Nokia 5140i - masszívan elavult

Külső

Kifejezetten strapabírónak épített készülékek már viszonylag régóta fellelhetők a hazai piacon, három nagy márka is kínált ilyeneket az elmúlt években. A Siemens kimondottan sikeres volt az ME sorozatával, bár a 65-ös széria már nem túlságosan népszerű. A Sony Ericsson R250 Pro elképesztő méretű telefon, embert lehetne vele ölni, ám gyártása utód nélkül megszűnt. A Nokia az 5-ös szériát használta fel a szabadidőmodellek számozására, az 5100 már a maga idejében is rendkívüli módon rondának számított, a Buffalo cipővel kevert telefon mérsékelt sikert aratott, azonban tesztalanyunk elődje, az 5140 már kezelhető és modern készülékként látott napvilágot. Mostanra már jól elavult, ezért frissítettek rajta egyet a finnek, és a számozás után odabiggyesztették az "i" betűt.

A külső gyakorlatilag érintetlen maradt. A zseblámpa gyorsgombja a csillag helyett mostantól a kettőskereszt. Ja, igen, a Nokia szerint a telefon tömege 0,2 grammot csökkent. Erősen filozofáltunk, hogy ezt mi okozhatta, talán kevesebb festék kellett a kettőskereszt gombra, mint az előző verzióban. A telefon különböző színekben kerül piacra, jellemzően ezek harsányak, amely ez esetben nem öncélú finn festők ármánykodásának tekinthető, hanem gyakorlati haszna is van: a készülék könnyen megtalálható a fűben, a homokban, a sárban, vagy szerszámok között a polcon. Persze aki kerüli a feltűnést, az választhatja a teljesen fekete kivitelt is.

A gumiszerű műanyaggal borított ház valóban strapabírónak tűnik, bár a gyártó erősen óv attól, hogy folyó vízben merítsük meg a telefont, vagy 10 emeletes panelháznak megfelelő sziklákról dobáljuk lefele. Maradjunk abban, hogy a telefon csepp, koppanás és szöszálló, és akkor senkit nem ér csalódás. Ha ráöntjük a kólát, és megfekszik a készülék, akkor a szerviz ugyanúgy beázásként kezeli az incidenst és egy fia garancia nem lesz érvényesíthető.

A telefon szétszedése újgazdag gyermekek ifjúkorát idézi, ugyanis kicsit Kinder-tojás jelleggel húzható ketté a ház. Az akkumulátort egy külön kis gumilap védi a behatásoktól, a töltőcsatlakozó szintén gumiborítást kapott. A gombok nagyon kemények, a navigációs billentyű viszont kicsi, és ez a két tulajdonság alaposan megdolgoztatja a felhasználót, ha a menüben szeretne navigálni. Bár a gombok megnyomásához izmos ujjbegy és határozott mozdulat szükségeltetik, ennek ellenére sokszor sikerült merő véletlenségből elindítanunk a Push-To-Talk szolgáltatást, melynek gyorsbillentyűje a ház jobb oldalán helyezkedik el. A bal oldalon a hangerőszabályozót találhatjuk. Alul kettő, felül egy rés szolgál arra, hogy nyakbaakasztót applikáljunk a telefonra, amely ennél a modellnél valóban nem csak öncélú kivagyiság okán hasznos.

Kijelző, telefonkönyv

Hallottuk, hogy az 5140i-ben fejlesztett kijelző található, de arra nem számítottunk, hogy ez nem fog feltűnni. A dolog lényege annyi, hogy az eddigi 4096 színárnyalatot 65 ezer váltotta fel, az ablak 128x128 pixeles felbontása azonban nem változott. Bár túrázás és egyéb sport aktivitások alkalmával így is minden leolvasható róla, de említsük meg az M65-ös Siemenset is (melyet szintén lehet szidni a kijelzője miatt) a maga 132x176 pixeles felbontásával, és halkan tegyük hozzá, hogy majdnem feleannyiba kerül, mint a Nokia.

A menürendszer nem okoz meglepetést, listás és ikonos megjelenítést kérhetünk. A színvilág témák segítségével paraméterezhető, a Nokia szerint aktívan sportos háttérképek közül válogathatunk. Beállítható az alapképernyőn található feliratok színe is, nem is tudom, hogyan létezhettünk eddig e fontos funkció nélkül.

A telefonkönyv szintén a már ismert módon épül fel. 500 férőhelyünk van a készülék memóriájában, ám ha egy névhez több adatot viszünk fel, akkor gyorsabban fogy a szabad terület, melyet a szoftver százalékosan jelenít meg. A SIM kártyán és a telefonban tárolt bejegyzések egyszerre is megjeleníthetőek, a listázás négyféleképp történhet: csak nevek, nevek és számok, nevek és fényképek, és nagy nevek. Ez utóbbit nyilván a rövidlátó extrémsportolóknak találták ki. (Downhill bringás üdvözült mosollyal zúg le az erdei ösvényen, bár nem látja a következő fát sem, de lelkét átjárja a jóleső érzés: a telefonkönyv bejegyzéseimet szemüveg nélkül is elolvashatom.) Persze ez gonoszkodás, a Nokia 5140i például könnyen lehet gázszerelő szakik munkatelefonja, vagy akár egy építésvezető használati eszköze is.

A telefonkönyv ismeri a jelenlét szolgáltatást is, amelynek egyelőre nincs itthon gyakorlati haszna, valamint a nevekhez fényképek is csatolhatóak. Kár, hogy ezek túlságosan apró méreten jelennek meg az egyébként sem nagyfelbontású kijelzőn.

Üzenetek

Sok meglepetéssel nem kell számolnia annak, aki a Nokia üzenetkezeléséhez van hozzászokva. Mindenképpen meg kell említenünk, hogy a masszív kialakítás következtében elkeményedett gombok leginkább szövegbevitelnél okoznak problémát, különösen megszokandó a nullás gomb, amin a szóköz van, miután ez puhább, mint a többi, így mindig meglepődik az ember ujja. A T9 jó szolgálatot tesz, a szöveges üzenetek számára 150 férőhely található. A telefon 100KB-os mérethatárral hajlandó kezelni az MMS-eket, ezek a készülék 4 megás belső memóriájába kerülnek, amelynek a felét gyárilag elfoglalják a témák és az alkalmazások.

Van egy apró e-mail kliensünk is, amely képes kettő éle csatolmányt kezelni: képeket (jpg) és videókat (3g). Slussz. Kellemes funkció, és szerencsére egyre több gyártó használja, hogy üzenetírás után a küldés gombot megnyomva választhatunk, hogy a legutóbbi címzettek közül keressük ki a megfelelő kontaktot, vagy inkább begyurmázunk a telefonkönyvbe. Az 5140i már képes a fantasztikus "azonnali" üzenetküldésre is, amely azt jelenti, hogy a címzett közvetlenül a kijelzőre kapja meg a szöveget. Már esett róla szó, de ide kapcsolódik, hogy a készülék képes a Push-To-Talk szolgáltatás igénybe vételére is, melyet a Nokiánál adóvevőnek kereszteltek el, és amely talán végre működni fog itthon is, legalábbis a jelek erre mutatnak.

Fényképezőgép, multimédia

A mi képzeletünkben - lehet, hogy tévesen - az a kép élt, hogy egy aktívan túrázó, kiránduló és sportoló felhasználó nagyon örülne egy jó minőségű fényképezőgépnek, hogy megörökíthesse bringával eltaknyoló barátait, vagy azt a felejthetetlen pillanatot, ahogyan a csehszlovák gázfőzőn felrobban a babkonzerv. Ehhez képest az 5140i-ben csak egy VGA felbontású fényképezőgép található, amely finoman szólva is elavultnak számít. A lencsét ráadásul kivételesen semmi nem védi a külső hatásoktól, hacsak az nem, hogy bentebb helyezték, mint a hátlap síkja.

A kamerával készült felvételek pont olyanok, mint amilyet egy ilyen képességekkel rendelkező fényképezőgéptől elvárhatunk. Nem rossz, de nem is jó, a szoftver gyakorlatilag semmiféle extrát nem nyújt az önkioldón, az éjszakai felvételen és a kép minőségnek beállításán túl. A kamerahang kikapcsolható, nyilván azért, hogy ne ijesszük el a madarakat. Mozgókép rögzítésére is van lehetőségünk, vagy 100KB-ig, vagy pedig a szabad memória kapacitásáig. Az elkészült filmecskék 176x144 pixelesek, és 3gp formátumban kerülnek eltárolásra.

Íme néhány tesztfelvétel:

A multimédia szolgáltatások között első helyen említhető az FM-rádió, amely szokás szerint csak a headset csatlakoztatása után kelthető életre. MP3 formátum kezelésére is van lehetőség (2 megában, hihi), a gyári csengőhangok pedig elég hangosak ahhoz, hogy csobogó patak mellett is meghalljuk a telefont, a rezgés pedig biztos érződni fog esőkabáton keresztül is. Kapunk egy 3 perc hosszan madárcsicsergést rögzíteni képes diktafont, valamint egy hangerősségmérőt is, amely decibelben próbálja megadni a környező zaj erősségét. Gyakorlati hasznát nem láttuk ennek a funkciónak, maximum a "ki bír hangosabban énekelni" konteszt eldöntésében játszhat szerepet egy görbe este végéhez közeledve.

Szervezőfunkciók, sport

A telefon naptárjára azt lehetne mondani, hogy egyszerű, de funkcionális. Havi és heti nézetet választhatunk, és rögzíthetünk új tárgyalást, hívást, szülinapot, feljegyzést és emlékeztetőt. A bejegyzések automatikusan is törlődhetnek, és megválaszthatjuk azt is, hogy mely nappal induljon a hét. Az ébresztőóra is ismerős, kikapcsolt állapotban is riaszt, ismétlődhet, és állítható a szundi ideje.

Egy teljes menüpont foglalkozik sporttal. Itt az első funkció az iránytű. Ahhoz hogy működjön, a telefont vízszintesen tartva lassan kell forgatni a kalibráláshoz. Ezek után képes megmutatni az irányokat. Biztos velünk volt a gond, hogy minden kalibrálás után másmerre jelezte északot, az biztos, hogy a GPS egy kicsit megbízhatóbb. A stopper és az időzítő a szokásosat nyújtja, az audióüzenet azonban új funkció, ám a lelkesedés rögtön lelohadt, amikor kiderült, hogy diktafonnal felvett hang MMS-ben való küldéséről van szó. Utolsóként a hőmérőt találhatjuk itt, amely nem tűnt túl megbízhatónak. Légkondicionált helységben 28 fokot mutatott, telefonálást követően mindig 35 fok felé ugrott a szám, hiszen kezünk melege jótékony hatást váltott ki. Vagy a hívás volt nagyon forró hangulatú?

Az alkalmazások között egy marketing kinézetű demót találunk, amely megmutatja a készülék legfontosabb tulajdonságait, illetve itt vár ránk a személyi edzőnk is. Ez a program az elindítás után közli, hogy a Nokia nem vállal garanciát arra nézve, hogy ezek után izmosak leszünk és erőteljesek. Elég komplex alkalmazás, ki kell töltsünk egy rakás személyes adatot, és utána jön az edzésterv, közben folyamatos jó tanácsokkal szolgál egy pixeles Pumukli, hogy például ne felejtsünk el bemelegíteni.

Adatkommunikáció, játék

Bluetooth nincs, infra van. Alul a jól ismert POP-port várakozik a kábeles csatlakoztatásra. A telefon 4+2 időréses GPRS, vagy EDGE kapcsolatot használ adatkommunikációra. Modemként is működik, az erdőben pedig a 2.0-ás WAP böngető érhető el. Egy igazán jó tereptelefonba beleférne a Bluetooth is, hiszen a headset olykor nagyon hasznos tud lenni, ha a júzer kerékpározik, sziklán csüng, raftingol, vagy egyszerűen csak a hátizsákjában figyel a telefon, és nehézkes elővenni.

Két játék található a készülékben, a Bowling már ismerős más telefonokból, az Adventure Race viszont egy extrém olimpiához hasonlít, van benne rafting, biciklizés, terepfutás, térképolvasás és egyéb okosságok. Az ember kap pontszámokat, és örül.

A hátlap alá guminyelvvel beszorított, 760 mAh-es akkumulátor viszonylag jól bírta a kiképzést. Három napig elvan egy töltéssel, ha teljesen lemerült, akkor 2 órán belül újra teljesen üzemkész állapotba hozható.

A Nokia 5140i sajnos nem hozott akkora áttörést, mint a 6230i. Bár a strapabíró telefonok kínálata igencsak szűkös, ennél több fejlődésen is áteshetett volna a készülék. Hiányoltunk egy csomó mindent: Bluetooth, jobb fényképezőgép, nagyobb memória, normális kijelző. A mindenféle sportos alkalmazások mellett sokan inkább a technológiai fejlettséget részesítenék előnyben. Választás jelenleg nem sok van: Siemens M65 (bár ebből épp érkezik az újabb verzió), vagy Nokia 5140i.

Bog

A készülék kipróbálható és megvásárolható a GSM Studio Duna Plazaban.
Elérhetőség:
Cím: 1138 Budapest, Váci út 178. fszt.
Tel: +36-70-5655655
Fax: +36-1-2370446
E-mail: gsmstudiodp@freemail.hu

Specifikációk

Nokia 5140i
Technológia GSM 900/1800/1900
Méret 106x47x24 mm
Súly 101 g
Kijelző 128x128 pixel, 65K szín, TFT
Telefonkönyv 500
SMS/MMS memória 150/4MB
Egyéb memória 4MB
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/van
Push To Talk van
Infra/Bluetooth van/nincs
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás van
Hangrögzítő 3 perc
Hangvezérlés van
Valutakonverter van
FM rádió van
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 760 mAh Li-Ion
Készenléti idő 300 óra
Beszélgetési idő 300 perc
Fényképezőgép 640x480, videó
POP3 e-mail van
WAP böngésző 2.0
HTML böngésző xHTML
Játékok 3+JAVA
Csengőhangok MP3, MIDI, AMR, AAC
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás csengőhangként
Egyebek zseblámpa, személyi edző, iránytű, hőmérő
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés