A nagy 5 megapixeles teszt

Versenyzők #2: Samsung G810, i900, Nokia N82

Samsung G810

A G810 az eddigi modellekkel ellentétben fotóstelefon, amit a háromszoros optikai zoom és a Xenon vaku bizonyít. Maga a gép Symbian menürendszerre épül, a fényképezőt kezelő szoftver a legfeljettebb az egész mezőnyben, szolgáltatásai közül egyedül a mosolyra exponálás hiányzik. Motívumprogramokból tizenhárom került bele, az érzékenység ISO 50 és ISO 800 között állítható, ezek papíron nagyon impresszív adatok. A vakunál beállítható elővillantásos vörösszem csökkentő mód - igaz, ezt több másik modell is tudja, csak azok minden vakuzásnál így csinálnak, ami az akkumulátorra valószínűleg nincs jó hatással, lévén akkor is kettőt villantanak, amikor csont fölösleges.

Samsung i900 Omnia

Utolsó Samsung modellünk a Windows Mobile operációs rendszert használó i900. Rendszeres olvasóink bizonyára tudják, hogy a nálunk lévő készülék egy hosszútávú tesztelésre kapott prototípus, jelen cikkünkbe viszont azért kerülhetett be, mert a Samsung állítása szerint a kamerát kezelő szoftver már végleges. Nekünk mondjuk nem ez volt az érzésünk.

Ahhoz képest, hogy Windowsról van szó, a szoftver meglehetősen fejlett. Tizenhárom motívumprogramból és tizennégy effektből választhatunk, van arcfelismerés, mosolyra fotózás, nagy dinamikatartomány, a zárhang viszont nem kapcsolható ki, pedig ez véleményünk szerint alap kéne hogy legyen. További gyengeség, hogy sorozatfelvételre csak QVGA felbontásban van lehetőségünk, az érzékenységtartomány pedig elég sovány (ISO 50 - ISO 200).

Nokia N82

A finn-szimpatizánsok kedvencük láttán valószínűlg örömujjongásban törnek ki. A multimédiás szörnyetegről sokan úgy beszélnek, mint a legjobb kamerás mobilról, hát... nemsokára kiderül, hogy igazuk van-e. Azt mondjuk az N95 óta tudjuk, hogy a Nokia és Carl Zeiss feliratok nem jelentenek garanciát semmire, sőt. A Xenon villanó viszont nem mókusvakítás, az N82-ben márpedig az van. Azt viszont finn barátaink sehol nem reklámozzák, hogy az 5 megapixeles masinák közül az ő telefonjuknak van a legkisebb látószöge, érzésünk szerint 40 mm (ekv.) fölött van, az egyszeri tulajnak tehát jó sokat kell hátrafelé lépegetnie, ha azt szeretné, hogy az egész család rajta legyen a képen. Az eszközök két darabot teszteltünk, egy fekete színű Made by Nokia és egy ezüst színű Made in Finland járt nálunk. A két masina között hatalmas minőségbeli eltérés volt, a fekete géppel készített fotók szélei homályosak, az ezüsttel nem volt ilyen gond. Ebből egyértelműen látszik, hogy a gyártáskor más-más előírásoknak kellett megfelelniük - azt viszont gyorsan hozzátennénk, hogy a Made by Nokia feliratú példányok sem hamisítványok, egyszerűen gyengébb minőségű bennük a kamera, de ez nem, hangsúlyozom: nem garanciális probléma, tehát nem jogosít készülékcserére. A tesztben a természetesen a jobban készült felvételeket használtuk, de az összesítésnél nem szabad elfelejteni: bizony nagyon sok gyenge minőségű N82 kapható a piacon!

A Series 60 alapú eszköz a Nokia régóta használt kamerakezelő szoftverét használja, mely előnyökkel és hátrányokkal is jár. Utóbbiak közé tartozik, hogy nem állíthatjuk benne a fénymérést, az érzékenységnél pedig csak az alacsony/közepes/magas értékek közül választhatunk, az ISO mértékegységet viszont nem látjuk. Pozitívum viszont, hogy piszkálhatjuk a vonalélességet, valamint beállíthatunk időzített felvételi módot - tehát azt, hogy a masina X percenként lőjjön egy fotót. Motívumprogramokból mindössze négyet ismer a gép (portré, tájkép, éjszakai portré, éjszakai tájkép).

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés