Hirdetés

Bluboo X550 - energiaforrás

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

A Bluboo a doboz tanúsága szerint 1-es, 3-as, 7-es és 20-as 4G frekvenciákat támogat FDD típusú hálózatokon. Nekünk sikerült a T-Mobile LTE hálózatára felkapcsolódni, igaz, a gyenge vételi minőség miatt gyakran váltott a készülék 2G-re. Az egy normál és egy microSIM-et befogadó készülék dual standby technológiájú, ami azt jelenti, hogy két számmal is a hálózaton lehet lógni, viszont ha az egyikről hívás folyik, a másik lekapcsolódik. A beszélgetési hangminőség egész jó, az én hangomat tisztán hallotta Legendd a túloldalon, a Bluboo hangszóróján viszont kissé zavarosan hallottam az övét, bár a hangerőre nem lehetett panasz. A WiFi modem a specifikáció szerint kétcsatornás, a valóságban viszont csak egy, a 802.11b/g/n modul érzékenysége ugyanakkor megfelelő. Bluetoothból 4.0 a szabvány A2DP-vel és LE-vel, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel és OTG-vel, az utóbbihoz ajándék átalakító is jár, úgyhogy normál USB-s tárolóegységeket és eszközöket is könnyedén csatlakoztatni lehet. A navigáláshoz a GPS műholdak jeleit fogja az X550, a GLONASS szatellitekét viszont nem (bármit is mond a leírás), így a pozíciószerzés A-GPS-szel megtámogatva is lomha. Az iránytű, az NFC és az infra kimaradt.

A Bluboo X550 üzemideje kiváló, bár nem annyira, mint az ember remélné
[+]

És akkor elérkeztünk a nagy kérdéshez: a megszokottnál kétszer akkora telep vajon kétszer olyan jó üzemidőt eredményez? Nem egészen. Nem csak a telepméret, hanem a hálózati fogyasztás, a kijelző és a szoftveres optimalizáció is befolyásolja, hogy milyen gyakran sír fel egy készülék etetést követelve. Az talán nem meglepő, hogy az 5300 milliamperórás akkumulátorral, vegyes, mindennapos használattal 6,5 - 7 órás képernyőidő kijön, ezzel pedig 2-3 napos töltési ciklusra is be lehet rendezkedni. Mégsem állított fel a Bluboo új rekordot, köszönhetően a közepesnél magasabb készenléti fogyasztásnak, úgyhogy a Huawei Ascend Mate 2 trónja még mindig megingathatatlan, pedig nagyobb a kijelzője és kisebb az akkumulátora. Bőven jut azért idő a böngészésére (egy töltéssel, közepes fényerőn 10,5 óra) és videó streamelésére (a MinDig TV HD adását 13 órán át lehet), úgyhogy ilyen téren tényleg erős a masina, csak nem kétszer annyira, mint egy másik phablet feleakkora teleppel. Bár a MediaTek rendelkezik saját gyorstöltési szabvánnyal Pump Express Plus néven, és a 2 amperes töltő mellé a Bluboo mellékelt egy gyorstöltő adaptert is, a gigászi akkumulátort ennek ellenére 4 órán át kellett tölteni, úgyhogy a mediatekes technológia jelenléte kérdéses. Energiatakarékos mód nincs, intelligens takarékosság az alvó állapotra viszont aktiválható, bár az nem oszt, nem szoroz.

A Bluboo X550 decens készülék több hibával
[+]

Értékelés: Bluboo X550
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Ha egy pillanatra elvonatkoztatunk a Bluboo gigaakksis monstrumától, és általánosságban beszélünk az ismeretlen, főleg kínai feltörekvő márkák mobiljairól, elmondható, hogy bár sok dolog klappol, így manapság egy ilyen készülék szétesésétől vagy a minősíthetetlen vételi jeltől ritkábban kell tartani, a tapasztalat hiánya előbb-utóbb megmutatkozik. Mondjuk nincs optimalizálva a szoftveres felület a jobb teljesítmény, hőkezelés és üzemidő érdekében, esetleg a kamerával vagy az audiominőséggel akad gond, ugyanígy a frissítések is elmaradozhatnak. Az olyan márkák, mint a Xiaomi és a Meizu, már a legtöbb gyermekbetegségen felülemelkedtek, és elképesztő eladási számokat produkálnak, egy Elephone vagy Bluboo mögött azonban még nincs annyi készülék és egy tapasztalt gárda, hogy a bakik számát visszafogják.

Az X550 összeszerelése például rendben van, ahogy a méretei sem vészesek a kijelző és a jól teljesítő akkumulátor tükrében, sőt: a friss, Android 5.1-es rendszerfelület sebessége is jó. Mégis hiányzik a nyers erő, ha komolyabb feladat vagy játékok meghajtása a cél, a készülék kinti áráért ráadásul négy helyett nyolcmagos, HD-s helyett Full HD-s Meizu kapható, minőségibb alkatrészekből összerakva. Hiányzik az NFC, az iránytű, a GLONASS-műholdak támogatása, a kijelző kalibráció pedig kifejezetten rosszul sikerült, pedig ezek kiküszöbölése nem roppantotta volna össze a fiatal gyártót. A készülék 170 dollárért rendelhető meg Ázsiából, az áfa és vámterhek után pedig 60 ezer forintnál állhat meg a számláló, ha az ember Magyarországra rendel egyet. Ez nem lenne rossz, ám a távoli Ázsiába való postázás bármilyen komoly hiba esetén nem nagy móka. Akkor már ott van a hazai garis, Full HD-s Meizu m1 note, ami megéri a 20 ezer forintos felárat, vagy a jó üzemidejű Alcatel Pop S9. A tablet akkumulátoros X550 egy tesztet mindenesetre megért, csak plecsnire ne számítson a Kedves Olvasó, miután a mondat végére ért.

Bone123

A tesztkészüléket az Coolicool biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés