Apple iPad 2 - mint a kortárs művészet

Amit tud

Aki ezt a cikket olvassa, valószínűleg pontosan tudja, hogy mire használható az iPad 2, épp ezért nem is nagyon állok neki részletezni az egyes tulajdonságokat. Ha az eszközt bekapcsoljuk, mindenekelőtt fel kell oldanunk a képernyőzárat; a csúszka mellett található egy kis ikon, melyet megnyomva egyből digitális képkeretté változtathatjuk a masinát, biztos sokan használják ezt a funkciót, de én őszintén szólva nem látom sok értelmét. Ha inkább a csúszka elhúzása mellett döntünk, egyből az ikonos elrendezésű menübe jutunk, az iOS rendszerben ugyanis nincs widgetes főképernyő. A készülék forgatásával a kép is elforog, bárhogy tarthatjuk a kütyüt, a képernyő követi. A hangerőszabályzó gombok fölött lévő csúszkával egyébként beállíthatjuk a képernyőforgatás kikapcsolását, vagy akár a készülék némítását is, hogy melyik funkciót látja el a gomb, a szoftverben dönthejtük el.

iPad 2 iPad 2
A menüben szabadon cserélhetünk háttérképet

Nézzük sorban a szoftvereket! Az első a Naptár, mely elég beszédes funkciójú, elég összetett, ugyanakkor kiválóan kezelhető, csak úgy, mint a Kontaktok, melyről valószínűleg felesleges többet beszélni. A Jegyzetek tudásán sem fog senki meglepődni, a Térképek viszont egy érdekesebb dolog, ez rejti ugyanis a Google Maps-et, mely jelenleg kevésbé fejlett, mint az androidos verzió, ugyanis nem lehet benne döntögetni a betekintési szöget, "csak" felülről nézhetjük a dolgokat. Van klasszikus, műholdas, hibrid és terep-megjelenítés is, bekapcsolhatjuk a forgalom vizualizálását, már ott, ahol a Google Maps támogatja az ilyesmit. A térképet forgatni nem tudjuk, csak azt nézhetjük meg, hogy merre van észak.

iPad 2 iPad 2
Google Maps

A Videók nyilván a videólejátszó alkalmazásba repít, DivX és XviD támogatás nincs, ebből a szempontból nem túl erős a gép, azaz erős, csak nem a hazai piacra lett megálmodva. A HD-videókat simán elviszi, a képminőség csodálatos, csak épp nehéz rárakni a videókat, iTunes kell hozzá. A YouTube viszont kiválóan működik. A főmenü első oldalán kapott helyet az App Store nevű alkalmazásletöltő központ és a Game Center nevű móka is, ez utóbbi egy közösségi játékélményt nyújtó szolgáltatás, toplistákkal, virtuális barátokkal és hasonlókkal. A FaceTime az Apple videochat megoldása, mely nagyon jó minőségű, de kizárólag WiFi-n keresztül működik. A Kamera nem meglepő módon fotók és videók készítését teszi lehetővé, a Photo Booth pedig egy OSX-ből ismerős alkalmazás, melynek segítségével nyolcféle módon torzíthatjuk a kamera képét, mesés végeredményt elérve ezzel. A Beállítások mibenlétét nem részletezném, az iBooks-ról is csak annyit tudok mondani, hogy kényelmes, látványos és jól használható. A nálunk lévő tesztkészüléken fent volt az Apple irodai programcsomagja is, mely nem ingyenes és nem jár a géphez, de az App Store-ban bárki megvásárolhatja. Részletesebben róla az első generációs iPad újratesztelésekor írtunk.

iPad 2 iPad 2
Photo Booth és Game Center

Az iPadnél az elsődleges funkció az internetezés, épp ezért a Safari webböngésző ikonja az alsó sávban kapott helyet, ahol mindig elérhető, függetlenül attól, hogy a menü melyik oldalát lapozzuk épp (nyilván át lehet rakni az ikont). A böngésző a Flash-támogatás hiányát leszámítva szuper, villámgyors, az Acid3 tesztben a maximális 100 pontot éri el, élmény használni. A készülékből létezik WiFi-s és WiFi + 3G-s verzió is, utóbbiba microSIM kártyát tehetünk be, hogy mobilhálózaton netezzük. HSPA-val elvileg maximálisan 14,4 Mbps-os letöltési és 2 Mbps-os feltöltési sebességet érhetünk. Az adatátviteli kínálat része a 2.1-es Bluetooth, melyet headset csatlakoztatására használhatunk, de telefonálni ilyenkor sem tudunk a masinával, csak zenét hallgatni. A beépített WiFi egyébként a 802.11b/g/n szabványokat támogatja, azaz nagy a hatótávolsága és gyors adatátvitelt tesz lehetővé.

A Safarihoz hasonlókat lehet elmondani a Mail nevű levelezőkliensről is, amire kitalálták, tökéletes, kényelmesen kezelhető. A Fényképek egy látványos és döbbenetesen gyorsan működő képnézegető, melybe szintén iTunes-szal tolhatjuk át fotóinkat.

iPad 2 iPad 2
A webböngésző kiválóan használható

Fontos tudni, hogy a menüben az ikonok sorrendje teljes mértékben személyre szabható, a jobb átláthatóság érdekében mappákat is használhatunk. A készülék képes a multi-taskingra, azaz egyszerre több alkalmazás is futhat a háttérben. Ha a képernyő alatt lévő fizikai gombot kétszer megnyomjuk, előugrik egy programsor, melyen a mostanában használt szoftverek találhatók. Ha kiválasztjuk valamelyiket, az villámgyorsan elindul, ugyanis a memóriában ül. Ennek a módszernek az az előnye, hogy nem terheli a processzort, hátránya viszont az, hogy csak bizonyos szolgáltatások futhatnak tényleg permanensen; no, nem mintha ennek használat közben bármi hátrányát éreznénk.

A felsoroltakat és a készülék sebességét a fenti videón lehet megcsodálni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés