Nokia 2630 - duplán karcsú

Bevezető, csomagolás

Változnak az idők. Régebben egy-egy alsó-középkategóriás tesztkészülék érkezése kifejezetten lázba hozott, lelkesen próbálgattam őket, elvégre jó eséllyel ezek az eszközök fognak valamelyik olvasónk zsebében landolni, nem pedig a százezres csúcsmodellek. Az utóbbi időben viszont nem igazán kavartak fel az olcsóbb mobilok, valószínűleg azért, mert legtöbbjükben semmi egyedit nem találtam - vagy talán azért, meg Bog jóvoltából jól el voltam látva geek-cuccokkal.

Más volt a helyzet, amikor az XXL GSM tulajdonosa jókedvűen megkérdezte, hogy mit szólnék egy Nokia 2630-hoz. Az mi? - kérdeztem én, mivel a folyamatos bejelentések közepette néha elvesztem a fonalat, már ami az újdonságokat illeti. Alsós gép, szép, vékony, van benne Bluetooth, olcsó - hangzott a válasz. Lelki szemeim előtt egyből megjelent a Samsung E200 finn vetélytársa, csillogó szemekkel nyúltam az aprócska dobozért. Közben gyorsan megkérdeztem, hogy mennyi az az olcsó: 30.000 alatt van. Az izgalom a tetőfokára hágott, boldogan csaptam a hónom alá a pakkot, majd elindultam hazafelé. Az első bekapcsolás után viszont nagyot csalódtam: ez bizony csak Nokiához képest olcsó, tudása messze van az E200-étól. Máskor először olvasok, aztán álmodozom.

Pici doboz, kevés tartozék, de a kategórián belül kielégítő a felhozatal: hálózati töltő, sztereó füles, rövid leírás - ezzel kell beérnünk.

Külső

Első ránézésre sokkal többet várna az ember a 2630-tól. Kifejezetten szép és igényes mobilról van szó, vékony (9,9 mm), könnyű (66 gramm), a műanyag részek közepes minőségűek, de az akkut fedő rész fémből van. Viszont sajnos lötyög egy kicsit, pedig egyébként masszív cuccról van szó, a fogása is nagyon kényelmes, tényleg jó kézbe venni.

A domináns szín a fekete, amit az oldalt körbefutó szürke sáv, valamint a billentyűzet felső része tör meg. Kellemes arány, az összhatás abszolút nem lett komor, elegánsnak szintén nem mondanám, egyszerűen jól néz ki. Az előlap tetején üldögél a telefonhangszóró, alatta van a megjelenítő, alul pedig a gombsor..

..amivel szerencsére nincs semmi gond. A billentyűk megfelelő méretűek, nyomáspontjuk kellemes, nem nyikorognak, a háttérvilágítás egyenletes, a d-pad is kezelhető. A kijelző viszont pocsék. Átlóját nem tudni (saccra 1,8 hüvelyk lehet), felbontását viszont a specifikáció átböngészése nélkül is könnyű kitalálni: 128 x 160 pixel. TFT panel, de ez sem menti meg a kritikától, a színek nincsenek rendben, a képfrissítés lassú. Abban reménykedem, hogy lassan kiürülnek a finnek raktárai, akkor talán még az alsós mobilokba is normális képernyőket fognak pakolni.

A hátlap tehát fekete színű, pontosabban a középső, fém rész fekete, az alatta/fölötte lévő műanyag felületek pedig majdnem azok. Felül az önarcképtükör társaságában üldögél a VGA felbontású kamera, a bal alsó rakoban pedig a kihangosító hangszórója árválkodik.

Felülre került a nyakpánt rögzítési helye, baloldalt a töltő/headset/adatkábel csatlakozói, valamint a kamera exponálógombja található. Előbbieket nem védi fedlap, szerintem ez kicsit igénytelen, főleg ha a többi rész minőségéhez viszonyítjuk.

Alul van a mikrofon, jobbra semmi érdemleges nem került. Külön hangerőszabályzó gombok nincsenek, Nokiáéknál ilyen nem jár egy olcsó modellnek.

Menü, szoftverek

A kezelőfelület a jól ismert Series40, de sajnos a szolgáltatáskínálatból sok dolog kimaradt. Fájó, hogy nincs aktív készenlét, a személyre szabhatósággal is vannak bajok, a betűszínt, betűméretet lehet piszkálni, de a főmenü felépítését nem, csak listás nézet van, egyszerre négy menüpont látszik. Az almenükben a helykihasználás nulla, a képernyőváltások lassúak, a gombok megnyomására késve reagál a masina - ezek mind a vacak kijelző miatt vannak.

A szervezőfunkciók nagyjából rendben vannak. Van fejlett ébresztőóra, kikapcsolva is működik, a naptárban havi, heti és napi nézet is beállítható. Nem maradtak ki a teendők és a jegyzetek sem, van számológép, időzítő és stopperóra. Hangrögzítésre is van lehetőség, a felvételek hossza viszont mindössze egy perc lehet, pedig amr formátumban ennél hosszabbak is elférnének a 12 MB-os belső memóriában. Java alkalmazásokból három került a gépre: átváltó, katalógus, költségkezelő. HTML böngésző van, de a kis kijelzőn nem túl nagy élmény a szörfözés, úgyhogy a hiányát sem éreznénk meg.

Játékokból szintén három van: Sudoku, Snake Ex, valamint a Phantom Spider névre hallgató borzalom. A Nokiánál mindig is volt egy minőségi szint, aminél gyengébb játékokat nem telepítettek a telefonjaikra - nos, ennek vége. Erre a pókos borzalomra nehéz szavakat találni, elképesztően primitív, ha beutalót akarunk egy szanatóriumba, akkor elég játszanunk vele egy órát, utána tuti, hogy ott kötünk ki. A hatás emeléséhez érdemes bekapcsolni a zenét, aminél idegesítőbbet még egy játékban nem hallottam. Nehezemre is esik róla írni, beszéljenek inkább a képek. Visszasírom a 3310-es Space Impact-et...

Alapfunkciók, adatkommunikáció

A telefonos rész nem hagy kívánnivalót maga után. A hangminőség rendben van, kihangosítva is jól szól, a beszélgetés sosem szakadt meg, a másik fél mindig értette, amit mondtam.

A telefonkönyv ezer férőhelyes, a nevek mellé 12 extra mező jár, elmenthetjük többek között ismerősünk munkaköri leírását, becenevét, felhasználói azonosítóját, születésnapját, sőt, képet is hozzárendelhetünk. Az emberkéket csoportokba rendezhetjük, ezeknek pedig egyedi képük és csengőhangjuk is lehet. A névjegyzéket böngészve viszont valamiért csak két név látszik egyszerre, pedig három is simán elférne egymás alá - lásd kép. A hívásnapló korrekt, van egyesített nézet, de természetesen rászűrhetünk a kimenő/bejövő/nem fogadott hívásokra is. Az üzenetkezelő is jó, MMS támogatás van, sőt, legnagyobb megdöbbenésemre az e-mail kliens sem maradt ki, szerverekből a POP3 és IMAP4 típusúakat egyaránt kezeli.

Adatkommunikáció terén már nem csillog ennyire a 2630. A GSM-modul kétnormás (900/1800 MHz), a leggyorsabb adatátviteli mód az EDGE, a GPRS 4+1 időréses. Infra port nincs, Bluetooth van, verziószáma 2.0, elvileg támogatja az A2DP-t is, de bővíthető memória hiányában ennek sok értelme nincs.

Multimédia, egyebek

A kamera VGA felbontású, innentől fogva felesleges sokat beszélni róla. Beállítási lehetőségekkel nem vagyok túlságosan ellátva, van éjszakai mód, önkioldó, sorozatfelvétel, a jpeg-tömörítés mértéke három lépcsőben szabályozható, kikapcsolható a rögzítési hang.

A képminőség olyan amilyen, a kis felbontáshoz nagyon erős zajszűrés párosul, a színek viszont jobbak, mint amire számítottam - pillanatképek megörökítésére alkalmas a cucc, többet ne várjunk tőle. Videókból korlátlan hosszúakat rögzíthetünk, a felbontás 128 x 96 pixel.

A multimédiás lehetőségek ezzel majdnem ki is fújtak, van még FM-rádió, ami a gyári fülessel teljesen jól használható, a hangminőség közepes. Az üzemidő nem rossz, nálam kevés használat mellett 3 napig elment, akkor sem merült le, csak vissza kellett adnom.

Összegzés: nehéz megmondani, hogy milyen készülék a 2630. Külseje teljesen rendben van, szép, vékony, elég jó minőségű, a belső viszont felemás, hiszen a kijelző és a kamera pocsékok, ugyanakkor van e-mail kliens és a kijelző miatt használhatatlan HTML böngésző. Ha a memória bővíthető lenne (azaz nem hiányozna a zenelejátszási képesség), akkor kapna egy Ajánlott pecsétet, így viszont csak egy Tetszettet kap, azt is főleg azért, mert szép, meg mert vajból van a szívem. Viszont ha belegondolok abba, hogy a Samsung E200 csak 3000 forinttal drágább, akkor rájövök, hogy a Nokia még mindig elég drágán adja a portékáit...

Nokia 2630

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

  • Nokia 1200 - időutazás

    A finn gyártó alsókategóriás modellje egy réges-régi, messzi-messzi galaxisból látogatott el hozzánk.

  • Nokia 3500 - pink perem

    A középkatagória alsó szegmensét erősíti a 3500, bizonyos funkciók örömteliek, más paraméterek ósdiak.

Előzmények

Hirdetés