Nokia 6230i - pozitív változások

Külső, kijelző

A Nokia 6230 kétségtelenül az egyik legnépszerűbb telefonja a gyártónak, ha nem egyenesen a legnépszerűbb. A dolog érthető, hiszen a 6230 szinte mindent tudott, amit egy komoly felhasználó egy hagyományos értelemben vett telefontól elvárhatott. Kompromisszumot leginkább a kijelző jelentett, a 128x128 pixeles felbontás nem méltó egy egyébként kimondottan átgondolt és sok funkcióval rendelkező telefonhoz. A finnek valószínűleg tisztában voltak a 6230 hiányosságaival, és ha nem is mindet, de a legégetőbb problémákat az i verzióban orvosolták.

A két készülék külsőre alig-alig különböztethető meg. A méret, a forma, az elrendezés és az anyaghasználat szinte ugyanolyan. A legszembetűnőbb változás a telefon billentyűzetén vehető észre. A navigációs gomb közepére ugyanis nőtt egy szemölcs, amelynek segítségével egyértelműen megnyomható az öt állású billentyű közepe. Engem konkrétan idegesített az előző verzió, és - bár kétségtelenül megszokható volt az is - ez mindenképpen felhasználóbarátabb megoldás. Apróság ugyan, de a bekapcsológombot fröccsöntő gép kezelőjének megmondták, hogy ezentúl krómszerűbb anyagból gyártsa az ominózus billentyűt, azt mondta, hogy oké, úgyhogy a 6230i teteje jobban csillog. Külsőre még egy ponton változott meg a készülék: a hátlapon a kamera mellé odaírták, hogy 1,3 megapixel, és ezzel nem hazudik a szájuk, egy valóban ütős kis fényképezőgép került a telefon hátlapjára.

Az egyik legfontosabb változás csak bekapcsolás után tűnik szembe (szó szerint), a kijelző felbontását ugyanis a korábbi 128x128 pixelről 208x208 képpontra növelték a fizikai méret észrevehető változása nélkül. Nem vicceltük el, egymás mellé tettük az elődöt és az utódot, hogy vajon az ablak mérete is megváltozott-e. Első blikkre nem, közelebbről megnézve azonban a régi modell kijelzője körüli fekete keret eltűnt, na nem mintha 3 mm-nél nagyobb lenne ez a változás. A hivatalosa adatok szerint 27,3mm-ről 30 mm-re nőtt az ablak szélessége és magassága. Hát... lehet erre nagy az arca a Nokiának, de igazából teljesen jelentéktelen a változás. Állítólag az új kijelző miatt lett 2 grammal nehezebb az elődjénél a 6230i. Mindenesetre az új kijelző már rendben levőnek mondható, és ha már hozzányúltak, akkor átrajzolták az ikonokat is. És ez egyáltalán nem hátrány, sokkal plasztikusabb, szebb a menü. Azzal, hogy a kijelző mérete nem növekedett, csak a felbontása, egészen elképesztő dolgot ért el a Nokia, ugyanis egy négyzetcentiméterre 4807 pixel jut. Nagyon szép lenne, ha ugyanezzel a sűrűséggel képesek lennének készíteni egy nagyobb kijelzőt is.

Érdekes, és állítólag nem egyedi jelenség, hogy a telefon bekapcsolása után 1 másodpercre összecsíkozódik a display, mint egy rossz Junoszty tévén, és csak után jön a jól ismert Nokia hangeffekt, illetve a kép, ahol a finnek kezet fognak önnön magukkal. A menü lehet a jó öreg Nokiás egymás alatti elrendezés, vagy válthatunk inkonos nézetre. Általánosságban elmondható, hogy a pixelszám megnövekedésével egy hangyányit lassult a főmenüpontok közötti léptetés, de még így is gyorsnak mondható. A menü megjelenése és a háttérkép témák segítségével variálhatóak. Van egy új fícsör: megváltoztathatjuk, hogy az alapképernyőn milyen színűek legyenek a kiírások, így egészen trükkös kompozíciók hozhatóak létre. (Javaslom kipróbálni a csontfekete háttérképet fekete betűszínnel, majd odaadni így a telefont érdeklődő ismerősöknek.)

Telefonkönyv, üzenetek

A telefonkönyvbe 1000 bejegyzés fér. Ez összesen ennyi, ami azt jelenti, hogy ha egy névhez több adatot viszünk fel, akkor jobban beleharap a memóriába a készülék. A telefon egyébként egyszerre jeleníti meg a SIM kártya és a telefonmemória adatait, de természetesen, finn népszokás szerint a nevek egyetlen mozdulattal ide-oda pakolhatóak és egyszerre is törölhetőek. 25 névhez hangazonosító csatolható (jó hatásfokkal szuperált a körúton is), 100 névhez pedig fényképet választhatunk. Ez a fotó a telefonkönyv listázásánál is megjelenhet, és ha hív minket az illető, akkor is látható. Kár, hogy csak mini méretben, ami konkrétan semmit sem ér, de legalább elmondható, hogy a telefonban ez a funkci is benne van. Ebből a szempontból a Sagem myx-8 a legtáposabb, ott a 240x320 pixeles kijelző teljes terjedelmén látható a minket hívó embör feje. A 6230i-ben nincsenek előre beállított hívócsoportok, de akár 25 ilyet bármikor létrehozhatunk. Üdvözöljük a lépést. A telefonkönyvet Jelenlét funkcióval is felszerelték, ám hazánkban ez a szolgáltatás még nem elérhető. A nevek négyféleképp listázhatóak, a sima lista mellett van nagybetűs verzió (lásd a képet), fényképes kijezés, és telefonszámmal együtt megjelenő nevek sora.

A készülékben szokás szerint 150 szöveges üzenet tárolására van lehetőség. EMS támogatás a Nokiánál nem divat, ezért ők MMS-re gyúrnak. Látszik is, a 6230i már maximum 300KB-os üzenetek küldésére és fogadására is képes. Ez már idehaza is kihasználható, egyelőre csak a Vodafone hálózatán, de valószínűleg nem kell sokat várni a másik két szolgáltatóra sem. Persze egy ekkora méretű üzenete már jó sok kép és hang csatolható, nem is beszélve a majdnem fél perces videókról. A telefon persze kicsinyíti a képek méretét, ha 300KB-nál nagyobbak lennének (és nagyobbak is). A telefonban a magyar T9 megirigyelte a Motorola féle iTAP sikerét, és képes szókitaláló üzemmódban is működni, ám nincs akkora szókincse, mint a konkurens gyártónak. De az irány jó, csak így tovább!

Szomorkás a helyzet az e-mail kliens esetén. Meglehetősen puritán ez a funkció, csak 40 üzenetünk lehet eltárolva. A 6230i ezen a téren alulmarad a többi gyártó hasonló modelljével szemben, hiszen a csatolmánykezelés csak és kizárólag JPG képekre terjed ki, abból is csak maximum 195x156 pixeles maximális felbontásúakra. Hogy a bánatba jött ki ez a szám?

Specifikációk

Nokia 6230i
Technológia GSM 900/1800/1900
Méret 103x44x20 mm
Súly 99 g
Kijelző 208x208 pixel, 65K szín, TFT
Telefonkönyv 1000
SMS/MMS memória 150/32MB
Egyéb memória MMC kártya
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/van
Push To Talk van
Infra/Bluetooth van/van
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás van - 25 névhez
Hangrögzítő 60 perc
Hangvezérlés van
Valutakonverter van
FM rádió van
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 850 mAh Li-Ion
Készenléti idő 300 óra
Beszélgetési idő 300 perc
Fényképezőgép 1,3 megapixel, 4x digit zoom
POP3 e-mail van
WAP böngésző 2.0
HTML böngésző nincs
Játékok 3+JAVA
Csengőhangok 64 csatornás MIDI, MP3
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás van
Egyebek Mobiltárca, Jelenlét

Fényképezőgép, multimédia

A telefon hátlapján szolídan elhelyezkedő fényképezőgép mellé azért odaírták, hogy 1,3 megapixel, és tényleg. A kis kijelző keresőként gyors, és a képek készítése és elmentése sem tart tovább 1-2 másodpercnél. Gyors, na, minek ragozzam. A négyszeres digitális zoom minden felbontásban működik, a képminőség három llépésben állítható, a fényerő sehányban. Van éjszakai üzemmód a szokásos elpixelesedési effekttel, van önkioldó, arckép üzemmód, és nem hiányozhat a videófelvétel lehetőség. A 300KB-ba 25 másodperc fér bele, de a belső memória maximális méretéig is rögzíthetünk mozgóképet, ha úgy akarjuk. A fotók minősége megtekinthető kissé lentebb, egy részletgazdag, kiváló minőségű felvétel nem ritkán túlszalad a félmegás méreten is. Miután a képkészítés gyors, ezért a bemozdulás veszélye ritka, a kamera használata pofonegyszerű, az elkészült alkotások pedig többféle módon rögtön tovább is küldhetőek. MMS-be csatolásnál természetes lebutítja a szoftver akkorára, hogy beférjen a 300KB-ba. Ekkor van arra is lehetőségünk, hogy utólagosan korrigáljuk a képélességet.

Íme néhány tesztfelvétel, kattintásra eredeti méretben megnyílnak.

Nem lepődtem meg a félmegás képek láttán, hogy bazira lassan nyitogatja meg a galériában levő fájlokat a telefon. Még így sem annyira vészes, de a többi dolog gyorsaságához képest kicsit mellbevágó. Az előd 24 szólamú csengőhangjai helyett már 64 szólamban csendülhetnek fel a MIDI zenék, ám ez marginális. Csengőhang (és üzenethang is) természetesen lehet MP3 fájl is, ám ezek hangereje elmarad a MIDI-k erősségétől. Van zenelejátszó, amelyben még egy szoftveres equalizer is helyet kapott, és van egy 20 állomás eltárolására képes FM-rádió is. Ez utóbbi szokás szerint csak bedugott fülessel használható, hiszen a headset zsinórja szolgál antennaként. A médialejátszóval videó fájlok megtekintésére nyílik lehetőségünk.

Szervezőfunkciók, memória

A készülék naptárja nem változott. Nem rossz, de nem is korszakalkotó. A pixelszám növekedésével nem lett részletesebb a havi nézet, minden maradt olyan, amilyen volt. Maximum 250 bejegyzés lehet a naptárban (a bonyolultabb, hosszabb elnevezésű események jobban csökkentik a rendelkezésre álló tárhelyet), ezek automatikus törlődhetnek, vagy ismétődhetnek is. Az ébresztőóra a szokásos Nokia, kikapcsolt állapotban is riaszt, megválasztható a csengőhangja, és még az is beállítható, hogy mennyi legyen a szundi ideje. A diktafon kapacitása megnőtt, immáron akár 1 órás hangfelvételt is készíthetünk.

A telefon memóriája jelentősen hízott. Az előd 6 megás belső kapacitása 32 megabájtra dagadt. Ebből nagyjából 24 mega használható, a többit foglalják a gyári képek, hangok, a telefon nyelve, és a szoftver. Semmi pánik, a 6230i is bővíthető MMC kártyával. A gyártó szerint maximum 512 megabájtig, a felhasználói tapasztalatok viszont arról szólnak, hogy 1 gigabájtos kártyával is működött a telefon. Sajnos miután érdemben nem nyúltak hozzá a készülék designjához, ezért a kártyacsere csak az akkumulátor levétele után történhet meg. Gyárilag egy 32 megás kártyát pakolnak a dobozba a finnek.

Adatkommunikáció, akkumulátor

Nos, a készülék 4+2 időréses GPRS támogatás mellett képes az EDGE használatára is. A 2.0-ás WAP böngésző könnyen kezelhető, a felbontás javulásával az élmény is jobb. A telefon infrán és Bluetooth segítségével kommunikálhat más eszközökkel, adatkábellel pedig PC-vel is összeköthető. Ekkor modemként is működik (naná!). Végre azt is megoldották, hogy ha csak simán rádugom USB kábellel a gépre, akkor Mass Drive-ként látszik a 6230i, azaz mindenféle egyéb szoftver nélkül pakolászhatjuk ide-oda a fájlokat.

Gyárilag három darab JAVA játék található a telefonban, a Street Race, a Backgammon II és a Golf Tour. Élvezeti értékük hármas alá. További három JAVA alkalmazás is fellelhető: a mértékegységátváltó, a világóra és egy szótárprogram. Telepakolták a finnek a telefont olyan funkciókkal, amelyeket itthon sajnos még nem lehet kihasználni. Egy kis Adóvevő (azaz Push-To-Talk), egy kis Mobiltárca, egy kis Jelenlét. Ebből vélhetően először a PTT lesz elérhető kis hazánkban, a Mobiltárcára már vagy 3 éve várunk, mindhiába.

A készülék hátlapja alatt ugyanaz az akkumulátor teljesít szolgálatot, mint az elődmdellben. A 850 mAh-es Lithium-Ion erőforrás átlagos használat mellett 2 nap alatt merül le, feltöltése másfél órát vesz igénybe. A Nokia egyik fejese állítólag egyszer azt mondta, hogy a sokáig működő akkumulátorok nehezek, úgyis mindenhol van konnektor, a Lithiumnak pedig nem árt, ha csak úgy rátölt a júzer. A tag csak azt felejtette ki a számításból, hogy az ember inkább egy picit nehezebb telefonnal közlekedik, mint egy bónusz töltővel. Mert azért a konnektorból csak úgy nem száll át az áram a telefonba...

Mindezzel együtt a 6230-hoz a leglényegesebb helyen nyúltak hozzá a tervezők. Sikerült a finnek sikermodelljét a kor követleményeihez igazítani, valószínűleg ugyanolyan népszerű lesz, mint elődje. És nem is alaptalanul.


  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés