Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • E2E4

    aktív tag

    válasz vicze #58 üzenetére

    Szeretnék még egyszer - immáron PC elől - "nekifutni" ennek a nagy írásnak:

    Mindenekelőtt kicsit furcsának találom, hogy egy olyan topikban, aminek szándéka kimondottan a tesztelés, az-az a füllel hallható szignifikáns vagy akár nüansznyi különbségek megállapítása, ilyen mélységű és hosszúságú, javarészt elméleti megalapozottságú hozzászólás kerül. Azonban, ha ezen információk valóban sok mindenre rávilágítanak, mindamellett ha itt kellett felbukkannia, akkor legyen így.

    Pl. nézzük ezt a listát 20-ból 11 totál hülyeség.
    Ha van kedved, kérlek "javítsd" azt a listát. Írd le, hogy mi benne a valótlan, s persze mellékeld a hivatkozási alapot is. (Pl. szétszedtem, megnéztem, ezen a weboldalon láttam, stb.) Ha szeretnéd, akár ide is leírhatod.

    Azaz minden gyártó egy bizonyos DAC-hoz párosítja a SoC-t és a kimeneti csatornát ehhez illeszti.
    Ezt ugye a Soc gyártója teszi meg, (a V10 esetében a Snapdargon) a chip-en belül, tehát a telefon gyártója ezt kapja meg készen, ehhez kell neki majd egy alaplapot terveznie és gyártania, az esetleges külső DAC / OPAMP elemekkel együtt, ugye?

    Hogyan kerül kerül Sanpdragon mellé mégis egy ESS vagy Yamaha DAC? A megoldás az USB. Ezek a DAC-ok tök egyszerűen USB-n kapják az adatot nem a dedikált csatornán, így valamivel megnő a késeltetés.
    Ennek a megoldásnak lehet bármilyen hallható minőségi hátránya?
    A késleltetésnek mekkora a gyakorlati nagysága? Ez kihathat gyakorlati szinten a jack kimeneten hallható minőségre?

    LG V10 kétségtelenül minőségi hangzás figyelembe vételével készült és figyeltek erre tervezéskor, így a piac egyik legjobb hangzásával rendelkezik.
    Vagy - az egyik szót kivéve - a legjobb hangzásával. ;)

    De ez nem a DAC miatt van, hiszen az sok más telóban is megtalálható ugyanaz, nem a OPA miatt van, hiszen az ESS-nél jobbak is vannak más készülékekben, hanem azért mert maga a tervezés megfelelő, és jól összerakott.
    Sok más telóban? Hány más telefonban van ugyanezen ESS Sabre DAC + OPAMP? (Itt jön képbe ismét a fentebb említett, javított, hiteles lista.)
    A tervezés nyilvánvalóan nagyon fontos. (Lsd. LG V10 kontra G5, ahol a "Hi-Fi barát" modult a jól hangzó nevű Bang & Olufsen tervezte, de az összesített kimeneti minőség mégis rosszabb lett, mint a V10 megoldása! (Ebben nyilvánvalóan az is közreműködött, hogy a külön DAC + OPAMP nem az alaplapon maradt, hanem kikerült egy külön csatlakoztatott egységbe.)

    egy Sabre 9602C, ami tudja önmagában a low/high váltást és a küszöb 32Ohm.
    A küszöb a V10-ben tudomásom szerint 50 Ohm. Ha ez így van, akkor hogy lett a 32 Ohm-ból 50 Ohm?
    Próbálom megválaszolni: Az általad hivatkozott helyen a mérést egy tipikus értékű, 32 Ohm-os low-gain meghajtást igénylő eszközzel mérték, azért jöhetett fel ez az érték.

    -117dB THD+N: 2Vms into 600Ω load
    -102dB THD+N: Pout = 49mW into 32Ω load

    Ezt hogy is értelmezhetjük?
    Jól látom, hogy a teljes harmonikus torzítás plusz zaj high-gain-ben alacsonyabb, mint low-gain-ben?
    Tehát már csak ezért is lehet jobb a kimeneti minőség high-gain módban, mint low-gain módban, az-az ami füllel hallható, az elméletileg is gazolható!
    (Ahogy írod is: "Van egy olyan érzésem, hogy ebből a -15dB különbségből ered az a dolog is, hogy egyik módnak jobb a minősége." :K )

    De ha az értékeket nézzük, itt mások szerepelnek:
    "dynamic range of up to 127dB and THD+N (total harmonic distortion plus noise) of -120dB"

    -117 db <> -120 dB (THD+N)

    Mire a szóban forgó chip a V10-be kerül, javul a THD+N értéke? :F (Minkét specifikációs lap az ESS Technology kiadványa.) Na ez meg hogy lehet? :F

    Itt jön az a kérdés, hogy hány különböző fülessel tesztelted?
    Kettővel. Minkét esetben leírtam a típust is. Nyilván ez alapján nem lehet általános következtetésekre jutni a minőségjavulást illetően, éppen ezért a a V10 téma-összefoglalójába bele is írtam, hogy: (Ennek mértéke jelentősen függhet a fej/fülhallgató típusától, s elképzelhető olyan hangkeltő eszköz, ahol a high-gain meghajtás miatti megnövekedett hangerő által, a fej/fülhallgató hangképe hallgatóan torzul, főleg magasabb hangerőnél.)

    Milyen impedancia értékűekkel?
    AKG K66: 32 Ohm,
    AKG K370: 16 Ohm

    A K66-os esetében tapasztaltam szignifikáns javulást, a K370-en esetében (a hangerő csúcsának közelében) már inkább azt a "széteső hangképet" hallottam, amiről te is írsz.
    Alacsonyabb hangerőnél viszont még ez esetben is lehet létjogosultsága a a high-gain trükknek:
    tipikusan az alacsony kivezérlési szintű zenéknél. (Ahol gyárilag 0 db alá lőtték be a "max. peek"-et, és a zenei fájl egészében is a csúcs jelszint nagysága kevés helyen és nagyon rövid ideig hallgató.)

    SONY WH-1000XM4 | AKG K66 | B&O Hi-Fi Plus (LG AFD-1200)

Új hozzászólás Aktív témák