Huawei Y5 - nem nézőpont kérdése

Hardver, szoftverezettség

A Huawei oldalán mindössze annyit látni, hogy egy MSM8909 SoC duruzsol a készülékben, ami nem más, mint a Qualcomm 28 nanométeres, 32 bites Snapdragon 210 lapkája. Az ARMv7 architektúrájú processzorban négy darab 1,1 GHz-en pörgő Cortex-A7 magot találunk, a grafikus gyorsításért az Adreno 304 felel. Nem meglepő módon 1 GB-nyi rendszermemóriával kell a telefonnak gazdálkodnia, a felhasználónak pedig 8 GB-nyi tárhellyel, bár ez nem teljesen igaz, hiszen ebből körülbelül 4,57 GB marad szabadon. Öröm az ürömben, hogy a mobilba microSD-t tehetünk, méghozzá maximum 32 GB-osat, ráadásul a rendszer lehetőséget kínál arra, hogy erre mentsük az alkalmazásokat, ami nagy könnyebbséget jelent. A rezgőmotor inkább hangos, mint erős, az utcán bóklászva és az Y5-öt zsebben tartva inkább a csengőhangban lehet majd megbízni.

A Huawei Y5 a Samsung Galaxy S5 társaságában
A Huawei Y5 a Samsung Galaxy S5 társaságában [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Huawei Y5 Doogee X5 Pro Vodafone Smart Speed Op3n Dott telefon
Rendszerchip Snapdragon 210 MediaTek MT6735P MediaTek MT6735M MediaTek MT6582
AnTuTu 5.x Benchmark 20204 pont 20204 pont 19647 pont 19545 pont
Vellamo Browser 1544 pont 1875 pont 1534 pont 1702 pont
Vellamo Metal 668 pont 812 pont 688 pont 768 pont
Geekbench 3 (single) 297 pont 484 pont 482 pont 354 pont
Geekbench 3 (multi) 996 pont 1350 pont 1452 pont 1196 pont
GFXBench Manhattan onscreen 16,1 fps 3,5 fps 4,7 fps nem indult el
Manhattan offscreen 1080p 1,7 fps 1,7 fps 1,5 fps nem indult el
GFXBench T-Rex onscreen 21,1 fps 8,5 fps 9,5 fps 9,4 fps
T-Rex offscreen 1080p 5,1 fps 5,0 fps 4,3 fps 4,2 fps

Ha már a kijelző nem sikerült túl jól, annyi azért mindenképpen örömteli, hogy a chipsetnek könnyed feladat az FWVGA felbontással megküzdeni. A rendszersebesség teljesen megfelelő, már ameddig az alapvető műveleteket szeretnénk elvégezni, mondjuk SMS-t írni, vagy éppen telefonálni, internetezni. Ott kezd besokallni a telefon, amikor mondjuk egy nagyobb Excel táblázatot nyitunk meg, vagy éppen az egyik alkalmazásból a másikba lépnénk át, kell pár másodperc, mire a szoftver összeszedi magát. Nyilván nem kell fénysebességet várni, de azért az egy gigabájt RAM miatt könnyen kicsúszik a talaj a mobil lába alól, számítani kell arra, hogy két-három program megnyitása után újratölti a régebbieket a launcher. Az Y5 egyáltalán nem melegszik, még komolyabb (már ha ilyenre sor tud kerülni) terhelés esetén sem.


[+]

A Huawei újdonságának fedélzetén az Android 5.1.1 operációs rendszer teljesít szolgálatot az EMUI 3.1 Lite felülettel megspékelve. Ez azt jelenti, hogy ugyan a zöld robotos szoftver alapvető működése megmaradt, számos helyen fedezhetjük fel, hogy a gyártó belenyúlt ebbe. Az első szembetűnő különbség, hogy a zárolt képernyőről könnyedén vezérelhetjük a zenelejátszót, és azonnal elindíthatjuk a hangfelvevőt, a kamerát, a számológépet és a zseblámpát. A főoldalakról érünk el minden gyorsikont és widgetet, vagyis nincs klasszikus értelemben vett menü. Nem hiányozhat viszont a legördülő információs függöny, ami az időrendben végigkövethető értesítések mellett néhány kapcsolót is tartalmaz, hogy könnyen aktiváljuk a GPS-t, a mobiladatforgalmat, vagy hogy szabályozzuk a fényerőt. Lényeges pontja az Emotion UI-nak, hogy témázható, ami az egész küllemre kihat.


[+]

A tárcsázó segítségével számok és betűk szerint kereshetünk a névjegyek között, amikhez szinte minden lényeges információt feljegyezhetünk, és csengőhangot is menthetünk. A szöveges üzenetek rendezése buborékos formában történik, be lehet kapcsolni a kézbesítési jelentést. A Huawei-féle TouchPal billentyűzet viszonylag jól használható, bár a sima androidos megoldás egy kicsit jobb gépelési hatásfokkal kecsegtet. A naptárban az alulra helyezett fülek segítségével válthatunk a havi, heti, napi nézet között, új eseményeknél pedig helyszínt, időpontot, hangjegyzetet és emlékeztetést menthetünk a teendők mellé. Van Optimalizáló, aminek az ikonját megnyomva a RAM-ot takaríthatjuk ki, az alkalmazásokat pedig az appváltó seprű jelére rányomva zárhatjuk be együttesen. A programkínálat részét képezik még a Google applikációk, a zenelejátszó, a videolejátszó, a kamera, a jegyzettömb, a fájlkezelő, a WPS Office dokumentumszerkesztő és -olvasó, a Facebook, a Twitter, valamint néhány demó játék.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • A „Huawei P9max” is Kirin 950-nel érkezik?

    A Mate 8 pár héten belül bemutatkozik, ám várhatóan nem az lesz az egyetlen készülék, amelyik a házi tervezésű HiSilicon Kirin 950-es SoC-t rejti majd a kijelző mögött.

  • Huawei Y6 - lassan hat

    Friss modellel készül a karácsonyi szezonra a kínai gyártó, a középkategória alsóbb szegmensében próbálnak csábító ajánlatot az asztalra tenni, de a konkurencia egyre erősebb ebben a népszerű ársávban.

  • Huawei Y3 - dupla led, fix fókusz

    A jól ismert kínai gyártó egyik legolcsóbb okostelefonja járt nálunk, amely érdekes módon dupla ledes villanót kapott, ám sajnálatosan fixfókuszos kamera jutott mellé.

Hirdetés