A nagy 5 megapixeles teszt

Képzaj, optikai tulajdonságok

Mindenek előtt nézzük a képzajt, mint a fotók minőségét befolyásoló egyik legfontosabb tényezőt. Érthető okokból nem kattintottuk végig az összes masinát az összes beállítható ISO érték mellett, mivel az legalább 40 képet eredményezett volna - ehelyett inkább a verőfényes napsütés mellett auto módban készült felvételeket néztük meg. A legjobb az LG KF750, gyönyörű felvételeket produkál, de az élmezőnybe tartozik a Samsung G600 és az U900 is. A zajszűrés nyomai a Nokia modelleknél és a Sony Ericsson C902-nél a legerőteljesebbek, az i900 és az F480 pedig meglehetősen részletszegény, elmosott felvételt készít. A G810, a KU990 és a K850i felvételei közepesen zajosak, a szűrés viszont gyenge, így az elkészült fotók meglehetősen részletgazdagok.


Zajmentes, zajos, zajszűrt felvétel

A telefonokban használt optikákról sokat megtudhatunk a fényképek széleinek elemzése közben. Épp ezért nagyon alaposan megnéztük a képek sarkait, az eredmény sokak számára meglepő lesz: a legkiábrándítóbb eredményt a Made by Nokia feliratú N82 adta. Carl-Zeiss lencse ide vagy oda, a képek bal szélei nagyon homályosak, ami a rosszminőségű lencsének tudható be - szerencsére a Made in Finland változattal ilyen gond nem volt. Az N95-öknél is megfigyelhető a jelenség, igaz, kisebb mértékben - ennek oka az, hogy nem az érzékelő méretének megfelelő lencse került beépítésre. A gyengébb N82-nél az is különösen vicces, hogy a képek bal oldala sokkal mosottabb, mint a jobb, ami ugye azt jelenti, hogy a lencse közepe nem az érzékelő közepe fölött van, azaz hanyagul rakták össze. A peremsötétedés a G810-nél a legerőteljesebb, ezen az optikai zoomal rendelkező lencsecsoport ismeretében nincs mit csodálkozni - egyébként a jelenség csak nagylátószögű állásban figyelhető meg.


Homályos sarkok (balra) és éles középső terület (jobbra) a gyengébb Nokia N82 képein

A fent leírt jelenségen túl sokat elmond a lencsék minőségéről az úgynevezett kromatikus aberráció, azaz színi eltérés mértéke. A domború lencsék ugyanis a prizmákhoz hasonlóan viselkednek, a rajtuk áthaladó fényt bizonyos mértékig színeire bontják. Olcsó, rossz minőségű lencsék használatakor előfordul, hogy a téma egy pontjából "jövő" fénysugarak a képoldalon (azaz az érzékelőn) színek szerint enyhén szétszóródva jelennek meg. A hiba a kontúroknál, azaz a sötét és világos részek találkozásánál, általában csak a képek széleinél mutatkozik - például éjszakai felvételeknél vagy olyankor, mikor a világos égbolt előtt egy hátulról megvilágított, sötét rész van. A tesztelt készülékek közül egyedül a Sony Ericsson C902-nek sikerült produkálnia a hibát, nála viszont nagyon jelentős mértékű az elszíneződés.


Erőteljes kromatikus aberráció a Sony Ericsson C902 képein

Érdemes beszélnünk az úgynevezett hotpixelekről is. Ezek olyan pontok a képérzékelőn, melyek gyártási hiba miatt sokkal érzékenyebbek a többinél, ami miatt sokkal hamarabb mennek telítésbe. A jelenség éjszakai felvételekkor, hosszabb (1/10 másodperc fölötti) záridőknél jelentkezik, a mezőnyből C902-re és az N82-re volt a leginkább jellemző, de semelyiknél sem volt jelen veszélyes arányban.


Hotpixelek a Sony Ericsson C902 éjszakai felvételén

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés