Hirdetés

Hanvon N516 - az ország e-könyve

Olvasási élmény, extrák, konklúzió

Az olvasási élmény a döbbenetesen lassú lapozgatás ellenére kiváló. Az e-ink kijelző olvashatósága fantasztikus, nem fárasztja a szemet, gyönyörű, tényleg olyan, mintha egy papír lenne előttünk — cserébe ugyanúgy külső fényforrás kell a használatához, mint egy könyvnek. Több (három-négy, könyvtől függ) nagyítási szint létezik, mindegyik olvasható, tehát könnyedén meg tudjuk találni a számunkra ideálisat, továbbá a képet el tudjuk dönteni. A rendszer automatikusan megjegyzi az általunk olvasott kilenc utolsó könyvet, továbbá azt is, hogy hol tartottunk bennük, de ettől függetlenül manuálisan is elhelyezhetünk könyvjelzőket. Az akkumulátoros üzemidő döbbenetesen nagy, a készülék 7000-nél is több lapozást bír ki, mire lemerül. Mivel a kijelző kisebb, mint egy könyv oldala, ezért nálam két képernyőnyi helyen fért el egy könyv rendes oldala, ezt a hétezres értéket kettővel leosztva tehát megkapjuk azt, hogy hány "rendes" oldalt tudunk elolvasni egy töltéssel: 3500-at. Ez átlagos könyvekből körülbelül tízet jelent, ami azért nem semmi. Az sem baj, ha bekapcsolva felejtjük a masinát, egyrészt mert ha nem lapozunk, gyakorlatilag nem fogyaszt áramot, másrészt egy idő után magától kikapcsol.

Hanvon N516 e-book reader
Így néz ki hátulról

Az extrák közé tartozik az MP3-lejátszás. A fájlokat sajnos csak egy előre meghatározott (music) nevű mappába másolhatjuk, egyébként nem fogja látni őket az N516. ID3 tagek szerinti szűrés nincs, bár maguk az információk megjelennek, elvileg még az albumborító is. A kihangosító hangszórója nem jó de nem is szörnyű rossz minőségű, viszont halk, látszik, hogy alapvetően nem zene, hanem hangoskönyvek lejátszására tervezték. Van mondjuk 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet is, annak segítségével már akár zenét is hallgathatunk. Extra funkció továbbá a diktafon, mely meglepően jól működött, egy közepes méretű szobában zajló beszélgetést gond nélkül és jó minőségben felvett. Mivel a készülékhez kapunk egy gyönyörű bőrtokot is (melybe négy mágnes segítségével rögzül), akár kémkedésre is használhatjuk a cuccot, abban ugyanis úgy néz ki, mint egy egyszerű határidőnapló.

Hanvon N516 e-book reader
[+]

A TFT-kijelzőnél sokkal jobban olvasható az e-ink

Mivel a Hanvon N516 volt az első e-book olvasó, mely nálam járt, magáról a vasról nem szeretnék konklúziót mondani, mivel nincs összehasonlítási alapom. Idehaza ehhez a legkönnyebb hozzájutni, plusz ez a legolcsóbb is, de nem biztos, hogy jobb, mint a hazánkban szintén kapható Koobe, iRiver vagy Amazon olvasók, melyek magasabb árukért cserébe több extra funkcióval, picit hosszabb üzemidővel kecsegtetnek, a kijelzőjük viszont ugyanilyen. Az egészen biztos, hogy a Hanvonon nagyon jól lehet olvasni, ez nem a gyártó, hanem a manapság még nagyon drága e-ink technológia előnye, de arra is a fejem tenném, hogy a többi készülék is pont ugyanilyen jó erre a célra. Ha én most e-book olvasó vásárlásán törném a fejem, biztos, hogy a legolcsóbbat venném, mivel csak olvasni akarok, a többi funkció nekem fölösleges. Ennek fényében a Hanvon N516-ot bátran merem ajánlani bárkinek, főleg azért, mert a gyártónál vásárolva 300 e-könyvet "ingyen" kapunk hozzá — ezek túlnyomó része mondjuk egyébként is ingyenesen elérhető a Magyar Elektronikus Könyvtárban, de a három Jane Austen regény mellett sokakat érdekelhet az a féltucatnál kicsit több kortárs magyar könyv, melyek ezen a készüléken kerültek piacra. A magam részéről pedig annyit tudok mondani, hogy a közeljövőben igyekszem majd a többi olvasót is letesztelni. Hogy őszinte legyek, alig várom őket!

Hanvon N516

Bocha

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Előzmények

Hirdetés