Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Kurt Hectic #24 üzenetére

    pontosan melyik állítást fejtsem ki?
    tételezzük fel, hogy a számlázási adataid megvannak egy adatbázisban.

    "papiros számlát kiállítani nagyon sokkal olcsóbb, mint elektronikusat.":
    - papír esetében egy egyszerű programmal generálsz egy számlát, kilököd nyomtatóra 2 példányban, 2ft/lap vagy ilyesmi szinten, oszt jónapot. fogadó oldalon meg két körömreszelés közben bepötyögik valami lomba.

    - elektronikus esetben előfizettél megfelelően magas biztonságú időbélyegzésre meg aláírásra. Ez a kettő kisebb cégeknek valamivel 20 forint alatt van per darab. plusz előfizettél megfelelő biztonságú őrzésre 8 évre és van edi előfizetésed és szerződésed is. ekkor elkészíted a számlát, elküldöd egy tanúsítványokkal foglalkozó cégnek (bonyolult a választás, mert van vagy kettő az országban), aki rak rá egy időbélyegzést, majd aláírod, hó végén mindkét cselekményről jön a számla. ezt elektronikusan elküldöd a másiknak, ahol téged is rögtön elküldenek az anyádba, mert elektronikus számlát nem szabad kinyomtatni, a papíros verziója ugyanis aláíratlannak minősül, tehát te, mint befogadó, elektronikusan befogadod, majd gondoskodsz az őrzéséről legalább 8 évig úgy, hogy minden olyan technológiai részt is archiválsz, ami az elolvasásához kell (tehát ócska pc-t is, ha úgy hozza a sors). ez itt fent mindenkinek költség. te, mint befogadó, ezzel szemben csökkentheted a költségeidet, hogy x darab gizit kiraksz a számviteli osztályról, mert nem kell humánocr-t alkalmaznod.

    nekem, mint isp-nek, két lehetőségem van jogszabály szerint:
    1. ügyfél számára a szolgáltatásról minden hónapban kinyomtatok egy a5-ös méretű számlát. az egyik példány útja viszonylag tiszta: odaadom az ügyfélnek, mikor csengeti a zsét. a másik példány már véleményes: a jogszabály nem egységes abban, hogy kell-e másodpéldányt nyomtatnom vagy sem. a számlázásról szóló törvény szerint kell, a nav szerint nem kell, tehát nem nyomtatok.
    2. elolvasom a jogszabályt és megnézem, hogy az elektronikus számlázás esetén milyen elvárások vannak a törvényben (egy bő fél oldalas lista), kiszámolom, hogy mibe kerül és eldöntöm, hogy a két lehetőségem egyaránt az, hogy, kinyomtatom a számlát. nagyjából 10x annyiba kerül jelenleg az elektronikus számlázás, ha nem vagy megfelelően magasan felkent tanúsítvány kibocsátó meg időbélyegző cég.

    ugyanezek a lehetőségei a többi magyar isp-nek, kivéve tegnaptáv, mert nekik van saját bélyegzőjük.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák