Alcatel One Touch 918D - dupla villám

Bevezető, tartozékok

Semmi kétség nem fér hozzá, hogy 2011 az okostelefonok éve volt és 2012-ben ez hatványozottan igaz lesz. A kínálat óriási, az ember alig győz választani, legalábbis ez a látszat. Pedig bizony hiába ömlenek az új típusok a piacra, még mindig vannak olyan rések, amiket egyszerűen nem fedeznek fel a gyártók vagy csak nem foglalkoztatja őket. Ilyen például a strapabíró okostelefon, ami olyan ritka, mint a fehér holló. És bár a piac nagyjából felét birtokló Nokia és Samsung egymással való csatározása, meg az Apple térnyerése érdekes dolog, a kis gyártóknak ezek a piaci rések jelenthetik a kitöréshez vagy akár túléléshez vezető utat.

Alcatel OT-918D
[+]

A kétkártyás telefonokat már elég sokan ismerik, immár a nagyoknál is felbukkannak ilyen telefonok. Ám mi a helyzet a kétkártyás okostelefonokkal? Na ilyenből viszont megint csak rettentő kevés van, pedig az Android remek alapot biztosítanak erre. Ezt látta meg az Alcatel is, aki az utóbbi időben egyre jobban aktivizálja magát. Mi több, volt is már egy ilyen kísérletük, de az OT-890 jelű modell finoman szólva sem lett jól sikerült darab. Most átgondolták a dolgokat, és bár nem akarok előre mindent elárulni, de tanultak a hibákból.

Alcatel OT-918D
[+]

A kütyü saját dobozában érkezett, a hasábban egyből látjuk a készüléket, felszereltség tekintetében átlagos a helyzet. Van ugye hálózati töltő, USB adatkábel, sztereó füles és egy 2 GB-os microSD is befért még a költségvetésbe. Kapunk továbbá egy komplett burkolatot (hátlap és előlapi keret), mégpedig színesben. Kicsit érdekes viszont a típusnév helyzete. A gyártói honlap szerint van a sima 918, illetve a kétkártyás 918D változat és a cserélhető burkolatos 918 Mix. Ha pontosak akarunk lenni, akkor a nálunk járt darab 918D Mix-nek mondható, mivel kétkártyás és a burkolata is cserélhető.

Alcatel OT-918D
[+]

Külső

Bár elsőre úgy tűnt, az Asha 200 kerül hozzám, ám Bocha lecsapott a billentyűzetes Nokiára és egy szempontból biztosan jobban járt. Míg a finnek készüléke feketében pompázott, az Alcatelnél némi logisztikai baki csúszott a gépezetbe. A hozzánk érkezett példányhoz egy rózsaszín (a doboz szerint Fuchsia) színű extra burkolat járt, ám valamiért a hátlapból mindkettő ilyen színű volt, tehát azt nem tudtam feketére átcserélni. Ezen okból gyakorolhattam a „rejtett mobilozás” című projektet, mert ilyen színű telefonnal annyira nem volt kedvem mutatkozni. A színén túllépve a 918D nem igazán feltűnő jelenség. Egyszerű hasáb forma, szolid lekerekítésekkel, nulla izgalmas részlettel. Jó pont, hogy elég kompakt felépítésű, könnyen elfér bárki kezében, viszont kissé nehéz, a 123 grammos tömeg meglepően sok, de azért még nem zavaró (a hozzá képest óriási Galaxy S II például könnyebb). Minőség terén komolyabb panaszunk nem lehet, viszont hibátlannak se mondható. A műanyagok nyilván olcsók, a cserélhető burkolat hátránya, hogy az előlapi keret nem elég passzentos, kissé mocorog a helyén, a hátlap is megroppan néha, de amúgy egyben van, nem esik szét.

Alcatel OT-918D
[+]

Az előlap legnagyobb részét még mindig a kijelző foglalja el. Ez a jelen esetben egy 3,2 hüvelykes panel, ami egész aprónak tűnik a mostani tepsik mellett. Meglepő a HVGA (320x480 pixel) felbontás, emiatt a képe egész éles. A sima TFT panel kapacitív és multi-touch nagyításra is képes, betekintési szöge felülről szinte nulla, a többi oldalról is elég szolid, napfényben olvasható. Alatta három érintős és egy fizikai gombnak jutott hely. Furcsa, hogy míg utóbbi meg van világítva, addig a többi nincs és ez sötétben nem annyira jó dolog. A kijelző feletti részen közelségérzékelőt és a hangszórót találjuk. Utóbbi hangminősége normál, hangereje viszont az átlagosnál erősebb, ez mindenképp jó.

Alcatel OT-918D
[+]

A hátlap alapvetően totál jellegtelen, bár szerintem épp innen néz ki a legjobban. A sík felületet csak a kamera optikáját kiemelő dudor és a mellette lévő kihangosító nyílása töri meg. Utóbbi masszív hangerővel rendelkezik, viszont magas hangon kívül másra ne számítsunk. Egy szolid One Touch felirat visz még némi változatosságot az egyhangúságba.

Alcatel OT-918D
[+]

Az alján nem találunk semmit (a mikrofon az előlapra került), balra vár minket a microUSB csatlakozó, míg a jobb felére került a bekapcsoló és a hangerőszabályzó. Előbbi kissé buta helyen van, nagyon lentre került. Felül leljük meg a 3,5 mm-es jacket és ezzel körbe is értünk, más nincs.

Hardver, szoftver

Ahol igazán nagyot hibáztak az OT-890 esetében, az a hardver volt. Egy rendkívül elavult processzorra bízták a működést, ami egyszerűen képtelen volt normálisan működtetni az Androidot. Szerencsére az egész ment a kukába és jött helyette más. Mivel az árat alacsonyan kellett tartani, ezért szóba se jöhettek gigahertzes dolgok, a figyelem a MediaTek (MTK) cég felé terelődött, akiknek egy bizonyos MT6573 jelű egységét építették be. Ez se vadonatúj cucc, 2010-ben jött ki, mégis elég nagy előrelépésnek tűnhet. Leírva biztos riasztó az ARMv6-os utasításkészletű, ARM11-es processzor 650 MHz-es órajele, ám a látszat csal. 256 MB RAM és egy PowerVR SGX531 grafikus gyorsító segíti a munkáját, mégpedig nem is rosszul.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Alcatel OT-918D Gigabyte Gsmart G1345 Huawei X3 ZTE Arizona
AnTuTu Benchmark 1904 pont 1619 pont ? pont 801 pont
Linpack for Android (single) 8,469 MF. / 9,9 s 9,344 MF. / 8,97 s 7,605 MF. / 11,02 s 3,56 MF. / 23,55 s
Linpack for Android (multi) 7,344 MF. / 22,97 s ? MF. / ? s ? MF. / ? s 3,009 MF. / 56,6 s
Quadrant Standard ? pont 1040 pont 855 pont ? pont
Quadrant 2.0 805 pont ? pont ? pont ? pont

Alcatel OT-918D Alcatel OT-918D

Noha a szintetikus tesztekben szerény számokat látunk, a valóságban egészen meghökkentő az általános sebesség. Valamit nagyon eltalálhattak az Alcatelnél, mert az Android 2.3.5-ös verzióját úgy rászabták erre a hardverre, hogy a várakozásokat simán felülmúlva működik rajta. Egy ideje egy ZTE Skate-t használtam, ahhoz képest láthatóan és érezhetően is gyorsabb, miközben ott egy 800-as proci és komolyabb hardver dolgozik. Nyilván nem egy S II, de kategóriájában kifejezetten gyors és stabil, fagyásra, újraindulásba egyszer sem futottam bele.

Alcatel OT-918D Alcatel OT-918D

Ráadásul még csak nem is hagyták érintetlenül a rendszer, hanem saját felületet húztak rá. Nem drasztikus változásokra kell gondolni, ez nem Sense meg TouchWiz, többségében apróbb grafikai módosításokról van szó, például a főmenühöz nem is nyúltak, de átrajzolták többek között a tárcsázót, a névjegyzéket, néhány gyári ikont és feltöltötték extra programokkal, ám ezekről majd a következő oldalakon ejtek szót. Addig is alant látható a videó, melyen a csomagolás mellett működés közben is látható:

Adatkommunikáció, internet

Mivel kétkártyás készülékről van szó, így persze dupla GSM modul van benne, mindkettő négysávos, viszont csak az egyes foglalathoz jár egy kétsávos 3G is. Ez már HSPA-ra képes, méghozzá 14,4 Mbit/s letöltési és 5,76 Mbit/s feltöltési sebességgel, ami ezen a szinten kiemelkedő. Használat közben érezni is ennek előnyét, ha jó lefedettségű helyen vagyunk, villámgyors az e-mailek lekérdezése és a böngészés is. Utóbbihoz a gyári böngésző jó partner, egyszerre több ablakot is kezel, ellenben a flash felejtős, ennyit nem bír a proci. A meglepő adatoknak viszont nincs vége, mert egyrészt van b/g/n WiFi és Bluetooth, 3.0-s verziószámmal. Belső tárhelynek 170 MB áll rendelkezésre, ami kétségkívül elég szűkös, noha a microSD bővítés adott, akár 32 GB-ig. Fontos tudni, hogy ha az egyik kártyán beszélgetünk, akkor a másikon nem vagyunk elérhetők (a hálózatról nem jön le, de hangpostára dobja a hívást).

Alcatel OT-918D Alcatel OT-918D

Ami ismét kellemes benyomást tett rám, hogy szép mennyiségű extra program került a szoftverbe, amiken most végig is szaladunk. Az AccuWeather nem szorul magyarázatra, jó kis időjárásjelző. Alcatel Help néven közvetlenül elérhetjük a gyártó oldalát és az ott lévő FAQ-t. Az Android Manager Agent lehetőséget biztosít a készülék számítógéppel való szinkronizálására, akár USB-n, akár WiFi-n keresztül. A Bebbled egy játékot takar, míg az Easy Installer segít a memóriakártyáról való telepítésben. Nem szorul magyarázatra a File Manager sem, ami nagyon fapados, szóval biztosan letöltünk majd másikat. A Flipper igazi klasszikus játék, a közösségi oldalakon lógoknak Facebook és Google+ kliens jár. Az OfficeSuite meg tudja nyitni a különböző dokumentumainkat, PicSay néven pedig képszerkesztőt kapunk. Jutott még ide Shazam zenefelismerő, TuneIn online rádió, Twitter kliens, TouchPal bevitel (rögtön kikapcsoltam) és még Wireless Keyboard is.

Alcatel OT-918D Alcatel OT-918D

Egy valamit hagytam ki, a Sweet Dreams nevű programot. Ez egy olyan okosság, ami abban segít nekünk, hogy alvás közben ne zavarjanak a készüléken, illetve a különböző funkciók (pl. Bluetooth, mobilnet) ki legyenek kapcsolva az energiatakarékosság miatt. Ehhez egy igen részletes beállítást kapunk, megadható, hogy a hét mely napján, mely napokon legyen aktív a vezérlő. Továbbá részletesen beállíthatjuk, hogy az úgymond „Alvás üzemmód” közben mik legyenek bekapcsolva, hogyan csörögjön a telefon és hasonlók. És az se akármi, hogy a készülék nem csak idő, hanem hely alapján is képes aktiválni ezeket, és az inaktiváláshoz a készülék megmozdítása vagy egy meghatározott erősségű hang is elég.

Alcatel OT-918D Alcatel OT-918D

Multimédia

A hátlapon lévő kamera 3 megapixeles felbontásban készít fotókat, amiben sem autofókusz, sem pedig LED nem segíti. A kereső teljesen gyári felületű, ahogy a különböző opciók is. Állíthatunk az expozíción, a felbontáson, van éjszakai mód, színhatások, mosolyfelismerés, panoráma- és sorozatkép, időzítő, arcfelismerés, geotagging, fehéregyensúly és ennyi. A lent látható tesztfotók tükrözik a várt eredményt. Erőteljes zajszűrés, elmosott részletek, kicsi dinamikatartomány, szóval sok jóra nem számíthatunk, a fotózás nem a 918D erőssége. Érdekesebb kicsit a videó, ami 720x480 pixel felbontású és állítólag sztereó hangot vesz fel hozzá. IDE kattintva megnézhető egy teszfelvétel, de az éppen akkor tomboló szél miatt a hang kissé monoton.

Alcatel OT-918D

Teljesen gyári a zenelejátszó, a feltöltött számokat elóadők és albumok szerint leválogatva tudjuk böngészni. Kezeli az albumképeket és a dalszöveg fájlokat, van véletlen és ismétlő lejátszás, mi több, még hangszínszabályzó is. Itt külön, ízlés szerint kapcsolhatunk basszus kiemelést, térhatást, illetve előre beállított hangszíneket. Ha viszont a gyári fülest használjuk, akkor ezeket felesleges piszkálni. A hangzás meglehetősen gyenge, mély kb. egyáltalán nincs, ahogy magas és közép se sok, dinamikáról nem is beszélve. Nem reménytelen a helyzet, komolyabb fülessel jelentősen javul a hangzás.

Alcatel OT-918D Alcatel OT-918D

Nem felejtették ki a rádiót sem, amiből van sima és netes változat is. A normálban van RDS, a programozás igen egyszerű a fapados felületen. Itt kicsit jobban teljesít a füles, de inkább cseréljük le. A TuneIn programmal rengeteg online rádióadást hallgathatunk, én például a grönlandi adásba kukkantottam be, de a választék rettentő széles, ország, műsortípus, nyelv és persze név szerint is kereshetünk, sőt még podcastokat is hallgathatunk. Érdekes még, hogy a főmenüben lévő Videók menüpont a Market filmes oldalára vinne, már ha nálunk működne a dolog, de nem működik.

Alcatel OT-918D Alcatel OT-918D

Üzemidő, összegzés

Kétkártyás mobilnál sarkalatos kérdés, hogy meddig üzemel egy töltéssel. Az Alcatel egy 1300 mAh-s lítium-ion akkut választott, ami nem számít kiemelkedően nagynak. Egyfelől a két kártya üzemelése többet fogyaszt, viszont a szolid kijelző és hardver terén spórolhatunk is. A kettő nagyjából ki is egyenlíti egymást, így ha mindkét kártyát aktívan használjuk a telefon egyéb funkciói mellett, akkor esténként itt se ússzuk meg a töltőre rakást. Ha picit szolidabbak vagyunk, akkor a két nap is belefér, ennél többhöz már ne is kapcsoljuk be.

Alcatel OT-918D
[+]

Értékelés: Alcatel One Touch 918D
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 6 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Meglepően kellemesnek bizonyult az OT-918D. Az előd rémálomba illő gyengeségeit orvosolták és egy abszolút használható, kétkártyás androidos okostelefont hoztak össze. Noha ez sem egy erőgép, a szoftvert kifejezetten jól sikerült illeszteni ehhez, így a sebességgel nincs gond. Kellemes gesztus a saját felület és a sok előre telepített extra alkalmazás. Multimédiában nem áll a helyzet magaslatán, fotózásban nagyon gyenge, zenéhez meg a gyári fülest kell lecserélni. A kétkártyás mód remekül lett integrálva, mindenhol egyetlen érintéssel választhatunk, melyiket szeretnénk haszálni, de akár előre is definiálhatjuk, hogy adott funkcióhoz melyik legyen az alapértelmezés. Bizonyos funkciókban átlagon felüli (pl. 3.0-s Bluetooth, 14,4/5,76 HSPA, videó felbontása), az elődjével össze sem lehet hasonlítani, minden szempontból sokat fejlődött. Az előzetes információnk szerint kártyafüggetlenül 30-33 ezer forint környékére várható a hazai ár, ezzel pedig az egyik, ha nem a jelenlegi legjobb kétkártyás Android vétel a piacon. Akinek nem a multimédia miatt kell okostelefon, de fontos a kétkártyás mód és szeretne egy szolid, normálisan használható készüléket, annak nem kell tovább keresnie, az Alcatel OT-918D-re jár az Ajánlott pecsét.

Alcatel One Touch 918D

Rusi

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Alcatel One Touch 918D
Alcatel OT-918D Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 112 x 58,6 x 12,1 milliméter
Tömeg 123 gramm
Színvariációk fekete, pink, türkiz
SIM-foglalat normál
Kijelző
Kijelző átlója 3,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel (180 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 262 000
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6573
Processzor típusa single core ARM11, 650 MHz
Processzor csíkszélessége N/A
Processzor utasításkészlete ARMv6
Grafikus chip PowerVR SGX531
RAM mérete 256 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 170 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz (SIM 1)
GSM 850/900/1800/1900 MHz (SIM 2)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.5
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok van
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek AccuWeather, Alcatel Help, Android Manager Agent, Beállítási segéd, Bebbled, Easy Installer, Facebook, File Manager, Flipper, Google+, Messenger, OfficeSuite, PicSay, Shazam, Sweet Dreams, TouchPal, TuneIn Radio, Twitter, Wireless Keyboard
Multimédia
Fő kamera 3 megapixel, fix fókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1300 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 200 óra
Beszélgetési idő 4 óra
Internetezési idő N/A óra
Zenelejátszási idő N/A óra
Videólejátszási idő N/A óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, Dual SIM üzemmód, cserélhető hátlap és előlapi keret

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés