Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Radeon_5

    aktív tag

    Hello nepek!
    Milyen megoldast ajanlanatok a kovetkezo setupra?

    Kb 200 ember kiszolgalasa esemenyeken (kulonbozo helyszinek), de 'jo' alaku termek, nem zegzug/labirintus, hanem normal teglalap(kozeli) alaprajzu, kb. esemeny/koncerthelyszin, nem sok zavaro targy, talan par oszlop meg asztal, de a routert persze minel magasabbra tesszuk majd ahogy csak tudjuk.
    Egyelore csak LAN kell, WAN-ra (azaz internetre) nem lesz(nek) rakotve a router(ek).
    Csatlakozaskor minden kliens letolt vagy 2-3 megabyte-nyi adatot, de utana nincs kep vagy video adatfogralom.
    Amikor viszont adatforgalom van egy kliens es a szerver kozott, az 'realtime' data, de csak textualis mennyisegu csomagok, nem video stream, olyan MAX 0,5 mbyte/sec korul.
    Egyszerre mondjuk ugy tippre 1-20 klienssel lenne ilyen adatkapcsolat.

    Ha jol szamolom, akkor ez pl. egy G szabvanyos wifi eseten, aminek a gyakorlati maximuma 2,5 mbyte/sec korul van, ez egyszerre 5 klienst jelent maximum amivel fenn lehet tartani a kapcsoaltot rendesen, vagy rossz a matekom?

    Ugyanitt: Van tapasztalata valakinek az Unifi routereivel/masfele termekeivel, es ha igen, ajanlana azokat ilyesfele felhasznalasra? Szivesen meghallgatok pontos tipust is, melyik es miert jo.
    Hatha masnak is hasznosak lesznek ezek az infok.

    Koszonom minden valaszolonak!

    Son of a Bit

  • Radeon_5

    aktív tag

    válasz #19482368 #59672 üzenetére

    Koszi!
    A 3p-t nem latom a jelenlegi kinalatban. Miert nem vinne Unifi-t frontra es mi ez hogy a Cisco-k jobbak? :) Pliz magyarazd el, ezt igy csak te erted :)

    Amit meg elfelejtetten a konkret setupommal kapcsolatban kerdezni: a (egyelore korlatolt, most olvasok sokat) tudasom alapjan ugy tunik hogy nekunk egy mesh setup lenne a megfelelo, erre van esetleg valami szabaly, hogy mesh vagy nem mesh? Egy mesh halozat az AP-k kapcsolodasi metodusatol eltekintve ugyanolyan tulajdonsagokkal rendelkezik mint egy 'sima' AP-k bol allo csillag halozat?
    A szitu az, hogy egy ilyen esemenyen nem feltetlenul tudok kabeleket vezetgetni minden AP-tol egy kozponti switchbe, szoval a foolproof megoldas az, amit minden helyen tudok alkalmazni, hogy wireless modon kapcsolodnak az AP-k, ami (ha jol ertem) === (wireless) mesh.
    Latom az Unifi is kinal mesh megoldast, esetleg valaki probalta?

    Meg sosem installaltam ilyet, de gondolom van egy kozponti egyseg, amire aztan tetszoleges plusz AP-t lehet kotni (marmint wifin kapcsolodni) plug n play modon, a kiszolgalni kivant kliensek szamatol fuggoen.
    Ez nekem ilyen modon elegge jol kiszolgalna a celjaimat, ha eleg sebesseget is tud biztositani. Sok nem kell, mondjuk max 0,5 mbyte/s /user, inkabb sok usert kell hogy kiszolgaljon egyszerre 'idle' modban, egyszerre csak keves fele megy majd ez a fel meganyi adat. Ha pedig kevesnek tunik a delej, bele lehet tolni plusz egy mesh AP-t a rendszerbe gyorsan, ha jol gondolom.

    Son of a Bit

  • Radeon_5

    aktív tag

    Egyebkent szerintem a wifi setupok tekinteteben sok tudnivalo van, ami esetleg valaki hozzaerto betolhatna az osszefoglaloba, nem talaltam ott ezekrol infokat, igy kerdezek itt :)

    Szoval meg par plusz kerdes, altalanosak, mire kellhet figyelni ilyen sok kliens eseten, ahol valoszinuleg egy csomo kulonbozo kepessegu eszkoz letezhet?

    1) 2,4ghz es 5ghz valtasok, es AP-k kozotti ugralasokat tekintve, mi a jo setup? Nem vagyok nagyon jartas a temaban, de pl megoldhato az, hogy az 5ghz es 2,4ghz halozatoknak ugyanaz legyen az ssid-je (kliensek csak egyet lassanak), es az eszkozuk donti el hogy mire csatlakoznak? Plusz nem tudom egy kliens tud atvaltani kozottuk,, ha mondjuk a 5ghz jel gyenge valamiert?

    2) G/N/AC szabvanyok temakoreben a sebesseg hogy alakul? Az eszkozok kulon-kulon kezelik az egyes kapcsolatokat, es igy az atviteli esbessegeket is? Pl. a G-n kapcsolodo kliensek ki tudjak hasznalni az 54mbit sebesseget, amig az N-en kapcsolodok ettol fuggetlenul +300 mbit-en osztoznak?

    Son of a Bit

  • Radeon_5

    aktív tag

    válasz qnadam #59684 üzenetére

    Eh eh. Na igen igazad van...de megiscsak, szerintem maradjunk az epito kritikanal, hatha abbol tanul mindenki.
    Szoval igen, alapvetoen legyszives mindenki a leheto legegyertelmubben valaszoljon kerdesekre, 'mintha anyukadnak magyaraznal' kb, liyesmi modon kene mindenkinek gondolkodni mielott ir hozzaszolast:

    Mielott leirsz valamit, legalabb egy 3 masodpercre gondolj bele hogy a masik fel is nagy valoszinuseggel birtokaban van-e annak a hattertudasnak/tapasztalatnak (sztorinak..), amit epp leirni keszulsz, szoval hogy meg fogja-e erteni.
    Ha ezek utan is leirod, akkor tenyleg csak menozesbol vagy kisebb esellyel tudatlansag leplezese miatt irsz (bar akkor minek irnal egyaltalan, ha nem ismered a temat). Nyilvan mindenki tud melyviz-jellegu dumakkal dobalozni a sajat szakteruleten, de ertelme nem sok van.

    Szoval @k.feri80 koszi a hozzaszolast, es vedd ezt epito jellegu kritikanak; rohadtul hasznos tudas az eletben ha az ember erthetoen el tud magyarazni bonyolult dolgokat is, akar a temaban nem jartasaknak ;)

    NA DE visszaterve a temara: nekem, abbol amit eddig osszeszedtem tudast es amennyire probalom elkepzelni a felmerulo helyzeteket amik elo fognak jonni a wifi halozataim tervezese soran, elegge afele hajlik a dolog hogy a wireless mesh a megfelelo a szamomra. Ami varhato:
    - gyorsan fel kell szerelni az AP-ket (esemenyek elott par oraval), konkretan felakasztgatni oket aztan bekonfigolni
    - nem fix halozat, esemeny utan le is lesznek szerelve, majd a kovetkezo helyszinen fel
    - kabelezes lehet hogy neha lehetseges, de valoszinubb hogy nem, igy maradnek a wireless osszekottetesnel
    - minel kevesebb cuccot kelljen cipelni, igy is van eleg, masok is
    - sok klienssel kell tartani a kapcsolatot, de nem lesz hatalmas adatforgalom, sot egyelore WAN sem (max egy kapcsolodo szerver gep mehet ki az internetre talan, kicsit kesobb)

    Ezek alapjan van ami miatt valaki megis a mesh ellen lenne? Es tovabbra is varom a marka otleteket, bar en elegge az Unifi mesh fele hajlok.

    ES az utolso kerdes egyelore: A mesh AP-k melle (Legyen az Unifi mondjuk), kell-e valami vezerlo, es ha igen micsoda (es miert?)? Router vagy switch, es van-e valami kovetelmeny vele szemben?

    Koszi mindenkinek aki valaszol!

    [ Szerkesztve ]

    Son of a Bit

  • Radeon_5

    aktív tag

    válasz Core2duo6600 #59715 üzenetére

    Koszi, igen, ez igaz :) Arra is kivancsi voltam a kerdes feltevesekor, hogy esetleg nem leteznek-e 'okos', vagy legalabb kicsit nem buta AP-k, amik tudnak alapszintu router funkciokat.
    De jah, mas okok miatt is kell egy router minimum, ha mar enterprise cucc, akkor hasznaljuk ki az osszes lehetoseget, monitorozas es groupok es minden egyeb.
    Switch-re viszont akkor nincs szuksegem mindenkepp igaz?

    Tobbi kerdes (altalanos kozerdeku) elozo HSZ-emben, [link]

    Ezekre esetleg valami otlet? Az a celom, hogy mivel live stream-szeruen kapcsolodnak a userek a setupomban a szerverhez, minimalizalni szeretnem az eshetoseget arra vonatkozoan hogy barmely kliensnek le-fel kelljen kapcsolodnia a wifire barmilyen okbol is, tehat stabil es fix maradjon a kapcsolat mondjuk egy oran at (akar mozgas eseten is).
    Nem tudom a handoverek AP-k kozott, es 2,4ghz/5ghz radio kozott okoznak-e kiesest, mondjuk websocket vagy akarmilyen kapcsolat elveszteset - ha nem, akkor nincs gond

    Son of a Bit

  • Radeon_5

    aktív tag

    válasz Core2duo6600 #59737 üzenetére

    Igen, ez is egy jo kerdes, hogy a mesh mint megoldas az en esetemben jatszik-e, vagy tradicionalis csillag AP-k. Tekintve hogy nem fix telepitett halozat lesz, hanem helyrol helyre 'vandorlo', rugalmas megoldast kell keresnem, ugyhogy szerintem a ketto kombinacioja lesz.
    Arra gondoltam, hogy A router/switch melle egy eros sima AP (UAP-AC-HD valtozat) ami onmagaban is le tud kezelni egy csomo usert (MU-MIMO 4x4, datasheet szerint 500+ user, ami tobb mint kell, de jo ha van tartalek kesobbre, es egyebkent is high density szituaciora szamitok), es mondjuk egy vagy ket mesh kepes egyszerubb egyseg (UAP-AC-M) kiegeszitonek, ha valahova nem er el a fo AP, vagy siman csak jobb lefedeshez. Mit gondolsz ebben van racio?
    Azt olvastam hogy a mesh-kepesek igazabol hasznalhatoak sima AP-k kent is, szoval ez igy jo megoldasnak tunik. Ha van lehetoseg kabelezni, mind3 egyseg megy a switchbe, egyebkent csak a fo AP, a mesh-ek meg wifin at.

    A mesh igy ilyen B terv lenne, mar csak azert is, mert minden hoppal felezodik a savszel ugye, ha jol tudom, szoval alapvetoen nem a legjobb megoldas ha van kabel is.
    Amugy a sima AP es a mesh is PoE-n eszik aramot ha jol emlekszem, szoval azt meg nem tudom pl hogy hogyan lehet dzsusszal ellatni egy mesh-elt egyseget - van konnektorbol PoE adapter?

    Meg egy: ha nincs kabel, Powerline adapter is gondolom jatszik? Ez lehetne akkor a B lehetoseg, es a mesh csak a C.

    Son of a Bit

  • Radeon_5

    aktív tag

    válasz Core2duo6600 #59875 üzenetére

    Cloud key egyebkent mennyire szukseges? Lehet menedzselni egy halozatot akkor is vele, ha egyaltalan ninics WAN (internet) eleres?
    Es amugy mik az egyeb lehetosegek a Cloud key helyett, ha ezt meg lehet sporolni?

    Son of a Bit

  • Radeon_5

    aktív tag

    válasz #19482368 #59903 üzenetére

    Koszi a sok es reszletes kodszintu infot! :))

    Nalam a setup egy utazo konfig lesz, gyorsan fel es leszerelhetove tervezem, es csak wifi eszkozok fognak csatlakozni (egy-ket szerver kabelen, hogy legalabb ott ne legyen semmikepp sebesseg para).
    Egyelore semmifele WAN eleres nem lesz kifele, szoval ha jol gondolom az AP-k melle (valsz egy HD, es egy-ket mesh kis M-es ha terjeszteni kell a nagy termen kivulre is) csak egy switch kell. Ez adja a PoE-n a dzsuszt az AP-knek.
    EdgeMax router vagy USG sem igazan szukseges ebben a felallasban, ha jol ertem, a Cloudkey (vagy a Controllert futtato szero) pedig mehet a switchbe.

    Son of a Bit

Új hozzászólás Aktív témák