben pedig tényleg sokat lépett előre a fülhallgató. Egy-egy hosszú lecsengésű magas hangszert (pl. triangulum) más hangszerek, esetleg énekhang mellett másodpercekkel tovább hallunk.

Kompatibilitás, összegzés

A különböző szűrőket már a T10i esetén is nagyon szerettük, a mi kedvencünk akkor a Treble, azaz a magasakat kiemelő példány volt, de ezúttal úgy éreztük, hogy erre nincs szükség, az átlagos ízléshez tökéletesen passzolt az alapértelmezett Reference szűrő. A 200 Hz alatti tartományokban +3 dB-t ígérő Bass filter ezúttal is a basszusok megszállottjainak kedvence lesz, a szolidra vett sub-basszus tartomány egészen megélénkül vele, sokkal ütősebb, erőteljesebb, kiemeltebb vele. Ennek azonban ára van, ha ezt a szűrőt használjuk, akkor a kellemesen hallgatható középtartományra olykor ráül egy kellemetlen „basszusosság", ami főleg akusztikus zenék esetén tud zavaró lenni. A Treble szűrő már sokkal kisebb különbséget mutat a Reference-hez képest, mint az elődnél, állítólag 1 kHz fölött itt is +3 dB a különbség, de a T20 magas tartománya annyira hangsúlyos már alapból is, hogy ezt már tényleg alig lehet meghallani.

RHA T20 teszt
[+]

A kompatibilitás sokkal egyszerűbb a T20 esetén, mint a T10i-nél, hiszen az i nélküli RHA-modellek a normál fülhallgatók, ezekhez nem tartozik headset és távvezérlő. Gyakorlatilag bármilyen 3,5 milliméteres jack csatlakozóval rendelkező telefonba bedughatjuk, az más kérdés, hogy ezek a mobilok már nagyon kevéssé képesek kihozni egy ilyen eszköz tudását. A felsőkategóriás mobiltelefonok között akad egy-két olyan típus, amihez esetleg érdemes lehet egy ilyen fülhallgatót beszerezni, az olcsóbb mobilok jellemzően csak szenvedni tudnak vele. Ha bejövő hívásunk érkezik, akkor nem muszáj kivenni a fülünkből a T20-at, de a telefont mindenképpen a szánkhoz kell tartani, ha szeretnénk, hogy a másik oldalra is eljusson a hangunk.

RHA T20 teszt
[+]

A T20-at nagyon sokan meghallgattuk, Bone123 kollégának például sokkal jobban tetszett a T20, mint a T10i, volt, aki egyiktől sem volt különösebben elájulva, akadt ember, akinek még a normál szűrővel is túl hangsúlyos volt a mély (jellemzően nagyzenekari hangversenyeket hallgat az illető), de azt összességében mindenki elismerte, hogy egy kiváló minőségű fülhallgató lett a T20, ebben az árkategóriában pedig már abszolút a szimpátia és az egyéni ízlés határoz meg mindent. 70 000 forint környékén jelenhet meg nálunk a T20, ha a 10 000 forinttal olcsóbb T10i-hez képest nézzük, akkor azt mondhatjuk, hogy megérheti az árkülönbséget az utód, hiszen a jobb részletezőképesség, a kicsit szélesebb térérzet és a szebben megnyilvánuló magas tartomány az utód javára szól, de ha valaki már korábban megvásárolta a T10i-t, annak nem biztos, hogy érdemes az újabb modellre váltania. Vásárlás előtt mindenkinek javasoljuk, hogy alaposan, a saját forrásával és zenéivel hallgassa meg a T20-at, ezt megteheti a MuziX-nál, ahonnan a tesztkészüléket kaptuk. A T20-nak az elődhöz hasonlóan Tetszett plecsni jár, ha megmaradt volna a headset-funkció és még több illeszték járt volna hozzá, akkor a magasabb kezdőár ellenére is belefért volna az Ajánlott.

RHA T20

szentkuti11

A tesztkészüléket a MuziX küldte el nekünk.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • RHA

Azóta történt

Előzmények