Google Nexus 7 - Android 4.1 alapon

Bevezető, tartozékok

Június 27-én elstartolt a Google I/O, azaz a keresőóriás kétnapos fejlesztői konferenciája. A rendezvényt óriási figyelem övezte (a jegyek röpke 20 perc alatt el is fogytak), hiszen az eseményen a zöld robotos operációs rendszer legújabb verziójáról is lehullt a lepel. A Jelly Bean nem okozott túl nagy meglepetést, inkább ráncfelvarrásról és optimalizálásról, mint forradalmi fejlesztésről van szó, ám a nyitóbeszéd során a legújabb Nexus készülék is bemutatásra került. Az Asus gyártmányú táblagép , a Tegra 3-mal és 1280 x 800 képpontos IPS panellel szerelt masina ugyanis a konkurenciához képest pofátlanul olcsón került piacra, az alapmodell ugyanis 200 amerikai dollárt (átszámítva körülbelül 50 ezer magyar forintnak felel meg) kóstál, így kapásból ár-érték bajnoknak kiáltották ki a Nexus 7-et.

Google Nexus 7
[+]

Bár a Nexus készülékek jellemzően a Google márkanév alatt kerülnek a boltok polcaira, az egyes eszközök eltérő gyártók üzemeiből kerültek ki. A legelső ilyen telefont, azaz a Nexus One-t a HTC készítette, melyet a Samsung gyártmányú Nexus S követett. Tavaly két Nexus modell is napvilágot látott, táblagép-fronton a Motorola Xoommal, a telefonok piacán a Samsung Galaxy Nexus-szal támadott a keresőóriás. Idén egy negyedik céget, az Asus-t választották a referenciagép elkészítésére, ami nem is csoda, lévén a tajvani gyártó igen komoly androidos táblagépekkel jelentkezett az elmúlt évben. A Transformer széria tagjai hardveresen, szoftveresen és formaterv szempontjából is a csúcsot képviselik, arról nem is beszélve, hogy az Asus a rendszerfrissítésekről sem feledkezett meg.

Google Nexus 7
[+]

A táblagép doboza nagyon jól néz ki, ám az alkotóelemek egy kissé túl szorosan illeszkednek egymáshoz, így a kicsomagolás nem éppen egyszerű menet. A dobozban a szokásos tartozékok lapulnak, az Asus egy microUSB-kábelt, egy töltőfejet és egy kézikönyvet mellékelt a Nexus 7-hez. Pozitívum, hogy a masinát egy szabványos microUSB-kábellel lehet tölteni, elbúcsúzhatunk a speciális és gyakran nehezen pótolható csatlakozóktól.

Külső

A Nexus 7 külseje teljesen átlagos, ami azért furcsa, mert nem ezt szoktuk meg az Asus formatervezőitől. A Transformer széria egytől egyig szemet gyönyörködtető masinákat vonultat fel, a Transformer Prime a mai napig a legszebb a piacon. Ettől eltekintve nincs gond az új Nexus megjelenésével, bár a 10,45 milliméteres magasság és a plasztik készülékház egyvelege miatt mintha egy kissé kövér lenne. Tesztalanyunk fehér hátlappal érkezett (ilyet csak a Google I/O résztvevői kaptak), a boltok polcaira kerülő változat feketébe öltözik majd. A 198,5 x 120 négyzetmilliméteres alapterület mellé 340 grammos tömeg társul, így a gép egyáltalán nem húzza le a táskát; farmerzsebben hordani viszont azért egy kicsit necces.

Google Nexus 7
[+]

Az előlapon a legnagyobb területet a hét hüvelykes képátlójú kijelző foglalja el, melyet egy fekete műanyagsáv fog körbe. A káva mérete oldalt megfelelő, alul és felül viszont lehetne egy fokkal keskenyebb. A keret felső szegmensében kapott helyet a videócsevegésre használható kamera, mellette a fényérzékelő csücsül. Maga a kijelző IPS technológiát használ, így a betekintési szögek óriásiak, szinte bárhonnan nézve éles marad a kép. A színek lehetnének egy fokkal élénkebbek, valamint a fényerő is lehetne erősebb, ám nagy általánosságban nem akadt probléma a megjelenített kép minőségével. A felbontás 1280 x 800 képpontos, ami 216 ppi pixelsűrűséget jelent, így a sasszeműek azért kiszúrhatnak pixeles éleket. A kijelzőt egy karcálló borítás fedi (melyet a Gorilla Glass-t fémjelző Corning szállította), az érintéseket kapacitív módon érzékeli. A Honeycomb óta már nem divat a kijelző alá pakolni a vezérlőbillentyűket, ez a Nexus 7 esetében sincs másképp: ezek szerepét három virtuális gomb vette át a képernyő alján.

Google Nexus 7
[+]

A táblagép hátlapját matt, bordázott műanyag borítja, amely a kiviteltől függően fekete vagy fehér színben pompázik. A díszítőelemekkel csínján bántak az Asus formatervezői, mindössze egy gravírozott Nexus és Asus felirat hívja fel a figyelmet a masina kilétére. A hátlap szélén, a készülék felső és bal oldalán egy-egy aprócska mikrofon található, melyeknek köszönhetően a Google+ hangoutok során egészen korrekt a hangminőség. A külső hangszóró legalul látható, a hangminősége egy kicsit talán jobb az átlagnál, ám csodára nem szabad számítani, lévén egy mobil eszközről van szó. Így a beszélgetések kihangosítására simán használható, ám a keskeny dinamikatartomány miatt minőségi zenehallgatásra nem érdemes befogni a Nexus 7-et.

Google Nexus 7
[+]

A készülék oldalán a szokásos gombok és interfészek sorakoznak. A hangerőt jobb oldalt szabályozhatjuk, felette a ki- és bekapcsoló gomb üldögél, mely a kijelző lezárására és feloldására is használható. A microUSB-aljzat alulra került, a csatlakozó USB-OTG funkcionalitással is rendelkezik, ám az MHL-támogatás kimaradt a Nexus 7-ből. A 3,5 milliméteres kimenet a Samsung Galaxy Nexus-hoz hasonlóan a készülék alsó fertályán kapott helyet.

Hardver, rendszer, felhasználói felület

Az igen kellemes ár ellenére a Nexus 7 borítása alatt korszerű hardver dolgozik. A táblagép lelke egy NVIDIA Tegra 3 T30L lapkakészlet, a csíkszélesség 40 nanométeres; ugyanez a chipset dolgozott az Asus Transformer TF300 tabletben is. A SoC egy négy plusz egy magos processzort tartalmaz, az egyes magok a Cortex-A9 családba tartoznak, az utasításkészletük ARMv7. A négy mag legfeljebb 1,3 GHz órajelen futhat, az ötödik, úgynevezett segédmag 500 MHz-re van limitálva. A processzor elsőre fura felépítése komoly energiatakarékossági előnyöket hordoz magában, a rendszer az automatikus terhelésnek megfelelően aktiválja a magokat. Kis igénybevétel (például a fiókok szinkronizálása kikapcsolt képernyő mellett) esetén csak a segédmag dolgozik, majd az igénybevétel szintjével párhuzamosan először az első teljes értékű mag kapcsol be, majd két darab lesz aktív; maximális terhelés esetén már mind a négy mag ki van használva.

Google Nexus 7 Google Nexus 7

A grafikus számításokért egy GeForce ULP gyorsító felel, amely négy vertex árnyalót és nyolc pixel shadert tartalmaz, az órajele 416 MHz. A RAM mérete 1 GB, a belső háttértár kapacitása modelltől függően 8 vagy 16 GB, ezt nem bővíthetjük memóriakártyával. A specifikációk alapján tehát egyáltalán nem szégyenkezhet a Nexus 7, a sebesség az elvártnak megfelelően alakul. A Tegra 3 és a Jelly Beanben debütáló Project Butter összjátékának köszönhetően szinte mindig folyamatos a működés, de mivel az Androidról van szó, egy-egy pillanatra néhol meg tud akadni a gép, ám ez valószínűleg szőrszálhasogatás a részemről.


Jelly Bean és Nexus 7 a Mobilarena TV-ben

Szintetikus tesztek
Benchmark Google Nexus 7 ASUS Transformer Pad Infinity Samsung Galaxy Tab 2 10.1 Acer Iconia Tab A510
Quadrant Standard 2.0 3567 pont 5006 pont 2716 pont 3731 pont
Linpack for Android (single) 49,198 MF. / 1,7 s 58,218 MF. / 1,44 s 37,127 MF. / 2,26 s 46,291 MF. / 1,81 s
Linpack for Android (multi) 140,673 MF. / 1,2 s 152,916 MF. / 1,1 s 62,446 MF. / 2,7 s 105,088 MF. / 1,6 s
Smartbench 2012 Prod. 3854 pont 4072 pont 1951 pont 3626 pont
Smartbench 2012 Games 2662 pont 1879 pont 1400 pont 2402 pont

Az eszközön az Android rendszer legújabb verziója fut, de ez nem is csoda, lévén egy referenciamodellről van szó. Ez azt is jelenti, hogy a soron következő frissítéseket is mindig az elsők között kapja majd meg a táblagép, mint azt az eddigi referenciakészülékek esetében (kivétel a Motorola Xoom) is tapasztalhatta az ember. A Nexus 7-en tehát a Jelly Bean névre hallgató variáns fut (a verziószámot tekintve 4.1.1-ről van szó), Az egyes rendszerverziók közötti eltérésekért az Android fejlődéséről szóló irományt ajánljuk, további információért a Jelly Beannel kapcsolatban pedig a részletes bemutató a nyerő.

Google Nexus 7 Google Nexus 7

A referenciagépek egyik sajátja, hogy a felhasználói felületen egy fikarcnyit sem változtatnak a gyártók, az összes Nexus-on a gyári UI tárul a felhasználó elé. Így lehetséges, hogy a HTC nem Sense-esítette a Nexus One-t, a TouchWiz lemaradt a Samsung Galaxy Nexus-ról, a MotoBlur pedig a már említett Xoomról. Ez egyébként egyáltalán nem gond: míg az Android 3.0 előtti időkben a gyári UI nem volt kimondottan szemrevaló, a Honeycombbal érkező, azóta folyamatosan fejlődő Holo téma már annál inkább; nem is csoda, hogy sokan az alap felületet preferálják. A Jelly Bean további extrákkal bővítette ki a UI-t: a Project Butter az animációk és átmenetek folyamatosságán javít, a Google Now egy újfajta keresési élményt kínál, a kibővített értesítési rendszer is sok jóval kecsegtet. Újdonság továbbá, hogy a készenléti képernyő csak állított, azaz portré orientációban használható. Ezek mellett persze számos kisebb-nagyobb változást eszközöltek az Android 4.1-ben; további információért a már említett cikket ajánljuk.

Szoftverezettség

Az alap szoftvereket tekintve is történt néhány változás, ám ezek sem kimondottan nagy horderejűek. Mivel a táblagépben nincs SIM-kártya foglalat, így a telefonálással és üzenetkezeléssel kapcsolatos funkciók lemaradtak a masináról. Ettől függetlenül a névjegyzék (azaz a People alkalmazás) a Nexus 7-en is elérhető, a tartalmát Google- ás Exchange-alapon lehet szinkronizálni, végre a nagy felbontású képeket is támogatja. Fontos még megjegyezni, hogy a tableten nincs elsődleges kamera (a menüből maga a program is hiányzik), az előlapon található, 1,2 megapixeles felbontású fixfókuszos fényképező elsősorban videócsevegésre érdemes használni. Erre egy kitűnő megoldás a megújult Google+ program, melyben ezt a funkciót a hangouts menüből érhetjük el.

Google Nexus 7 Google Nexus 7

Fontos továbbá, hogy a gyári böngészőt a Chrome mobilverziójára cserélte a keresőóriás, mely Andriod 4.0 alá már egy jó ideje elérhető. Az említett program asztali verziója igen felkapott manapság, kis hazánkban a második helyen áll, világszerte a harmadik leggyakoribb böngésző. A mobil verzióban nincs Flash-támogatás, ezen kívül viszont minden igényt kielégít az alkalmazás. Egyszerre több oldal nyitható meg, érintési mozdulatokkal válthatunk az oldalak között, valamint az inkognitó mód is elérhető. Google fiókkal be is lehet jelentkezni akár több készüléken is, ezután bárhonnan elérhetjük az előzményeket és a kedvenceket.

Google Nexus 7 Google Nexus 7

Újdonság még a Currents megjelenése az alap programok között. A Google saját gyártmányú magazinprogramjáról van szó, amely különféle, a felhasználó által bekonfigurálható forrásokból rántja össze a híreket és olvasnivalókat. A Google Now egy hang és szöveg alapú, a felhasználó előzményeit és pozícióját felhasználó keresőszolgáltatást takar; erről további információ itt található. A Maps bizonyos helyeken már internetkapcsolat nélkül is használható, a Google Earth pedig immár előre telepítve elérhető a menüből. A rendszer mögötti alkalmazásbolt, azaz a Play Store kínálata is bővült (bár ebből Magyarországon sajnos nem sokat lehet érezni). Kölcsönzés mellett immár meg is lehet vásárolni a filmeket, valamint sorozatepizódokra is beruházhatunk; a partnerek között a Disney, az ABC, az NBC, a Sony és a Paramount is megtalálható. Ezek mellett újságokat is lehet vásárolni, ám az előző szolgáltatáshoz hasonlóan ez sem kis hazánkra lett szabva.

Google Nexus 7 Google Nexus 7

Adatkommunikáció, akkumulátor, verdikt

Adatkommunikációs szempontból átlagos a Nexus 7 teljesítménye. A SIM-foglalat hiánya miatt le kell mondanunk a mobilhálózaton keresztüli adatforgalomról, internetezni kizárólag WiFi-n (802.1b/g/n) tudunk. Emellett egy Bluetooth-egység és egy GPS-modul is helyet kapott a borítás alatt; utóbbi gyorsan és pontosan megtalálta a jelet. Végül egy NFC-chipről is szól a fáma, amely természetesen a Beam legújabb verziójával érkezik: immár képeket és videókat is lehet küldözgetni a rövid hatótávolságú szabvány segítségével.

Google Nexus 7 Google Nexus 7

A táblagép egy 4325 mAh kapacitású akkumulátorból nyeri az energiát, a rendelkezésre állási idő korrektnek mondható. Egy napig masszív terhelés mellett is simán elment a gép, visszafogott használattal csak a második nap végén adott szót energiaéhségének. A hivatalos adatok szerint egy feltöltéssel 9 órányi HD videólejátszásra, 10 órányi böngészésre vagy e-könyv olvasásra és 300 órányi készenléti időre lehet számítani.

Google Nexus 7
[+]

Értékelés: Google Nexus 7
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 10 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás - pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 2 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Ezt tudja tehát a legújabb Nexus, mindent összevetve egy átlagos külsővel rendelkező gépről van szó, amely egy korrekt kijelzővel és remek hardveres képességekkel rendelkezik. A szoftveres oldalon a legújabb Android rendszert kapja a vásárló, amely egy ideig (azaz amíg a Nexus 7 támogatott marad) így is marad majd, lévén a referenciagépekre az elsők között érkeznek az újabb és újabb rendszerfrissítések. A Jelly Bean és a Tegra 3 egyvelege nagyon folyamatos működést biztosít, akadásokat nem nagyon tapasztalni, a megújult értesítési rendszer és a Google Now látványos és hasznos újdonságok, mindezek mellett az üzemidőre sincs panasz. Sajnos negatívumok is vannak, az elsődleges kamera hiánya azért fájó pont, valamint a microSD-kártya alapú memóriabővítés és egy MHL-port is elkélt volna.

A táblagépet jelenleg nem lehet hivatalos forrásból beszerezni Magyarországon. Szeptember második felétől viszont már igen, legalábbis a 16 GB kapacitású belső háttértárral szerelt modellt, ennek ára 90 ezer magyar forint lesz. Ez egy laza másfélszeres összeg az egyesült államokbeli árhoz képest, ám a hardverhez és a szoftveres oldalhoz képest még mindig kellemes. Így már korántsem üt akkorát, mint azt az eredeti, 200 és 250 amerikai dolláros (körülbelül 50 és 60 ezer forintos) kezdőáron tette, ám még így is a legolcsóbb Tegra 3-as gép a mezőnyben. Ezek fényében azért érdemes elgondolkodni a Huawei MediaPad S7-301u táblagépen, amely bár egy kicsit gyengébb hardverrel rendelkezik, de SIM-kártyát is befogad, az ára pedig tízezer forinttal kevesebb. Ettől függetlenül ha remegő kézzel is, de megkapja az ajánlott plecsnit.

Google Nexus 7

dr. Kind

A készüléket ezúton is köszönjük olvasónknak, aki volt olyan kedves és felkínálta tesztelésre; a fejlesztő munkái ezen az oldalon láthatóak.

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Google Nexus 7
Google Nexus 7 Általános
Technológia WiFi-only
Méret 198,5 x 120 x 10,45 milliméter
Tömeg 340 gramm
Színvariációk fehér, fekete
Kijelző
Kijelző átlója 7 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 800 pixel (216 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív IPS érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
Processzor órajele 1,2-1,3 GHz (négymagos)
Processzor csíkszélessége 40 nanométer
Utasításkészlet ARMv7
Grafikus chip GeForce ULP
RAM / ROM 1 GB LP-DDR2 RAM / 16 GB ROM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
4G nincs
IrDA / Bluetooth nincs / van (A2DP-támogatással)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.1.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok letölthető
Valutakonverter letöthető
Extra szoftverek Google Now, Currents, Chrome
Multimédia
Fő kamera nincs
Másodlagos kamera 1,2 megapixeles, fixfókuszos
Videófelvétel nincs
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 4325 mAh
Videólejátszási idő (HD felbontásban) 9 óra
E-book olvasási idő 10 óra
Böngészési idő 10 óra
Készenléti idő 300 óra
Egyebek
fényérzékelő, gyorsulásérzékelő, 3,5 milliméteres kimenet, magnetométer, giroszkóp

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés