Qtek 8500 - lelke van

Bevezető

Okostelefon. Smartphone. Operációs rendszerrel ellátott mobilkészülékek. Egyre gyakrabban használt szavak, egyre inkább terjednek azok a mobilok, amelyek már valóban nem csak telefonálásra, hanem rengeteg egyéb feladat ellátására is alkalmasak. A piacon több nagy cég is van, amely operációs rendszerek készítésével foglalkozik, a legismertebb a Symbian. Persze itt volt némi lépéselőny a többiekkel szemben, hiszen a piacvezető Nokia ezt a rendszert választotta okostelefonjaihoz, így nem is meglepő, hogy pillanatok alatt a Symbian vált a világ vezető mobil operációs rendszerévé.

Persze a többiek sem akartak lemaradni. A PocketPC-k világából elkezdett kiválni egy olyan szegmense a készülékeknek, amelyek már nem csak tenyérszámítógépként működtek, hanem SIM kártya behelyezése után képesek voltak mobiltelefonként is funkcionálni. Igen ám, de ezek az eszközök – miután a tenyérszámítógépekből alakultak ki – méretükben nagyobbak voltak egy hagyományos mobilnál, ráadásul ebben a szegmensben leginkább a Windows operációs rendszer hódított, amely eleinte kevéssé volt felkészítve a mobilos funkciókra.

Telt-múlt az idő, a Palm rendszerek is beszálltak a buliba (híres ilyen termékcsalád a Treo), újabban találkozhatunk Linux készülékekkel is, de az élen a helyzet nem változott: első a Symbian, utána a többiek. A Microsoft viszont nagyon kapaszkodik, a PocketPC-re írt operációs rendszerüket hozzáigazították a mobilos funkciókhoz, ennek pedig már a második generációját éljük. A rendszer neve Windows Mobile 5, jelen tesztünk főszereplőjében is ez ketyeg.

Említést érdemlő esemény még a történetben a Motorola MPx200, amely az egyik első, széles körben ismert Windows rendszerű telefon volt úgy, hogy méretbeli paraméterei alapján simán belefért az akkori normál készülékek mezőnyébe. Persze jó ronda volt, de a tudás kárpótolt, a mai napig rengeteg ilyen telefon van forgalomban. A Qtek 8500 is ezen az úton jár, ám itt már odafigyeltek a formatervre. A HTC Startrek 100, valamint az i-mate Smartflip ugyanez a készülék.

Külső

Egy formaterv megítélése mindig szubjektív, de az összes ismerősöm szerint ez a telefon szép, vagy legalábbis érdekes. Szerintem szép is és érdekes is. A Qtek 8500 ugyanis összecsukható készülék, de ami igazán kellemes, hogy némiképp a penge irányzat felé hajló vastagsági paraméterekkel rendelkezik. Ezzel együtt sikerült olyan külsőt rajzolniuk a tervezőknek, amely egyedi, és igen finom részletmegoldásokat tud felmutatni.

A fedlapon egyértelműen a kör alakú betét vonzza magára a tekintetet, amelynek közepében négyzet alakú kijelző ücsörög. Erre a kör motívumra próbáltak rágyúrni a tervezők is, ugyanis háromféle analóg órát is kirámolhatunk rá, ezzel igencsak feldobható az egyébként sem csúf külső. A kijelző felett található a kamera, de sokkal lényegesebb, hogy a fedlap alsó részén ívesen helyezkedik el három gomb, amelyek elsődleges feladata a médialejátszó kezelése, de sok egyéb okosságot is vezényelhetünk így.

A fedlap és a hátlap anyaga fém, ráadásul redős kialakítású, amely nagyon jó fogást eredményez. Unalmas sajtótájékoztatón remekül idegesíthetjük a többi újságírót, ha körmünkkel kapirgáljuk, minél sebesebben, annál magasabb hangot ad... Érdekes megoldás, hogy a fedlap szélén vannak az oldalsó gombok (hangerő, hangvezérlés), az alsó részen csak a töltő, a headset és az adatkábel csatlakozója található és az első igazi csalódás: nem miniUSB ez, hanem valami még minibb, konkrétan semmivel nem kompatibilis. Persze a gyári dobozban ott figyel a kábel és a füles is, de azért ejnye.

A hátlap alatt érdekes megoldásra bukkanhatunk. Egyrészt az akkumulátor kivétele nélkül cserélhető a SIM kártya, viszont a SIM kártya kivétele nélkül nem cserélhető a microSD memóriakártya, hiszen alatta helyezkedik el. Ezt az újabb ostobaságot azzal próbálta kompenzálni a gyártó, hogy az akkumulátor kiszedése pofonegyszerű, hiszen csak egy kis zsinórt kell meghúzni.

Kijelző, gombsor

A kinyitott telefon gombsora félig-meddig ismerős, hiszen a süllyesztett design már a Motorola V3 óta hódít. A Qtek 8500-ban lágy formákat használtak a tervezők, szerintem külön csoport foglalkozhat a gyártónál a gombsorral, mert az istenített billentyűzettel rendelkező 8310i után a ez a modell is olyan beviteli felületet kapott, amelyet nem érhet panasz. Szép is, kezelhető is, logikus is.

A fedlap belső részén található kijelző 240x320 pixeles felbontással rendelkezik, ám csak 65 ezer színű, hiszen a Windows Mobile rendszerszinten csak ennyi árnyalattal tud megbirkózni. A külső ablak 128x128 pixeles, akkora, mint egy 6230-as Nokia képernyője. Ez szintén TFT technológiával készült, így igen szép képet biztosít.

A készülék lelke egy 195 MHz teljesítményű Texas Instruments processzor, amely arra simán elegendő, hogy egyszerre fusson a médialejátszó, a pasziánsz és az üzenetszerkesztő. A 64 megabájtos belső kapacitásból nem marad sok, nagyjából 15 megabájt áll rendelkezésre arra, hogy ilyen-olyan alkalmazásokkal és multimédiás tartalmakkal szórjuk tele. A készülékben már magyar nyelvű Windows található, amely néha megmosolyogtató kifejezéseket használ.

Alapfunkciók

A Windows Mobile 5 Phone Edition igen kellemes felületet biztosít. Persze lehet utálni is, akik mondjuk Apple-t használnak, azok inkább ne is vegyék a kezükbe a Qtek 8500-at, hiszen leginkább azért képes igen hasznossá válni az eszköz, mert tökéletesen szinkronizálható a Windows-zal, feltéve, ha van legalább egy SP1 a gépen, mert anélkül nem telepedik fel az ActiveSync.

Maga a menürendszer egy korrektül paraméterezhető aktív desktopból áll, a funkciók pedig a start menü megnyomásával jönnek elő. A kilenc ikonossá váló képernyőn nem fér el egyszerre az összes menüpont, ezért léptetni kell. Persze különböző szoftveres megoldások már léteznek ennek könnyítésére, csak ügyesen kell keresni a neten.

A paraméterezhetőség jónak mondható, a külső és a belső képernyő garfikája is variálható, a két gyári séma mellé érdemes letölteni egy-két extrább verziót is. A névjegyzékről annyiban érdemes beszélni, hogy egy mozdulattal áttolhatóak a SIM kártyán tárolt bejegyzések, de vigyázzunk, mert csak azokat a hívókat tudja beazonosítani a készülék, akiknek a száma nemzetközi formátumú. A legjobb megoldás, ha az Outlook címjegyzékét toljuk át a telefonra, így biztos minden klappolni fog. Sajnos képet alapesetben nem csatolhatunk a nevekhez, ez megint egy olyan funkció, amit csak 3rd party szoftver segítségével oldhatunk meg. Amit viszont kötelezővé kéne tenni minden telefonba, az a T9 alapú keresés, ahol elég csak egyszer lenyomni a keresett név betűihez tartozó számokat. Remek, tényleg, ráadásul a kezdőképernyőről is működik mindenféle trükk nélkül, ha például tudom, hogy a Polacheck száma melyik három karakterrel kezdődik, akkor azt beütöm és már fel is ajánlja hívásra a kollegát a rendszer.

A hívásfogadás a fedlap kinyitásával is történhet, de nagyon praktikus módon a hívást a külső kijelző alatti gombokkal is el lehet utasítani, sőt, fogadni is, ám ilyenkor egyből kihangosított állapotba kerül a másik fél.

Az üzenetkezelés sem okoz meglepetést, hiszen az Outlookra hajazó rendszerről beszélhetünk, amely közös mappába tárolja az SMS, az MMS és az email üzeneteket. Még sok-sok iromány esetén is gyors a listázás. Hiába viszont a magyar szoftver, az ékezetes betűket csak a csillag gomb hosszas nyomására előbukkanó szimbólumlistából választhatjuk ki, ráadásul annak is csak a második-harmadik oldalán kaptak helyet. Ellenben ha használjuk a magyar T9-et, akkor könnyedén írhatunk ékezetes szavakat is.

Multimédia

A fedlapon található 1,3 megapixeles kamera a készülék jobb oldalán fellelhető gombbal is aktiválható. A kereső teljes képernyős, a zoom 5 lépcsőben, a fényerő 9 fokozatban állítható. A szokásos effektek itt is megtalálhatóak, választhatunk felvételi módot, van önkioldó, az exponálás hangja pedig kikapcsolható. Ha lecsukjuk a fedlapot, akkor a külső kijelző veszi át a kereső helyét, az alatta levő gombokkal pedig exponálhatunk, így az önarckép készítésének sincs akadálya.

Az elkészült képek, hm, nos, hát lehetnének jobbak is. A videorögzítésnél is mindenféle beállítási lehetőség adott, de a 176x144 pixeles felbontás nem izgatott fel annyira, hogy ezekkel érdemben babráljak.

A Windows beépített médialejátszója a szokásos fícsörökkel kedveskedik, de nem is ez a lényeg, hanem hogy itt válnak újra hasznossá az előlapi gombok, amelyekkel bármikor indítható a zenelejátszás. A hangminőség önmagában közepesnek mondható, a mellékelt füles az átlagnál picit jobb, de persze nem az igazi, ráadásul az egyedi csatlakozó miatt nem tudjuk lecserélni egy másik headsetre. A füles másik problémája, hogy kicsit halk, viszont ügyes megoldás, hogy a hangerőt egy csúszka segítségével állíthatjuk.

A gyári játékok nem okoznak meglepetést, hiszen a Pasziánsz mellett a Bubble Braker található meg, de a készülék jellegéből adódóan azt telepítünk ezek mellé, amit csak akarunk.

Iroda

A Qtek 8500 természetesen nagyon erős az üzleti alkalmazások terén. A naptár részt talán nem kell külön bemutatni senkinek, aki már látott Outlook Calendar-t. Nagyon jól átlátható és könnyen kezelhető rendszerről van szó, amely kis szakértelemmel nem csak az otthoni, hanem céges levelezőrendszerrel is okosan összelőhető.

A forgalmazó biztosított egy CD-t is a készülékhez, amelyen a ClearVue programcsomag foglalt helyet. Ezek a szoftverek nagyjából 6 megabájtnyi kapacitást kérnek a memóriából és ennyit tényleg érdemes áldozni rájuk, ugyanis Word, PDF, Excel és PowerPoint dokumentumok nyithatóak meg segítségükkel.

A kellékek között van egy teljesen alap számológép, külön mappában pedig a hangjegyzetek. Miközben azt próbáltam felderíteni, hogy beszélgetés közben használható-e (nem), ki kellett hangosítanom a készüléket, és bizony olyan szinten torz volt, hogy tényleg semmit nem lehetett érteni. Sajnos beszélgetőpartnereim is gyakran panaszkodtak visszhangra, néha én is nehezen értettem őket, és ez a füles használatával sem változott. A nem beszélgetés közben működtetett diktafon segítségével rögzített hangokból egy mozdulattal csinálhatunk csengődallamokat is.

Adatkommunikáció, akkumulátor

A telefonban nincs 3G és nincs infra. Van viszont GPRS, EDGE és Bluetooth. A beépített Explorer nem éppen a legtökéletesebb böngésző, a neten gyakorlatilag szinte a legtöbbet megtalálható Windows Mobile szoftverek kizárólag ennek továbbfejlesztett verziói, érdemes letölteni egy könnyebben kezelhetőt. Chat függő felhasználók számára örömteli, hogy a telefonban helyet kapott az MSN mobilos verziója is.

A Bluetooth kapcsolaton keresztüli fájlküldés sajnos csak egyenként megy (a magyar szoftverben „sugárzás” néven található meg az opció), ha számítógéppel szeretnénk összekapcsolni a telefont, arra a legjobb és legegyszerűbb módszer az ActiveSync és az USB kábel. Így egyszerűbben alatt megoldható a másolás, ráadásul automatikusan szinkronizálásra kerülnek a névjegyek, a levelek, a böngészőnk könyvjelzői és a feladatok is. Sajnos a Bluetooth verziószáma csak 1.2 és az USB is még a régi, 1.1-es szabvánnyal működik.

A hátlap alatt egy mindössze 750 mAh teljesítményű, ránézésre is vékonyka akkumulátor kapott helyet. Höhö, gondoltam, inkább viszek magammal töltőt mindenhová, mert ismerve az MPx200 teljesítményét, ez bizony fel fogja dobni a talpát hamar. Hát nem. Kíméletes üzemmódban elment három napig is, de úgy is kihúzott két teljes napot, hogy folyamatosan be volt kapcsolva, körülbelül 100 SMS-t küldtem és fogadtam, továbbá nagyjából egy órát beszélgettem. (Ja, és lenyomtam jónéhány Bubble Brakert.)

Már majdnem ráírtuk a tesztre, hogy ajánlott, mert a Qtek 8500 igen stílusos Windows alapú okostelefon. Ez a kihangosítás dolog, valamint az ingadozó beszédminőség azonban lerontotta az egyébként pozitív összképet, úgyhogy fájó szívvel, de csak:

Qtek 8500

Bog

A készüléket az RRC Hungary DiFO üzletág biztosította. Köszönjük.

Specifikációk

Qtek 8500
Technológia GSM 850/900/1800/1900
Méret 98.5 x 54.1 x 15.8 mm
Súly 99 g
Kijelzõ 320x240 pixel, 65 ezer szín, TFT
Telefonkönyv dinamikus
SMS/MMS memória dinamikus/dinamikus
Egyéb memória 64 MB RAM + microSD
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/van
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/van
Prediktív van
Hangtárcsázás van
Hangrögzítõ van
Hangvezérlés van
Valutakonverter nincs
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 750 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 250 óra
Beszélgetési idõ 300 perc
Fényképezõgép 1,3 megapixel, QCIF videó
POP3 e-mail van
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ Internet Explorer
Játékok 2
Csengõhangok MIDI, MP3, WMA, AAC
Operációs rendszer Windows Mobile 5.0
MP3 lejátszás van
Egyebek sztereó füles
  • Kapcsolódó cégek:
  • Qtek

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés