HTC One S - acéloS

Bevezető, tartozékok

Ahogyan a pénzügyi világban, úgy a telekommunikáció terén is nagy változásoknak lehetünk tanúi. Míg a Samsung és az Apple szárnyalnak és sorra döntik saját rekordjaikat (és a Samsung közben valószínűleg már a világ elsőszámú mobilgyártója), addig mások komoly válságokat élnek meg. A Nokiáról is lehetne mit mesélni, de jelen cikkhez sokkal jobb, ha a HTC-re fókuszálunk. A néhány éve még csak bérgyártóként létező cég önálló márkaként igazi sikersztorit tudhat a háta mögött.

HTC One S
[+]

A legnevesebb okostelefon gyártók közé jutottak, ám mostanában úgy nézett ki, hogy kissé elveszítették a fonalat. A prémium brandhez prémium ár társult, de ellaposodtak a fejlesztések, és támogatás terén sem volt rendben minden, utóbbi miatt sok felhasználót magukra haragítottak. Mindez a pénzügyi eredményekben is meglátszódik, az elmúlt időszakban csúnya veszteségeket könyvelhettek el. Idén Barcelonában aztán előálltak valami újjal, megérkezett a One sorozat.

HTC One S
[+]

A paletta csúcsmodellje nemrég járt nálunk, és nem sokkal később a másik két készülék is a szerkesztőségbe került. Jelen cikkünkben a középső tagot, a One S-t fogjuk boncolgatni. A telefon egy hófehér „demo” dobozban került hozzánk, tartozékok terén elvileg mindent megkaptunk. Ez a minden egy hálózati töltőfejet, egy USB adatkábelt és egy sztereó fülest jelent. Memóriakártya nincs és nem is lesz, mivel a One S nem bővíthető.

HTC One S
[+]

Külső

Bár a HTC-k nem a túlbonyolított formájukról híresek, azért megvannak azok a stílusjegyek, melyekről könnyedén felismerjük a gyártó készülékeit. A One S se tagadja meg származását, illeszkedik az eddigi kínálatba, ugyanakkor azért mégis újnak érezzük. Azonnal feltűnik a vékonysága, hiszen a 7,8 mm-es adat nem csak a HTC eddigi legvékonyabb mobilját jelzi, hanem a piacon lévők között is a toplista elejére pozícionálja. Ráadásul igyekeztek a szélességet kordában tartani, aminek köszönhetően nagyon kellemes kézben fogni. Azonban a hardvernek muszáj valahogy elférnie, ezért hosszában kissé nyújtott. A vékonysága mellett odafigyeltek a minőségre is. Nem csupán a korábban már alkalmazott, unibody (egyetlen elemből álló) fémházat vették elő, hanem egy különleges technológiát is alkalmaztak. Ezüst és fekete színben létezik, ám míg az ezüst anodizált alumínium, addig a fekete egy speciális, mikroív oxidációnak nevezett eljáráson esik át. Ennek lényege, hogy igen nagy feszültséget kapcsolnak a nyers fémházra, a rajta létrejövő kémiai folyamatoknak köszönhetően pedig egy kerámiaszerű bevonat jön létre rajta. Ez adja egyébként a színét is, tehát nem azért fekete, mert festett, hanem a fém maga ilyen színűvé válik. Elvileg ez igen ellenállóvá teszi a karcok és sérülések ellen, viszont máris keringenek olyan hírek a neten, hogy a burkolat kopik. Nos, nálam egyelőre nem jött elő ilyen jelenség, de apróbb karcok kerültek rá. Ujjlenyomatra és koszra szinte teljesen érzéketlen és nagyon kellemes tapintása van. Egyedül a hátlapon van két kisebb rész műanyagból, erre az antennák miatt van szükség. Az összeszerelés igen jó, egyben van minden, nincs lötyögés, viszont a két műanyag elemnél lehetne kisebb az illesztési rés.

HTC One S
[+]

Az előlapon egy 4,3 hüvelykes képernyő terpeszkedik, ez azért még nem annyira tepsi. A kapacitív, multi-touch kijelző Super AMOLED technológiával készült. Sajnos nem RGB, hanem Pentile mátrixos, ezt némileg ellensúlyozza az 540 x 960 pixeles felbontása. A betekintési szög 180 fokos, a kontraszt és fényerő masszív, a színek élénkek és mindez az utcán, napfényben sincs másképp. A kijelző felett egy szolid márkajelzés, mely mellett rejtőznek a közelség- és fényszabályzó szenzorok. Még feljebb egy előlapi kamerával szemezhetünk, a hangszórónak közvetlenül a fémbe fúrtak lyukakat. Ezek egyikében egy állapotjelző LED villog, ha valamilyen esemény történt. Lent három érintőgombunk van, igazodva az Android 4.0-s rendszerhez.

HTC One S
[+]

Hátul nagy a síkság, az egybefüggő fémet csak az alsó és felső műanyag rész töri meg. Utóbbi leszedhető, ide tudjuk betenni a microSIM-et, illetve ezekre a részekre vannak kivezetve az antennák. Lentre került a kihangosító, ami az előlaphoz hasonlóan a fémre fúrt lyukakon keresztül szól. Kivéve ha asztalra tesszük, mert akkor jócskán lehalkul, pedig egyébként elég hangos. A Beats Audio felirat újabban megszokott a HTC-nél, felül a kamera fizikailag és piros színével is kiemelkedik.

HTC One S
[+]

Ilyen vékonysággal nem sok dolog férne az oldalaira, úgyhogy ott is a minimalista stílus uralkodik. Alulra csupán egy mikrofon, míg baloldalra a microUSB került. Jobbra találunk egy elnyújtott hangerőszabályzót, felül pedig a bekapcsoló és a 3,5 mm-es jack pihen, egy másodlagos, zajszűrő mikrofon társaságában.

Hardver, szoftver

Igaz, hogy a One X a csúcsmodell, de itt sem tehették meg, hogy valami alap hardvert pakoljanak a burkolat alá. A One S lelke nem más, mint egy Qualcomm MSM8260A chipkészlet, amit Snapdragon S4 néven is ismerhetünk. Ez a friss és modern megoldás egy kétmagos, magonként 1,5 GHz-es üzemelő Krait processzort rejt magában, melyhez 1 GB RAM és egy Adreno 225 grafikus gyorsító is tartozik. Ez a csomag pedig a mérések alapján igen ütős kombinációt alkot, hiszen ahogy a táblázatban is látható, több helyen nem hogy megszorongatja, hanem még le is hagyja a szintén nem kispályás Tegra3-ast. Ezzel egyébként bizonyítja azt a tételt, hogy nem a processzormagok száma a lényeg. A táblázat alatti videón működés közben is láthatjuk a gépet és bizony igen sebesen teszi a dolgát, még úgy is, hogy a tesztpéldányon nem végleges szoftver futott.

Teljesítmény-teszt
Benchmark HTC One S HTC One X Sony Xperia S Samsung Galaxy S II
AnTuTu Benchmark 7017 pont 10154 pont 6622 pont 6084 pont
Linpack for Android (single) 101,863 MF. / 0,82 s 51,813 MF. / 1,62 s 54,051 MF. / 1,55 s 57,224 MF. / 1,46 s
Linpack for Android (multi) 218,668 MF. / 0,79 s 144,778 MF. / 1,16 s 88,539 MF. / 1,91 s 89,431 MF. / 1,89 s
Smartbench 2011 Prod. 4839 pont 6085 pont 3569 pont 2291 pont
Smartbench 2011 Games 2292 pont 2523 pont 2186 pont 3684 pont
Smartbench 2012 Prod. 3078 pont 4249 pont 2045 pont 2718 pont
Smartbench 2012 Games 3374 pont 2648 pont 2037 pont 2085 pont
Quadrant 2.0 4942 pont 4302 pont 3122 pont ? pont

És ha már szóba került a szoftver, akkor mindenképp érdemes megemlíteni, hogy az Android 4.0.3-as verzióját kapjuk, a HTC védjegyének számító Sense felület legújabb, szintén 4.0-s verziójával. Az ICS már gyárilag is kellemes, de a Sense kombinációjával lehengerlő párost alkotnak. Biztosan ki merem jelenteni, hogy jelenleg nincs a Sense-hez foghatóan jó kezelőfelület. Egyszerűen lehengerlő, mennyire át van alakítva, ki van bővítve minden és mindez a legutolsó részletig. Nem kívánom kivesézni a teljes rendszert, ezt már megtette Kind kollegám egy külön cikkben.

HTC One S HTC One S

A lényegesebb, hogy maximum 7 főképernyőnk lehet, rengeteg widgetet szórhatunk szét ezekre, és olyan testreszabási lehetőségek vannak, amiket sehol máshol nem kapunk. Nem csupán a főképernyő stílusa állítható át, hanem különböző, előre programozott témák vannak, nem is beszélve a zároló képernyőkről és ez csak a kezdet. Minden funkció át van alakítva, nem csupán grafikailag, hanem funkciókban is ki vannak bővítve, több opció van a telefonkönyvben ugyanúgy, mint mondjuk az e-mail kliensben. Tulajdonképpen már zavarba ejtően sok dolog van benne, de való igaz, hogy mindezt sikerült túlzott csicsa nélkül megoldani.

HTC One S HTC One S

Adatátvitel, extrák

Ha adatküldésről van szó, akkor a One S igen széles tárházzal áll rendelkezésre. Egyrészt ott a négysávos GSM és háromsávos 3G modul. Ezekkel GRPS, EDGE, 3G és HSPA+ is elérhető, letölteni akár 21 Mbit, feltölteni pedig 5,76 Mbit sebességgel lehetséges. Ezen felül ott a WiFi, ami b/g/n szabványú, támogatja a WiFi Direct-et, hotspotként is tud működni, meg a DLNA se hiányzik (itt Media Link HD-nek nevezik). Hogy teljes legyen a kép, van Bluetooth, mégpedig 4.0-s verzió és végül a microUSB, ami MHL-re is képes, tehát HDMI-kimenetként használható. Azt már említettem, hogy memóriabővítés nincs, azt viszont még nem, hogy mennyi az a bizonyos memória. Nos, összesen 16 GB a belső tár, ám ebből a rendszer lefoglal egy részt. Így a programok telepítésére 2,2, míg multimédiára 9,9 GB használható. Ez alapvetően nem kevés, viszont ha már nem bővíthető, akkor jobb lenne inkább 32 GB vagy még több.

HTC One S HTC One S

A gyári böngésző remek partner a netezéshez, több ablakot kezel, menüből kapcsolhatjuk ki és be a flash tartalmak megjelenítését. Ezekkel könnyedén el is bánik, nem gond egy beágyazott film lejátszása. A DLNA egyetlen mozdulattal bekapcsolható, bárhol is vagyunk a menüben. Külön kiemelném az autós felületet, amivel könnyedén kezelhetjük a hívásokat, a zenelejátszót, a navigációt és az internetes rádiót. Egyébként a készülékhez jár egy speciális Dropbox licenc, amivel ha regisztrálunk, akkor a normál 2 GB ingyenes tárhely mellé további 23 GB-ot kapunk két évre. Problémamentes a GPS használata is, a jelet villámgyorsan megtalálja és pontos. Navigálni tudunk a Google megoldásával vagy a Locations nevű programmal, ami tulajdonképpen egy Route 66 navigáció. Letölthetjük országonként a térképeket, a hangokat és más tartalmakat. Alapból egy 30 napos próbára van lehetőségünk, utána különböző időtartamra és területre vehetünk licencet.

HTC One S HTC One S

Rengeteg extra program jár a telefonhoz, ezek közül a fontosabbakat emelném most ki. A 7digital segítségével online vásárolhatunk zenét, az Átvitel a korábbi telefonunkról segít átmásolni a fontosabb adatokat. Közösségi oldalak kedvelőinek egyrészt van külön Facebook, Google+ és Twitter kliens, de a Friend Stream alatt is követhetjük az eseményeket. Ezekből a fiókokból amúgy minden hasznos adat bekerül a készülék megfelelő részébe. A Facebook névjegyeket összekapcsolja a telefonkönyvvel, de még a születésnapokat is beírja a naptárba. HTC Hub néven egy saját alkalmazásboltba jutunk, itt esetenként olcsóbban vagy akár ingyen juthatunk olyan programhoz, ami a Play Áruházban fizetős lenne. A Polaris Office gondoskodik a dokumentumjaink megjelenítéséről és szerkeszteni vagy újat létrehozni is lehet. Régi ismerős a Részvények, viszont a gyári számológép új felülete eléggé csúnya lett.

HTC One S HTC One S

Multimédia

Az új One sorozatnál kiemelt figyelmet fordítottak a kamerára főleg az X és az S esetében. 8 megapixeles BSI (hátsó megvilágítású) szenzor került bele, amihez F2.0 fényerejű, 28 mm-es látószögű lencsét tettek, természetesen autofókusszal és LED villanóval. A hardver mellé komoly szoftvert tettek, rengeteg a beállítási lehetőség. A képméreten és minőségen felül választhatunk 16:9 vagy 4:3 képarányt, fehéregyensúlyt, ISO-t, effektusokat, arc- és mosolyfelismerést, időzítőt, geocímkét. Vannak előre beállított témák, illetve jópofa hatások, HDR mód, folyamatos felvétel, szóval tényleg van miből választani. Egyedül a fizikai kameragomb maradt le, cserében folyamatos autofókusz van, az exponálás és képmentés pedig rendkívül gyors, tényleg folyamatosan tudunk fotózni, ameddig a memória tart. Különlegesség, hogy videofelvétel alatt is bármikor fotózhatunk, anélkül, hogy a kettő zavarná egymást.

HTC One S

Sajnos a képminőség nem olyan, mint amit ezek alapján várnánk, bár nem katasztrofális a helyzet. A felhős idő persze némi kihívást jelentett, de így könnyebben látszanak a gyengeségek. Jók a színek és a dinamikatartomány se vészesen kicsi, viszont elég sok a zaj, meg a zajszűrés is, így bizonyos részletek elvesznek. Videozáskor 1080p-ben tudunk felvenni, sztereó hanggal és folyamatos fókusszal, ennek minősége átlagos, erről IDE kattintva győződhetünk meg. Azért némi védelem gyanánt megjegyezném, hogy nem végleges szoftverről van szó, bár azt nem várhatjuk, hogy hirtelen DSLR minőséget kapunk.

HTC One S HTC One S

Zenei téren is el vagyunk kényeztetve, legalábbis szoftveres oldalról. A gyári lejátszó teljesen új felületet kapott, melyen albumok és előadók szerint válogathatunk. Látjuk az albumképet, van ismétlés, véletlen lejátszás és hangszínszabályzó is. Utóbbinál találkozunk a Beats Audio megoldással, ami önálló hangzásprofilokban nyilvánul meg. Ha valóban Beats fülessel használjuk, akkor azokhoz külön beállítások vannak. Nagyon durva változást ne várjunk tőle, de kellemesebb a hangzás, ha aktiválva van. Egyébként maga a hangminőség a gyári fülessel átlagos körüli. Nem szól rosszul, de egy agybadugós, minőségi cuccal jelentős javulás érhető el.

HTC One S HTC One S

A lejátszóból közvetlenül elérhető a SoundHound zenefelismerő, bár ennek még több haszna van az FM-rádiót hallgatva. Ez is szép és könnyen kezelhető felületet kapott, RDS-t kezeli, az érzékenysége is teljesen jó. Akinek ennyi még kevés, ott van a már említett 7digital zenebolt, valamint a TuneIn Radio. Utóbbival interneten hallgathatunk többszáz adást, a magyartól az alaszkaiig. Amit viszont mi nem használhatunk, az a Watch néven futó videokölcsönző, mivel országunkban jelenleg nem elérhető ez a HTC szolgáltatás. Hasznos apróság viszont a Zseblámpa, és kiemelném még az időjárásjelzőt, ami igazán igényesre sikerült.

HTC One S HTC One S

Üzemidő, összegzés

Kritikus ponthoz érkeztünk, már ami a mai okostelefonokat illeti. A One S akkumulátora beépített, csupán a felső kis műanyag pattintható le, itt mindössze a microSIM-et tudjuk betenni, egyébként teljes zárt a ház. A lítium-polimer akku kapacitása 1650 mAh, ami nem kevés, viszont a készülék fogyasztása sem az. Bizony a jelenség ismerős, miszerint már közepes használattal is csak egy napot bír ki, de durvábban hajtva már késő délután is töltőért kiálthat, annyira keveset meg nem fogjuk használni, hogy két napig menjen.

HTC One S
[+]

Értékelés: HTC One S
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 10 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 4 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Meg kell mondjam, a HTC One S igen jó benyomást keltett. A vékony és minőségi anyagból készített burkolat, az elegáns külső, az igen erős hardver és a szuper szoftver komoly kombinációt alkot. A legtöbb területen abszolút élvonalbeli a telefon, amikbe bele lehet kötni, az a Pentile kijelző, az elég szűk (és nem bővíthető memória), a csak átlagos kamera és persze az üzemidő. Ezeket részben feledteti a Sense szenzációs felülete és az egyébként kiváló teljesítmény. Mindezekkel együtt is a One S számomra a sorozat jelenleg legszimpatikusabb tagja. Nem olyan óriási, mint az X, viszont jóval erősebb, mint a V. Árban is valahol a kettő között foglalhat helyet, de pontos adat a cikk írásakor még nincs, mivel a háromból pont ő az, aki még nem kapható. Ha tippelnem kell, akkor 130-140 ezer környékére lőném be kártyafüggetlenül. Ez nem kevés, viszont valóban komoly csomagot kapunk érte, mely bár nem hibátlan, viszont a legtöbb területen bárkivel felveszi a versenyt. Mindezeket összegezve én az Ajánlott pecsétet adom neki, ha a hiányosságok és gyengeségek nem lennének, akkor Különsen Ajánlott is lehetne, mert egyébként rendkívül jó készülék. Már csak abban kell bízni, hogy ez elég lesz a gyártó helyzetének stabilizálásához.

HTC One S

Rusi

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

HTC One S
HTC One S Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 130,9 x 65 x 7,8 milliméter
Tömeg 119,5 gramm
Színvariációk ezüst, fekete
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 540 x 960 pixel (256 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch Super AMOLED
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon MSM8260A
Processzor típusa dual-core 1,5 GHz Krait
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 225
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 2,2 GB + 9,9 GB
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, DLNA, hotspot, WiFi Direct
USB microUSB 2.0, MHL-támogatás (1080p HDMI)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.3
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok van
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek 7digital, Átvitel, Car, Dropbox, Facebook, Feladatkezelő, Feladatok, Feljegyzések, Filmszerkesztő, Friend Stream, HTC Hub, Időjárás, Locations, Mutasd meg, PDF megjelenítő, Polaris Office, Részvények, SoundHound, Teeter, TuneIn Radio, Twitter, Watch, Zseblámpa
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz, LED villanó, BSI szenzor, F2.0 fényerő, 28 mm-es lencse
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel 1080p (1920 x 1080 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (gyári + Beats Audio)
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1650 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Internetezési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, HTC Sense UI, Beats Audio, Gorilla Glass kijelző, mikroív oxidációval készült unibody burkolat
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények

  • HTC One X - egy telefon mind felett

    A One széria csúcsa jött, látott és győzött: prémium anyaghasználat, ütős formaterv és előremutató hardver jellemzi a HTC újdonságát.

  • Sense 4.0 bemutató

    A One szériában debütált a HTC saját felhasználói felületének legújabb verziója; az Andriod 4.0-ra épülő új Sense ergonomikusabb, letisztultabb és okosabb lett.

  • HTC One V – Legend újratöltve

    Kimagasló minőségű kamerával és Beats Audio támogatással érkezik az Android 4.0 ICS alapokon nyugvó HTC Legend reinkarnáció.

Hirdetés