Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dchard

    veterán

    válasz Bog #17 üzenetére

    Talán kicsit erősre sikerült, nézd el nekem, mostanában túl sok olyan távközléssel és benne mobiltechnológiával foglalkozó cikket láttam többek között ennek a lapcsaládnak is az egyik tagján (SG), ami bődületes baromságokat fogalmazott meg. Ebben a tekintetben egyértelműen az index a "piacvezető", és az ottani kamu blog, a cellanapló, de azért akadt termés máshol is. De persze ne általánosítsunk.

    Nade térjünk vissza a témára.

    "Azt tudom, hogy a GPRS-t anno 1 db júzer is meg tudta fektetni az adott cellában"

    Amikor egy komplett állomás kapacitása 2-300kbit/s volt ez nyilván nem volt lehetetlen. De ezt az analógiát ráhúzni a 3G vagy LTE hálózatokra, amik ehhez képest 100-1000-szeres kapacitásra képesek, erős túlzás. De messze nem csak a nyers sávszélességről van szó. Ha ismered a cellás hálózatok működését a 2G-n túl is, akkor tudhatod, hogy a 3G (pontosabban a Release 5, HSDPA) egyik nagy dobása pont az volt, hogy a rádiós erőforrás kezelése (az ütemező) átkerült a bázisállomásba, így be lehetett vezetni a hatékony adaptív modulációt és kódolást, valamint a hibrid gyors újraküldést a MAC rétegben. Mivel egy mobil technológia működése ennek az ütemezőnek a hatékony működésétől függ, így komoly fejlődésnek indult ez a terület, a mai napig alapvetően ez különbözteti meg az egyes gyártók implementációi között a jobbat és a kevésbé jobbat. De az ütemező fejlődése mellett sokat fejlődtek az ezt lehetővé tevő protokolok (RLC), az adási időköz drámaian csökkent (TTI), már a 3G bevezette a zárt hurkú adásteljesítmény szabályozást (2G adatnál nem volt), és még hosszan sorolhatóak azok a fejlesztések amik bekerültek a technológiába (már a 3G-vel, ezt az LTE tovább finomította).

    Ez a tornyokhoz közel lévő userek kiszolgálása annyiban igaz, hogy a bázisállomásban lévő ütemező enhanced proportional fairness elven működik, ami az állomás teljes sávszélességének a maximalizálására törekszik de úgy, hogy a felhasználók között a QoS profilok figyelembevétele mellett azért igazságos is legyen. LTE-n a bázisállomás minden 1ms-ban újraszámolja a kiszolgálási területén lévő előfizetők sávszélesség igényét, és az egyes előfizetők rádiós csatornaminőségétől függően úgy osztja el a rendelkezésre álló kapacitást. A mobil hálózatokban használt erőforrás-ütemezés külön számítástudományi területté vált, csak hogy a probléma komplexitását picit megvillantsam, régen nincs a 2G-s világ szintjén.

    Az, hogy akkor miért nincsenek korlátlan csomagok megfelelő QoS mellett, ha ez amúgy technikailag lehetséges, számos magyarázat van. Az egyik a spektrum mint erőforrás véges volta. Gondold meg, hogy ha most Cat 4-en és 20MHz-en egy szektor (ami néhány háztömböt fed le a belvárosban) átlagosan 60-80megát lehet kihozni összesen (mert ugye van egy csomó felhasználónk, aki falak mögött vacak rádiós körülményekkel használja a szolgáltatást), akkor vajon hány korlátlan mondjuk legalább 5megás csomagot tudsz eladni? Messze nem olyan sokat, mint amire igény lenne. Tehát a kérdésedre a válasz: a para jogos, de a modern állomásokban lévő ütemezők még extrém nagy terhelés esetén is tudják biztosítani az elfogadható működést (pár megabit) még akkor is, ha több user próbál egyszerre nagy mennyiséget tölteni.

    A másik a marketing: ha lenne rentábilis áron akár csak 2-3megabites de valóban korlátlan csomag, az a döntő többségnek elég lenne mobilon, senki nem fizetne a nagyobb csomagokért. Jelenleg az egyetlen marketing eszköz a portfólió tematizálására a leforgalmazott adatmennyiség.

    Hosszasan lehetne még erről beszélni, a linkelt cikknek pedig nagyon hiányzik a folytatása, mert a legtöbb mobilnetes és/vagy wifi routeres cikknél felvillan a fórumban a demagóg tudatlanság, amit egy jó cikk tudna orvosolni.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz Bog #19 üzenetére

    "viszont"

    :)

    "A spektrumínségen pont most igyekszik mindenki enyhíteni alacsonyabb frekvenciák megnyitásával"

    A dolog sajnos távolról sem ilyen egyszerű. Alacsony frekiből (800mega, upper DD sávszelet) a három szolgáltató egységesen 10-10-10megát nyert, ez arra elég, hogy vidéken és deep indoor-ban lehet vele elfogadható szolgáltatást nyújtani. A vodának pédául jelenleg csak 800-on van 10mega LTE-je, ami nagyon karcsú, 1800-on próbálnak refarmolni, de ott is legfeljebb 10megát tudnak majd összehozni. Ráadásul a spektrum rohadt drága dolog ám, ami beépül az árba. Arról nem beszélve, hogy ha teljesen új sávrészeket kapcsolunk be, akkor lehet menni a toronyra új antennákat, RRU-kat, alapsávi egységeket telepíteni, plusz ügyfél oldalon sem lesz egyből kompatibilis eszköz.

    Belátható időn belül a jelenlegi 800+1800 mellé bejön még a 3G-re használt 2100-as sáv, ahogy kivezetik a 3G-t (1-2 éven belül), ott szolgáltatónként van 15-15-15mega, ami elég sok, és olcsón és könnyen át lehet alakítani a hálózatot, ráadásul az eszközök többsége is tudja.

    Ezért írtam, hogy fontos lenne tudni, hogy milyen konfigurációban tud az eszköz aggregációt. Az biztos, hogy 800+1800+2100+2600-at tud a cucc, csak azt nem tudjuk, hogy milyen aggregáció konfigurációkat tud.

    A vidéki alig használják példa is ott sántít, hogy vidéken nincs is annyi kapacitás kiépítve, mint a városokban. Például a felhordó hálózat sem biztos, hogy el tudna vinni jelentősen nagyobb forgalmat. Tehát elég sok tényezős, de főleg drága buli ez a játék. :) Egyetlen állomás alapsávi bővítése 15-20000 Euró, ki lehet számolni, hogy hány embernek hány évig és milyen havidíjat kéne fizetnie (vidékről van szó), mire ez akár csak nullszaldós lesz. És ebben se új antenna, se RRU, se toronymászás, se átviteltechnikai bővítés nincsen.

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Új hozzászólás Aktív témák