Alcatel Idol 5 - az ára a mentsvára

Szép küllem, elhagyott sztereó hangszóró, letisztult szoftver, elöregedett hardver – az Idol 5 az ellentmondások telefonja, kellemes árképzéssel.

Hardver, szoftverek

A MediaTek MT6753 nem mai csirke, a szárnyait először 2014-ben bontogatta. Az is igaz persze, hogy azóta is a Cortex-A53 magok dominálnak az ársávban, itt nyolcas kiosztásban, 1,3 GHz-en végezve középszerű szolgálatot, a Mali-T720MP2-es GPU-val megsegítve. Lóerőben nem vészes a helyzet, és a 7.0-s Android is csak egy generációval öregebb, mint az alig elterjedt Oreo. Az optimalizálás viszont nem az igazi: ha telepítés folyik a háttérben, garantáltan dadogós a működés, de egyébként sem pattogós a felület vagy a komolyabb 3D-s játékok képfrissítése. Kétségtelenül kiveszi a részét a ráérős alkalmazáskezelésből a lomha, 16 GB-os tároló, aminek a fele érhető el szabadon. A terület microSD kártyával bővíthető, az pedig belső tárhelyként formázható.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Alcatel Idol 5 Sony Xperia XA1 Samsung Galaxy A5 (2017) Motorola Moto G5
Rendszerchip MediaTek MT6753 MediaTek Helio P20 Exynos 7880 Snapdragon 430
AnTuTu Benchmark 6.x 38406 pont 62571 pont 61054 pont 45552 pont
Vellamo Browser 1871 pont 5123 pont 3480 pont 1859 pont
Vellamo Metal 941 pont 1381 pont 1324 pont 1377 pont
Geekbench 4 (single / multi) 608 / 2396 pont 880 / 3747 pont 770 / 3963 pont 608 / 2471 pont
GFXBench Manhattan onscreen 4,8 fps 19 fps 15 fps 7,5 fps
GFXBench Manhattan offscreen 4,6 fps 9,5 fps 15 fps 7,1 fps
GFXBench T-Rex onscreen 13 fps 32 fps 33 fps 14 fps
GFXBench T-Rex offscreen 12 fps 27 fps 30 fps 16 fps


[+]

A 3 GB RAM elég bőséges a komolyabb multitaskinghoz, noha az osztott képernyős mód meg tudja fektetni a hardvert, aminek a potenciálját az Intel Security támogatású Phone Guard háttértevékenysége korlátozza. Nem ő az egyedüli rendszererőforrást használó rendszerfelügyelő (ugye érezni az ellentmondást?): Smart Manager néven az alkalmazásokra, az energiagazdálkodásra, a tárhelyre és a memóriakezelésre lehet még ránézni. A felület stílusa komolyan nem változott az elmúlt években, igaz ez az ikonok négyzetes, lekerekített hátterére vagy a felülről lehúzható értesítési és kapcsolópanelre. Ez, az alkalmazásváltó és a beállítások ugyanakkor a vegytiszta Material Design elveit követik, Android N alatt a betűméret mellett pedig állítható a megjelenített méret is.


[+]

Praktikusak a gesztusfunkciók: a kis nyíllal az alsó kezelősáv elrejthető, illetve lebegőikonos formában is megoldhatók a funkciói. Ez utóbbinak Now Key a neve, és egy sor pofás funkció hozzátársítható, az ikonnak ráadásul a színe és az áttetszősége is paraméterezhető. Három ujj lehúzásával lőhető képernyőkép, a hívások és a riasztások lefordítással elnémíthatók, a kamera pedig gyorsan betölt a bekapcsolót kétszer lenyomva. A hátlapi ujjlenyomat-olvasó jó helyen van, ötből négyszer megfelelően azonosít (érdemes teljes terjedelemmel lefedni), az öt mintához pedig öt gyorsindító funkció társítható. Röviden megérintve tudunk fényképezni, hosszan a főoldalra visszajutni, vízszintes húzással a galériában lépdelni, függőlegesen pedig az értesítési panelt legördíteni.


[+]

Az Alcatelek korábban roskadoztak a felesleges szoftverextráktól, most viszont vagy két tucat alkalmazás esetében a mi döntésünk, hogy első beüzemeléskor települjenek-e, bár valami így is lefoglalja a tároló felét. A gyártó kötelezően mellékelte az említett Phone Guardot (kihagytuk volna), az Apps nevű alkalmazásajánlót és az enjoy.now tipp-, hír- és jutalomgyűjteményt. Adott a Chrome mellett a gyártói böngésző több lap kezelésével, éjszakai, inkognitó, kép nélküli és teljes képernyős módokkal, könyvjelzőkkel, kereséssel, QR-kód olvasással és megosztással. Mindkét internetes szoftver dadog görgetéskor, mégis rendben megoldja a tűéles képernyőn a kényelmes böngészést.


[+]

Akad még néhány eszköz a jófajta fájlkezelőt beleértve, alapvető Google szolgáltatások, közösségi oldalról pedig az Instagram, a Facebook és a Messenger került fel. Bizonyos alkalmazásokba két fiókkal is be lehet lépni, a személyes üzemmód ujjlenyomattal védhető környezetébe pedig a normál kezdőoldaltól elzárt képek, fájlok, névjegyek, üzenetek és hangfelvételek rejthetők. A dokumentumokhoz a WPS Office jár. A telefonkönyv rendben behívja a névjegyeket a SIM-ekről, az online fiókokból és a telefonról, alapvető megjelenítési és szűrési beállításokkal. A névjegyzék és a tárcsázó is letisztult, mindkettőhöz jár gyorskereső. A billentyűzet feladatkörét a magyarul is tudó, témázható, tanítható, átméretezhető SwiftKey tölti be. Adott az ujjhúzós bevitel, a virtuális klaviatúrán pedig a számok és a navigációs nyilak is megjeleníthetők.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • 2018-as Alcatel modellpiramis bukkant fel

    Evan Blass ismét nagyot szivárogtatott, hat új, várhatóan jövőre bemutatkozó eszközt leplezett le.

  • IFA 2017: Végre frissült az Idol-széria

    Legutóbb a 2016-os MWC-n érkeztek Idol-szériás Alcatel prémiummodellek, másfél év elteltével azonban itt vannak a kecses újdonságok: az Idol 5 és az Idol 5s.

  • Ismét előkerült az Idol 5

    Azonos forrásból, de eltérő specifikációval lehet ugyanarról a mobilról olvasni. Nem kizárt, hogy Helio P20-szal jön a felső-középkategóriás Alcatel.

  • Alcatel Idol 4 - csak egyeSsel kevesebb

    Noha nem az Idol 4 az Alcatel csúcsmodellje - csak majdnem - sem felszereltségben, sem funkciógazdagságban nem kell szégyenkeznie, ráadásul szintén jár a JBL füles és a virtuális valóság.

Hirdetés