Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Rez_Grof

    őstag

    Archív I.: [link]
    Archív II.: [link]
    Archív III.: [link]

    Mielőtt rátérnénk a tuning mikéntjére, olvassátok ezt el:

    Kérjük mellőzzétek az olyan kérdéseket, hogy: ''ilyen meg olyan proci meddig húzható?'', Minden rendszer egyedi, senki sem tudja, hogy meddig lehet az adott esetben húzni. ''Nem vagyunk jósok''. Ki kell próbálni mit megy bír egy adott konfiguráció. Archív témában lehet szemezgetni milyen eredmények születtek.



    Hogyan tuningoljak kérdésre egy rövid válasz

    A számítógép tuningolása garanciavesztésével jár, ha bizonyítható, hogy az alkatrész túlhajtás következtében ment tönkre.

    Nagyon sokszor kértek itt segítséget olyanok, akik azt se tudták, hogy mi mit csinál az adott alaplap SETUP-jában. Kérünk benneteket a saját érdeketekben is, hogy mielőtt tuninghoz fogtok, tanulmányozzátok át az alaplaphoz mellékelt kézikönyvet. Elkerülhetőbbek lesznek az ehhez hasonló helyzetek. [link]

    Ha tunigolni szeretnél tudd, hogy pontosan milyen alkatrészekből áll a számítógéped!!
    Az Everest nagyon jó program erre a célra: [link]
    És ezzel kezd:[link]

    Fontos hogy a géped hűtése jó legyen. Használj jó minőségű, hatékony CPU hűtőt. A gyári ventillátorok a névleges frekvencián elegendőek, de általában max. 10% túlhajtásig képesek lehűteni megfelelően a processzort.
    Javasolt a chipset (északi híd) és a memóriák hűtőbordával való ellátása is.

    Elengedhetetlen kellék még a nagy teljesítményű és jó minőségű, különböző védelmekkel ellátott tápegység. A modern processzorok áramfelvétele jelentős, a tuning során ez csak nőni fog.

    Amennyiben „sikerül” olyan beállításokat végrehajtani a BIOS-ban, hogy a PC már el sem indul, az esetek nagy részében lehetőség van „vészindításra”.
    Kapcsoljuk ki a PC-t, várjunk 10-15mp-t (álljon meg az összes ventilátor), tartsuk lenyomva az INS gombot és így kapcsoljuk be a gépet. Ekkor általában a SETUP DEFAULT értékekkel indul el a PC, így lehetőségünk van a SETUP-ba belépve módosítani a beállításokon.
    Némelyik alaplap képes észlelni hogy előzőleg nem tudott bebootolni és egy kikapcsolás-bekapcsolás után megpróbál alapállapotban elindulni.
    Ha ez sem segít, az alaplap típusától függő módon (kézikönyv!) CMOS RESET-et kell végrehajtani.

    A tunig alapvető lépései.

    1. Szinte minden lapon lehet olyan beállítást találni, hogy „AGP/PCI frequency” vagy „AGP Ratio” valamilyen szövegkörnyezetben. Ezt bármilyen kicsike tuning előtt is vagy FIXED-re vagy 66/33-ra KELL állítani, mivel az AGP kártyák fizikailag károsodhatnak a túl magas AGP frekvencia miatt.
    A PCI Express-es alaplapok közül a 915-ös lapkakészlet sajátossága, hogy nem képes valóban fixálni a PCI-e órajelét, ezért alaplaptól és a PCI-e buszon lévő eszközök típusától függően egy bizonyos FSB fölött (általában 260MHz felett) az egyes eszközök megtagadják a működést. Különösen érzékenyek a SATA kontrollerek, az alaplapra integrált Gigabit Ethernet adapterek és a VGA kártyák! A kritikus frekvencia elérésekor a VGA érzékenysége esetén be sem bootol a gép, a SATA kontroller nem látja a HDD-ket, az Ethernet kontroller egyszerűen „eltűnik”.
    A 925XE és feletti lapkakészletek már garantáltan támogatják a 266MHz FSB beállítását, és a PCI Express órajel fixálási probléma sem jelentkezik

    2. Mivel a memóriák sebessége (néhány speciális alaplap kivétel) szorosan összefügg az FSB-vel, ügyelni kell arra hogy nehogy a memóriák korlátozzák a tuningot. A legtöbb esetben az alapértelmezés a memóriák számára a „DRAM Ratio” 1:1, ez alaplapok függvénye, hogy mikor hogy jelölik, lásd a lentebb lévő táblázatot.
    Mivel ebben az esetben pl. 250MHz-es FSB esetén a memóriák is 250MHz-et kapnak, ez 500MHz-es effektív órajelet jelent DDR memóriák esetén. Tehát csak akkor használjuk így a memóriákat, ha biztosan tudjuk: bírja a használt FSB kétszeresét!
    Ha feltételezhető hogy a memóriák korlátozhatnak, célszerű az órajelüket visszaosztani.
    Erre az alaplapok SETUP-jában különböző néven, de szinte mindig van lehetőség.

    Nagy általánosságban az alábbi lehetőségek léteznek:
    :

    /a DDR memória sebbességek

    100MHz-es FSB-nél (a procinak ugyebár 400):
    1:1 = DDR200
    3:4 = DDR266
    3:5 = DDR333 (nem minden lapnál!)

    133MHz-es FSB-nél (a procinak 533):
    1:1 = DDR266
    4:5 = DDR333
    2:3 = DDR400 (nem minden lapnál!)

    200MHz-es FSB-nél (a procinak 800):
    3:2 = DDR266
    5:4 = DDR320
    1:1 = DDR400
    2:3 = DDR600 (nem minden lapnál!)


    /b DDR2 memória sebességek:

    A táblázatot a csúcs kategóriás alaplapok lehetőségei alapján állítottam össze, tehát ha valamelyik lehetőség hiányzik a tuningolni kívánt lapról (aminek nagy a valószínűsége még prémium lapoknál is) akkor azon nem kell meglepődni. Ezek itt az „elvileg” lehetséges szorzó számok, 3 féle jelöléssel..

    133MHz-es FSB-nél (a procinak 533):
    1.50x = 3:2 = DDR200
    2.00x = 1:1 = DDR266
    2.50x = 4:5 = DDR333
    2.66x = 3:4 = DDR354
    3.00x = 2:3 = DDR400
    3.33x = 3:5 = DDR443
    4.00x = 1:2 = DDR533


    200MHz-es FSB-nél (a procinak 800):
    1.50x = 3:2 = DDR300
    2.00x = 1:1 = DDR400
    2.50x = 4:5 = DDR500
    2.66x = 3:4 = DDR533
    3.00x = 2:3 = DDR600
    3.33x = 3:5 = DDR667
    4.00x = 1:2 = DDR800


    266MHz-es FSB-nél (a procinak 1066):
    1.50x = 3:2 = DDR400
    2.00x = 1:1 = DDR533
    2.50x = 4:5 = DDR667
    2.66x = 3:4 = DDR711
    3.00x = 2:3 = DDR800
    3.33x = 3:5 = DDR889
    4.00x = 1:2 = DDR1067

    3. A „DRAM timing”-ot érdemes „by Spd”-re vagy „Auto”-ra állítani
    Az esetek kis százalékában a BIOS nem képes az adott órajelekhez korrekt időzítési értékeket párosítani, ekkor állítsuk a késleltetéseket kézzel a maximumra (pl. 5-5-5-15).

    4. Most kezdődik a tuning. A FSB-t szépen el kell kezdeni emelni 5Mhz-es lépésekben. Ha Windows lefagy mikor egy programot elindítasz akkor vagy már rögtön kékhalállal indít akkor a jelenlegi beállításokkal átléptük azt a határt amit a rendszer még képes elviselni.

    5. Ekkor 5Mhz-t vissza kell venni az FSB-ből és a rendszert különböző terhelő programokkal kell izzasztani 4-5 órát vagy még többet. Pl.: 3Dmark, Cpuburn, Prime95, (ennek használatáról itt olvashatsz bővebben [link]
    Ha gond van, akkor általában hamar kiderül akkor még pár Mhz-t vissza kell venni és valószínűleg stabil lesz a rendszer.

    6. Ezután meg lehet próbálkozni a memóriák magasabb órajelen való hajtásával, vagy ha ez nem megy, akkor az időzítések alacsonyabbra vételével.

    7.PROCESSZOROK ENERGIAGAZDÁLKODÁSA

    Ahogy egyre nőtt a processzorok(CPU) komplexitása(csíkszélességhez mérten), tehát egyre több tranzisztort tartalmaztak, úgy nőtt vele az energia felvételük és a mellékes(káros) hő kibocsátásuk is. Elsőként a mobil számítógépek világában merült fel azon igény, hogy ha egy processzor nincs vagy kevésbé van megterhelve(használati %), ezzel arányosan valahogy csökkentsék az energia felvételét és hő kibocsátását is. Ennek legkézenfekvőbb módját abban látták a gyártók, ha terheletlen állapotában a processzoroknak lejjebb veszik a szorzóját, ez által csökkentve a processzormag órajelet, következésképpen így már biztonsággal csökkenthető a magfeszültsége, ami pedig kisebb energia felvételt eredményez. Az Intel cég a szorzócsökkentésre kétféle eljárást fejlesztett ki:
    Enhanced Intel SpeedStep Technology (EIST) és a
    Thermal Monitor 2 (TM2)
    Természetesen azért születtek teljesen más elven működő energiagazdálkodási eljárások is, amik változatlanul hagyják a processzor szorzóját; működésükre nem térnék ki, csak felsorolás szintjén pár példa:
    Enhanced Halt State (C1E),
    Thermal Monitor 1 (TM1),
    On-Demand Clock Modulation (ODCM)
    Ezen eljárásokat általában az alaplapi BIOSban, le lehet tiltani, de nem érdemes hiszen ezek a processzor túlhajtás nagyságát se befolyásolják. A TM2 eljárás ha nincs tiltva a BIOSban automatikusan működésbe lép az ezt támogató operációs rendszeren (pl. a DOS nem támogatja, de a BIOS képernyője alatt se működnek). A EIST eljárást viszont a Windows XP SP2 alatt is kézzel kell aktiválni, méghozzá úgy, hogy a Vezérlőpult / Energiagazdálkodási lehetőségek / Energiagazdálkodási sémák közül a „Minimális energiagazdálkodás”-t kell kiválasztani. Angol szakirodalom:
    [link]
    Ha ezek működését szeretnénk ellenőrizni vagy megfigyelni, tudom ajánlani a:
    Rightmark CPU clock utility nevezetű programot.
    [link]
    Ezen program monitoring funkciójában láthatjuk processzorunk pillanatnyi adatait; legfelső diagrammon a magórajelét, a középső diagrammon a terheltségi állapotát és legalul a szorzó(FID) és a feszültség(VID) értékét.
    [link], (mirror)[link]
    Példában mutatott processzor szorzója jó látható, hogy csak két állapot között 14 és 16 között váltakozik. Ezt min. és max. szorzónak szokták hívni, természetesen léteznek már olyan processzorok is, ahol lépcsőzetesen azaz nem csak két érték(min. és max.) között ugrál a szorzó, hanem köztes értékeket is felvehet, ilyenek a Netburst architektúrájú mobil processzorok és az újabb Core elnevezésű processzorok bizonyos példányai. Eddigi tudomásom szerint a Netburst desktop processzorcsaládnál maximum kétféle szorzó állapot lehetséges min. és a max.
    Végezetül mind a TM2, mind pedig az EIST eljárás működésének a feltétele, hogy a processzor, az alaplap és az operációs rendszer mindegyike tudja támogatni ezen eljárásokat. A túlhajtással kapcsolatban pedig a processzorunk stabilitását mindig 100% CPU terheltség alatt kell végezni, különben a későbbiekben érhetnek kellemetlen meglepetések automatikus szorzóváltáskor.

    CPU RATIO UNLOCKED (Szorzózár feloldás) - Történeti áttekintés

    Intel processzorok esetében biztos van aki már hallott szorzózár feloldásról „cpu ratio unlocked” vagy „cpu multiplier unlocked” az igazsághoz hozzátartozik, hogy ez nem szorzózár feloldást jelent, hanem egy lehetőséget csak arra, hogy processzorunk szorzója terheléstől függetlenül mindig a min. értéken maradjon. Léteznek gyárilag szorzózár mentes processzorok is, ezeket „Engineering Sample” vagy „Confidential” elnevezéssel különböztetik ugyan azon típus társaiktól. A pontos megértés végett; teljesen szorzózár mentesnek azt nevezzük, mikor a néveleges teljesítményéből adódó szorzónál magasabb értékek is beállítható.
    A történet onnan indult ki, hogy anno annak idején mikor megjelentek az első Prescott magos processzorok, amik természetesen még csak 478 tokozásúak voltak, 3Ghz felett már annyira meg növekedett az üzemi hőmérsékletük, hogy az Intel cég mérnökei kénytelen voltak a Northwood magoknál alkalmazott energiagazdálkodásoktól jóval hatékonyabb technológiákat alkalmazni a Prescott-ok esetében, ez lett a Thermal Monitor, aminek egy kibővített második specifikációja pedig a Thermal Monitor 2 (TM2) és a min. szorzó értékét 14-esnek választották. A bibi csak ott volt, hogy bizonyos régebbi alaplapok nem voltak képesek megvalósítani, még BIOS átprogramozással sem ezt a FID & VID modulációt, ezért az Intel a 3,2Ghz-es és 3,4Ghz-es 478 tokozású Prescott magos processzorait és elkövetkező alaplapjait úgynevezett FMB1.5 (Flexible Motherboard) jelzővel illette. Szépen telt múlt az idő és kijöttek a LGA775 tokozású Prescott magos processzorok újabb generációi. Itt a nagyobb hő terhelést úgy jelölte meg, hogy a kisebb fogyasztású processzorait (04A/05A) performance és a nagyobb fogyasztású processzorokat, amiket már ellátott TM2 technológiával is, kapták a (04B/05B) performance jelölést.
    2004. szeptember 21-én(Taipei) történt egyszer, hogy az Asus kiadott egy kommünikét, miszerint mérnökeinek sikerült egy kiskaput találni, magyarán mondva átverni a TM2 eljárást alkalmazó processzorokat és akármilyen terheltség mellett is állandóan minimumon(14-en) tartani a szorzót.
    [link]
    Az Asus mindjárt üzleti hasznot akart kovácsolni a felfedezéséből, ezért azonnal hozzálátott alaplapjai BIOS-nak módosításához, hogy BIOS szinten fixen 14-re tudjuk állítani processzorunk szorzóját, ezt a konkurencia se nézhette tétlenül és később több alaplapgyártó(Abit, Foxconn, Gigabyte, MSI) is kijött ezzel a megoldással. Mikor az Intel rádöbbent a turpisságra, amit ellene elkövettek, hiszen a szorzóvisszaállítás közvetlenül fenyegeti az Extreme Edition(EE vagy XE) processzorainak piacát, válaszlépésként azt találta ki, hogy szoftverek számára láthatatlanná tette a TM2 eljárást, ami teljesen automatizáltan figyeli a CPU terheltséget és az alapján változtatja a szorzót min.-re vagy max.-ra. Így már bátran alkalmazta a TM2 energiagazdálkodást 04A/05A jelű alacsonyabb fogyasztású processzoroknál(pl. 541) is. Egy hátulütője azért lett a dolognak, hogy a teljesen automatizált TM2 eljárásnál hiába szeretnénk processzorunk szorzóját mindig maximumon tartani terheléstől függetlenül, ez sem lehetséges, mivel annyira ki lett iktatva minden külső tényező, hogy letiltása se oldható meg. A tiltakozások véget talán ezért kezdte jobban favorizálni az Intel a másik hasonló eljárását az EIST-et.
    2005. év elején viszont újabb nagy dobással állt elő az Asus, sikerült neki az EIST energiagazdálkodást is kijátszani. A hírt nem is verték nagy dobra, sőt csendben halkan publikálták újabb szorzó visszaállítási lehetőséget.
    [link]
    Vélhetőleg az Intel vigyázó szemei miatt, másodsorban ellentétben a TM2-vel itt nem csak egy egyszerű BIOS átprogramozásról van szó, hanem a PCB-n azaz alaplapon bizonyos fajta elektronikai kialakítás is szükséges. Megint Intelnél volt a labda, válaszul módosított az EIST-en, míg kezdetben 14-et alkalmazott, mint minimum szorzót, a későbbiekben már ezt 12-re módosította. Ennek hatására természetesen az Asusnak is újabb elektronikai újítást kellett bevezetni alaplapjainak nyomtatott áramkörein, ahhoz, hogy a 12 szorzót is fixálni tudják. Valószínűleg ezen okok miatt, és jelenlegi tudomásom szerint kizárólag csak Asus alaplapok birtokolják ezt a fajta képességet. Az időközben megjelent Conroe architektúrájú processzorok merőben új helyzetet teremtettek processzor szorzó ügyében. Az Intel nagyvonalúan már többlépcsős EIST energiagazdálkodással látta el új Core2Dou desktop processzorait is, így az Asus természetesen megint ráharapott a dologra és az új alaplapjainál(PCB) és azok BIOS-ában már biztosította 6-tól egyesével felfelé egészen a processzor normál szorzójáig az állíthatóságot. Itt már a konkurencia is lépett valahára (pl. Abit). Mellékesen megjegyezném, hogy nem véletlen és merő jóindulat ez az EIST kibővítés a desktop(asztali) processzoroknál az Intel részéről, megtehette, hiszen, a Core elnevezésű processzoroknál közel se nyerhetünk annyi teljesítménytöbbletet a szorzó visszaállítással, mint a Netburst architektúrájú processzorokkal. Így mindjárt el is érkeztünk a következő fejezethez.

    MIKOR ÉRI MEG VISSZÁBB VENNI EGY PROCESSZOR SZORZÓJÁT?

    A Core2Dou processzor esetében a magyarázatot könnyen megkapjuk, ha fogunk pár memória benchmark(valós sebesség mérő) programot(pl:[link]) és lemérjük a processzorba érkező memóriaadatok valós sávszélességét, visszavet és normál szorzón, hamar rájövünk, hogy Conroe-nál, ha vissza is tudjuk venni fixen a szorzót, teljesítménybeli előnyünk nem fog származni belőle, ugyanis minden processzor architektúrának vannak határai, mind a Core-nak, mind a Netburst-nek is. Tehát minél nagyobb az alapórajelünk és kisebb a szorzónk, annál közelebb kerülünk egy a processzor számára valós memóriaadatsávszél korláthoz. Netburst tulajdonosok megnyugtatására, pontos adatom ugyan nincsen erre vonatkozólag, de legkisebb 12 szorzónál is bőven ráérünk 300Mhz FSB felett elgondolkozni a szorzóvisszaállítás hasznán.

    PROCESSZOROK AZONOSÍTÁSA

    Mivel az Intel sok processzor típusának megjelentetése után csak későbbi sorozatokba építette be valamelyik fejlettebb energiagazdálkodási eljárást, ezért érdemes kicsit jobban szemügyre venni a cég belső jelölési rendszerét, pontosabban mi is az a stepping? Intel a processzor magjainak időbeni változatait(javításait) az ABC betűivel és egy utána következő számmal jelöli, összesen 2db karakter, 1db betű+1db szám. Ez a javítás lehet gyártástechnológia és belső mikrokódtár(a processzor BIOS-ának is nevezhetjük)-beli változtatás. Ellentétben az alaplapoknál a processzor BIOS-a csak olvasható. Tehát ha egy processzort legyártásakor nem láttak el TM2 vagy EIST-el, akkor az utólag se vehető rá ezen eljárások támogatására. Ha éppen üzemel a processzorunk, egyszerű diagnosztikai programokkal meg is nézhetjük stepping besorolását. Pár ilyen program példaként: CPU-Z, [link]
    (itt a revision mezőben láthatjuk azt a bizonyos 2karakteres jelölést.)
    Everest, [link]
    (itt már részletesebb és értelmezhetőbb felsorolást kaphatunk processzorunk tulajdonságairól, főként a min./max. CPU szorzóról is)
    Külsőleg a processzor sapkán viszont a stepping-et nem tünteti fel az Intel, de rágravíroz egy úgynevezett 5 karakterből álló sSpec számot. Ebből viszont visszakereshető a stepping-e, ilyen táblázatokat találunk az Intel hivatalos weboldalán is: [link] vagy úgymond magán/illegális/nem hivatalos oldalakon, mint például a [link]
    (példaként: SL94R, ami egy Pentium D930 processzort jelöl „B1” stepping-el)
    Végezetül még egy általános megállapítás a steppingel kapcsolatban; a gyártási időben, azaz az ABC-ben minél később következő jelöléssel rendelkező processzorok jobban tuningolhatóak, mint az előzőek, mivel általában kevésbé melegednek.

    TM2 eljárás kijátszhatósága

    Külön felhívnám mindazok figyelmét akik nem olvasták el a történeti áttekintést, hogy az újabb kiadású processzorokban ezt az eljárást az Intel levédte vagy már bele se tette, főként a 478 tokozású processzorokra értendő. Hogy melyiknél már védett és melyiknél nem? , mivel itt külön stepping-el nem illette a változtatás tényét, maximum a dobozos verziók csomagolási dátuma adhatna támpontot, de erről konkrét információikkal nem rendelkezem. Szóval az Intel a FMB1.5 kezdeténél csak azon processzorait látta el a régi TM2 technológiával, amik már magas órajelüktől fogva hajlamosak voltak a nagyobb hő fejlődésre, ezért sajnos csak ezeknél jöhet szóba a TM2 szorzó visszaállítás lehetősége.:

    [kép]

    Külön felhívnám a figyelmet arra, hogy a 550 sorozatban két fajta készült, van 04A és 04B is. Kettő közül csak a 04B-nél lehet visszavenni a szorzót 14-re. Amit nem tettem a táblázatba, de érdemes megemlíteni, miszerint a Xeon processzoroknál is alkalmazta az Intel a TM2-t, méghozzá a Nocona és Irvindale magoknál, tehát ezeknél is lehet manipulálni a szorzóval. Arról nincs biztos információm, de valószínűnek tartom, hogy a legújabb duplamagos Paxville-oknál is működhet a dolog. Léteznek „F” vagy „J” jelzésű processzorok is, ebben az esetben a jelölés nem befolyásoló tényező. Nézzük a másik hozzávalót, hogy melyek azok az alaplapok, amik támogatják a szorzóvisszaállítást. Én csak Abit, Asus, Foxconn, Gigabyte, MSI márkákkal fogok részletesebben foglalkozni, de attól még más egyéb márkájú lapok is tudhatják ezt a csalafinta megoldást. Hogy nehogy egyszerű legyen a dolgunk, minden alaplapgyártó más-más névvel illette a TM2 szorzóvisszaállítást.
    Abit: CPU accelerator technology
    Asus: CPU lock free
    Foxconn: Adjustable ratios (Ratio Free)
    Gigabyte: C.A.M. (Cpu Adjustable Multiplier)
    MSI: CPU ratio unlock
    De sajnos ezt sokszor nem tüntetik fel külön az alaplap jellemzésekor és míg esetleg régebbi BIOS verzióknál külön menü sor volt erre, (High/low vagy Yes/No), addig általában az újabbaknál egyszerűen a cpu szorzó kijelző sorában lévő gyári(default) értéket lehet átbillenteni 14-re vagy csak a megfelelő processzor használatakor jelenik meg a BIOSban az ezzel kapcsolatos választható opció. Sokszor még az alaplap felhasználói kézikönyvében (user manual) se hajlandó a gyártó feltüntetni, ami pedig mindig letölthető PDF fájlként a gyártó weboldaláról. Biztosabbra talán úgy mehetünk, ha megpróbálunk mélyebben bele lesni a BIOSba. Ehhez két programot tudok javasolni, egyik az AWARD,
    [link]
    a másik pedig az AMI bios fájlok szétbontásához szükséges.
    [link]
    Adatbázisszerűen vannak általában letárolva a menük és opciók megnevezései. Így a rejtett megnevezések is megtalálhatók, nem szükséges hozzá a megfelelő processzor.
    Nézzük a régebbi alaplapokat, részletesebben kezdjük is a sort a 478 tokozású lapokkal, mivel az Asus volt az első ki erre rájött, ezért a következő alaplapjai biztosan támogatják:
    P4C800-E Deluxe,
    P4P800-E Deluxe,
    P4P800 SE
    P4P800-X
    P4GD1
    Ezeken kívül támogathatják olyan lapok is, ha hivatalosan gyárilag nem is, olvastam úgynevezett mod-olt BIOS-okról, ahol élelmes vállalkozó kedvű programozók kibővítették az alaplap BIOS-át ilyen jellegű Thermal Monitor2 funkciókkal. A továbbiakban térjünk át a LGA775 tokozású alaplapokra:

    [kép]

    Amik időrendi sorrendben ezen táblázatban szereplő alaplapok után adtak ki a cégek, nagy valószínűséggel tudják a TM2-s szorzóvisszavétet, de persze vannak kivételek is, mint pl: Foxconn NF4SLI7AA-8EKRS2. Vannak olyan lapok is, aminek jóval később került a BIOS-a módosításra a gyártó által. (pl. Abit IC7 lapok)

    EIST eljárás kijátszhatósága

    Míg a TM2 eljárás kijátszásánál megfelelő processzort volt nehéz találni és könnyebb volt alaplapot, itt az EIST-nél pont fordítva és a szorzóvisszaállításra alkalmas alaplapra nehéz ráakadni. Kezdjük a könnyebb részével az erre alkalmas processzorokkal:
    14x-es szorzóvisszavéttel látták el az összes(mind 04A,mind 04B) „N0” steppinges Pentium4 6x0 processzorokat (Prescott), részletesebben sSpec szám szerint:
    SL8AB, SL7Z9, SL7Z8, SL7Z7, SL7Z5, SL7Z3
    (a D805 processzor korai példányait is ellátták EIST energiagazdálkodással, aztán steppingváltás nélkül kivették belőle, itt is csak a csomagolás dátuma segítene, de erről nincs információm)
    13x-es szorzóvisszavétre képesek az első kiadású Pentium4 6x1-ek (Cedar Mill):
    SL8WJ, SL8WH, SL8WG, SL8WF
    12x-es szorzóvisszavétre képesek a későbbi kiadású „R0” steppinges Prescott magok:
    SL8Q7, SL8Q6, SL8Q5, SL8PZ, SL8PY, SL8UP, SL8QB, SL8Q9
    Továbbá minden (Presler magos)PentiumD, ami „C1” és „D0” steppinges, a 9x0 processzorok közül a SL95X, SL95W, SL9K8, SL95V, SL9AP, SL9K7 és mindegyik 9x5 processzor;
    SL9KB, SL9DA, SL9KA, SL9QR, SL9D9, SL9QB, SL9QQ
    (habár a „D0” steppingeseket nem volt alkalmam személyesen kipróbálni, de szerintem nem lehet gond)

    Nézzük a problémásabb részt az EIST-el kapcsolatban az alaplapokat. A leírás elején említettem, hogy jelenlegi tudomásom szerint csak Asus lapok képesek a Netburst processzorok EIST féle energiagazdálkodásának kijátszására, kivételt képez az első generációs NVIDIA chipsetes P5ND2-es lapok. Itt sajnos mindjárt két részre bonthatjuk az EIST szorzóvisszavételt, vannak a Core2Dou processzorokat még nem támogató alaplapok, ezekkel lehet az előbbiekben felsorolt Netburst processzoroknak visszavenni a szorzóját, méghozzá olyan módon, hogy a BIOSban az Advanced menüben/ a CPU Configuration almenüben/ a Intel(R) Speedstep Technology opciót „minimum speed”-re kell állítani.
    [link], (mirror) [link]
    A windows-ban ne kavarjon be senkit, hogy sok program még a nem létező max. szorzóra számolja a processzor magórajelét, tudom javasolni az előzőekben már megemlített CPU-Z programot, mert az mindig helyesen mutatja.
    [link], (mirror)[link]
    [link], (mirror)[link]
    Visszakanyarodva a lapokhoz, sajnos az sem mindegy, hogy milyen reviziós alaplappal van dolgunk, hiszen a nagyon régi lapoknál előfordulhat, hogy fixen csak a 14-es szorzóvisszavételre képesek, 12-re nem. Az újabbak, amik már támogatják a Core2Dou-t, pedig nem képesek a Netburst processzoroknak visszavenni a szorzóját, csak a Core2Dou processzoroknak. Gondolom nem csak bennem vetődik fel a kérdés, miért van ez? Az én feltételezésem szerint talán elektronikailag nem összeegyeztethető egy alaplapon a két külön architektúrájú(Netburst és Conroe) processzorok szorzókijátszása. Külön érdekesek azon alaplapok, amiknek kezdeti revíziói még nem tudták kezelni a Core2Dou processzorokat, csak később készítették fel rá, mint pl. a P5LD2. , ahol köztudott, hogy 2.01G revíziótól kezeli a Core2Dou-t. Tehát az én 1.02 rev. lapomnál csak;
    1207 ver. BIOS-al tudom fixen levenni a Netburst processzorom szorzóját, a
    1503ver. BIOS-nál, hiába választható ki a „minimum speed” funkció már nem működik, marad a CPU szorzó a maximumon, a
    1702 ver. BIOSnál pedig már csak engedélyezni vagy tiltani lehet a Speedstep-et, viszont 2.01G rev. lap-tól állíthatjuk a Core2Dou processzorok szorzóját 6-tól egyesével a max.-ig.
    Tehát ha Asus alaplapod nem támogatja a Core2Dou processzorokat és a Intel(R) Speedstep Technology opciónál nem jelenik meg a „minimum speed” funkció, akkor érdemes a BIOS verziókban visszafelé haladva, megkeresni azon verziót, amivel már fixen vissza tudjuk venni Netburst processzorunk szorzóját.
    Lehet, hogy ezen írásom több kérdést vet fel, mint választ a témával kapcsolatban, ezért is kérném a segítséged, ha bármi mást vagy újat tapasztalsz a leírottakhoz képest vagy pontosítani, kiegészíteni szeretnéd kérlek email-en vagy privát üzenetben jelezd felém. :R
    *****************************************************************************************************

    Példa.:
    3GHz-es P4-es procit húztunk (800MHz-es FSB). Kiindulásnak 5:4-es beállítással kezdtünk a memóriának (320MHz), DDR2 memória esetén 1.5x szorzóra állítsuk (3:2 arány).

    258MHz-en bizonyult stabilnak a processzor. Ekkor a memória 412MHz-en ment, ezt valószínűleg bármelyik „utcai” RAM modul elviseli.
    A memóriák órajelének osztóját 1:1-be állítva ennél az FSB-nél a memóriák már 516MHz-en megy…ezt nem biztos hogy bírni fogja.
    Ellenben ha mondjuk levisszük az FSB-t 245MHz-re, akkor 490MHz-en már megy a rendszer.
    Ekkor benchmarkokkal illetve a használni kívánt alkalmazásokkal dönthetjük el hogy mi adja számunkra a jobb teljesítményt:

    a CPU=258, RAM=412 beállítás, vagy pedig a CPU=245, RAM=490 párosítás?


    A tapasztalatok azt mutatják, hogy kimagasló tuning potenciállal rendelkeznek a „telekondis” Northwood magok, az E0 steppinges Prescott magok, és a 6xx sorozat N0 steppinges tagjai

    Procikereső: [link]


    By Rover623 & Rez_Grof & robyeger

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz _seth_ #2 üzenetére

    Fogunk is, most készük a #1. :D

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz tmiki #131 üzenetére

    Nivel elég alacsony hőfokon ját a proci ezért valószínűsítem ,hogy a bios úgy gondolta, hogy a ventinek nem kell többet pörögni.
    Pontosan milyen deszkádvan?
    Az abitoknál azt hiszem FAN EQ-nak nevezik ahol beállíthatod, hogy milyen hőmérséklet fölött pörgesse teljes fordulaton a ventit.
    Giga lapoknál CPU smart FAN control-nak nevezik és a PC healt status menüpontban van.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz tmiki #133 üzenetére

    Milyen lapod van pontosan?
    GA-8IPE1000-L (Rev 2.x)?
    GA-8IG1000-L (Rev 2.x)?

    A másodikról nem találtam érdemi manualt, az elsőnél pedig csak a pro tudja az a funkciót amit irtam ,tehát nem tudom hogy miért nem pörög rendesen a venti.
    De nincs valami hőmérséklet függő ventiszabályozás a tápban?
    Egy rendes linket dobj már a hűtőről.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Gergo_pet #136 üzenetére

    Csak éppen átfutottam a hsz-t és kicsit felületes voltam. :DDD
    A 2.8-as prescott-nak nem tudod visszavenni a szorzóját, mert annak már alapból 14x.


    [Szerkesztve]

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Gergo_pet #158 üzenetére

    Itt okosabb lehetsz:
    [link]

    Ha pedig arra vagy kiváncsi hogy az adott stepping általában mire képes akkor sok-sok híroldal és forum olvasást javaslok.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Gergo_pet #300 üzenetére

    A PC3200-as ram a DDR400 tehát 200MHz FSB-ig vinni kell neki biztosan.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz BlacKSouL #354 üzenetére

    Az előfordulhat, hogy a kari csak akkor ad videójelet a dvi-re ha érzékel monitort rádugva bekapcsoláskor. De a kerdést tedd fel a kari topicjában. [link]

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz mobal #401 üzenetére

    Mivel a külső hőmérséklet errősen befolyásolja a léghűtéseket. Teljes terhelésnél ne menjen 70 fok fölé a proci terhelésénél arra vigyázz.
    Egyébbként teljesen normális hőmérséklet ilyen ''jó'' időben.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz robyeger #415 üzenetére

    Habár fölül a gálya
    És alul a víznek árja
    Azért a gálya van fölül!

    :DDD

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Gergo_pet #446 üzenetére

    Semmi gond. :)

    Van itt egy táblázat, neked milyen procid van?
    [link]

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Jancsika77 #459 üzenetére

    Ha megfelelően van hűtve (65-70 fok fölé nem megy a mag hőmérséklete teljes terhelésnél.) akkor nem

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Gergo_pet #458 üzenetére

    Hát szerintem bármilyen Coppermine magos procit bele tehetsz, ami 100MHz-s FSB-t használ.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz nyest #467 üzenetére

    Hát 915-ös chipsettel a tuningra se nagy lehetőséged van, mert a nem tudod fixálni a PCI-E/PCI frekit, igy előfordulhat, hogy eltünnek a SATA meghajtók, es az integrált hálózatikártya.
    Tuninghoz valami komolyabb chipset kellene mondjuk 945x vagy 955x.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz bandiras2 #508 üzenetére

    Kicsit bővebben irj a config-ról. Alplap,proci-hűtő,ram,táp, videókártya, HDD-k száma.

    A lényeg, hogy 60-70foknál ne legyen melegebb a proci teljes terhelésnél.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Gergo_pet #514 üzenetére

    Nekem volt, nem volt valami tuningbarát. Pontos adatot most nem tudok mondani, de kb 3,2GHz

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz bandiras2 #513 üzenetére

    Azzal a codegány táppal semeddig. :)

    A táp feszült séget 1,6V fölé nem illik vinni léghűtésnél.
    De a lényeg, hogy a proci teljes terhelésnél ne legyen 65-70 foknál melegebb, mert ott már elkezd throttling-olni.
    Telheléshez, cpu-burn vagy prime95, throttling figyeléshez Rightmark cpu clock utility.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz bandiras2 #518 üzenetére

    Egyszerű szavakkal, amikor a proci a saját védelme érdekében csökkenti a mag órajelet.
    Kicsit bővebben kifejtve: [link]

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz #96302336 #524 üzenetére

    Az abit deszkák rendszeresen alul feszelnek, de ha csak század V-nél van kicsi eltérés akkor azzal ne foglalkozz.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Bici #536 üzenetére

    a 340W alapján.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Bici #559 üzenetére

    Még mielőtt teljesen bele bonyolodnál hogy melyik proci milyen, és mivan benne.
    [link]
    [link]
    Teljesitményben ha leszámitjuk a HT-t akkor a 1860MHz Pentium-M(Sonoma mag) az Lenyomja a 3Ghz Prescottot.

    [Szerkesztve]

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Bici #561 üzenetére

    Igen azt gondolom hogy NW mag van benne. Ebből adódik, hogy valószínűleg azonosa teljesítménye, mint a asztali NW-nek.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz mycso #562 üzenetére

    Én a 2,8Ghz D0 Prescott-ot 3850MHz-ig birtam cibálni, léggel. 4GHz-nél már bekapcsolt a hővédelme és nem állt fel a win. ;]

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Blue@X #572 üzenetére

    Nekem a Hynix D43 400DDR gyári időzitéseken 3;3;3;8-on 480-ig ment el, tovább egy szemmel se még fesz emeléssel sem. A 2,5;3;3;8-at 450-ig birta kicsi fesz emeléssel.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz guest666 #619 üzenetére

    Azt jelenti, hogy ExtremEdition maggal van szerelvel, csak nincs benne engedélyezve az L3 cache.
    Érdemes lesz majd újabbra, cserélni, de az csak teljes belsőség cserével oldható meg.
    Majd a conroe-ra lesz érdemes váltani nemsokára, de ahhoz alaplap, ram, videókártya csere kell.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz t1 #621 üzenetére

    Tedd fix-re(33/66) Az PCI/AGP frekvenciát.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz t1 #623 üzenetére

    Általában ott ahol a proci ferekvenicáját állitod.
    Bővebben #1:
    [link]

    [Szerkesztve]

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Hero's #624 üzenetére

    Milyen az alaplapod? Esetleg egy linket is adhatsz a manualhoz.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Hero's #629 üzenetére

    Nem tudod osztani a memória sebességet, se feszültséget nem tudsz neki emelni. Az egyetlen dolog amit meg próbálhatsz, hogy az időzítéseket 3,3,3-ra állítod (az advanced chipset features menüpontba).

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz gabi123 #631 üzenetére

    Jó kérdés, itt lehet hamarabb kapsz rá válasz:[link], honnan szerzel alá deszkát, vagy átalakítót(Asus lap esetén)?

    DE szerintem nem éri meg egy csomó pénzt bele feccelni a dologba mert: [link]

    [Szerkesztve]

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Khelben #632 üzenetére

    Elvileg 67C°-ig biztos hogy birja. [link] Javaslom azért hogy 60C° fölé ne nagyon enged.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Khelben #636 üzenetére

    Lehet tuning celeron helyett egy prescott vagy northwod proci beszerzése SOKKAL szembetűnőbb eredményt hozna. (Természetesen lehet azokat is tuningolni)

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Khelben #640 üzenetére

    Ha 170MHz- meg a ram akkor 1:1-ben megy a procival elég valószínűnek tartom hogy magasabb(4:5,2:3) arányt nem is tudsz beállítani a lapodnak.
    Milyen deszkád van?

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz eddie17 #642 üzenetére

    Az intelnél csak a szorzó a lockos.
    A biosodban elvileg van egy Cpu PnP setup menüpont ha lehet, akkor ott lehet emelni az FSB-t. Ha nem engedi akkor sajnos nem tudsz mit tenni.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Zjunior #668 üzenetére

    Jó kérdés. Goggle:[link]
    Szvsz olyan 4GHz-ig lehet hogy elmegy, de csak komoly hűtéssel.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Mikádó #666 üzenetére

    Wow! Gratula! Szép eredmény. :C

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Guszti #662 üzenetére

    Hát egy prescottól ez nem meglepő. Meg ugye a léghűtés teljesítménye nagyban függ a levegő hőmérsékletétől.
    Lehet érdemesebb valami komolyabb léghűtést beszerezni, vagy vizet, esetleg a egy kompit mit Mikádó kolléga.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz raskolnikoff #674 üzenetére


    1. ''Ha feltételezhető hogy a memóriák korlátozhatnak, célszerű az órajelüket visszaosztani. Erre az alaplapok SETUP-jában különböző néven, de szinte mindig van lehetőség.'' Általában CPU : DRAM ration ként hivatkoznak rá.

    2. 68-72 °C-ig de az processzoronként változik. Ha a RightMark CPU Clock Utility azt mondja, hogy a proci throttlingol akkor visszább kell venni az FSB-t vagy komolyabb hűtést kell szerezni. Elvileg olyan 85°C-95°C-nál a proci lekapcsolja magát.

    3. Cpuburn, Prime95, Superpi, 3Dmark

    4. Nincs ilyen érték, akkor kell neki feszt adni, ha nem megy az adott feszültséggel tovább a tuning. Általában elmondható, hogy 1,6V-nál nagyobb feszültséget NW procinak nem illik adni léghűtés mellett. A feszt is lehetőleg kis lépésekkel emeld.

    Azért lehet érdemes lenne a topic archivumainak 15000hozzászólását is átböngészni a keresővel, sok érdekeset leirtunk már ide. :)

    [Szerkesztve]

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz raskolnikoff #692 üzenetére

    Hát szerintem ennyi tuninghoz még nem kell feszt emelni. A most wanted mellé pedig indits el egy prime95öt, mert úgy lesz mind a két szál leterhelve teljesen. (Kicsit melegebb lesz a proci :) )

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz raskolnikoff #696 üzenetére

    Most még jó a 5:4, de ha tovább emeld az fsb-t akkor a 333Mhz ram miatt le kell tenned 3:2-re.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz raskolnikoff #698 üzenetére

    Igen jól számoltál. Addig elfogadható ameddig elindul a géped, tovább egy lépéssel se.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz raskolnikoff #709 üzenetére

    Itt a vége fuss el véle.
    Komolyabb hűtés kell a procira, mert hibázik. Nem valószínű(1%), hogy a ram okozza hibát de egy próba rammal is érdemes lenne kipróbázni, hogy mit csinál.


    [Szerkesztve]

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz raskolnikoff #711 üzenetére

    Addig vedd vissza amig 2 prime-al(párhuzamosan futtatva) 3 órán át nem hibázik. A ram időzitéseket tedd a maximumra

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz CSZSG #763 üzenetére

    Ha megoldható akkor légyszives ird be a proci tetején lévő Sspec numbert. Akkor okosabbak lennénk. Vagy fénykép az aljáról és tetejéről.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Peet210 #1809 üzenetére

    Hát elég valószínű, hogy nem a világ leg tuning barátabb deszkájával rendelkezel.
    :(

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz agyurma #1876 üzenetére

    A deszkan van egy jumper amit at kell dugni hogy reset legyen.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

Új hozzászólás Aktív témák