Prestigio Muze A7 - öreges smúzolás

Hardver, szoftverezettség

Tényleg jól hangzik, ha valakinek azt mondjuk, már az alsó kategóriás eszközökben, így tesztalanyunkban is egy nyolcmagos processzor dübörög. Csak hát nem mindegy, milyen chipsetben. Vannak már egészen jól megoldások, ám a Muze A7-ben egy jó régi konstrukciót alkalmaztak, méghozzá a 28 nanométeres csíkszélességű MediaTek MT6592 lapkát. Az ARMv7 architektúrájú processzorban nyolc darab, 1,4 gigahertzre skálázott Cortex-A7 mag dolgozik, a grafikus feladatok ellátását a Mali-450MP4 IGP vállalja magára, az alkalmazások futtatásában 2 gigabájt RAM segít. A 16 gigabájtos adattároló csak papíron ennyi, az előre telepített programok és a rendszer kicsivel több mint 4 gigabájtot lecsípnek belőle. A microSD foglalatba maximum 32 gigabájtos kártyát rakhatunk, az alkalmazásokat nem telepíthetjük ide. A rezgőmotor kellően erős ahhoz, hogy az értesítéseket megérezzük.

Az előlapi kamera mellett is található villanó
Az előlapi kamera mellett is található villanó [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Prestigio Muze A7 Xiaomi Redmi 3 ZTE Blade V7 Vernee Thor
Rendszerchip MediaTek MT6592 Snapdragon 616 MediaTek MT6753 MediaTek MT6753
AnTuTu Benchmark 6.x 28774 pont 35181 pont 35987 pont 37679 pont
Vellamo Browser 1939 pont 2605 pont 2133 pont 2838 pont
Vellamo Metal 742 pont 1126 pont 879 pont 1059 pont
Geekbench 3 (single) 372 pont 657 pont 617 pont 636 pont
Geekbench 3 (multi) 2244 pont 3006 pont 2832 pont 3016 pont
GFXBench Manhattan on nem futott le 12 fps 4,5 fps 9,1 fps
GFXBench Manhattan off nem futott le 5,8 fps 4,5 fps 4,5 fps
GFXBench T-Rex on 14 fps 24 fps 12 fps 19 fps
GFXBench T-Rex off 12 fps 15 fps 12 fps 12 fps

Választhatott volna kicsit frissebb rendszerchipet a Prestigio, van bőven olyan konkurens, amiben már jobb teljesítményt nyújtó SoC található, ez a pontszámokban is megmutatkozik. Szerencsére a szoftver sebessége az alapműveletek során nagyjából rendben van, vagyis az alkalmazásváltás és a programok megnyitása nem döccen meg, egyszer-kétszer viszont volt olyan, amikor hirtelen belassult minden, és ezen vagy a másodpercek lepergése, vagy egy újraindítás segített. Próbáltam persze több adatot tartalmazó dokumentumot megnyitni, vagy nagyobb fájlt telepíteni, ilyenkor sem volt gond, bár az átlagosnál több időt vett igénybe. A játékoknál kell a legnagyobb kompromisszumot kötni, a komolyabb produktumokkal már nem bír el a telefon, bár legalább nem melegszik.

A főképernyő (szerkesztőnézete) és a menü A főképernyő (szerkesztőnézete) és a menü
A főképernyő (szerkesztőnézete) és a menü [+]

A készülékre az Android 5.1.1 Lollipop operációs rendszer került, méghozzá az oly szeretett Material Designnal. Ez azt jelenti, hogy mindenhol a gyári ikonkészletet és külsőt kapjuk, a cégnél nem nyúltak bele a szoftverbe. Az alul lévő vezérlőgombok sorrendje nem változatható (vissza, home és alkalmazásváltó), felülről minden esetben az információs függöny gördíthető le, ami az elmulasztott értesítéseken felül a gyorsbeállításokhoz tartozó kapcsolókat tartalmazza. A menüben 5 x 4-es elrendezésben és betűrendben láthatók a programok, mappákat és widgeteket csak a főképernyőkre helyezhetünk. Az alkalmazásváltóban kártyalap formájában látjuk az appokat, a kuka ikonra nyomva lehet mindent egyszerre bezárni.

A hívóképernyő és a billentyűzet/SMS-kezelő A hívóképernyő és a billentyűzet/SMS-kezelő
A hívóképernyő és a billentyűzet/SMS-kezelő [+]

A telefonkönyvben természetesen prediktíven, azaz név és szám szerint kereshetünk, a kontaktokhoz megannyi információ elmenthető (még csengőhang is). Az SMS-kezelő jól működik, kérhetünk kézbesítési jelentést. Igazság szerint semmi plusz funkcióval nem vértezték fel a telefont, applikációkkal viszont annál inkább. A Booking.com-ot kapásból megkapjuk (irány tehát nyaralni), ahogy az eBayes vásárlást is azonnal megkezdhetjük. A könyvolvasás szerelmesei az eReaderben élhetik ki magukat, van fájlkezelő, a navigálásban a Maps.me segít. Egy fiók létrehozásával 200 gigabájtnyi ingyen tárhelyet nyerünk a Prestigio felhőszolgáltatásában, a MultiShare pedig abban segít, hogy az alkalmazásokat, képeket, fájlokat és hangjegyzeteket könnyedén megosszuk más telefonokkal.

Az értesítési sáv és az alkalmazásváltó felülete Az értesítési sáv és az alkalmazásváltó felülete
Az értesítési sáv és az alkalmazásváltó felülete [+]

Kétféle e-mail klienst kapunk, az egyik a Gmail, a másik pedig a myMail, utóbbi kellemes UI-jal rendelkezik, a leveleket ujjmozdulatok segítségével törölhetjük, archiválhatjuk, vagy válaszolhatunk rájuk. A többi alkalmazás már nem különleges, hiszen az androidos telefonok velejárója: kapunk Térképet, zene- és videolejátszót, egy csokor Google appot (Drive, Chrome, Fotók, YouTube, Hangouts), kamerát, ébresztőórát, Play Áruházat, számológépet, hangfelvevőt, időjárást.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés