Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Feruendios #1 üzenetére

    tájékozatlanságból adódó nettó marhaság.

    azért nem térnek át elektronikus számlára, mert az elektronikus számla költsége irdatlanul magas és a kapcsolódó szabályozás is nettó marhaság. a papíralapú számlát hiába hiszi az ilyenolyan felmérést végző cég abszolút értelemben drágának, relatív értelemben még mindig sokkal olcsóbb, mit az elektronikus.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Feruendios #1 üzenetére

    bocs, erre fel se figyeltem, hogy mekkora ökörség:
    "Törvénnyel kéne kötelezni, és maximum az összforgalom 5%-ban megállapitani a papír alapú számlákat, nyilván milliárdos forgalmat bonyolitó cégeknél és nem a kisválalkozókat sz*patni."

    ha olvastad volna a posztot, láttad volna, hogy a számla *BEFOGADÁSA* lassú. azt a számlát kisebb cégek állították ki. tehát ha törvénnyel akarod kötelezni a milliárdos forgalmú cégeket az elektronikus számlára, akkor ezzel implicit a számlák kibocsátóját is törvénnyel kötelezted a számla elektronikus előállítására. merugye elektronikusan csak azt a számlát lehet befogadni, amit úgy is állítottak ki. vagyis ha a nagyokat szivatod, a kicsik fogják megszívni.

    egyébként meg teljesen felesleges ezen agyalni, törvény van rá, hogy hogyan képzelik megoldani. 2016. január 1-től elektronikus adatközlést kell csinálnia minden számlázó szoftvernek, és 2017. január 1-től minden számlázó szoftvert ugyanúgy be kell majd kötni a navhoz, mint az online kasszákat.

    engem azért kifejezetten érdekelne, hogy a nav hogy fogja bírni a nagyobb volumenű számlázások adatainak befogadását, mert eddig még semmit nem csináltak meg elsőre jól, de ez mvp. meg az is érdekelne, mi a francot kezdenek majd annyi adattal.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Toth_Jani #7 üzenetére

    ne keverjük az elektronikus számlát az elektronikus eszközzel kiállított számlával. a kettő nem ugyanaz.
    nekem csak a matáv küld elektronikus számlát, a többi szolgáltató vagy papíron küldi, vagy a papíros számla eredeti verzióját küldi pdf-ben, ami nem elektronikus számla.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz jacint78 #11 üzenetére

    egész pontosan hol? /cseles beugrató kérdés/

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz jacint78 #13 üzenetére

    beugrottál.
    azt a részét gondold végig, hogy van a számla kibocsátó meg a számla befogadó. kinél milyen költséget okoz a papiros és az elektronikus számla.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz jacint78 #17 üzenetére

    papiros számlát kiállítani nagyon sokkal olcsóbb, mint elektronikusat.
    elektronikus számlát befogadni talán olcsóbb, mint papirosat.
    nagy milliárdos cég befogadja a számlát, sok kis vállalat kiállítja.

    tehát ha átállnak papírról elektronikusra, akkor sok kis cégnek kell sok pénzt beleölnie a fejlesztésekbe és utána az üzemeltetésbe azért, hogy a nagy milliárdos cég tovább csökkentse a költségeit. szerinted ebbe ki fog belemenni önként? hint: senki.

    ezt csak tetézi az a teljes elmeroggyantság, ami az elektronikus számlákat jogszabály szinten övezi. aki ezeket a szabályokat megalkotta, az vagy teljesen hülye volt, vagy jogász.

    konkretizálva újra a választ: az egyik oldalon csökkenne a költség, a másikon meg nőne, de nagyon. ott csökkenne, ahol sok a zseton, ott nőne, ahol kevés.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Kurt Hectic #24 üzenetére

    pontosan melyik állítást fejtsem ki?
    tételezzük fel, hogy a számlázási adataid megvannak egy adatbázisban.

    "papiros számlát kiállítani nagyon sokkal olcsóbb, mint elektronikusat.":
    - papír esetében egy egyszerű programmal generálsz egy számlát, kilököd nyomtatóra 2 példányban, 2ft/lap vagy ilyesmi szinten, oszt jónapot. fogadó oldalon meg két körömreszelés közben bepötyögik valami lomba.

    - elektronikus esetben előfizettél megfelelően magas biztonságú időbélyegzésre meg aláírásra. Ez a kettő kisebb cégeknek valamivel 20 forint alatt van per darab. plusz előfizettél megfelelő biztonságú őrzésre 8 évre és van edi előfizetésed és szerződésed is. ekkor elkészíted a számlát, elküldöd egy tanúsítványokkal foglalkozó cégnek (bonyolult a választás, mert van vagy kettő az országban), aki rak rá egy időbélyegzést, majd aláírod, hó végén mindkét cselekményről jön a számla. ezt elektronikusan elküldöd a másiknak, ahol téged is rögtön elküldenek az anyádba, mert elektronikus számlát nem szabad kinyomtatni, a papíros verziója ugyanis aláíratlannak minősül, tehát te, mint befogadó, elektronikusan befogadod, majd gondoskodsz az őrzéséről legalább 8 évig úgy, hogy minden olyan technológiai részt is archiválsz, ami az elolvasásához kell (tehát ócska pc-t is, ha úgy hozza a sors). ez itt fent mindenkinek költség. te, mint befogadó, ezzel szemben csökkentheted a költségeidet, hogy x darab gizit kiraksz a számviteli osztályról, mert nem kell humánocr-t alkalmaznod.

    nekem, mint isp-nek, két lehetőségem van jogszabály szerint:
    1. ügyfél számára a szolgáltatásról minden hónapban kinyomtatok egy a5-ös méretű számlát. az egyik példány útja viszonylag tiszta: odaadom az ügyfélnek, mikor csengeti a zsét. a másik példány már véleményes: a jogszabály nem egységes abban, hogy kell-e másodpéldányt nyomtatnom vagy sem. a számlázásról szóló törvény szerint kell, a nav szerint nem kell, tehát nem nyomtatok.
    2. elolvasom a jogszabályt és megnézem, hogy az elektronikus számlázás esetén milyen elvárások vannak a törvényben (egy bő fél oldalas lista), kiszámolom, hogy mibe kerül és eldöntöm, hogy a két lehetőségem egyaránt az, hogy, kinyomtatom a számlát. nagyjából 10x annyiba kerül jelenleg az elektronikus számlázás, ha nem vagy megfelelően magasan felkent tanúsítvány kibocsátó meg időbélyegző cég.

    ugyanezek a lehetőségei a többi magyar isp-nek, kivéve tegnaptáv, mert nekik van saját bélyegzőjük.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz azbest #25 üzenetére

    átlag gizike csekkolása nem szokta előbbre vinni a dolgokat, max. akkor van értelme, ha egyéb terveid is vannak vele.

    "amikor Gizike sem ismeri az aktuális szabályokat és azért dobja vissza, mert hiányol egy opcionális elemet (aláírás, pöcsét).": ne aggódj, az is kiderül néha, hogy a nav sem ismeri a saját szabályait, bár ezen a téren nagyon sokat javult a véleményem a navról, mióta gyakran vitatkoznom kell velük. például a fizetési mód sem kötelező tartalmi eleme a számlának, viszont a navos adatközlésbe bele kell tenni, tehát mégis kötelező.

    "Viszont papír alapú számlázásnál még postázást is kalkulálni kell": miért, elküldöd a számlát pdf-ben, és kész.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz oszi666 #30 üzenetére

    ha sok számlát állítasz ki, akkor 20 forint is drága.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz #06658560 #38 üzenetére

    tán ha nem adnál hülye ötleteket a navnak, mert még végrehajtják :P

    szerintem azért nem államosítják a könyvelést, mert pár éve már kötelező bejelenteni a számlázó szoftvereket a navnak, és akkor meglátták, hogy mennyi szoftvert használnak. ezek között valószínűleg jelentős mennyiségű integrált cucc is van, ami valamit még csinál a számlázás mellett és/vagy lehet a számlán titkos adat is (bár ez ritka).

    pl. az olajvállalatok szoktak olaj után kutatni. ha valahol találnak, annak a pontos helye irgalmatlan kőkeményen őrzött titok.

    pl. rendesebb internet szolgáltatóknál rendesebb számlázó rendszer egyéb dolgokat is művel, például automatikusan kikapcsolja az ügyfélnél a szolgáltatást, ha nem fizet. tehát össze van kötve a számlázó rendszer a provisioning rendszerrel (még normálisabb helyen nem összekötve van, hanem egyben van a kettő).

    szerintem ha államosítanák a könyvelést, ezzel akkora adag sz.rt húznának a nyakukra, amitől félnek, mint ördög a szenteltvíztől (megalapozottan).

    emellett ott van még az is, hogy ha ők könyvelnek, nekik kellene vállalni a felelősséget a könyvelésért. na ezt nem fogják. az adóbevallásodat sem csinálják meg helyetted, csak kitöltik az űrlapot, de aláírni neked kell és te vállalod a felelősséget meg a következményeket. aki látott már legalább messziről hunyorítva könyvelést, az tudja, hogy viszonylag egyszerű elrontani.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák