Hirdetés

Elephone G2 - mikor az elvárás csak egy szlogen

Bevezető

Olvasóinknak feltűnhetett, hogy számos kis, feltörekvő vagy éppen befutott fiatal márka termékei is megfordulnak nálunk, és bizony, a nagyoknak nem árt az egymás elleni pofozkodás mellett néha hátra is tekinteniük, mert egy Meizu m1 note vagy Gionee E8 tud olyat szólni, hogy a felhasználók is elégedetten csettintsenek. Egy kis gyártó sikere a marketingen túl függ a forgalmazói partnerek érdeklődésétől, készülékek összeszerelési minőségétől, illetve a hardveres komponensek és a szoftveres felület ügyes összeállításától.

Középkategóriás Elephone futott be hozzánk, a G2 64 bites SoC-t kapott
[+]

A Kínai Népköztársaságban a feltörekvők különösen előnyös helyzetben vannak, hiszen adott az olcsó munkaerő, a tucatnyi összeszerelő üzem, a helyben gyártott komponensek és a világ legnagyobb mobilpiaca, egymilliárd potenciális vásárlóval. A 2006-ban alapított shenzheni vagy sencseni Elephone is ezt a helyzeti előnyt használta ki az elmúlt években, és holnapjuk tanúsága szerint túl vannak tízmillió készülék leszállításán, amelyek közül a P2000 és a P6000 szerkesztőségünkben is megfordultak, bár akadt bőven hibájuk.

Az Elephone G2 fényes műanyag hátlapja nem túl elegáns
[+]

A gyermekbetegségeken és a tapasztalatlanságokból adódó hibákon persze túl lehet emelkedni, érdemes megnézni, hogy a Xiaomi hova jutott az első Mi telefontól a Mi Note Próig, és az Elephone P8000 is ígéretesnek tűnik. Ezúttal azonban egy alsó-középkategóriás elefántos eszközt veszünk górcső alá, amely FWVGA megjelenítővel, Android 5.0 Lollipoppal és 64 bites MediaTek SoC-vel látogatott el hozzánk a PingDigital jóvoltából.

Az Elephone G2 doboza jobban néz ki, mint az Elephone G2
[+]

Érdekes az a helyzet, amikor a csomagolás jobban néz ki a fedél alatt található készüléknél. A kellemes tapintású, matt fekete doboz ezüstös márkafelirata és vörös sávjai szemre igen kellemesek, és a doboz alján olvasható „keep expecting and be surprised” felirat is ígéretes, ám a fényes felületű plasztikba burkolt G2-t megpillantva maximum negatív értelemben lepődik meg az ember. Nem lehetne a doboz tervezőjét előléptetni? Az ajándék előlapi fólia azért feljavította kedélyállapotunkat, amelyen felül még egy microUSB kábelt és egy 1 amperes töltőfejet találtunk.

Külső és kijelző

Milyen készülék a külseje alapján az Elephone G2? Jellegtelen. A méretes képernyőkávák, a háttérvilágítás nélküli kezelőgombok és a fényes, egyébként kellemesen csillogó műanyag hátlap semmi maradandó élményt nem hagyott bennünk, ahogyan a 4,5 hüvelykes képátlóhoz tartozó, 134 x 66,6 x 8,9 milliméteres és 120 grammos paraméterek sem. Az összeszerelés viszont egész jó lett, recsegést csak igazán erősen szorongatva lehet hallani, és egy kézzel rendben lehet kezelni a G2-t, ami a küllemnél sokaknak fontosabb szempont.

Az Elephone G2 FWVGA panelja nem túl éles és nem is jól kalibrált
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Elephone G2 Sony Xperia E4g Doogee Turbo Mini F1 Gigabyte GSmart Roma R2 Plus
Fehér fényerő 368 nit 435 nit 621 nit 373 nit
Fekete fényerő 0,43 nit 0,25 nit 0,94 nit 0,63 nit
Kontrasztarány 857:1 1727:1 661:1 592:1
Színhőmérséklet 9762 K 6870 K 7092 K 10735 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az előlapon a 480 x 854 pixeles megjelenítő a főszereplő, amely IPS technológiájú, bár abból egy gyengébb képességű darab. A maximális fényerő közepes, a kontrasztarány alacsony, és lapos szögből, mondjuk a készülék aljáról a panelre nézve nem csak a kontrasztok változnak: a panel tetején fényszivárgást is észrevettünk. A színkalibráció kifejezetten hideg lett, azaz a fehérek láthatóan kékesek. A kijelző alatt három fehér festésű, háttérvilágítás nélküli érintőgomb kapott helyet (menü, főképernyő vissza). Felülre a közelségérzékelő, a 2 megapixeles előlapi kamera és a beszélgetési hangszóró került, alulra pedig egy mikrofonfurat. Értesítési ledet vagy fénymérőt ne keressünk, mert azok kimaradtak.

Az Elephone G2 betekintési szögeivel számos gond akad
[+]

Az oldalakra ráhajló, sötétszürke hátlap megfelelően egyben tartja a belsőségeket, az íveinek köszönhetően pedig kifejezetten kényelmes a G2 fogása. (Ez egyébként egy tetszőleges disznóra is igaz, annyi különbséggel, hogy azt levágjuk - Bog) A kezelőgombok jobb oldalra kerültek és pont hüvelykujjra esnek, a microUSB kábelt és a 3,5 milliméteres fülhallgatót felül lehet csatlakoztatni. Ahhoz, hogy a 2100 milliamperórás akkumulátorhoz, a micro és normál SIM foglalathoz és a microSD kártya járatához hozzáférhessünk, a hátlapot a bal felső sarok felől le kell pattintani.

Az Elephone G2 hátlapja kissé csúszós
[+]

A hátlap tetején 8 megapixeles kamera kapott helyet, bal oldalán ledes villanóval. Kicsit lejjebb a készülék egyetlen márkalogóját lehet megpillantani ezüstös csillogásával. Alulra némi minősítési felirat, egy újabb Elephone szlogen és a keskeny, mono, multimédiás hangszóró került, amit könnyű a tenyérrel eltakarni. (Tud egyébként valaki még egy olyan telefont, ahol a hátlapon rajta van a szlogen is? - Bog)

Hardver és szoftverek

A MediaTek MT6732-es chipsetet már több készülékkel is kipróbáltuk. Ezúttal az MT6732M variáns lapul a motorháztető alatt, amely annak ellenére jól teljesített, hogy ezúttal a négy Cortex-A53-as mag 1,5 helyett 1,3 gigahertzes maximumon futott. A Mali-T760MP2-es IGP is jól szerepelt, bár az összes GFX Bench teszt nem futott le, kevés volt ehhez az 1 gigabájt RAM. MediaTek megoldása nyers teljesítményben lepipálja fő riválisát, a Snapdragon 410-et, és a sebesség a rendszerfelületen is megmutatkozott: nem találkoztunk semmilyen megakadással, az appok gyorsan nyíltak meg, és az alkalmazásváltás is egész fürge volt, bár böngészésnél már találkoztunk megdöccenésekkel. A másik oldalról viszont kevés a szabadon elérhető memória, így gyakran megesett, hogy új alkalmazás megnyitásakor a rendszer bezárt minden mást, ami a háttérben maradt. A játékok közül a Real Racing 3 egész jól elfutott, melegedés elsősorban a készülék tetején volt megfigyelhető, ám nem jelentős mértékű. A belső tároló 8 gigabájtos, aminek valamivel több, mint a fele érhető el az első bekapcsolás után, SD-kártyára pedig nem csak utólag lehet appokat mozgatni, hanem akár arra is lehet telepíteni, ami mindig kellemes opció, persze ilyenkor lassabb működéssel és a meghibásodás nagyobb kockázatával kell számolni.

Az Elephone G2 érintőgombjai nem kaptak háttérvilágítást
[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Elephone G2 Sony Xperia E4g Doogee Turbo Mini F1 Huawei Ascend G620s
Rendszerchip MediaTek MT6732M MediaTek MT6732 MediaTek MT6732 Snapdragon 410
AnTuTu 5.x Benchmark 32169 pont 32158 pont 29789 pont 18781 pont
Vellamo Browser 2624 pont 2756 pont 2155 pont 1873 pont
Vellamo Metal 989 pont 958 pont 887 pont 748 pont
SunSpider 1.0.2 1177,2 ms 1097,4 ms 1037,8 ms 1186,6 ms
Geekbench 3 (single) 649 pont 728 pont 651 pont 482 pont
Geekbench 3 (multi) 1969 pont 2169 pont 1933 pont 1432 pont
GFXBench Manhattan onscreen 15 fps 13 fps 13 fps 3,9 fps
Manhattan offscreen 1080p nem futott le nem futott le 4,1 fps 1,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 28 fps 26 fps 26 fps 9,3 fps
T-Rex offscreen 1080p nem futott le nem futott le nem futott le 5,2 fps

Az Elephone G2 gyári Android 5.0 Lollipoppal érkezett hozzánk (jó pár KitKatos ikonnal megzavarva a Material Design nyugalmát), ám a készülék honlapjának tanúsága szerint a gyártótól beszerezhető cyanogenmodos, miuis és lewas rendszerfelület is. Mint jeleztük, érdekes a lollipopos/kitkatos ikonegyveleg, és megmaradtak olyan 4.4-es appok, amelyeket a gyári 5.0-n már nem lehet felfedezni, vagy máshogy néznek ki (böngésző, zenelejátszó, galéria, FM-rádió, email, óra, hangrögzítő, fájlkezelő és naptár).


[+]

Szintén fura a főképernyő tálcáján elhelyezett, Material Design stílusú menügomb, amit megérintve kitkatos alkalmazáslista ugrik fel. A felülről lehúzható értesítési- és kapcsolópanel viszont érintetlen 5.0-s, akárcsak a fehér hátterű, elválasztók nélküli beállítások menü és a magyar nyelvet is támogató billentyűzet. Hiába viszont a képernyő alatti négyzet jel, az beállítások funkcióval bír, a lollipopos alkalmazásváltó a home gomb hosszú megnyomásával hívható elő.

Az Elephone G2 Android 5.0-s felülete számos kitkatos ikont tartalmaz Az Elephone G2 sok kitkatos alkalmazást tartalmaz
[+]

Az asztalon 4 x 4-es az ikonkiosztás állandó keresősávval, amely az alkalmazások és a névjegyek között kutakodik. Widgeteket a főképernyő hosszú megérintésével lehet hozzáadni. A beállítások közül két dolog hiányzik: opció rendszerfrissítésre, illetve új vagy vendég fiók létrehozásának lehetősége, pedig ez az Android 5.0 alapvető tudása. A fent említett, kitkatos időkből ránk maradt appokon kívül elérhető még a Chrome, a Fotók, a Gmail, a YouTube, a Számológép, a Google+, a Térkép, a Play szolgáltatások és az Adobe Acrobat Reader.

Az Elephone G2 lollipopos telefonkönyve átlátható Az Elephone G2
[+]

Megemlítést érdemes a lollipopos telefonkönyv, amely elválasztók nélküli megjelenésével könnyedén átlátható. A címtárban rendben működik a gyorskeresés, a tárcsázóban pedig a gyorshívás. A névjegyek behívhatók a SIM-kártyákról és Google-fiókból, a vezeték- és keresztnév sorrendje felcserélhető. Más beállítást nem találtunk. Az Elephone G2 AOSP-alapú böngészője gond nélkül kezel több lapot, a könyvjelzőket, és az asztali elrendezést zoomalapú sortöréssel. Az oldalakon lehet keresni, a tartalmakat pedig megosztani vagy menteni offline olvasáshoz. A böngészési sebesség bár elég jó itt-ott előforduló, apró megakadásokkal, az alacsony felbontású kijelzőn mégsem kényelmes a netezés.

Kamera és multimédia

Az Elephone AOSP-alapú kameraszoftvert mellékelt a 2 megapixeles előlapi és 8 megapixeles hátlapi szenzorok mellé, amellyel elérhetők az effektek, a retusálási beállítások, a panorámamód és a több nézőpontos felvételi lehetőség. Az élőképen közepes sebességgel és néha pontatlanul működik az érintőfókusz. Felül a mosolyexponálás, a HDR, a vaku és a kameraváltó állítható. A jobb oldalon lehet exponálni, videofelvételt indítani, a galériát és a beállításokat elérni. A kézi beállítások között a fehéregyensúly, az önkioldó, az érzékenység, a digitális stabilizálás és az arcszépítő mód funkciói állíthatók.

Az Elephone G2 kamerája középszerű képeket készít
[+]

A G2 átlag feletti dinamikatartománnyal, jó fehéregyensúllyal, ellenben középszerű vonalélességgel rögzít. A részletek középen még rendben vannak, a szélek fele viszont már erősen mos a lencse. Képzajból is akad a fotókon, főleg, ha az eredményeket kifakító, természetellenes HDR-módot bevetjük. Az exponálási sebességgel sem voltunk elégettek, más készülék az árkategóriában gyorsabban készít képet. Este jó adag extra képzajra kell számítani, a sötét tereket pedig csak minimálisan lehet megvilágítani a gyenge vakuval. Videofelvétel legfeljebb 720p-ben készíthető – papíron, az elkészített klipek inkább tűnnek felskálázott 480 sorosnak , a hangminőség pedig olyan, mintha egy pohár víz aljáról rögzítették volna – no nem mintha a G2 vízálló volna!

Az Elephone G2 zenelejátszója fapados Az Elephone G2 rádiót is kapott
[+]

Az előző generációs Androidokból megöröklött zenelejátszó zéró vizuális körítéssel rendezi zeneszámainkat előadók, albumok, dalok vagy egyéni listák szerint. Ha kívánjuk, a menüből hangszínszabályzó elérhető, ha pedig rádiózni akarunk, egy füles csatlakoztatása után és a szintén 0% designtartalmú FM-rádió alkalmazással megtehetjük. A videolejátszást érdemes mindjárt mondjuk egy MX Player feldobásával kezdeni, utána viszont az 1080p-s tartalmak is lejátszhatók, csak épp ezen a kijelzőn nem mutatnak jól. A készülék hátlapján lévő hangszóró hangerejével nincs gond, minden mással viszont igen. A maximum fele a kiáradó hangok a legkevésbé sem tiszták, a hangszórót könnyű kézzel letakarni, asztallapra helyezve pedig tovább tompulnak az amúgy sem jó minőségű dallamok. Audiomérésünket nem tudtuk lefuttatni, mivel a hangkártya jack dugójának csatlakoztatásakor észrevettük, hogy ha a járatban a csatlakozófej kicsit is mozog, változik a bal és a jobb csatornára jutó feszültség, valami nagyon félremehetett a gyártósoron…

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Az Elephone G2 átlagos adatkommunikációs felhozatallal rendelkezik. A chipset támogatja az LTE-t, így fel lehet csatlakozni 4G hálózatokra 150 Mbps-os elméleti letöltési sebességhatárral (TD-LTE: (2300 MHz, FDD-LTE: 800/1800/2100/2600 Mhz). 3G-n legfeljebb 42 Mbps érhető el. A G2 egy micro és egy normál SIM-et fogad be. Az eszköz dual standby technológiájú, azaz egyszerre két SIM-mel is a hálózaton lehet lógni, ha viszont az egyikről beszélgetés folyik, a másik lekapcsolódik. A beszélgetési hangminőséggel két gondunk is akadt: minket némi alapzúgás mellett, bár tisztán hallottak, G2 hangszórója pedig meglehetősen tompa volt, de legalább a hangerővel nem akadt gond. Az átlagos érzékenységű WiFi modemmel nem akadt kifogásunk, a 802.11b/g/n szabványú modul rendben tette a dolgát, a WiFi Direct és hotspot funkciókat beleértve. Bluetoothból 4.0 a standard A2DP-vel, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel, OTG nélkül. Navigáláshoz a mobilhálózatok és a routerek jelei mellett a GPS műholdakat lehet igénybe venni, a GLONASS rendszerét viszont nem. Mivel a készülék kevés műholdat lát, a pozíciószerzés lomha és a megszokottnál pontatlanabb. Iránytű nincs, ahogyan az NFC és az infra is kimaradt.

Az Elephone G2 hátlapja alatt átlagos méretű telep pihen
[+]

A hátlap alatt átlagos méretű, 2300 milliamperórás akkumulátor bújt meg, amellyel középszerű üzemidő érhető el. A tesztelői rutin mellett a négyórás képernyőidő volt az átlag alacsony készenléti fogyasztással, mi naponta töltöttük a G2-t. A szintetikus tesztek közül a MinDigTV streamelést nem tudtuk lefuttatni, mivel az appot nem sikerült telepíteni, böngészni viszont 6 órát sikerült egyhuzamban, közepes fényerőn, ami nem túl combos eredmény. Komolyabb energiatakarékossági opciókat nem találtunk, bár az intelligens energiatakarékosság a visszafogott készenléti fogyasztás érdekében jól tette a dolgát.

Az Elephone G2 decens telefon több hibával és magas árcímkével
[+]

Értékelés: Elephone G2
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 4 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Az Elephone fejlődik, ez nem kérdés, csak éppen lassabban, mint mondjuk a fiatalabb, mégis mesés karriert befutott Xiaomi. Hardveresen rendben van a sencseni gyártó középkategóriása, bár az iránytű, az NFC és a GLONASS műholdak vétele kimaradt. A lollipopos felület fürge, bár a sok kitkatos appot nem értjük. Az összeszerelés is rendben, a küllem viszont nem fog rabul ejteni senkit. Ott van aztán a dual SIM és az SD kártyára való telepítés előnye, amit a középszerű kamera és üzemidő ellensúlyoz, a fülesre pedig vállalhatatlan minőségű hang jut.

Az árazás még megmenthetné a G2-t, az online boltokban 100 dollár és ugyanennyi euró között mozgó készülék hazai, 47 ezer forintos cédulájával viszont elhasal. Egy 480 x 854 pixeles készüléket nem lehet annyiért árulni, amennyiért a HD-s Huawei G620s vagy qHD-s Sony Xperia E4g beszerezhető, a Vodafone Smart Prime és az Alcatel One Touch Idol 3 (4.7) kártyás ajánlata is sokkal erősebb. Sem a nyújtott teljesítmény, sem az Elephone logó piaci értéke nem indokolja az elkért árat – a G2-t nehezen lehetne plecsnivel jutalmazni, amikor nem az őt megillető kategóriában forgalmazzák, vagyis belépőszinten. A szlogen már megvan, de (t)elefont is kéne hozzá gyártani.

Bone123

A tesztkészülék a PingDigital jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Elephone G2
Elephone G2 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 134 x 66,6 x 8,9 milliméter
Tömeg 120 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál SIM és microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel (218 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6732M
Processzor típusa 1,3 GHz-es négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T760MP2
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB (4,5 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800
UMTS 900/2100 MHz
LTE 800/1800/2300/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / van
LTE Cat.4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 a/b/g/n WiFi direct, hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.0 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel 720p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2300 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés