Android 4.3 bemutató

Látható és láthatatlan újdonságok

A felhasználói felületen is látható újítások száma kimondottan visszafogott, igazán csak a felhasználói fiókok továbbgondolása érdemel hosszabb említést. Az Android 4.2-ben debütáló funkció lehetővé tette, hogy egy táblagépen több felhasználói fiókot is létrehozzunk, mint azt az ember az asztali rendszereken megszokta. A frissítés óta úgynevezett restricted (magyarul korlátozott) profilokat is létre lehet hozni, azaz megadhatjuk, hogy az adott felhasználó milyen alkalmazásokhoz és erőforrásokhoz férhessen hozzá. Egy szemléletes példa: a gyermekek számára fenntartott profilban kikapcsolható a vásárlási lehetőség.

Átrajzolták a kamera felhasználói felületét is, az előző, kör alakú interfész helyett egy ívet láthatunk, melyen egy elemet sem takar el az ember ujja. Apróság, ám annál fontosabb kényelmi funkció a tárcsázóban elérhető automatikus kiegészítés, mely a számbillentyűk alapján keresi elő a kontaktokat; ez egyébként nem nagy újdonság, számos gyártó felhasználói felületében már jó ideje működik a dolog. Hasznos dolog az A keresés mindig elérhető mód, mely a WiFi beállítások menü speciális pontjában aktiválható. Bekapcsolásával az alkalmazások akkor is hasznáhatják a vezeték nélküli hálózatokra épülő pozicionálást, amennyiben a felhasználó kikapcsolta a WiFi-t. Ezek mellett néhány alkalmazás táblagépes kezelőfelülete is megújult, többek között a Chrome, a Hangouts, a Drive és a Maps is új ruhát kapott, melyek kihasználják a Full HD felbontású kijelzők adottságait.

Az Android 4.3 több olyan újítást tartalmaz, melyek hatása közvetve érezhető, ilyen például a Project Butter fejlesztése. A legelső Jelly Beanben debütáló, a felhasználói felület folyamatosságára igen jó hatással lévő algoritmuscsomag ugyanis új optimalizálációkkal bővült, melyeknek köszönhetően az animációk mellett a betűk és az egyszerű formák (körök, lekerekített sarkú téglalapok) is szebben és effektívebben jelennek meg a kijelzőn. Az Android az első olyan mobil operációs rendszer, mely támogatja az OpenGL ES 3.0 szabványt, mely új effektekkel és kidolgozottabb grafikával rendelkező játékok fejlesztését teszi lehetővé.


így néz ki egy OpenGL ES 3.0-val készült demó

Megjelent a Bluetooth Low Energy (más néven Bluetooth Smart vagy Bluetooth LE) támogatás is, azaz a 4.3-as rendszerverzióval szerelt készülékeket különféle okos kiegészítők (órák, szívmonitorok és társaik) csatlakoztathatjuk majd. Az új szolgáltatásoknak köszönhetően rendszerszintű DRM-kezelést is kapunk, a multimédiás oldal emellett VP8-támogatással (a Google saját fejlesztésű videótömörítési eljárása) is bővült. Ezek mellett a szenzorok és a pozicionálás kezelése is javult, kevesebb energiafogyasztást eredményezve. A fejlesztők számára fenntartott beállítások is bővültek, plusz természetesen az új verzióhoz (API level 18) tartozó eszközöket is le lehet tölteni. További információért a hivatalos oldalt ajánljuk.

Ezek mellett Nexus 4 tulajdonosok számára jó hír, hogy a készülék a frissítés hatására számos téren fejlődött, többek között a sebesség, az akkumulátoridő és az érintőképernyő érzékenysége is javult.

Ennyit nyújt tehát az új Android verzió: inkább egy kisebb ráncfelvarrásról van szó, mint nagy horderejű frissítésről, felhasználói szempontból továbbra is szinte mindegy, hogy melyik Jelly Bean verzió van az ember telefonján. Az új funkciók mennyiségétől nem estünk hanyatt, az OpenGL ES 3.0 és a Bluetooth LE támogatása viszont jól jöhet a közeli jövőben.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés