Hirdetés

LG GD880 Mini - modern minimalizmus

Előszó, tartozékok

Hogy őszinte legyek, a gyártók készülékszámozását rengeteg esetben nem értem. Valószínűleg sok esetben ők sem teljesen látják át a dolgot, de a legtöbb esetben azért valamilyen logikát lehet találni, ha eleget kutakodunk. Most viszont kicsit meg vagyok lőve, itt van ugyanis az LG GD880, alias Mini, a koreai gyártó legújabb S-Class alapú készüléke, melyet egy dizájnos, fémből készült házba dobtak bele és melléraktak egy hatalmas érintőkijelzőt. Ismerős a recept? Hát hogy a fenébe ne lenne az, ilyen készülék volt az LG KM900 Arena is, mely neve alapján mindennek ellenére egy egész más kategória. Akkor most hogy is van ez?

LG GD880 Mini
[+]

A szériák elnevezésével kapcsolatban egy dolgot biztosan tudunk: a különféle rövidítések a célpiacra utalnak. Alapvetően három földrajzi egységet különíthetünk el:

  • Észak-Amerika: CB, CE, CF, CG, CU szériák
  • Európa: GC, GD, GT, GW, KC, KE, KF, KG, KM, KP, KS, KU szériák
  • Latin-Amerika: MG, ME, PM szériák

Ebből persze csak annyit tudtunk meg, hogy a GD széria az európai piacra lett megálmodva. Vannak azonban egzakt definíciói is elnevezésekben használatos betűknek:

  • B: T-DMB/S-DMB/DVB-H/DVB-T/ISDB-T/MediaFLO
  • C: Egyesült Államok GSM/3G
  • F: Divat (Fashion)
  • G: GSM
  • K: Európa GSM/3G
  • M: Latin-Amerika
  • R: India
  • S: Koreai belső piac CDMA/Smartphone
  • T: Kanada és Ausztrália
  • U: UMTS/WCDMA/3G
  • V: Verizon CDMA

Nocsak! Ezek szerint a KM900 Arena egy európai GSM/3G készülék, míg a G szériás GD880 egy sima GSM modell. Ami persze nem igaz, mert ez is 3G-s, maradjunk tehát annyiban, hogy az LG névadásával kapcsolatban is vannak logikai gikszerek. Név alapján ugyanis a Mini a nemrég megjelent óratelefon (GD910), az áttetsző billentyűzetes Crystal (GD900) vagy a népszerű Pop (GD500) testvére. Pedig a Mini véleményem szerint akkor is a KM900 Arena-hoz áll a legközelebb, függetlenül attól, hogy ezt a véleményt a szerkesztőségben nem osztja mindenki. Mindegy, lépjünk túl a névadás és a modellszámozás okozta nehézségeken, rendszeres olvasóink ma is megkapták az érdekesség-adatukat, jöjjön a teszt: LG GD880 Mini.

LG GD880 Mini
[+]

A tesztkészülék egy közepes méretű dobozban érkezett, mely szemmel láthatóan a készülék méreteinek hangsúlyozására gyúrt rá, mindehhez pedig olyan jól hangzó, ám talán kevésbé értelmes szópárokat használ, mint a mighty small, ami mellé a cucc mighty powerful is, de ezt csak halkan jegyzem meg. A gyári kiegészítők számától nem fogjuk eldobni magunkat, hálózati töltőfejet, adatkábelt és sztereó headsetet kapunk, manapság gyakorlatilag mindenhez ezek járnak, úgyhogy bátran mondhatjuk: ez a kínálat átlagos.

Külső

Őszinte leszek: nem teljesen értem, hogy ezt a készüléket miért hívják Mininek. Marhára nem mini, még csak nem is kicsi, egész egyszerűen karcsú és szép, méreteihez képest pedig hatalmas a kijelzője, de önmagában nézve abszolút nem kicsi, nincs olyan, hogy zsebre rakjuk, aztán nem találjuk. Méretei egészen pontosan 102 x 47,6 x 10,6 milliméter, tömege 99 gramm, látható tehát, hogy valóban kecses a masina. A formavilág a minimalista vonalat követi, egyenes vonalvezetés, sehol egy íves felület, sehol egy fölösleges gomb, egy téglatest az egész. Az anyaghasználat nem hogy jó, egyenesen kiváló, a hátlap finom, selymes tapintású műanyagból készült, mely az előlap aljára is átnyúlik, oldalt és a kijelző felett pedig szépen megmunkált fémekkel találkozhatunk. Ehhez jön a tényleg tökéletes összeszerelési minőség, a konklúzió pedig mindenki számára egyértelmű kell, hogy legyen: minimalista készülék, kiválóan összerakva.

LG GD880 Mini
[+]

Az előlap tetején, pontosan középen láthatjuk az aprócska telefonhangszórót, melytől jobbra a szintén nem túl nagy másodlagos kamera üldögél. Közvetlenül ezek alá, alapvetően rejtve, de azért észrevehetően helyezték el a távolságérzékelő és fénymérő szenzorokat, melyek alatt már a 3,2 hüvelyk átlójú, 480 x 854 pixeles felbontású kapacitív TFT-érintőkijelző került, mely a Samsung Wave-ben bemutatkozó Super AMOLED technológiát nem veri oda, de a vékony film tranzisztoros panelek között legalábbis hercegi rangot érdemel. A képminőség tényleg gyönyörű, ezt nem lehet tovább ragozni, azt viszont mindenképp el kell mondanom, hogy a napfényben való olvashatósága is sokkal jobb, mint az átlagos kijelzőknek. A felülete mondjuk sajnos tükröződik és elképesztően ragaszkodik az ujjlenyomatokhoz, cserébe karcállónak mondja a gyártó, ami a keménységét elnézve reálisnak tűnik. Alulra csak egy LG logó került, gombok nincsenek, ami sajnos rossz ómen: akárki akármit mond, eddig egyetlen egy olyan telefon létezik, melynél a mindennapos használat során nem hiányoznak a fizikailag is létező híváskezelő gombok, ez pedig az Apple iPhone-ja.

LG GD880 Mini
[+]

A hátlap annyira puritán, amennyire egy hátlap puritán lehet, épp ezért kénytelen vagyok mindenféle körmondatokba kergetni magam, hogy ez a bekezdés ne legyen elborzasztóan rövid. Egy sík felület az egész, melyet egyedül felül tör meg egy "gravírozott" nyilacska, mely az eltávolítás irányát jelzi. Van továbbá egy vaku nélküli, 5 megapixeles kamera, valamint egy újabb gyártói logó.

LG GD880 Mini
[+]

Az oldalsó részek nagyon kellemes kialakításúak. A körbefutó fém nem sík felületű, hanem enyhén bordázott, amit a készülék kézben tartásakor is lehet ugyan érezni, de alapvetően inkább a szemet gyönyörködteti. Felül vannak a számunkra legfontosabb részek, a képenyőt lezáró és magát a készüléket ki/bekapcsoló gombocska, a fedlappal takart microUSB csatlakozó, valamint a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet. Balra a két hangeszőszabályzó gomb került, alul a mikrofonnal és a kihangosító hangszórójával találkozhatunk, jobbra pedig a kamera exponálógombja és a kedvenc részem, a microSD foglalatot takaró elhúzható ajtócska került. Valószínűleg kissé szentimentális egy aprócska fém tolóajtó meglétén örömködni, de muszáj, mert tényleg elképesztően jól lett megcsiálva, komomolyan mondom, az egész telefonon ez tetszett a legjobban: gyönyörűen siklik a sínjében, a kártyát könnyedén ki lehet szedni és vissza lehet rakni, örülök, hogy az LG ilyen szinten odafigyelt a részletekre.

Operációs rendszer, szoftverek

A készüléken a LG KM900 Arenáról ismerős S-Class operációs rendszer/grafikus felhasználói felület fut, melynek kiválóságairól annak idején ódákat zengettünk. Viszont ez 2009. áprilisában volt, azóta pedig eltelt egy év, a helyzet pedig az, hogy az egyébként zárt operációs rendszertől nem voltunk elragadtatva. A tesztelés alatt direkt megnyomkodtam egy KM900-at, a benyomásom pedig az, hogy az új készülék lassabb és nehézkesebb elődjénél, ami nagyon furcsa, mivel ezt gyakorlatilag semmi nem indokolja. A GD880-nak mondjuk nagyobb felbontású a kijelzője, de messze nem annyival, amennyivel lassabb és amennyivel nehezebb kezelni.

LG GD880 Mini LG GD880 Mini

Fórumozónk kedvéért megjegyzen, hogy a készülékben is megtalálható a Gesture Lock nevű csodálatos szolgáltatás, melynek kerében úgy tudjuk feloldani a billentyűzárat, hogy rajzolunk rá valamit - én mondjuk inkább a hagyományos módot preferáltam, de nyilván van, aki értékelni fogja a rajzolós megoldást. A készenléti képernyő három oldalból áll, melyek között horizontálisan tudunk lapozni és amelyek önmagukba visszatérnek, tehát ha utolsó oldalt ellökjük balra, az elsőre jutunk. A lapozgatás rémesen lassú, de nem a szónak abban az értelmében, amire szerintem most mindenki gondol: mivel az animációk szépek és akadásmentesek, folyamatosnak és olajozottnak tűnik minden, de nem azok. Lehet úgy is fogalmazni, hogy a GD880 ebből a szempontból nem rosszabb, csak más, mindenesetre engem eléggé zavart, hogy egy határozott és gyors ujjmozdulatra csiga módon reagált. Ez az egész telefonra jellemző: minden agyon van animálva, pedig a hardver szemmel láthatóan nem bírja el ezt a számítási mennyiséget. A fő képernyőn az LG még megoldotta a dolgot, de az egyes szoftverekben már olyan szintű lassulásokkal találkozhatunk, amiket egy iPhone/Android/KM900 felhasználó nem fog tudni tolerálni. Félreértés ne essék: az új S-Class alapvetően egy átgondolt rendszer, ráadásul tényleg szép is, csak ahhoz, hogy érdemben tudjuk használni, fel kell vennünk egy kissé "öreges" tempót: ha nem kapkodunk, minden rendben lesz, ha viszont gyorsak akarunk lenni, akkor össze-vissza fogunk kattintgatni, nem várt programok indulnak el és rövid időn belül megőrülünk a készüléktől.

LG GD880 Mini LG GD880 Mini

A készenléti képernyőre könyvjelzőket, parancsikonokat és widgeteket dobálhatunk ki, teljesen személyre szabhatjuk az egészet, nagyon klasszul meg lehett csinálva. A menübe a jobb alsó sarokban lévő virtuális gombot megnyomva jutunk el, ha ott vagyunk, az egyébként alul majdnem mindig látható híváskezelő gombok közül a baloldalit (zöldet) felváltja egy kék ikon, mely a feladatkezelőbe repít minket. Maga a főmenü fekete hátterű, amin sajnos nem tudunk változtatni, pedig biztosan sokan vannak, akik ezt a komorságot az iPhone-nak sem nézik el, így a Mininek sem fogják. A felépítés egyébként a szokásos, egy oldalon egy tucat ikon üldögél rácsos elrendezésben, oldalakból pedig három van, ami nem fog bővüni, mivel az utólag feltelepített java alkalmazások nem közvetlenül a főmenübe fognak kitelepülni, hanem almenükbe kerülnek. Most pedig tessék megnézni a készülékről készített videónkat, már csak azért is, mert a háttérben gyönyörű madárcsicsergés hallható:

Belső memória szempontjából nem egy bajnok a masina, a multimédiás tárhely 330 MB-os, ami képek tárolására elég, a zenemániásoknak viszont muszáj lesz microSD kártyát használni. A gyári szoftverkínálat teljesen rendben van, minden olyan programot megtalálunk, amit a felsőkategóriás masinákban keresni szoktunk. Az extrák közé a dokumentumnézegetőt (Word, Excel, PowerPoint, PDF) és az LG Air Sync nevű szinkronizáló alkalmazást sorolhatjuk. Utóbbi "három irányú szinkronizációt" tesz lehetővé, természetesen vezeték nélkül, WiFi-n; az első, hogy a telefonunkon megjelennek a számítógépen legutóbb megnézett honlapok, aminek köszönhetően ott folytathatjuk a böngészést a mobilon, ahol PC-n abbahagytuk. A második "irány" a sima PIM-szinkronizáció, a telefonon beírt naptárbejegyzések/stb. megjelennek a PC-n is és viszont. A harmadik rész a webes tartalmak PC-ről telefonra történő átvitelére irányul: ha számítógépünkön fent van az Air Sync kliens, a böngészőben látott információkat (pl. képeket) két egérkattintással átvihetjük a telefonunkra. Még arra is van lehetőség, hogy a számítógépről változtassuk meg a telefon háttérképét, ami bár kevésbé hasznos, nagyon jópofa. Efféle szinkronizálási lehetőséget egy zárt rendszeren nem nagyon szoktunk látni az tehát biztos, hogy a Mini ebből a szempontból sokkal fejlettebb (és ezáltal több), mint az Arena.

Adatkommunikáció, telefonálás, internet

Adatkommunikációs szempontból a készülék nagyon rendben van, ha fogalmazhatok így. Az előlapi kamera meglétéből már mindenki rájöhetett, hogy 3G-s masináról van szó, mely négynormás GSM-modult (850/900/1800/1900 MHz) és kétnormás UMTS-modult (900/2100 MHz) kapott. Adatkommunikációra GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és HSPA-t használhatunk, utóbbinál a letöltési sebesség 7,2, a feltöltési pedig 2 Mbps. Van továbbá egy átlagos erősségű, 802.11b/g szabványokat támogató WiFi, egy 2.1-es verziószámú, a sztereó hangátvitelt természetesen ismerő Bluetooth, valamint egy 2.0-s microUSB csatlakozó - ha számítógépre kötjük a telefont, az töltődik és kártyaolvasóként is képes működni. Telefonálás közben semmilyen problémát nem tapasztaltam, a hangminőség és a vételi stabilitás is teljesen rendben volt.

LG GD880 Mini LG GD880 Mini

A telefonkönyv egyértelműen a készülék leggyengébben sikerült része, melynek oka nem a kezelőfelületben vagy az extra mezők hiányában, hanem a memóriában keresendő: mindössze 1000 ember adatait menthetjük el a Minibe, ami lássuk be, 2010-ben finoman szólva is sovány egy üzletembernek, azaz a készülék egyik potenciális vásárlójának. Egyébként minden ide kapcsolódó rész teljesen rendben van, az e-mail kliens jól használható, a hívásnapló úgyszintén, továbbá a billentyűzet is korrekt, numpados (álló helyzetben) és QWERTY nézete (fekvő helyzetben) is van, jól lehet rajta gépelni.

LG GD880 Mini

A webböngésző sajnos szintén nem olyan erős, mint amilyen a konkurensnek mondható okostelefonos platformokon, de a célnak tulajdonképpen megfelel, működik benne a multi-touch, elég szépen tördeli a szövegeket az adott zoomolási szintnek megfelelően, a Flash-t is támogatja, de a durvább méretű oldalakkal/animációkkal nem tud mit kezdeni, azaz tud, csak nagyon lassan teszi mindezt.

LG GD880 Mini LG GD880 Mini

Social-networking kliensekből kettő van, Facebook és Twitter, mindkettő natív és jól használható, bár ők sem a sebesség bajnokai. Örvendetes viszont, hogy az ezeken szereplő ismerősöket gyorsan és egyszerűen tudjuk importálni a telefonkönyvünkbe, magyarán van SNS-Link, mert ezt így nevezik. YouTube kliensből viszont nincs natív, a Google menüpont alatt lévő felirat a böngészőbe repít minket. Ezt teszi egyébként a Google Maps is.

LG GD880 Mini LG GD880 Mini

Multimédia

A kamera 5 megapixeles, autofókuszos, vaku nincs hozzá, tehát éjszaka nem fogunk vele villogni. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2560 x 1920, videóknál 640 x 480 pixel, utóbbiakat 30 képkocka/másodperc sebességgel rögzíti a gép. A menürendszer az LG készülékeiből ismert tekergetős borzadvány, nagyon jól néz ki, viszont borzasztó nehézkes, fél év, mire bármit átállítunk benne, úgyhogy ne is próbálkozzunk ilyesmivel, az a legtisztább. Pedig lenne mit piszkálni, a fénymérésen kívül gyakorlatilag mindent állíthatunk, még az érzékenységet is (ISO 100 - ISO 800).

LG GD880 Mini

Ha azt mondom, hogy az LG Mini nem a minőség bajnoka, akkor elég finom voltam. A fotók kifejezetten rossznak számítanak az 5 megapixeles berkekben, a dinamikatartomány elképesztően kicsi, minek következtében egyes képrészletek ki- és beégnek. Ehhez hozzájön a részletszegénység, a fakó színvisszadás, a konklúziót talán felesleges is összefoglalnom: ez nem egy fotós telefon.

A zenelejátszás akár oké is lehetne, de nem igazán az. A szoftver csak azokat a számokat hajlandó észrevenni, amiket a memóriakártya megfelelő mappájába raktunk, ami eleve gáz, de még együtt lehetne vele élni, a lassúság viszont már-már elfogadhatatlan. Ha a csigához hasonlítom a GD880 zenelejátszó szoftverben nyújtott sebességét, akkor nem túlzok, egy-két másodpercet simán kell várni ahhoz, hogy a megnyomott gombok csináljanak is valamit, innentől pedig szinte lényegtelen, hogy van cover-flow szerű nézet, hogy a zenéket ID3 tagek alapján szűri a háttérben is futó, hangszínszabályzót és az egész kellemes Dolby Mobile-t is tartalmazó szoftver. Az FM-rádiónak viszont mindettől függetlenül örülhetünk, a hallójáratba ülő gyári fülhallgatót viszont érdemes lesz lecserélni: elképesztően herélt hangja van, kis túlzással csak a magas tartományokban szól, amit megdobtak azzal, hogy a mélyek azokban a számokban is dübörögnek, amikben amúgy nincsenek. Magyarán a fülhallgatóból hiányzik a középtartomány, pedig nem árt, ha van. Az LG Mini hangminősége kihangosítva gyenge-közepes.

LG GD880 Mini LG GD880 Mini

A multimédiánál maradva mindenképp el kell mondanom, hogy a készülék képes a DivX és XviD tömörítésű videófájlok lejátszására, ami jó. A képnézegető szoftverre ugyanezt a jelzőt sajnos nem lehet ráakasztani, a sebessége ugyanis közel sem kielégítő, mondhatni, hogy nagyon lassú. Nem is ragozom tovább, csak nem értem a dolgot.

Egyebek, üzemidő, összegzés

A készülékben található GPS-vevő, de hogy mi a fenéért, azt nem tudom, navigációs szoftver hiányában gyakorlatilag csak fotózáskor használható, ha el akarjuk tárolni képeink geokoordinátáit.

LG GD880 Mini
[+]

A hátlap alatt található 900 mAh-s akkumlátor nem tűnik egy bajnoknak, de elég korrektül elhajtotta a telefont, mely nálam visszafogott használat mellett három napot is kibírt. Ha terheltem volna, ez az érték nyilván két napra esett volna vissza, de tulajdonképpen az sem rossz, inkább átlagos.

LG GD880 Mini
[+]

Értékelés: LG GD880 Mini
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 5 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 3 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 7 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Összegezzünk! Itt van az LG GD880 Mini, melyért jelenleg bruttó 80 000 forintot kell fizetnünk. Hogy mit kapunk ezért a pénzért? Elképesztő minőségű és egyben gyönyörű készülékházat, kiváló szinkronizálási lehetőséget (Air Sync), valamint hatalmas tudást, amit az agyoncsicsázott és emiatt rengeteg esetben lassú szoftver miatt gyakorlatilag csak néha-néha tudunk teljes egészében kihasználni. Hiába fejlett az adatkommunikációs repertoár, hiába van GPS, nem igazán tudjuk ezeket a fentiek miatt különösen értékelni. Az LG Mini persze egy használható telefon, de őszintén szólva én nem használnám szívesen, főleg azért, mert már volt a kezemben a nem sokkal drágább Samsung Wave, ami gyakorlatilag minden szempontból jobb, mint a GD880, ezt a kört tehát egyértelműen a nagyobb koreai gyártó nyerte, de az LG-t sem kell félteni, a Minit valószínűleg el fogja adni a külseje, főleg, mert az emberek nagy része nem cikkek, hanem reklámok alapján választ telefont. Az LG Mini reklámja pedig tényleg nagyon jó. A telefon meg kizárólag a külseje miatt kap egy tetszett plecsnit.

LG GD880 Mini

Bocha

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

LG GD880 Mini
LG GD880 Mini Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 102 x 47,6 x 10,6 milliméter
Tömeg 99 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel
Kijelző típusa kapacitív TFT-érintőkijelző
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méret na / 300 kB
Belső memória Közös memória: 26 MB
Multimédiás memória: 330 MB
Memória bővíthetősége microSD (SDHC-kompatibilis)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 2 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP is)
WiFi 802.11b/g
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform LG S-Class
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok 2 darab demo + 2 teljes verziós
Valutakonverter van
Extra szoftverek Facebook, Twitter, iwiw, LG Sync
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (max. 640 x 480 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó előre definiált sémák
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 900 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő 330 óra
Beszélgetési idő 7 óra
Egyebek
Multitouch érintőkijelző, giroszkóp, DivX lejátszás, USB Mass Storage üzemmód, 3,5 mm-es jack
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés