BlackBerry Curve 9380 - egy korty BB

Bevezető

Annyira régen volt már BlackBerry telefon a kezemben, hogy el is felejtettem, mennyire más érzés kézben tartani egy ilyen készüléket, mint kábé akármi mást. De ahogyan megkaparintottam, máris visszatértek az emlékek, hiszen teljesen mindegy, hogy Curve, Bold, esetleg Torch kerül az ember közelébe, egyből elkapja az az érzés, hogy ez még mindig egy unikum, egy kisebbfajta felüdülés a tucatandroidok és WP7-ek után (hogy a Symbiant ne is említsem), nem mondom, hogy jobb, rosszabb, egyszerűen más. És úgy más, hogy közben használható, működik, s mondjuk már a bekapcsolás előtt tudtam, hogy a Speedshoptól érkező tesztkészülék esetén a hangminőséggel, híváskezeléssel nem sok gondom lesz.

BlackBerry 9380 Curve
[+]

A RIM nincs könnyű helyzetben, ezt jelzi a nemrég történt vezetőségcsere is, csökken a részesedés, a felhasználók egyszerűen nem kalkulálnak a BlackBerry telefonokkal akkor, ha van cirka 100 lepedőjük arra, hogy okostelefont vegyenek. Nincs benne semmi eye-candy, nem futnak rajta 3D játékok, nem lehet széthaxolni a felületet, ráadásul főleg a hazai elterjedtség is igen alacsony, tehát még csak az sem játszik, hogy a szomszéd Pisti megmutatta az övét, s rájöttem, hogy nekem is kell egy BB. Közben fogyóban a szolgáltatások szempontjából korábban nagyra duzzadt előny is, ma már a legpuhányabb telefonok is frankón tömörítik az emaileket, s bár a push notifikáció nem jellemző, de az Exchange kapcsolatot a legtöbb okostelefon vidáman megoldja – felhasználói szempontból, átlagjúzerként egy BlackBerry-t nem sok dolog emel ki az okostelefonok mezőnyéből, ha pusztán a funkcionalitást nézzük.

BlackBerry 9380 Curve
[+]

Ráadásul ahhoz, hogy minden funkciót tudjunk használni, bizony kelleni fog a szolgáltatónk is, ugyanis például a levelezés egyáltalán nem üzemel akkor, ha nem fizetünk eéő legalább egy BIS-re. Hogy mi az a BIS? BlackBerry Internet Service, egy olyan hozzáférés, amellyel a RIM szervereit elérjük, ott email postafiókot kapunk, s amellyel a készülékünk hozzáfér mindenféle titkosítás használatával a leveleinkez. Ez a szerver természetesen képes arra, hogy több postafiókunk állpotát is folyamatosan monitorozza, a nagyobb cégek által biztosított szolgáltatásokkal folyamatos, online kapcsolatban van (pl: GMail), így az oda beeső üzenetekről azonnal notifikálja a felhasználót, miközben igen takarékosan bánik az adatforgalommal. Igen ám, de ennek az egész hókuszpókusznak van havidíja, ami a Vodafone-nál 2900 forint, a Telenornál 2100 forint, a T-Mobile 2130 forintért adja ezt. Az egyes csomagokban foglalt adatmennyiségek eltérnek némiképp, de a RIM rendszere olyan patent módon tömörít, hogy még zúzós levélforgalom mellett is bele lehet férni akár 100 megabájtos korlátba is. Ezek a belépő szintű megoldások, a RIM a vállalati ügyfélkörnek számos további okosságot kínál, de ezekről írtunk már részletesen itt.

Doboz, külső

Csomagolás kapcsán a RIM nem nagyon erőltette meg magát, de nem is arról híresek, hogy tulipános ládában nyújtják át az eszközt. Szögegyszerű, fekete papírdobozban nyugszik a termék, felvevőgombos headset, USB kábel és töltőfej társaságában. Memóriakártyát hiába keresünk a csomagban, az ugyanis magában a telefonban helyezkedik el, kapacitása csupán 2 gigabájt, ráadásul az akkumulátor kioperálása nélkül nem cserélhető.

BlackBerry 9380 Curve
[+]

A 9380 Curve pici, kecses, finom kis készülék. Meglehetősen vékony, lekerekített élekkel rendelkezik, s ha Bocha pajtás azt írta a 9360 kapcsán, hogy minden idők legszebb BlackBerry-ja, akkor tévedett, mert inkább ez az. Mondjuk akkor ő még nem tudhatta, hogy létezik egy ilyen modell, tehát nem vetünk rá köveket. Jelen tesztünk főszereplője ugyanis úgy tud aprócska maradni, hogy közben a használhatóság nem csorbul.

BlackBerry 9380 Curve
[+]

Az előlapot 3,2 inches kijelző uralja, 360x480 pixeles felbontással. Felette a gyártói felirat, valamint a hangszóró kapott helyet, a jobb felső sarokba tolva az állapotjelző led látszik. Alul összesen öt kezelőszervünk van, mindegyik fehéren világít. A két szélső gomb a híváskezelést szolgálja, bentebb az “opciók”, illetve a “vissza” embémája látható. Bár érintősnek néznek ki, ezek a billentyűk benyomhatóak, ezt meg kell szokni, mert kicsit nagyobb erőkifejtéssel kell ezeket kezelni, mint akár a kijelzőt, akár a középre tolt optikai egeret, amely szintén be is nyomható. Mivel érintőképernyővel van dolgunk, ezért a navigációs gomb simogatására ritkán leszünk rákényszerítve, de ez természetesen ízlés dolga, van, aki például tapogatni nem szeret annyira.

BlackBerry 9380 Curve
[+]

Felül van a kijelzőzár billentyűje, bal oldalon a microUSB csatlakozó, míg az eszköz jobb oldalán egészen apró kitüremkedések formájában található további három gomb. Az alsó a kamerát izgatja, a felső kettő pedig a hangerőt állítja. A hátlap viszonylag ingerszegény, de saját mintával könnyen – akaratunk ellenére is – feldobhatjuk, ugyanis iszonyatosan gyűjti az ujjlenyomatokat. Felülre kerül a kamera lukacskája és a villanó, egymástól meglepően távol helyezkednek ezek el. Sajnos az optikát védő plexi süllyesztett kialakítású, ami azzal jár, hogy az ide bekerülő szennyeződéseket nehéz kivakarni. Az általános összeszerelési minőség hibátlan, a hátlapot kifejezetten nehéz leszedni, s annak ellenére, hogy műanyagból van a burkolat, a nívósabb vonalhoz tartozik az anyaghasználat.

Hardver, menü

A készülék igényes burkolata alatt úgy tudni, hogy egy Marvell processzor ketyeg méghozzá 800 MHz-es órajelen. Hogy ez most egy PXA930, avagy inkább egy PXA940, arról nincs hivatalos információnk, de szinte mindegy is, hiszen mindkét chipset ismeri az ARMv7-es utasításjkészletet, csak a csíkszlességük tér el. A BlackBerry viszont egy olyan jószág, hogy a felhasználó csoport nem az órajelre gerjed, hanem normális sebességet vár el, s ebben a 9380 Curve kiválóan helytáll. A menü gyors, mindenre azonnal reagál a telefon, a felhasználó sosem fog azon gondolkodni, hogy Marvell, vagy Qualcomm van a gépben, mert egyszerűen teszi a dolgát az elvárásoknak megfelelően.

BlackBerry 9380 Curve
[+]

A készüléken a BlackBerry OS 7.0-s verziója dolgozik. Ez igencsak kiforrott, de más logikával fog találkozni az a vásárló, aki Androidról, vagy bármi másról vált. A főképernyő egyben a menü is, alulról lehet felhúzni az ikonokat tartalmazó sávot, ami ezután jobbra-balra lapozható. Az így létrejött felületek más és más szűrő alapján listázzák az alkalmazásokat. Felülről nem kell húzó mozdulatokat tenni, elég csak rábökni az állapotsávra, hogy egy teljes oldalnyi hasznos információ és kapcsoló bukkanjon fel. A testreszabhatóságról és a felületen elérhető trükkökről Bocha elég bőven írt korábban.

BlackBerry 9380 Curve
[+]

A telefonkönyv kifejezetten intelligens a 7-es OS-ben. Az egy dolog, hogy BES esetén az Exchange szerverről frissül automatikusan, de ha nincs ilyen hókuszpókusz a háttérben, akkor is frankó. Facebookkal vidáman összekapcsolódik, magától kitalálja, hogy kihez mi tartozik, könnyen lehet benne keresni, pláne azért, mert jó Blackberry-felfogás szerint a nevek után az első információ az, hogy az illető milyen cégnél melózik.

BlackBerry 9380 Curve
[+]

Az üzenetkezelés elég összetett dolog. A sima SMS-MMS vonal könnyen lerendezhető, nem is bonyolult, chat-thread nézetben látjuk a beszélgetéseinket, könnyen lehet smiley-t berámolni, a virtuális gombsor aprócska ugyan, de még álló helyzetben is egész jól kezelhető, a félreütéseket menet közben javítja a magyarul is tudó prediktív szótár. Az email viszont másik történet, mivel a gyári szoftver csak a BlackBerry szolgáltatással hajlandó szóba állni, vagy BES, vagy BIS kell legyen ahhoz, hogy egyáltalán elinduljon. Fontos, ha valakinek nem lenne egyértelmű: a szolgáltatás megrendelése után újra kell indítani a telefont ahhoz, hogy észrevegye magát. Ennek hiányában sem használhatatlan, mert a Facebook és Twitter üzenetek is ide jönnek, innen lehet válaszolni is, ez nem rossz megoldás, s persze egymillió módon lehet ezt szűrni, piszkálni a betűméretet, a betűtípust, az elrendezést – de ezt minden BB évek óta stabilan tudja.

BlackBerry 9380 Curve
[+]

BlackBerry 9380 Curve
[+]

BIS megrendelése esetén egyébként pillanatok műve működésre bírni az egész miskulanciát, s ebben a BlackBerry elképesztően profi. Amint észreveszi a készülék, hogy alá lett tolva a szolgáltatás, rögtön nyitja is meg azt a felületet, ahol megadhatjuk a postafiókjainkat. Az ismert netes szolgáltatásokhoz csak cím és jelszó kell, onnantól mindent intéz saját maga, egyedi POP3/IMAP4 esetén elkéri a megfelelő adatokat. Utána már csak finomhangolnunk kell, össze lehet vonni a postafiókokat, beállítani a online szinkronizáció eseteit, babrálni a megjelenítéssel - de ezekkel már jól elmolyol az ember, miközben látszólag minden különösebb megfeszítés nélkül a BB fiókba zuhannak be a levelek.

Szoftverezettség

Egy BlackBerry rengeteg aprósággal kényzeteti a felhasználót. Rögtön ott a parádés naptár, amely elképesztően sokoldalú, összhangban tud lenni mindenféle webes dolgokkal, mondjuk elsősorban a vállalati kalendárral, de a Facebook profilunkból is átemelheti a bejegyzéseket. A BBM (BlackBerry Messenger) azonnali üzenetküldő szolgáltatást BB tulajdonosok használhatják egymás között, de van GTalk és Windows Live Messenger kliensünk is. A jegyzettömb, a feladatlista és a számológép nem nyújt különlegeset, csak simán teszi a dolgát, az iránytű hasznos lehet, ahogyan a fájlkezelő is.

BlackBerry 9380 Curve
[+]

Az Office dokumentumokat a Documents To Go teljes verziós szoftverével tudjuk masszírozni, van diktafon, hangtárcsázás, jelszóőrző alkalmazás, amely igencsak jól jöhet, illetve a BlackBerry Protect névre hallgató tűzfal-távoli elérés kombó. Ezek után kicsit meglepő, hogy az ébresztőóra csak egy időpontot jegyez meg, ez ismétlődhet a hétköznapok esetében, de ez minden, amit nyújtani tud.

Az alkalmazások között előre telepítve megtaláljuk a Wikitude nevű szoftvert, amely egyébként iOS-re és Androidra is elérhető. Ez egy kiterjesztett valóságot használó browser, a telefon kamerájának képére rakja rá az információkat, olyasmi, mint a Layar, csak éppen itt képes mutatni más BBM-mel felvértezett felhasználókat is, tehát abszolút integrálódott az alkalmazás a BlackBerry világába. Talán ez az oka annak is, hogy a frissítés letöltését követően a készüléket újra kell indítani. Ezt egyébként a telefonnal ritkán kell csak megtenni, ami nem is baj, mert pillanatnyilag talán ez a leglassabban bootoló mobilos OS a világon. Az alkalmazásbolt használatához BlackBerry ID szükséges, ezt pillanatok alatt létre lehet hozni. Nem nagy a kínálat, de a fontosabb dolgok megvannak.

Multimédia

A készülék hátlapjára öt megapixeles kamerát tettek a mérnökök, mellette villanó dolgozik rossz fényviszonok esetén, bár nem túl hatékonyan. Sajnos az autofókusz kimaradt a funkciók közül, így nagyjából sejteni lehetett, hogy a 9380 képalkotási képességei nem fognak a világ élvonalába tartozni. A beállítási lehetőségek is szűkösek, van egy sereg környezetei téma, de általában úgyis mindenki az automatikus módot használja. Az exponálás gyors, a képek visszanézésére sem lehet különösebb panasz.

BlackBerry 9380 Curve
[+]

A fenti alkotások viszgálata után egyértelmű, hogy ez a BlackBerry nem a fotóiról lesz híres. Nagyon zajos, sokszor életlen képek készülnek, mintha nem jutna elég fény a szenzorhoz. Videót VGA felbontásban rögzíthet a készülék, szerencsére visszajátszani ennél komolyabb dolgokat is tud: egy 720p-s MP4 például a legkisebb röccenés nélkül megtekinthető, ami örömteli.

BlackBerry 9380 Curve
[+]

Zenei téren meglepően jól teljesít a telefon, már ott felcsillanhat a szem, amikor először hallja meg az ember csak úgy magában megszólalni a motyót: megfelelően hangos, tiszta zenét tud magából kipréselni, ami egy ekkora készüléktől kifejezetten jó eredmény. A zenelejátszó mutathat albumborítót, coverflow nézetben is láthatjuk a számokat, jól szűr közöttük a szoftver, fut a háttérben, egyszóval megfelel az elvárásoknak. A mellékelt füles ugyan nem egy nagy eresztés, de a szabványos jack miatt mindenki olyat használ, amilyet csak akar. Van equalizer, külön beállítható, hogy lezárt kijelző mellett működjenek-e az oldalsó gombok, itt is variálható a megjelenítés kapcsán a betűméret, szóval korrektül viselkedik a 9380. Ngy kár, hogy FM-rádió nincs.

Adatátvitel, akkumulátor

Flash támogatás nélküli böngészőt kapunk, aminek az az egyetlen hátránya, hogy kicsi a kijelző. Egy felhasználói adatlapon található telefonszámot kellett volna kimazsolázzak, de eltartott egy ideig, mire sikerült mindig a megfelelő gombokra nagyítanom, s azokat megnyomkodnom. Persze minden csak türelem kérdése, ha csak olvasgatni kell a neten, akkor ez a browser is megfelelő. WLAN természetesen van, mobilhálózatokon a legnagyobb elérhető sebességet a HSDPA nyújtja.

BlackBerry 9380 Curve

Tesztalanyunk érdekessége, hogy került bele NFC, ami előremutató okosság, hiszen ez a kommunikációs szabvány még éppencsak elterjedésének elején tart a mobiliparban, de egy-két éven belül egyre több helyen fogunk vele találkozni. Nem hiányzik a Bluetooth, géphez pedig microUSB kábel segítségével köthetjük a jószágot. A szinkronizációs program neve BlackBerry Desktop Software.

BlackBerry 9380 Curve
[+]

A BlackBerry cuccok egyik védjegye a hosszú üzemidő. Nem minden esetben jött azért ez nekik össze, de most a 9380-nál elégedett lehetek. Folyamatos WLAN kapcsolat mellett, rendszeres levelezéssel 2-3 napig simán ment, ami abszolút megfelelő, ráadásul valamitől villámsebesen is töltődik a hátlap alatti, 1230 mAh teljesítményű Li-Ion telep.

BlackBerry 9380 Curve
[+]

Értékelés: RIM BlackBerry Curve 9360
Külső
Ergonómia 10 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Ezen az áron ez még mindig rétegcucc. Amire kitalálták, arra kiváló, ugyanakkor látni kell, hogy csak azoknak érdemes elgondolkodni a beruházáson, akik tényleg ki is használják, s ezzel egyetemben ki is fizetik a hozzá kapcsolódó szolgáltatást. Ha hasonló árú okostelefonokkal kell összehasonlítani, akkor a 9380 Curve rendesen alulmarad, hiszen sem a hardver, sem pedig a szoftveres lehetőségek kapcsán nincs azon a szinten, mint egy ilyen összegbe kerülő WP7-es, vagy Androidot futtató telefon. Ugyanakkor baromi stabil a rendszer, megbízhatóan, a legtöbb funkció esetén tökéletes sebességgel üzemel, a hangminőség példaértékű, üzenetkezelés szempotnjából pedig abszolút veri a mezőnyt. Viszont a kamera gyenge, a böngésző nem tökéletes, rádió nincs, normális navigációs szoftver nemigen létezik, az App World kínálata meglehetősen szegényes, ekkora kijelzőn pedig elég mütyürkézős móka hosszabb szöveget írni, hiába működik jól a magyar prediktív. Más okostelefonról váltva egy hétig biztos sok furcsasággal fog találkozni a vásárló, lesz némi anyázás is (nálam is volt), aztán szép lassan, ahogyan az ember belakja, megszokja, hirtelen elkezd összeállni az egész, mint a majonéz, helyükre kerülnek a dolgok, és pont azt fogja sugallni az eszköz, amire tervezték: nem egy folyamatos vizuális élmény, hanem egy megbízható munkaeszköz szerepét veszi fel, ami bizonyos munkakörökben, élethelyzetekben igen sokat ér. Hogy kinek ér ez meg közel 120 ezer forintot, az jó kérdés, nyilván lesz ez olcsóbb is az idő előrehaladtával, de plecsnit most nem tudok rá adni.

Bog

A tesztkészülék a Speedshop jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

RIM BlackBerry Curve 9380
RIM BlackBerry Curve 9380 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 109 x 60 x 11,2 milliméter
Tömeg 98 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 3,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 360 pixel (188 ppi)
Kijelző típusa TFT-LCD
Színárnyalatok száma ?
Hardver
SoC típusa Marvell
Processzor típusa 800 MHz-es
Processzor csíkszélessége ?
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip ?
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 512 MB + 1,6 GB (a kártyán)
Memória bővíthetősége microSDHC (2 GB a csomagban)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / ?
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform BlackBerry OS 7.0
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek BlackBerry Messenger, BlackBerry App World, Facebook, Twitter, YouTube, Documents To Go, BlackBerry Protect, Google Talk, Windows Live Messenger, Wikitude
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (640 x 480 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (előre beállított sémák)
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1230 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 360 óra (2G) / 260 óra (3G)
Beszélgetési idő 330 perc (2G) / 340 perc (3G)
Zenelejátszási idő 25 óra
Egyebek
QWERTY billentyűzet, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • RIM

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés