Hirdetés

LG E510 Optimus Hub - kellemes csalódás

Bevezető, külső

Alig egy hónapra az Optimus Net érkezése után egy újabb középkategóriás telefont kaptunk az LG-től. Tesztalanyunk a hardveres specifikációkat tekintve nagyjából megegyezik az Optimus Nettel; mindkét mobilban ugyanaz a chipset duruzsol, 800 MHz órajelű processzorral és 512 MB RAM-mal felvértezve. A cikkünk főszereplője viszont jobb kamerát és egy komolyabb formatervet kapott, nem is beszélve a Nova technológiával rendelkező kijelzőről; pár napnyi használat után ki lehet jelenteni, hogy kellemesen csalódunk a masinában. Hozzánk a készülék egymagában, a tartozékai nélkül érkezett, így a kiegészítők milyenségéről nem tudunk nyilatkozni. A hardver és a szoftver viszont végleges, úgyhogy semmi akadálya nem volt a tesztnek; kezdjünk is bele!

LG E510 Optimus Hub
[+]

Míg a hardvert nézve tesztalanyunk többé-kevésbé megegyezik az Optimus Nettel, külsőleg nem nehéz megkülönböztetni a két mobilt. Az Optimus Hub sokkal komolyabbnak és letisztultabbnak hat, látszik, hogy többet fordítottak a formatervre. A 113,4 x 60,8 x 11,9 milliméteres méretekkel megáldott telefon borítása teljes mértékben plasztikból van. A tömegen nem érezni a fém mellőzését, a készülék ugyanis 120 grammot nyom, így egyáltalán nem mondható könnyűnek; persze a zsebet azért nem húzza. A hátlap egy csillogó lakkbevonatot kapott, melynek következtében biztosan nem fog kicsúszni a kezünkből; cserébe viszont két pernyi használat után több lesz rajta az ujjlenyomat, mint Fila táska a Nyugati téren.

LG E510 Optimus Hub
[+]

A készülék előlapja az alsó gombsort leszámítva roppantmód hajaz a koreai gyártó Optimus Black névre hallgató mobiljára. A lekerekített sarkokkal operáló előlap tetejére került a hangszóró, alatta pedig egy ezüst színű LG logó trónol. A legnagyobb felületet természetesen a kijelző foglalja el, amely 3,5 hüvelykes képátlóval és 320 x 480 képpontos felbontással jellemezhető. A panel Nova technológiát használ, amely az Optimus Blackben debütált; a Hubban használt kijelző viszont bár nem sokkal, de érezhetően gyengébben muzsikál. A Novában az IPS fejlesztett verzióját tisztelhetjük; hasonlóan nagy betekintési szögek mellett emberes fényerő (a hivatalos specifikáció alapján 550 nit) jellemzi a képernyőt, a színek élénkségén viszont lehetne javítani. A kijelző Gorilla Glass bevonattal is rendelkezik, amely a karcolások és egyéb sérülések ellen hivatott védeni. Az érintéseket kapacitív módon érzékeli, akárcsak a legalul elhelyezkedő gombsor. Az androidos berkekben megszokott négyesfogat helyett viszont csak három érintőbillentyűt kapunk (beállítások,és vissza), a keresés lemaradt a Hubról.

LG E510 Optimus Hub
[+]

A készülék hátlapja egy szürkés pontokkal operáló mintázattal van díszítve, melyre egy vékony lakkréteg is került. Utóbbi jó fogást biztosít, cserébe viszont gyakran törölgethetjük a fedlapot, amely vonzza az ujjlenyomatokat. A kamera felül középen kapott helyet, amely alatt egy szürke LG logó látható. A hátlapot alul tudjuk leszedni, a lefeszítése körmöt próbáló feladat; cserébe viszont betonstabil az illeszkedése. Itt helyezkedik el a külső hangszóró is, amely már közepesre tekerve nekiáll recsegni; a magas hangerő miatt viszont telefonbeszélgetések kihangosításához ideális.

LG E510 Optimus Hub
[+]

Az oldalsó interfészek tekintetében nem vagyunk jól eleresztve. Alul találjuk a microUSB-portot, jobb oldalt pedig a hangerőt szabályozhatjuk. A 3,5 milliméteres kimenet felülre került, mellette pedig a ki- és bekapcsoló gomb foglal helyet, amely a képernyő feloldására és lezárására is használható.

Hardver, operációs rendszer, felület

A készülékben egy Qualcomm MSM7227T SoC dolgozik (hasonlóan az Optimus Nethez), amely egy 800 MHz órajelű ARMv6 utasításkészletű processzort és egy Adreno 200 grafikus gyorsítót rejt. A lapka egyébként szinte mindenben megegyezik az MSM7227-tel, a T betű mindössze a processzor felskálázott órajelére utal. Emellett 512 MB RAM-ot kapunk, amely a középkategóriában korrektnek mondható, a 150 MB méretű belső tárhely viszont édeskevés. Szerencsére utóbbit bármikor kibővíthetjük egy microSD-kártyával, amelyhez még csak újra sem kell indítanunk a telefont (azaz elérhető a hot swap funkció). Sebességre nagyrészt az Optimus Net szintjét hozza: bár a működés nagyrészt folyamatos, nem nagy mutatvány megakasztani a telefont. Nem szereti az összetett weboldalakat és a méretesebb fájlokat, az erőforrás-igényes programok futtatását pedig komoly akadásokkal jutalmazza. A szokásos tesztek most sem maradhatnak el, az alábbi táblázatban az Optimus Nettel ugrasztjuk össze a mobilt.

LG E510 Optimus Hub LG E510 Optimus Hub

Optimus Hub vs Optimus Net
Benchmark LG Optimus Hub LG Optimus Net
Quadrant Standard 1062 pont 1031 pont
SmartBench 2011 590 / 956 pont 477 / 950 pont
AnTuTu Benchmark 1555 pont 1393 pont
Linpack (egyszálas) 9,783 MFLOPS / 8,57 s 8,077 MFLOPS / 20,88 s
Linpack (többszálas) 8,519 MFLOPS / 19,8 s 8,118 MFLOPS / 20,78 s

A készüléken az Android rendszer Gingerbread névre hallgató variánsa fut, annak is a 2.3.4-es verziója, hogy pontosak legyünk. Bár a frissességgel nincsenek komoly problémák, az igazság kedvéért megjegyezzük, hogy már a 2.3.7 is elérhető, ez azonban csak aprócseprő dolgokat javít a rendszeren. Nemsokára pedig megjelenik az Android 4.0, azaz az Ice Cream Sandwich, amely rengeteg újítást hoz majd magával, egy jó adag optimalizációval karöltve. Bár az LG hivatalosan is megerősítette, hogy az Optimus 2X megkapja majd a frissítést, sajnos tesztalanyunk valószínűleg jégkrémszendvics nélkül marad majd.

LG E510 Optimus Hub LG E510 Optimus Hub

Az LG egy saját megoldásra cserélte a gyári androidos kezelőfelületet, amely szinte az összes Optimuson megcsodálható. Kapunk egy egyedi képernyőzárat, amely jelzi az értesítéseket, az alkalmazásokat rejtő menüben pedig saját kategóriákat is létrehozhatunk, amelyek kvázi mappaként működnek. A főképernyő kezelése is megújult, a maximum hét oldal mindegyikét egy rácsozott felületen szabhatjuk testre, amely a minialkalmazások és ikonok pozicionálásán hivatott segíteni. Widgetekből is kapunk néhány extrát, a Közösségi+ a közösségi hálózatok értesítéseit jeleníti meg, az alkalmazáskezelő az éppen futó programok számát mutatja, a Pénzügy tőzsdeállásokat rajzol a képernyőre, a Rádió funkcionalitását pedig valószínűleg már mindenki kitalálta. A képernyő tetejéről lehúzható értesítési sáv is átesett egy laza ráncfelvarráson, a zenelejátszó vezérlői mellett néhány adatkapcsolati képesség gyorsgombjával is kiegészült.

Szoftverek, kamera

A telefon alap szoftverei és azok funkcionalitása egy az egyben megegyezik az Optimus Neten található programokéval, ezért csak röviden végigszaladunk rajtuk. A névjegyzék korrekt, a telefonszámok mellé rengeteg extra adatot vihetünk fel, a listát pedig a naptárhoz hasonlóan Google- és Exchange-alapon is szinkronizálhatjuk. Az ismerősöket pedig összeköthetjük a Facebook-, Twitter- és MySpace-profilokkal, ahogy az manapság okostelefon-körökben dívik. Telefonáláskor nem akadt problémánk, a hangminőség mindkét oldalon megfelelő volt. A zenelejátszó fapados, a lejátszási listák kezelésén kívül semmi extrát nem tud felmutatni. A videólejátszó viszont simán viszi az Xvid, DivX és H.264 formátumú anyagokat; persze a HD és FullHD felbontással már nem birkózik meg. A rádió is korrekt, az automatikus állomáskeresés és a velük kapcsolatos információk megjelenítése mellé egy pofás felület társul. Az internetböngésző szintén rendben van. Bár hiányzik a Flash támogatás, nem panaszkodhatunk: kezeli a könyvjelzőket, kereshetünk a szöveges tartalomban, valamint egyszerre több oldalt is nyitva tarthatunk.

LG E510 Optimus Hub LG E510 Optimus Hub

Az alap szoftverek mellé néhány extra alkalmazást is kapunk, melyek jól kiegészítik a beépített programkínálatot. Leghasznosabb talán az Alkalmazáskezelő, mellyel az aktuálisan futó programok erőforrás-igényét monitorozhatjuk, valamint be is zárhatjuk őket, ha úgy tartja kedvünk. A Diktafon hangok rögzítésére használható, az LG World pedig a koreai gyártó saját alkalmazásboltját testesíti meg. A Polaris Viewer segítségével Office-dokumentumokat olvasgathatunk, szerkeszteni és újat létrehozni viszont nem tudunk a program segítségével. A RemoteCall egy távdiagnosztizáló alkalmazást rejt, a SmartShare az ügyeletes DLNA-kliens szerepét tölti be, a WiFi Cast pedig képek, videók és zenék megosztására használható.

LG E510 Optimus Hub LG E510 Optimus Hub

A masina hátlapján egy autofókuszos kamera is helyet kapott, mellyel maximum 5 megapixeles, azaz 2592  x 1944 képpontos fotókat lőhetünk. A kameraszoftver nem halmoz el a beállítási lehetőségekkel: átkalibrálhatjuk a fehéregyensúlyt, a színhatást, a fényerősséget, a képminőséget, a felbontást és a fényérzékenységet, válogathatunk néhány jelenet és effekt közül, valamint az időzítőt és a geotagging funkciót is bekapcsolhatjuk. A képminőség távol áll a tökéletestől: a zajszűrő algoritmus elmossa a részleteket, a keskeny dinamikatartomány miatt a világosabb részek kiszorítják a sötétebbeket, néhol pedig a kromatikus aberráció nyomait is fel véltük fedezni. Természetesen videót is vehetünk a készülékkel, ezt maximum 640 x 480 képpontos felbontásban tehetjük meg; a tesztvideóért katt ide.

LG E510 Optimus Hub LG E510 Optimus Hub

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Bár a készülék adatkommunikációs szempontból sem nevezhető csúcsgépnek, a képességei alapján bőven a használható kategóriába esik. Kapunk egy négysávos GSM-modult (850/900/1800/1900 MHz) és egy kétsávos UMTS-chipet (900/2100 MHz), a letöltési sebesség mobilhálózaton keresztül pedig 3,6 Mbps-ben van maximalizálva. A WiFi (802.11b/g/n), a Bluetooth (3.0, A2DP-támogatással) és az a-GPS manapság már alap dolognak számít, a triumvirátust DLNA- és WiFi Direct-támogatással, és a mobilnet megosztásának képességével (tethering) egészítették ki.

LG E510 Optimus Hub LG E510 Optimus Hub

A készülék az energiát egy 1500 mAh kapacitású lítium-ionos akkumulátorból nyeri. Masszív használat mellett könnyedén lemeríthető egy nap alatt, visszafogott terhelés mellett viszont elérhető a két napos rendelkezésre állás. A hivatalos adatok szerint egyébként egy feltöltéssel akár 375 órányi készenlétre és 6 órányi beszélgetésre a mobil.

LG E510 Optimus Hub
[+]

Értékelés: LG E510 Optimus Hub
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya ?
Hogyan értékelünk?

Tesztalanyunkat az ember önkéntelenül a koreai gyártó alig egy hónapos telefonjához, az Optimus Nethez hasonlítja. Mindkét mobil a középkategóriában indul, a hardveres felszereltségük megegyezik, valamint szoftveres oldalon is nagy a hasonlóság. Az Optimus Hub személyében viszont egy sokkal komolyabb megjelenésű telefont tisztelhetünk az alig egy hónapos testvérénél, a Nova kijelző pedig szintén tesztalanyunk felé billenti a mérleg nyelvét.

Pozitív, hogy az LG mérnökei egy viszonylag kellemes szoftverkínálattal látták el a telefont, valamint az egyedi felület is tartalmaz pár hasznos kiegészítést. Az adatkommunikációs képességek terén felemás a helyzet. A mobil hálózatot nézve nem sok mindent tud felmutatni a masina, manapság a 3,6 Mbps sebességű HSDPA nem annyira menő; a DLNA, a WiFi Direct és a Bluetooth 3.0 viszont már nem számítanak mindennapinak. És bár a 800 MHz órajelen dolgozó processzor a középkategóriában átlagosnak számít, sajnos a sebességre nincs jótékony hatással; a számításigényesebb feladatok könnyedén két vállra fektetik a készüléket. Sajnos a készülék hivatalos ára még nem ismert; egy tetszett plecsnit viszont megelőlegezünk neki a legjobbakat remélve.

LG E510 Optimus Hub

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

LG E510 Optimus Hub
LG E510 Optimus Hub Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 113,4 x 60,8 x 11,9 milliméter
Tömeg 120 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel
Kijelző típusa Kapacitív Nova IPS érintőkijelző
Színárnyalatok száma 262 ezer
Hardver
Processzor órajele 800 MHz
Processzor csíkszélessége 45 nanométer
Utasításkészlet ARMv6
Grafikus chip Adreno 200
RAM / ROM 512 MB RAM / 150 MB ROM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória bővíthetősége microSD (SDHC)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 3,6 Mbps / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, DLNA és hotspot, WiFi Direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.4 Gingerbread
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok letölthető
Valutakonverter letöthető
Extra szoftverek RemoteCall, SmartShare, Pénzügy, Alkalmazáskezelő, Polaris Reader, LG World, Diktafon, WiFi Cast
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (640 x 480 képpontos felbontás)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 375 óra
Beszélgetési idő 6 óra
Egyebek
fényérzékelő, giroszenzor, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, DLNA
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés