Hanvon N516 - az ország e-könyve

E-könyv olvasó? Hát az mi fán terem?

Már évek óta folyamatosan lehet olvasni arról, hogy az Egyesült Államokban és a távol-keleten fel-fel bukkannak mindenféle elektronikus könyvolvasók. A téma engem mindig is foglalkoztatott, lehetőségeimhez képest ugyanis igyekszem sokat olvasni, ráadásul rengeteg olyan írót kedvelek, akiknek regényei hozzáférhetők valamilyen elektronikus formátumban. Ha jól emlékszem, fiatalabb koromban két vagy három könyvet olvastam el a Siemens SX1-es okostelefonomon, mostanában pedig a korábbi cikkünkben már bemutatott iPhone-os e-könyv olvasót használom az iPod Touch-omon, már ha épp nem egy igazi — mondjuk úgy: papíralapú — könyvet olvasok. Arra a futárra viszont abszolút nem számítottam, aki a T-Mobile-tól jött és a kezembe nyomott egy pakkot, amiben az ország első e-book readerjének tekinthető Hanvon N516 volt. A rádióműsorunkban beszéltünk egy picit róla, én pedig szinte alig akartam visszaadni, amikor a futár hét elején betoppant és elvitte az eszközt.

Hanvon N516 e-book reader
[+]

Az elektronikus könyvek mellett és ellen rengeteg érv szól. A pro oldal legerősebb érve a könnyű terjesztés, az e-könyv ugyanis nem nézi, hogy hol lakik az ember és mennyire vastag a pénztárcája, nem egy és nem is két ingyenes "könyvtár" van, ahonnét könyvek ezreit lehet ingyenesen és legálisan letölteni — az egyik legnagyobb a Gutenberg Project, ahonnan több mint harmincezer könyvet érhetünk el, köztük jó pár magyar nyelvűt is. Az olcsóság is érv lehet, hiszen ha fizetünk is egy könyvért, akkor is jóval olcsóbban megkapjuk az elektronikus változatot, mint a "simát", a nyomtatás ugyanis hatalmas költséggel jár, nem véletlenül van az, hogy a Mobilarénát ingyen lehet olvasni, míg a telekommunikációs témában mozgó printek (nyomtatott újságok) egytől egyig pénzbe kerülnek, pedig reklám nálunk és náluk is van. Itt jön azonban a kontra oldal, melynek képviselői azt mondják, hogy a könyveknek, a lapoknak és a papírnak nem szabad elvesznie, mivel az emberiség egyik legfontosabb örökségéről van szó, amit nem lehet pár évtized alatt veszni hagyni a technika fejlődéséért. Tény ami tény, egy könyv illatát, tapintását sem egy PDA, sem egy mobiltelefon nem tudja utánozni, teljesen más érzés lapozgatni egy könyvet, mint bámulni egy aprócska TFT-kijelzőt, mely valószínűleg a szemet is roncsolja. Az igazság véleményem szerint a kettő között van, nem szabad hagyni, hogy a könyvek elvesszenek a süllyesztőben, de be kell látni, hogy a technika fejlődik, ez pedig lehetővé teszi, hogy a tudás digitális formában olyanokhoz is eljusson, akikhez nyomtatott formában nem tudna. Arról nem is beszélve, hogy a könyvek számának csökkenése vélhetően kevesebb kivágott fát eredményezne, bár valószínűleg egy műanyagból gyártott e-könyv összerakása sem a világ leginkább környezettudatos cselekedete, ebbe az érvelésbe tehát kár is belemenni.

Hanvon N516 e-book reader
[+]

Könyv vagy e-könyv? Az e-ink kijelzőnek hála mindkettő hasonlóan jól olvasható.

A könyveken és az általános célú eszközökön (számítógép, mobiltelefon, PDA, kijelzővel ellátott MP3 lejátszó) történő könyvolvasás között képeznek hidat az elektromos könyvek, azaz e-bookok. Ezek ugyanis már céleszközök, egyetlen fő funkciójuk van, ami pedig nem más, mint hogy a lehető legkényelmesebben tudjunk rajtuk könyvet olvasni. Persze kiegészítő funkciókból itt sincs hiány, egy nagy kijelző és az azt mozgató hardver szinte tálcán kínálja magát a további funkcióknak, zenelejátszás, diktafon, internet, chat, filmezés, amit el tudunk képzelni. A világhálóra való fellépés már csak azért is fontos, mert így egy külső eszköz (tehát egy számítógép) nélkül, közvetlenül férhetünk hozzá a weben lévő könyvekhez, de a tendencia ettől függetlenül úgy tűnik, hogy nem minden gyártó próbál meg all-in-one multimédiás szörnyeket összerakni, a legtöbb e-book olvasó egy dologra jó igazán: könyvet lehet olvasni rajtuk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés