Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Rez_Grof

    őstag

    Archív I.: [link]
    Archív II.: [link]
    Archív III.: [link]

    Mielőtt rátérnénk a tuning mikéntjére, olvassátok ezt el:

    Kérjük mellőzzétek az olyan kérdéseket, hogy: ''ilyen meg olyan proci meddig húzható?'', Minden rendszer egyedi, senki sem tudja, hogy meddig lehet az adott esetben húzni. ''Nem vagyunk jósok''. Ki kell próbálni mit megy bír egy adott konfiguráció. Archív témában lehet szemezgetni milyen eredmények születtek.



    Hogyan tuningoljak kérdésre egy rövid válasz

    A számítógép tuningolása garanciavesztésével jár, ha bizonyítható, hogy az alkatrész túlhajtás következtében ment tönkre.

    Nagyon sokszor kértek itt segítséget olyanok, akik azt se tudták, hogy mi mit csinál az adott alaplap SETUP-jában. Kérünk benneteket a saját érdeketekben is, hogy mielőtt tuninghoz fogtok, tanulmányozzátok át az alaplaphoz mellékelt kézikönyvet. Elkerülhetőbbek lesznek az ehhez hasonló helyzetek. [link]

    Ha tunigolni szeretnél tudd, hogy pontosan milyen alkatrészekből áll a számítógéped!!
    Az Everest nagyon jó program erre a célra: [link]
    És ezzel kezd:[link]

    Fontos hogy a géped hűtése jó legyen. Használj jó minőségű, hatékony CPU hűtőt. A gyári ventillátorok a névleges frekvencián elegendőek, de általában max. 10% túlhajtásig képesek lehűteni megfelelően a processzort.
    Javasolt a chipset (északi híd) és a memóriák hűtőbordával való ellátása is.

    Elengedhetetlen kellék még a nagy teljesítményű és jó minőségű, különböző védelmekkel ellátott tápegység. A modern processzorok áramfelvétele jelentős, a tuning során ez csak nőni fog.

    Amennyiben „sikerül” olyan beállításokat végrehajtani a BIOS-ban, hogy a PC már el sem indul, az esetek nagy részében lehetőség van „vészindításra”.
    Kapcsoljuk ki a PC-t, várjunk 10-15mp-t (álljon meg az összes ventilátor), tartsuk lenyomva az INS gombot és így kapcsoljuk be a gépet. Ekkor általában a SETUP DEFAULT értékekkel indul el a PC, így lehetőségünk van a SETUP-ba belépve módosítani a beállításokon.
    Némelyik alaplap képes észlelni hogy előzőleg nem tudott bebootolni és egy kikapcsolás-bekapcsolás után megpróbál alapállapotban elindulni.
    Ha ez sem segít, az alaplap típusától függő módon (kézikönyv!) CMOS RESET-et kell végrehajtani.

    A tunig alapvető lépései.

    1. Szinte minden lapon lehet olyan beállítást találni, hogy „AGP/PCI frequency” vagy „AGP Ratio” valamilyen szövegkörnyezetben. Ezt bármilyen kicsike tuning előtt is vagy FIXED-re vagy 66/33-ra KELL állítani, mivel az AGP kártyák fizikailag károsodhatnak a túl magas AGP frekvencia miatt.
    A PCI Express-es alaplapok közül a 915-ös lapkakészlet sajátossága, hogy nem képes valóban fixálni a PCI-e órajelét, ezért alaplaptól és a PCI-e buszon lévő eszközök típusától függően egy bizonyos FSB fölött (általában 260MHz felett) az egyes eszközök megtagadják a működést. Különösen érzékenyek a SATA kontrollerek, az alaplapra integrált Gigabit Ethernet adapterek és a VGA kártyák! A kritikus frekvencia elérésekor a VGA érzékenysége esetén be sem bootol a gép, a SATA kontroller nem látja a HDD-ket, az Ethernet kontroller egyszerűen „eltűnik”.
    A 925XE és feletti lapkakészletek már garantáltan támogatják a 266MHz FSB beállítását, és a PCI Express órajel fixálási probléma sem jelentkezik

    2. Mivel a memóriák sebessége (néhány speciális alaplap kivétel) szorosan összefügg az FSB-vel, ügyelni kell arra hogy nehogy a memóriák korlátozzák a tuningot. A legtöbb esetben az alapértelmezés a memóriák számára a „DRAM Ratio” 1:1, ez alaplapok függvénye, hogy mikor hogy jelölik, lásd a lentebb lévő táblázatot.
    Mivel ebben az esetben pl. 250MHz-es FSB esetén a memóriák is 250MHz-et kapnak, ez 500MHz-es effektív órajelet jelent DDR memóriák esetén. Tehát csak akkor használjuk így a memóriákat, ha biztosan tudjuk: bírja a használt FSB kétszeresét!
    Ha feltételezhető hogy a memóriák korlátozhatnak, célszerű az órajelüket visszaosztani.
    Erre az alaplapok SETUP-jában különböző néven, de szinte mindig van lehetőség.

    Nagy általánosságban az alábbi lehetőségek léteznek:
    :

    /a DDR memória sebbességek

    100MHz-es FSB-nél (a procinak ugyebár 400):
    1:1 = DDR200
    3:4 = DDR266
    3:5 = DDR333 (nem minden lapnál!)

    133MHz-es FSB-nél (a procinak 533):
    1:1 = DDR266
    4:5 = DDR333
    2:3 = DDR400 (nem minden lapnál!)

    200MHz-es FSB-nél (a procinak 800):
    3:2 = DDR266
    5:4 = DDR320
    1:1 = DDR400
    2:3 = DDR600 (nem minden lapnál!)


    /b DDR2 memória sebességek:

    A táblázatot a csúcs kategóriás alaplapok lehetőségei alapján állítottam össze, tehát ha valamelyik lehetőség hiányzik a tuningolni kívánt lapról (aminek nagy a valószínűsége még prémium lapoknál is) akkor azon nem kell meglepődni. Ezek itt az „elvileg” lehetséges szorzó számok, 3 féle jelöléssel..

    133MHz-es FSB-nél (a procinak 533):
    1.50x = 3:2 = DDR200
    2.00x = 1:1 = DDR266
    2.50x = 4:5 = DDR333
    2.66x = 3:4 = DDR354
    3.00x = 2:3 = DDR400
    3.33x = 3:5 = DDR443
    4.00x = 1:2 = DDR533


    200MHz-es FSB-nél (a procinak 800):
    1.50x = 3:2 = DDR300
    2.00x = 1:1 = DDR400
    2.50x = 4:5 = DDR500
    2.66x = 3:4 = DDR533
    3.00x = 2:3 = DDR600
    3.33x = 3:5 = DDR667
    4.00x = 1:2 = DDR800


    266MHz-es FSB-nél (a procinak 1066):
    1.50x = 3:2 = DDR400
    2.00x = 1:1 = DDR533
    2.50x = 4:5 = DDR667
    2.66x = 3:4 = DDR711
    3.00x = 2:3 = DDR800
    3.33x = 3:5 = DDR889
    4.00x = 1:2 = DDR1067

    3. A „DRAM timing”-ot érdemes „by Spd”-re vagy „Auto”-ra állítani
    Az esetek kis százalékában a BIOS nem képes az adott órajelekhez korrekt időzítési értékeket párosítani, ekkor állítsuk a késleltetéseket kézzel a maximumra (pl. 5-5-5-15).

    4. Most kezdődik a tuning. A FSB-t szépen el kell kezdeni emelni 5Mhz-es lépésekben. Ha Windows lefagy mikor egy programot elindítasz akkor vagy már rögtön kékhalállal indít akkor a jelenlegi beállításokkal átléptük azt a határt amit a rendszer még képes elviselni.

    5. Ekkor 5Mhz-t vissza kell venni az FSB-ből és a rendszert különböző terhelő programokkal kell izzasztani 4-5 órát vagy még többet. Pl.: 3Dmark, Cpuburn, Prime95, (ennek használatáról itt olvashatsz bővebben [link]
    Ha gond van, akkor általában hamar kiderül akkor még pár Mhz-t vissza kell venni és valószínűleg stabil lesz a rendszer.

    6. Ezután meg lehet próbálkozni a memóriák magasabb órajelen való hajtásával, vagy ha ez nem megy, akkor az időzítések alacsonyabbra vételével.

    7.PROCESSZOROK ENERGIAGAZDÁLKODÁSA

    Ahogy egyre nőtt a processzorok(CPU) komplexitása(csíkszélességhez mérten), tehát egyre több tranzisztort tartalmaztak, úgy nőtt vele az energia felvételük és a mellékes(káros) hő kibocsátásuk is. Elsőként a mobil számítógépek világában merült fel azon igény, hogy ha egy processzor nincs vagy kevésbé van megterhelve(használati %), ezzel arányosan valahogy csökkentsék az energia felvételét és hő kibocsátását is. Ennek legkézenfekvőbb módját abban látták a gyártók, ha terheletlen állapotában a processzoroknak lejjebb veszik a szorzóját, ez által csökkentve a processzormag órajelet, következésképpen így már biztonsággal csökkenthető a magfeszültsége, ami pedig kisebb energia felvételt eredményez. Az Intel cég a szorzócsökkentésre kétféle eljárást fejlesztett ki:
    Enhanced Intel SpeedStep Technology (EIST) és a
    Thermal Monitor 2 (TM2)
    Természetesen azért születtek teljesen más elven működő energiagazdálkodási eljárások is, amik változatlanul hagyják a processzor szorzóját; működésükre nem térnék ki, csak felsorolás szintjén pár példa:
    Enhanced Halt State (C1E),
    Thermal Monitor 1 (TM1),
    On-Demand Clock Modulation (ODCM)
    Ezen eljárásokat általában az alaplapi BIOSban, le lehet tiltani, de nem érdemes hiszen ezek a processzor túlhajtás nagyságát se befolyásolják. A TM2 eljárás ha nincs tiltva a BIOSban automatikusan működésbe lép az ezt támogató operációs rendszeren (pl. a DOS nem támogatja, de a BIOS képernyője alatt se működnek). A EIST eljárást viszont a Windows XP SP2 alatt is kézzel kell aktiválni, méghozzá úgy, hogy a Vezérlőpult / Energiagazdálkodási lehetőségek / Energiagazdálkodási sémák közül a „Minimális energiagazdálkodás”-t kell kiválasztani. Angol szakirodalom:
    [link]
    Ha ezek működését szeretnénk ellenőrizni vagy megfigyelni, tudom ajánlani a:
    Rightmark CPU clock utility nevezetű programot.
    [link]
    Ezen program monitoring funkciójában láthatjuk processzorunk pillanatnyi adatait; legfelső diagrammon a magórajelét, a középső diagrammon a terheltségi állapotát és legalul a szorzó(FID) és a feszültség(VID) értékét.
    [link], (mirror)[link]
    Példában mutatott processzor szorzója jó látható, hogy csak két állapot között 14 és 16 között váltakozik. Ezt min. és max. szorzónak szokták hívni, természetesen léteznek már olyan processzorok is, ahol lépcsőzetesen azaz nem csak két érték(min. és max.) között ugrál a szorzó, hanem köztes értékeket is felvehet, ilyenek a Netburst architektúrájú mobil processzorok és az újabb Core elnevezésű processzorok bizonyos példányai. Eddigi tudomásom szerint a Netburst desktop processzorcsaládnál maximum kétféle szorzó állapot lehetséges min. és a max.
    Végezetül mind a TM2, mind pedig az EIST eljárás működésének a feltétele, hogy a processzor, az alaplap és az operációs rendszer mindegyike tudja támogatni ezen eljárásokat. A túlhajtással kapcsolatban pedig a processzorunk stabilitását mindig 100% CPU terheltség alatt kell végezni, különben a későbbiekben érhetnek kellemetlen meglepetések automatikus szorzóváltáskor.

    CPU RATIO UNLOCKED (Szorzózár feloldás) - Történeti áttekintés

    Intel processzorok esetében biztos van aki már hallott szorzózár feloldásról „cpu ratio unlocked” vagy „cpu multiplier unlocked” az igazsághoz hozzátartozik, hogy ez nem szorzózár feloldást jelent, hanem egy lehetőséget csak arra, hogy processzorunk szorzója terheléstől függetlenül mindig a min. értéken maradjon. Léteznek gyárilag szorzózár mentes processzorok is, ezeket „Engineering Sample” vagy „Confidential” elnevezéssel különböztetik ugyan azon típus társaiktól. A pontos megértés végett; teljesen szorzózár mentesnek azt nevezzük, mikor a néveleges teljesítményéből adódó szorzónál magasabb értékek is beállítható.
    A történet onnan indult ki, hogy anno annak idején mikor megjelentek az első Prescott magos processzorok, amik természetesen még csak 478 tokozásúak voltak, 3Ghz felett már annyira meg növekedett az üzemi hőmérsékletük, hogy az Intel cég mérnökei kénytelen voltak a Northwood magoknál alkalmazott energiagazdálkodásoktól jóval hatékonyabb technológiákat alkalmazni a Prescott-ok esetében, ez lett a Thermal Monitor, aminek egy kibővített második specifikációja pedig a Thermal Monitor 2 (TM2) és a min. szorzó értékét 14-esnek választották. A bibi csak ott volt, hogy bizonyos régebbi alaplapok nem voltak képesek megvalósítani, még BIOS átprogramozással sem ezt a FID & VID modulációt, ezért az Intel a 3,2Ghz-es és 3,4Ghz-es 478 tokozású Prescott magos processzorait és elkövetkező alaplapjait úgynevezett FMB1.5 (Flexible Motherboard) jelzővel illette. Szépen telt múlt az idő és kijöttek a LGA775 tokozású Prescott magos processzorok újabb generációi. Itt a nagyobb hő terhelést úgy jelölte meg, hogy a kisebb fogyasztású processzorait (04A/05A) performance és a nagyobb fogyasztású processzorokat, amiket már ellátott TM2 technológiával is, kapták a (04B/05B) performance jelölést.
    2004. szeptember 21-én(Taipei) történt egyszer, hogy az Asus kiadott egy kommünikét, miszerint mérnökeinek sikerült egy kiskaput találni, magyarán mondva átverni a TM2 eljárást alkalmazó processzorokat és akármilyen terheltség mellett is állandóan minimumon(14-en) tartani a szorzót.
    [link]
    Az Asus mindjárt üzleti hasznot akart kovácsolni a felfedezéséből, ezért azonnal hozzálátott alaplapjai BIOS-nak módosításához, hogy BIOS szinten fixen 14-re tudjuk állítani processzorunk szorzóját, ezt a konkurencia se nézhette tétlenül és később több alaplapgyártó(Abit, Foxconn, Gigabyte, MSI) is kijött ezzel a megoldással. Mikor az Intel rádöbbent a turpisságra, amit ellene elkövettek, hiszen a szorzóvisszaállítás közvetlenül fenyegeti az Extreme Edition(EE vagy XE) processzorainak piacát, válaszlépésként azt találta ki, hogy szoftverek számára láthatatlanná tette a TM2 eljárást, ami teljesen automatizáltan figyeli a CPU terheltséget és az alapján változtatja a szorzót min.-re vagy max.-ra. Így már bátran alkalmazta a TM2 energiagazdálkodást 04A/05A jelű alacsonyabb fogyasztású processzoroknál(pl. 541) is. Egy hátulütője azért lett a dolognak, hogy a teljesen automatizált TM2 eljárásnál hiába szeretnénk processzorunk szorzóját mindig maximumon tartani terheléstől függetlenül, ez sem lehetséges, mivel annyira ki lett iktatva minden külső tényező, hogy letiltása se oldható meg. A tiltakozások véget talán ezért kezdte jobban favorizálni az Intel a másik hasonló eljárását az EIST-et.
    2005. év elején viszont újabb nagy dobással állt elő az Asus, sikerült neki az EIST energiagazdálkodást is kijátszani. A hírt nem is verték nagy dobra, sőt csendben halkan publikálták újabb szorzó visszaállítási lehetőséget.
    [link]
    Vélhetőleg az Intel vigyázó szemei miatt, másodsorban ellentétben a TM2-vel itt nem csak egy egyszerű BIOS átprogramozásról van szó, hanem a PCB-n azaz alaplapon bizonyos fajta elektronikai kialakítás is szükséges. Megint Intelnél volt a labda, válaszul módosított az EIST-en, míg kezdetben 14-et alkalmazott, mint minimum szorzót, a későbbiekben már ezt 12-re módosította. Ennek hatására természetesen az Asusnak is újabb elektronikai újítást kellett bevezetni alaplapjainak nyomtatott áramkörein, ahhoz, hogy a 12 szorzót is fixálni tudják. Valószínűleg ezen okok miatt, és jelenlegi tudomásom szerint kizárólag csak Asus alaplapok birtokolják ezt a fajta képességet. Az időközben megjelent Conroe architektúrájú processzorok merőben új helyzetet teremtettek processzor szorzó ügyében. Az Intel nagyvonalúan már többlépcsős EIST energiagazdálkodással látta el új Core2Dou desktop processzorait is, így az Asus természetesen megint ráharapott a dologra és az új alaplapjainál(PCB) és azok BIOS-ában már biztosította 6-tól egyesével felfelé egészen a processzor normál szorzójáig az állíthatóságot. Itt már a konkurencia is lépett valahára (pl. Abit). Mellékesen megjegyezném, hogy nem véletlen és merő jóindulat ez az EIST kibővítés a desktop(asztali) processzoroknál az Intel részéről, megtehette, hiszen, a Core elnevezésű processzoroknál közel se nyerhetünk annyi teljesítménytöbbletet a szorzó visszaállítással, mint a Netburst architektúrájú processzorokkal. Így mindjárt el is érkeztünk a következő fejezethez.

    MIKOR ÉRI MEG VISSZÁBB VENNI EGY PROCESSZOR SZORZÓJÁT?

    A Core2Dou processzor esetében a magyarázatot könnyen megkapjuk, ha fogunk pár memória benchmark(valós sebesség mérő) programot(pl:[link]) és lemérjük a processzorba érkező memóriaadatok valós sávszélességét, visszavet és normál szorzón, hamar rájövünk, hogy Conroe-nál, ha vissza is tudjuk venni fixen a szorzót, teljesítménybeli előnyünk nem fog származni belőle, ugyanis minden processzor architektúrának vannak határai, mind a Core-nak, mind a Netburst-nek is. Tehát minél nagyobb az alapórajelünk és kisebb a szorzónk, annál közelebb kerülünk egy a processzor számára valós memóriaadatsávszél korláthoz. Netburst tulajdonosok megnyugtatására, pontos adatom ugyan nincsen erre vonatkozólag, de legkisebb 12 szorzónál is bőven ráérünk 300Mhz FSB felett elgondolkozni a szorzóvisszaállítás hasznán.

    PROCESSZOROK AZONOSÍTÁSA

    Mivel az Intel sok processzor típusának megjelentetése után csak későbbi sorozatokba építette be valamelyik fejlettebb energiagazdálkodási eljárást, ezért érdemes kicsit jobban szemügyre venni a cég belső jelölési rendszerét, pontosabban mi is az a stepping? Intel a processzor magjainak időbeni változatait(javításait) az ABC betűivel és egy utána következő számmal jelöli, összesen 2db karakter, 1db betű+1db szám. Ez a javítás lehet gyártástechnológia és belső mikrokódtár(a processzor BIOS-ának is nevezhetjük)-beli változtatás. Ellentétben az alaplapoknál a processzor BIOS-a csak olvasható. Tehát ha egy processzort legyártásakor nem láttak el TM2 vagy EIST-el, akkor az utólag se vehető rá ezen eljárások támogatására. Ha éppen üzemel a processzorunk, egyszerű diagnosztikai programokkal meg is nézhetjük stepping besorolását. Pár ilyen program példaként: CPU-Z, [link]
    (itt a revision mezőben láthatjuk azt a bizonyos 2karakteres jelölést.)
    Everest, [link]
    (itt már részletesebb és értelmezhetőbb felsorolást kaphatunk processzorunk tulajdonságairól, főként a min./max. CPU szorzóról is)
    Külsőleg a processzor sapkán viszont a stepping-et nem tünteti fel az Intel, de rágravíroz egy úgynevezett 5 karakterből álló sSpec számot. Ebből viszont visszakereshető a stepping-e, ilyen táblázatokat találunk az Intel hivatalos weboldalán is: [link] vagy úgymond magán/illegális/nem hivatalos oldalakon, mint például a [link]
    (példaként: SL94R, ami egy Pentium D930 processzort jelöl „B1” stepping-el)
    Végezetül még egy általános megállapítás a steppingel kapcsolatban; a gyártási időben, azaz az ABC-ben minél később következő jelöléssel rendelkező processzorok jobban tuningolhatóak, mint az előzőek, mivel általában kevésbé melegednek.

    TM2 eljárás kijátszhatósága

    Külön felhívnám mindazok figyelmét akik nem olvasták el a történeti áttekintést, hogy az újabb kiadású processzorokban ezt az eljárást az Intel levédte vagy már bele se tette, főként a 478 tokozású processzorokra értendő. Hogy melyiknél már védett és melyiknél nem? , mivel itt külön stepping-el nem illette a változtatás tényét, maximum a dobozos verziók csomagolási dátuma adhatna támpontot, de erről konkrét információikkal nem rendelkezem. Szóval az Intel a FMB1.5 kezdeténél csak azon processzorait látta el a régi TM2 technológiával, amik már magas órajelüktől fogva hajlamosak voltak a nagyobb hő fejlődésre, ezért sajnos csak ezeknél jöhet szóba a TM2 szorzó visszaállítás lehetősége.:

    [kép]

    Külön felhívnám a figyelmet arra, hogy a 550 sorozatban két fajta készült, van 04A és 04B is. Kettő közül csak a 04B-nél lehet visszavenni a szorzót 14-re. Amit nem tettem a táblázatba, de érdemes megemlíteni, miszerint a Xeon processzoroknál is alkalmazta az Intel a TM2-t, méghozzá a Nocona és Irvindale magoknál, tehát ezeknél is lehet manipulálni a szorzóval. Arról nincs biztos információm, de valószínűnek tartom, hogy a legújabb duplamagos Paxville-oknál is működhet a dolog. Léteznek „F” vagy „J” jelzésű processzorok is, ebben az esetben a jelölés nem befolyásoló tényező. Nézzük a másik hozzávalót, hogy melyek azok az alaplapok, amik támogatják a szorzóvisszaállítást. Én csak Abit, Asus, Foxconn, Gigabyte, MSI márkákkal fogok részletesebben foglalkozni, de attól még más egyéb márkájú lapok is tudhatják ezt a csalafinta megoldást. Hogy nehogy egyszerű legyen a dolgunk, minden alaplapgyártó más-más névvel illette a TM2 szorzóvisszaállítást.
    Abit: CPU accelerator technology
    Asus: CPU lock free
    Foxconn: Adjustable ratios (Ratio Free)
    Gigabyte: C.A.M. (Cpu Adjustable Multiplier)
    MSI: CPU ratio unlock
    De sajnos ezt sokszor nem tüntetik fel külön az alaplap jellemzésekor és míg esetleg régebbi BIOS verzióknál külön menü sor volt erre, (High/low vagy Yes/No), addig általában az újabbaknál egyszerűen a cpu szorzó kijelző sorában lévő gyári(default) értéket lehet átbillenteni 14-re vagy csak a megfelelő processzor használatakor jelenik meg a BIOSban az ezzel kapcsolatos választható opció. Sokszor még az alaplap felhasználói kézikönyvében (user manual) se hajlandó a gyártó feltüntetni, ami pedig mindig letölthető PDF fájlként a gyártó weboldaláról. Biztosabbra talán úgy mehetünk, ha megpróbálunk mélyebben bele lesni a BIOSba. Ehhez két programot tudok javasolni, egyik az AWARD,
    [link]
    a másik pedig az AMI bios fájlok szétbontásához szükséges.
    [link]
    Adatbázisszerűen vannak általában letárolva a menük és opciók megnevezései. Így a rejtett megnevezések is megtalálhatók, nem szükséges hozzá a megfelelő processzor.
    Nézzük a régebbi alaplapokat, részletesebben kezdjük is a sort a 478 tokozású lapokkal, mivel az Asus volt az első ki erre rájött, ezért a következő alaplapjai biztosan támogatják:
    P4C800-E Deluxe,
    P4P800-E Deluxe,
    P4P800 SE
    P4P800-X
    P4GD1
    Ezeken kívül támogathatják olyan lapok is, ha hivatalosan gyárilag nem is, olvastam úgynevezett mod-olt BIOS-okról, ahol élelmes vállalkozó kedvű programozók kibővítették az alaplap BIOS-át ilyen jellegű Thermal Monitor2 funkciókkal. A továbbiakban térjünk át a LGA775 tokozású alaplapokra:

    [kép]

    Amik időrendi sorrendben ezen táblázatban szereplő alaplapok után adtak ki a cégek, nagy valószínűséggel tudják a TM2-s szorzóvisszavétet, de persze vannak kivételek is, mint pl: Foxconn NF4SLI7AA-8EKRS2. Vannak olyan lapok is, aminek jóval később került a BIOS-a módosításra a gyártó által. (pl. Abit IC7 lapok)

    EIST eljárás kijátszhatósága

    Míg a TM2 eljárás kijátszásánál megfelelő processzort volt nehéz találni és könnyebb volt alaplapot, itt az EIST-nél pont fordítva és a szorzóvisszaállításra alkalmas alaplapra nehéz ráakadni. Kezdjük a könnyebb részével az erre alkalmas processzorokkal:
    14x-es szorzóvisszavéttel látták el az összes(mind 04A,mind 04B) „N0” steppinges Pentium4 6x0 processzorokat (Prescott), részletesebben sSpec szám szerint:
    SL8AB, SL7Z9, SL7Z8, SL7Z7, SL7Z5, SL7Z3
    (a D805 processzor korai példányait is ellátták EIST energiagazdálkodással, aztán steppingváltás nélkül kivették belőle, itt is csak a csomagolás dátuma segítene, de erről nincs információm)
    13x-es szorzóvisszavétre képesek az első kiadású Pentium4 6x1-ek (Cedar Mill):
    SL8WJ, SL8WH, SL8WG, SL8WF
    12x-es szorzóvisszavétre képesek a későbbi kiadású „R0” steppinges Prescott magok:
    SL8Q7, SL8Q6, SL8Q5, SL8PZ, SL8PY, SL8UP, SL8QB, SL8Q9
    Továbbá minden (Presler magos)PentiumD, ami „C1” és „D0” steppinges, a 9x0 processzorok közül a SL95X, SL95W, SL9K8, SL95V, SL9AP, SL9K7 és mindegyik 9x5 processzor;
    SL9KB, SL9DA, SL9KA, SL9QR, SL9D9, SL9QB, SL9QQ
    (habár a „D0” steppingeseket nem volt alkalmam személyesen kipróbálni, de szerintem nem lehet gond)

    Nézzük a problémásabb részt az EIST-el kapcsolatban az alaplapokat. A leírás elején említettem, hogy jelenlegi tudomásom szerint csak Asus lapok képesek a Netburst processzorok EIST féle energiagazdálkodásának kijátszására, kivételt képez az első generációs NVIDIA chipsetes P5ND2-es lapok. Itt sajnos mindjárt két részre bonthatjuk az EIST szorzóvisszavételt, vannak a Core2Dou processzorokat még nem támogató alaplapok, ezekkel lehet az előbbiekben felsorolt Netburst processzoroknak visszavenni a szorzóját, méghozzá olyan módon, hogy a BIOSban az Advanced menüben/ a CPU Configuration almenüben/ a Intel(R) Speedstep Technology opciót „minimum speed”-re kell állítani.
    [link], (mirror) [link]
    A windows-ban ne kavarjon be senkit, hogy sok program még a nem létező max. szorzóra számolja a processzor magórajelét, tudom javasolni az előzőekben már megemlített CPU-Z programot, mert az mindig helyesen mutatja.
    [link], (mirror)[link]
    [link], (mirror)[link]
    Visszakanyarodva a lapokhoz, sajnos az sem mindegy, hogy milyen reviziós alaplappal van dolgunk, hiszen a nagyon régi lapoknál előfordulhat, hogy fixen csak a 14-es szorzóvisszavételre képesek, 12-re nem. Az újabbak, amik már támogatják a Core2Dou-t, pedig nem képesek a Netburst processzoroknak visszavenni a szorzóját, csak a Core2Dou processzoroknak. Gondolom nem csak bennem vetődik fel a kérdés, miért van ez? Az én feltételezésem szerint talán elektronikailag nem összeegyeztethető egy alaplapon a két külön architektúrájú(Netburst és Conroe) processzorok szorzókijátszása. Külön érdekesek azon alaplapok, amiknek kezdeti revíziói még nem tudták kezelni a Core2Dou processzorokat, csak később készítették fel rá, mint pl. a P5LD2. , ahol köztudott, hogy 2.01G revíziótól kezeli a Core2Dou-t. Tehát az én 1.02 rev. lapomnál csak;
    1207 ver. BIOS-al tudom fixen levenni a Netburst processzorom szorzóját, a
    1503ver. BIOS-nál, hiába választható ki a „minimum speed” funkció már nem működik, marad a CPU szorzó a maximumon, a
    1702 ver. BIOSnál pedig már csak engedélyezni vagy tiltani lehet a Speedstep-et, viszont 2.01G rev. lap-tól állíthatjuk a Core2Dou processzorok szorzóját 6-tól egyesével a max.-ig.
    Tehát ha Asus alaplapod nem támogatja a Core2Dou processzorokat és a Intel(R) Speedstep Technology opciónál nem jelenik meg a „minimum speed” funkció, akkor érdemes a BIOS verziókban visszafelé haladva, megkeresni azon verziót, amivel már fixen vissza tudjuk venni Netburst processzorunk szorzóját.
    Lehet, hogy ezen írásom több kérdést vet fel, mint választ a témával kapcsolatban, ezért is kérném a segítséged, ha bármi mást vagy újat tapasztalsz a leírottakhoz képest vagy pontosítani, kiegészíteni szeretnéd kérlek email-en vagy privát üzenetben jelezd felém. :R
    *****************************************************************************************************

    Példa.:
    3GHz-es P4-es procit húztunk (800MHz-es FSB). Kiindulásnak 5:4-es beállítással kezdtünk a memóriának (320MHz), DDR2 memória esetén 1.5x szorzóra állítsuk (3:2 arány).

    258MHz-en bizonyult stabilnak a processzor. Ekkor a memória 412MHz-en ment, ezt valószínűleg bármelyik „utcai” RAM modul elviseli.
    A memóriák órajelének osztóját 1:1-be állítva ennél az FSB-nél a memóriák már 516MHz-en megy…ezt nem biztos hogy bírni fogja.
    Ellenben ha mondjuk levisszük az FSB-t 245MHz-re, akkor 490MHz-en már megy a rendszer.
    Ekkor benchmarkokkal illetve a használni kívánt alkalmazásokkal dönthetjük el hogy mi adja számunkra a jobb teljesítményt:

    a CPU=258, RAM=412 beállítás, vagy pedig a CPU=245, RAM=490 párosítás?


    A tapasztalatok azt mutatják, hogy kimagasló tuning potenciállal rendelkeznek a „telekondis” Northwood magok, az E0 steppinges Prescott magok, és a 6xx sorozat N0 steppinges tagjai

    Procikereső: [link]


    By Rover623 & Rez_Grof & robyeger

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • _seth_

    veterán

    válasz Rez_Grof #1 üzenetére

    Lehet tuningolni :D

    Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz _seth_ #2 üzenetére

    Fogunk is, most készük a #1. :D

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Grafiqs

    őstag

    Hagy szóljon srácok! :)

    És még mindig nem fogja, vagy nem akarja felfogni. Hihetetlen. A Föld tényleg a Naprendszer elmegyógyintézete lenne?! by Bon3ss

  • _seth_

    veterán

    válasz Rez_Grof #1 üzenetére

    Annyival talán ki lehetne egészíteni, hogy az nf4-es lapoknál konkrétan mhzet kell beírni a ramnak és nem olyat, hogy 3:2...

    Most pl 10:11 az arány a cpu-z szerint persze ilyen nincs a biosban csak annyi, hogy 400-1200 MHz és nekem kell beírni (Asus P5ND2 SLI).

    Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

  • robyeger

    addikt

    válasz _seth_ #5 üzenetére

    Azt te is biztos észrevetted, hogy a NForce4 chipsetnél se teljesen szabadon állítható a ram órajele az FSBtől, de jóval finomabb osztásokat képez(FSB : DRAM), mint egy Intel chipes deszka. Kb. olyan +5 és -5 Mhz közötti osztási tartományba állítja be, természetesen a megadott FSBtől függően.

    [Szerkesztve]

    Keresem a 9th Company: Roots Of Terror játék magyar feliratos változatát,mindenféle megoldás érdekel; Intel Pentium-D940/''C1''stepping/ (1.3V-200x16) @ (1.43V-333x12) 4Ghz

  • _seth_

    veterán

    válasz robyeger #6 üzenetére

    Persze de az #1-ben leírtak sem igazak rá....

    Most pl 800Mhz-re állítottam be és 792 MHz-en megy de van olyan is amikor 803 után 843 a következő lépés, fsb függő :)

    Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

  • robyeger

    addikt

    válasz _seth_ #7 üzenetére

    Ha van kedved fogalmazd meg a NForce4 tuning fejezetét :R , nekem van ugyan pár dolog a fejembe ezzel kapcsolatban, de lusta vagyok ;] :O , előbb utóbb billenyűzetre vetem, de magam se tudom mikor lesz ez pontosan. :F

    Keresem a 9th Company: Roots Of Terror játék magyar feliratos változatát,mindenféle megoldás érdekel; Intel Pentium-D940/''C1''stepping/ (1.3V-200x16) @ (1.43V-333x12) 4Ghz

  • robyeger

    addikt

    válasz robyeger #8 üzenetére

    Asus P5ND2 SLI deszkád van és milyen procival?

    Keresem a 9th Company: Roots Of Terror játék magyar feliratos változatát,mindenféle megoldás érdekel; Intel Pentium-D940/''C1''stepping/ (1.3V-200x16) @ (1.43V-333x12) 4Ghz

  • _seth_

    veterán

    válasz robyeger #9 üzenetére

    805D van benne jelenleg, a héten cseréltem le a 630-at :)

    Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

  • _seth_

    veterán

    válasz robyeger #8 üzenetére

    Túl sokat nem lehet róla írni mert ez proci/ram függő erőteljesen + ha tuningol is vki akkor még kiszámíthatatlanabb.

    Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

  • robyeger

    addikt

    válasz _seth_ #10 üzenetére

    Kár hogy már lecserélted a 630 procid, nekem legalább is :B Mert megnézhetted volna, hogy lehet az alaplapodnál visszavenni a 630-as szorzóját 15-ről 14-re.

    Keresem a 9th Company: Roots Of Terror játék magyar feliratos változatát,mindenféle megoldás érdekel; Intel Pentium-D940/''C1''stepping/ (1.3V-200x16) @ (1.43V-333x12) 4Ghz

  • _seth_

    veterán

    válasz robyeger #12 üzenetére

    Sehogy :( Az EIST sem működött....

    Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

  • robyeger

    addikt

    válasz _seth_ #13 üzenetére

    :F Most már mind1

    [Szerkesztve]

    Keresem a 9th Company: Roots Of Terror játék magyar feliratos változatát,mindenféle megoldás érdekel; Intel Pentium-D940/''C1''stepping/ (1.3V-200x16) @ (1.43V-333x12) 4Ghz

  • Csabeeweb

    tag

    Halihó!
    Segítsetek
    Van egy ilyen gépem:
    Alaplap Asus P4C800 (5 PCI, 1 AGP Pro, 1 WiFi, 4 DDR DIMM, Audio, Gigabit LAN)
    CPU típusa Intel Pentium 4, 2800 MHz (14 x 200)
    Videokártya RADEON 9600 XT SERIES (128 MB)
    Lemezes meghajtó: Maxtor 6Y200M0 (200 GB, 7200 RPM, SATA)
    Lemezes meghajtó: SAMSUNG SP2004C (200 GB, 7200 RPM, SATA-II)

    Szeretném a 2,8Ghz es procim 3ghz fölé húzni,de a biosba nincs ilyen beállítás .. mivel lehet felhúzni? esetleg érdemes-e?
    Segítsetek

  • BlacKSouL

    addikt

    válasz Csabeeweb #15 üzenetére

    Bemész a BIOS-ba, és ott az Advanced fülön a JumperFree Configuration alatt az AI Overclock Tuner -t Standard-ról Manual -ra állítod, ekkor lenyílik a bővített menü, ahol már garázdálkodhatsz. De ha ezt az alaplapi könyv, esetleg az Asus honlap: [link] alapján itt: [link] nem találtad meg, akkor inkább óvatosan a garázdálkodással. Csak akkor fogj bele ha tudod mit miért csinálsz.
    Létezik még egy AiBooster nevű progi Asusokhoz, de nem tuti hogy ezzel a lappal együttműködik-e. Ha rajta van pl az alaplapi cd-n, akkor alighanem igen. De jobb a BIOS.

    Aláírás (nem kötelező megadni)

  • BlacKSouL

    addikt

    válasz BlacKSouL #16 üzenetére

    Ehh, lekéstem

    A második link az ez akart lenni : [link] De a lényeg ugyanaz.


    [Szerkesztve]

    Aláírás (nem kötelező megadni)

  • Csabeeweb

    tag

    válasz BlacKSouL #17 üzenetére

    :Köszi! Hát hogy miért akarom húzni?:D Egyrészt azér mer 2,8ghz az mégis csak 2,8ghz és most van rajta egy 9cm-es zsír ventilátor fordulatszámszabályzós minden hülyeség:D és sztem ha 200-400mhz et húznék rajta azt még simán bírniakéne! Elértem a moddingolásommal hogy a cpu-m hűmérséklete 80-85fokról lecsökkent 40-55fok közé!:) Szal mostmár húzhatom! azthiszem!:D Vagy szerinted nemérdemes? :DD

  • Csabeeweb

    tag

    Bemész a BIOS-ba, és ott az Advanced fülön a JumperFree Configuration alatt az AI Overclock Tuner -t Standard-ról Manual -ra állítod, ekkor lenyílik a bővített menü, ahol már garázdálkodhatsz.--> na ez mind igaz , na csak itt mit gazdálkodhatok?? semmit nemlehet felhúzni.. én pl olyasmira gondoltam hogy egy progi van egy fül hogy 2,8ghz és felhúzom a csúszkát 3ghz re:D ilyen nemlétezik? :F :P :P :C :DD

  • BlacKSouL

    addikt

    válasz Csabeeweb #19 üzenetére

    Ajjaj. Mielőtt bármi mást csinálsz, olvasd el ezt, de végig, és próbáld meg minden szavát értelmezni: [link] Nem értem miért ugrottad át? Különben nem kérdezted volna ez utóbbiakat.

    Ha gonosz lennék azt mondanám, hogy a CPU External Frequency -t 200-ról állítsd át 215-re(numerikus billentyűzeten bebillentyűzöd az új értéket) így 3010MHz lesz a frekvencia 2800 helyett, oszt jónapot. De nem vagyok gonosz, úgyhogy olvasd el a #1 hsz-t amit linkeltem!

    Az AiBooster nagyjából úgy működne ahogy te gondoltad. De nemtom a sima 800C-vel müxik-e, a 800C-E Deluxe-al működik.

    Aláírás (nem kötelező megadni)

  • Csabeeweb

    tag

    válasz BlacKSouL #21 üzenetére

    Áh úgylátszik hogy ehez én nemértek.. pedig jó lett volna húzni rajta egy picit!:D

  • Csabeeweb

    tag

    Nah megnéztem amit mondtál ebben is igazad volt, kiírta a 200-at de azt megváltoztatni nemlehet sehogy, akárhogy is átakartam pötyögni!:((

  • YODA mester

    senior tag

    ''Megszokhattátok már, hogy időről-időre a technika világából is figyelmetekbe ajánlunk egy-egy cikket, gondolva a téma iránt fogékony olvasóinkra. Ezúttal az angol nyelvű bit-tech.net-en bukkantunk rá egy összeállításra, mely egy éve, A Sithek bosszúja bemutatója idején jelent meg. A cikk az AMD processzorgyár és a Star Wars-filmek trükkjeit szolgáltató Industrial Light & Magic, azon belül is a III. Epizód elkészítésében oly nagy szerepet játszó previzualizációs csapat együttműködéséről szól. Megtudhatjuk belőle, hogy az ILM trükkmesterei legutóbb 64 bites AMD-gépeken alkották meg a messzi-messzi galaxis világát, és ami igazán döbbenetes (és minden bizonnyal néhány éve még igencsak eretnek gondolat lett volna), mindezt az általunk oly nagyra becsült Windows rendszeren tették. Ha valami, hát ez mutatja, hogy változik a világ. :) ''

  • nat

    senior tag

    Sziasztok.
    Szeretnék venni egy procit.2.8/533 nw.
    Mivel teszteljem le hogy jó?
    Köszi.

  • Loretto

    veterán

    válasz nat #25 üzenetére

    Leginkább azzal,amire használni akarod.
    De game, tömörítés, kódolás, szintetikus tesztek használata javasolt.

    Soirée...

  • nat

    senior tag

    válasz Loretto #26 üzenetére

    Ha beteszem jó vagy nem ez az első.
    Ezekben lehet rejtett hiba? Vagy valami? :R

  • Loretto

    veterán

    válasz nat #27 üzenetére

    Valszószínűleg nem, illetve ha beteszed bekapcsolod, és indul, akkor még nem derül ki. Előtte érdemes megnézni, hogy fizikai sérülés nincs e a cpu alján.

    Csabeeweb: az alaplapodnak megfelel clockgen nevű program jó lehet, googleban keress rá.

    Soirée...

  • robyeger

    addikt

    válasz YODA mester #24 üzenetére

    Most szerinted ebből mi a jó és mi a rossz hír? :DDD hogy AMD procikkal dolgoztak vagy hogy a nagyra becsült Windows oprendszert használták. Szegény Silicon Graphics(SGI) gépek, Et Fili, Et Spiritus Santi :O :R

    [Szerkesztve]

    Keresem a 9th Company: Roots Of Terror játék magyar feliratos változatát,mindenféle megoldás érdekel; Intel Pentium-D940/''C1''stepping/ (1.3V-200x16) @ (1.43V-333x12) 4Ghz

  • Ribi

    nagyúr

    Nekem lenne egy oylan kerdesem hogy p4p800 se alaplapon leleht-e fixalni az AGP frekijet mert nemtalaltam meg, es ha lekezdem emelni az fsb-t akkor 220-on mar 73. Nemtom az agp meddig birja de en csk a cpu-t akarom huzni. Annyit lehet csak beallitani hogy auto/66/73/80 legyen de hogy fix 66 fuggetlenul az fsb-tol olyan nincs. Valakinek valami tapasztalat ?

  • robyeger

    addikt

    válasz Ribi #33 üzenetére

    Állítsd 66-ra, az a hivatalos gyári érték, ha pedig van külön funkció a BIOSban, akkor a PCI frekit is 33Mhz-re. Ezek után csak a memória órajelére és annak időzítésére kell figyelned, mikor emeled az FSBt.

    Keresem a 9th Company: Roots Of Terror játék magyar feliratos változatát,mindenféle megoldás érdekel; Intel Pentium-D940/''C1''stepping/ (1.3V-200x16) @ (1.43V-333x12) 4Ghz

  • Ribi

    nagyúr

    válasz robyeger #35 üzenetére

    DEE MINT MAR MONDTAM az -->agp frekije az fsb-tol fugg<--. Es ha fsb 220-on van akkor a 66-ra allitott agp felmegy 73-ra. Nincs agp freki lock. Vagy csak en nemtalaltam. Ezert kerdezem hogy csak en nemtalaltam vagy nincs is.

    [Szerkesztve]

  • robyeger

    addikt

    válasz Ribi #36 üzenetére

    Honnan tudod biztosan, hogy ha 66-ra állítod a BIOSban, akkor az FSB emelésével felmegy az AGP freki is?? Nem lehet, hogy ami programmal nézed az rosszul jelzi ki? :U

    Keresem a 9th Company: Roots Of Terror játék magyar feliratos változatát,mindenféle megoldás érdekel; Intel Pentium-D940/''C1''stepping/ (1.3V-200x16) @ (1.43V-333x12) 4Ghz

  • Ribi

    nagyúr

    válasz robyeger #37 üzenetére

    Mivel en megmerni valoban nemtudom, ezert tenyelg programmal nezem :) Everestel, meg systool-al. Es mind2 ugyanazt mutatja.

  • Csabeeweb

    tag

    válasz Loretto #29 üzenetére

    Hy a program nemjó.. elindítom újraindult a gép ennyi.. na szóval valaki adjon lécci olyan progit amivel a P4 2,8GHz-es procimat feltudnám húzni!!!!!! :DD

    [Szerkesztve]

    [Szerkesztve]

  • Ribi

    nagyúr

    Kezdek hulyet kapni. Gondoltam felrakom a legujabb alaplap biost erre kiirja hogy nem egyezik a merete. Hat ez keeeeeesz.

    Csabeeweb probald meg SysTool-al. de bioszbol is lehet allitani.

  • mycso

    veterán

    LOGOUT blog


    Csabeeweb és Ribi-nek is: Adok egy linket, itt vannak képek is és kis egyszerű leírás is angolul, hogy ha tuningolni akarsz, mit és hogyan kell állítani. /a képeken egy asus p4p800-e dx lap van, de a bios felépítése megegyezik a ti lapjaitok felépítésével./

    Ribi: 7. kép ajánlom figyelmedbe --> AGP/PCI frekit ''Auto'' -ról ''66.66/33.33''-ra állítod, és már fix is!!!!!

    Csabeeweb: Van egy F@sza tuninglapod, akkor miért nem a biosbol tuningolsz?????
    Neked a 2. képet ajánlom /majd onnantól lefele mind/
    ''Ai Overclock Tuner'' --> ''Auto''-ról ''Manual''-ra állítod, és máris kezdődhet a tuning.

    Ja és a link: [link]

    Egyébként ne legyen már mindenki ennyire passzív/lusta, használjátok az 1. hsz-t és a Google-t is bátran!!!

    “The Night is Dark and Full of Terrors”

  • Ribi

    nagyúr

    válasz mycso #43 üzenetére

    Namost probalgattam a super pi-t majd lekezdtem huzni az fsb-t winfosbol. Csak elfelejtettem hogy a ram nics visszarakva 320-ra es igy mikor felrantottam 220-ra az fsb-t ugy rebottolt hogy csak lestem :)
    Nade azt a beallitast hogy 66/33 mar en is beraktam de mint ezt nemto hanyadszor iro le a programok azt mutatjak hogy ennek ellenere emeli a frekit. Ket lehetoseg van. Vagy a program szar es nemtudja hogy valojaban mennyin van, vagy nemszar es valoban emelkedik. Nemtom hogy meddig lehet huzni az agp-t. De a teszt alapjan ugytunik hogy csak a program nemtudja jol kiolvasni. Hat akkor megnezem mit si bir szegeny para :)

  • Csabeeweb

    tag

    válasz mycso #43 üzenetére

    Vágod ember!:D Én tuningolni akarok! Van egy brugál hűtőm is, de biosba egyáltalán nemlehet állítani semmit:@:(((

  • Ribi

    nagyúr

    válasz Csabeeweb #45 üzenetére

    DE LEHET csak valami nincs beallitva. Most jut eszembe hogy van meg valami beallitas, most nem tudom hogy mi ami tenyelg meggatolja hogy barmit is allits rajta. Nem ottvan ahol az fsb-t lehet allitani. Ezt meg kell tallanod. Remelm jol emlexem. De vlami ilyesmi dereng, hogy nekem is vot ilyen hogy bar atallitottam megis mindg alapon futott.

    Nemtudja valaki hogy a jóöreg 2.8-as prescottot meddig lehet huzni ?

    Azta budos ******** eddig ez a tetves program azt irta hogy az agp frekije maszik fentebb pedig akkor is az volt beallitva hogy fix 66/33 es most valamiert ott tudja tartani. De hogy miert azt nemtom. Hat ez a szamitastechnika valami nagy feketeluk !!!!



    [Szerkesztve]

  • Csabeeweb

    tag

    válasz Ribi #46 üzenetére

    Ez hihetetlen szar.. nemtudom felhúzni a tetves procim 3ghz fölé,, ha felidegesít akkor veszek egy 4400+os amd-t :D

  • Ribi

    nagyúr

    Hat szep lassan huzogatom a procit, viszont ugytunik ez a primecooler nem teljesen eleg neki pedig 12 centis venti van rajta. es igy 60-62 fokon van 1.4V feszkoval msot epp 3.3G-n jar. Ohh es most hogy mindom error 3.3G a vege. 238-as fsb-t mar nemszerette. Majd lehet a feszkot meg fentebbveszem de nembiztos.

  • Ribi

    nagyúr

    Viszont ezt mar maskor is tapasztaltam hogy ha huzom aprocit akkor neha amikor visszavaltok 2D alkalmazasra a kep teljesen szetesik. Pedig egyaltalan nem huzom meg nagyon de megis. Olyan lesz a kep mintha kicsi lenne a monitor frissitese, vagy a tetejen 2 egymastol elcsuszott kepet rajzol ki. ekkor csak a reboot segit.

Új hozzászólás Aktív témák