Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Stanlee

    őstag

    válasz longwild #14914 üzenetére

    Ha az elmult 20 ev lakasar indexet megnezed, akkor az inflacioval korrigalt realertekes gorbe az iranyt (csokkenes-novekedes-stagnalas) kb. 3-4 egymast koveto negyedev azonos iranya utan mutatja.

    Szoval ha azt latod, hogy most egy negyedevben csokkent, az nem iranyvaltas, ha telig kitart, akkor megvaltozott az irany.

    Szerintem - es ez az en szubjektiv velemenyem -, most a magyar ingatlanpiacra nem lesz olyan hatasa a virushelyzetnek, mint amilyen hatasa volt a 2008-as idoszaknak. Akkoriban a hitelallomany nagyban ki volt teve az arfolyam es kamatvaltozasoknak.

    Most az elmult 6-8 evben felvett vagy forintositott hiteleknek hala az ingatlan hitelt felvevok csak az MNB kamatvaltoztatasanak vannak kiteve, egy 10-20%-os arfolyam valtozasbol adodo Ft-ban kifejezett toke valtozas nem lesz. Ugyanigy a fix kamatozasu hiteleknek hala aki hitelt vett fel, jol elore tudja tervezni a torlesztoreszleteket, 5-10 eves idoszakra.

    Amugy meg aki Bp-en megengedhette maganak, hogy ingatlant vegyen, annak csak nagyon kis resze van a vendeglatoiparban, turizmusban, tehat egy pincer vagy recepcios nem hiszem, hogy 30-40 millios hiteleket tudott volna felvenni. A tobbi iparagban is lesznek elbocsatasok, de nem egyik naprol a masikra fog mindenki megszabadulni az ingatlanatol. Az altalad vizsgalt kerulet meg csak nem is egy nagy airbnb ovezet, hogy a kiadasra vett lakasok megjelenjenek.

    Ha sajat magadnak es hosszutavra veszel, akkor szerintem nem eri meg idoziteni. De majd lesznek itt a forumon, akik szerint erdemes idoziteni :)

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • axioma

    Topikgazda

    válasz longwild #14914 üzenetére

    En azt tartom nagyon soknak, hogy 60% maradt a moratoriumban ugy, hogy ezt minden hitelre neztek, nem csak lakashitelre. A lakashitelnel sokkal magasabb kell akkor legyen az ara'ny (hitelkartya es szemelyi hitelek joval dragabbak, kevesbe erdemes moratoriumozni).
    Kerdes, hogy abbol a mondjuk 80% lakashitelbol mennyi az, aki lusta volt vagy informalatlan hogy intezze, mennyi hitte el hogy jobban jar ha nem fizet, es mennyi aki valojaban nem tud fizetni. Ha az utobbi me'g mindig jelentos, akkor lesz itt me'g tulajdonosi oldalrol szivas valoszinuleg, ha a moratorium elobb vegeter minthogy a munkanelkuliseg visszajavulna es az airbnb-sek visszajonnenek. Es szerintem ha valahol Bp-en roggyanas lesz az arakban, az ki fog hatni mashova is, hiszen mar most is rengeteg utazassal vallaltak az emberek lakhatast, siman indulhat egy kis atrendezodes.
    De ez csak szigoruan SZVSZ, siman tevedhetek.

    [ Szerkesztve ]

  • #41635072

    törölt tag

    válasz longwild #15943 üzenetére

    Mindenkinek csak véleménye van, a jövőt senki sem látja. Mindig lehet a mérleg mindkét oldalára pakolni, hogy mi nyomhatja fel vagy le az árakat.

    Ami valójában történt:

    A (budapesti) paneleknél, bizonyos lokációkban volt egy erőteljes hirtelen lejtmenet (pl békásmegyer, de ott azt hiszem önkormányzati lakásokat kezdtek el meghirdetni), igy most kedvezőbb áron tud vásárolni, aki ebben gondolkodik.

    A budapesti vagy agglomerációs jó minőségű tégla lakásoknál igazából én folyamatos emelkedést látok továbbra is még a rosszabb lokációkban is. Ami kicsit is "jó" árban van, azt azonnal elviszik.

    A belvárosi ex-AirBNB-s lakásoknál megjelent a kinálat, igazából tényleg csak annyi történt, hogy most lehet ilyet is venni. Nyilván befektetésre most ebben a pillanatban semmi értelme, a full HO világában meg egyre kevesebben akarnak egy minigarzonban tengődni a belváros közepén, ahol még a kocsijukat sem tudják letenni.

    A házaknál pedig van egy szerintem szméletlen túlárazás és óriási villámszerű bumm. Emlékszem 2-3 éve kb senkinek sem kellettek a családi házak, mert macerás és költséges fenntartani, az egységnyi négyzetméter ár a lakások alatt volt. Most ez változott és teljesen abszur árak lettek a bontandó házaknál is.

    Én személy szerint most családi házba és panelba nem raknék pénzt, csak ha ell tudsz csipni valami értelmezhető árút.

    Az, hogy mit hoz a jövő tényleg nagyon sok mindentől függ, teljesen bizonytalan az egész.
    Sokan jósoltak nagy csökkenéseket, de én megint nem látom ezt (sajnos).

    Szerk: Nekem mostanában azon esett le az állam, hogy ilyen kis világvégi párszáz fős falvakban, ahol azt hinnéd hogy 5-10 misiért hozzádvágnak palotákat, mert semmi munkalehetőség nincs még a környéken sem.... Na ott is nem vicelek, 60 misikért hirdetgetnek tömegével átlag, normál minőségű házakat. Őszintén fogalmam sincs hogy ezeket elviszi-e valaki, de ezekben a falvakban is tömegével járnak tizenmilliós kocsikkal az emberek, szóval elképzelhetőnek tartom. Mondjuk a realitást nem látom mögötte. De csak lehet mindenki földműves. ;]

    [ Szerkesztve ]

  • dave118

    senior tag

    válasz longwild #15943 üzenetére

    "2020 július: oylan lakóparkban, agglomerációban, ahol tavaly 60+M Ft-ért kínáltak lakásokat, most 80-ról indulnak a tökéletesen azonos alaprajzú, CSOK compatible belső, kétszintes lakások...
    És el tudják adni, mert emberek tömegei felelőtlenül veszi fel a 30+M hiteleket... + CSOk + babaváró + minimal önerő :("

    Kétlem, hogy a minimal önerő csok+babaváró 30M+ hiteles emberek 80M+ os lakásokat keresnének, de még a 60M+ os sem fér bele a minimal önerő körbe. Hogy kik veszik azokat az ingatlanokat, arra én is kíváncsi lennék. Mert hogy én nem az tuti, pedig beleesek az általad definiált kategóriába legalábbis részben :DDD

    Az általad feltett kérdés engem is érdekel, bár ahogy látom te az eladói oldalon várod a nagy dollárokat.

    (#15944) Tel Elek :
    Ezt egyébként én sem értem. Sokat járok az országban munkám miatt, de a kisebb településeken is olyan "jólét" van, ami természetesen lehet, hogy látszólagos. 5-10M palotákat már lassan a leglepusztultabb környékeken sem lehet találni. Valamiért mintha az egész ország -közép/nyugati régió- ordenáré módon megdrágult volna.

    [ Szerkesztve ]

    ... Ami ami, az az.

  • Mercutio_

    félisten

    válasz longwild #15954 üzenetére

    Évek óta kuporgatom a pénzem, de még mindig lufinak tartom az egész ingatlan piacot
    Ha a második igaz, az elsőt évekkel ezelőtt egy lakásvételre kellett volna cserélned, tavaly pedig (de most se késő) kiszállnod nagy haszonnal ;]

    Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

  • dave118

    senior tag

    válasz longwild #15954 üzenetére

    Hasonló cipőben járunk! :) Nem lufi ez, hanem valóság. Szerintem olyan válság mint 10-15 évvel ezelőtt nem lesz, egyre jobban azt látom, hogy az ingatlanok árának "eséséhez" igen nagy gebasz kell. Még egy ilyen világméretű pandémia sem vert oda, bár ennek hatása, lehet, hogy néhány hónap múlva fog előjönni. Egyébként tegyük fel 10-15% ot esnek az ingatlanárak (ami realitás), akkor sem vagyunk sehol a 2015 utáni 50% os dráguláshoz képest. Úgyhogy csatlakozom az előttem szólókhoz, lufi pukkanást várni szerintem is felesleges.

    (#15956) Mercutio_: az élethez ugyebár szerencse is kell :) Mi sajnos most jutottunk el odáig, hogy saját ingatlant tudjunk halászni. Mindenféle hátszél nélkül, abszolút 0-ról hosszabb ez a folyamat. De nincs lehetetlen (csak magas elvárások :DDD )!

    [ Szerkesztve ]

    ... Ami ami, az az.

  • denko

    senior tag

    válasz longwild #15960 üzenetére

    igen, egyetértek, ugyan ezt érzek, ugyanabban a cipőben vagyok én is. Illetve Magyarországon minden 3ik ember valószínűleg átérzi. De pont ma olvastam redditen egy cikket, és hát ott sincs kolbászból a kerítés.
    Rengetegen panaszkodtak hogy régen diák fizu feléből tudtál 2 szobás lakást bérelni, most meg mással kell összekölteni hogy tudj lakni valahol egyáltalán. Dehát itt is hasonló a szitu.

  • dave118

    senior tag

    válasz longwild #15960 üzenetére

    Összefoglaltad korunk nagy dilemmáját ... átverését?nyomorúságát?kapitalizmusosságát?rabszolgaságát? :)

    (#15959) Kobe: egy darabig ez rendkívüli módon fel tudott idegesíteni, hogy hogy van pofájuk egyes (rendkívül sok) eladóknak olyan állapotú ingatlanokért annyi pénzt kérni ... de ha az ember elfogadja, hogy az egész egy nagy maffia az in.... .com-al az élen, akkor könnyebben belenyugszik

    (#15958) Nerd: ezek a sz.r ingatlanok most 40M+ os ingatlanok. Effektíve tényleg sz.rok, csak az áruk nem tükrözi ezt. Ez a felháborító.

    [ Szerkesztve ]

    ... Ami ami, az az.

  • ody42

    senior tag

    válasz longwild #15960 üzenetére

    Az önerő tipikusan egy másik ingatlan eladásából van, a maradék meg hitel.
    Teljesen nulláról indulva összerakni egy pesti lakásra valót nem triviális, még IT fizetésből sem.

    Egy kezdő IT fizetésből, ha nem élsz nagy lábon, és nincsenek még gyerekeid, akkor félre lehet rakni mondjuk évi 2, max 3 milliót, de most annyira nem triviális az sem, hogy mibe érdemes majd rakni azt a pénzt, hogy 5 év múlva is érjen valamit, szóval nem csoda, hogy sokan a minimál önerő + max hitel irányba mennek el.

  • axioma

    Topikgazda

    válasz longwild #23163 üzenetére

    rezsicsoki meg a hazakat boritja, lesz itt iden boven 'oveket becsatolni'

  • germinator66

    aktív tag

    válasz longwild #23163 üzenetére

    Igen, a moratórium spéci eset, hiszen annak a költsége nem az államot terheli, hanem a bankokat. Szerintem itt nincs annyira rászorulva arra, hogy elengedje.

  • sisi22

    tag

    válasz longwild #23163 üzenetére

    A moratoriumba kerulest, es bent maradast folyamatosan kervenyezni kell, csak kesobb fogjuk megtudni, hogyan alakul a helyzet.

    Az biztos, hogy a jelenleg moratoriumban levok helyzete kilatastalanna valt:

    Az MNB szerinti allapot egy honappal korabbi adatok alapjan:
    Az átlagos moratóriumos lakáshiteles 14 év hátralévő futamidővel, 8,5 millió forint tartozással rendelkezik, a hitelkamat pedig 5 százalék.
    A tipikus moratóriumban lévő személyi kölcsön hátralévő futamideje 4,5 év, a még meglévő kölcsönösszeg 2,5 millió forint, a kamat pedig 13 százalék.

    Akkor az alapkamat 5% korul volt - most mar a duplaja, ev vegeig a haromszorosa lehet, a hosszu futamidot minimalisan meg kell duplazni a kamatplafon miatt - mindenki rosszul jar, nemcsak a resztvevok.

    Ma kell megtenni a tegnap eltervezetteket.

  • noiq_nolife

    csendes tag

    válasz longwild #27752 üzenetére

    egyéni preferencia szerint ez nem feltétlenül hátrány, nem kopog felülről senki, lehet hogy szép a panoráma. A lift mindenképp legyen karban tartva és figyelj a tetőszigetelesre, ha beazol csak a felső szint érdeke a javítás, későbbi értékesítésnel is hátrány lehet, illetve nyáron elég meleg.

  • Mercutio_

    félisten

    válasz longwild #27752 üzenetére

    Ha van lift akkor ott a gépház a közelében, annak a zaja főleg éjjel elég zavaró lehet.

    Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

  • Segal

    veterán

    válasz longwild #27752 üzenetére

    13 éve lakok a legfelső szinten és nincs vele semmi bajom. A legfontosabb az nyilván a ház állapota, mert mint írták előttem is ha problémás akkor be fogsz ázni. Mivel az én lakásom az itteni legjobb szövetkezethez tartozik ezért nálam ez nem volt para.
    A másik amit írtak hogy legyél minél messzebb a lifttől mert az tényleg hangos tud lenni.
    Amit én említenék meg az még az elszívó, ami szintén a tetőn van és te fogod a legjobban hallani. Vizuálisan még a vízszíntesen elmenő fűtéscsöveket lehetne megemlíteni, de ez egyben előny is télen, mert ingyen kapsz extra hőt.
    További előny hogy az utca zaja a legkevésbé ide jut fel, tizediken már gyakorlatilag nincsenek szunyogok (nem szeretik ezt a magasságot) ellenben arra figyelj hogy a darazsak és a denevérek előszeretettel költöznek be a redőny külső dobozába.
    Nagyjából így ennyi jut az eszembe :D

    "Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

  • vdavid4

    tag

    válasz longwild #27752 üzenetére

    Nekem kiadásra van egy ilyen lakásom, aludni sosem aludtam még benne, de mikor vettük nekem a kilátás kifejezetten tetszett. Beazással 4 év alatt egyszer sem volt probléma és kiadással sem, Lift karbantartott stb...

  • rwin5

    őstag

    válasz longwild #27752 üzenetére

    Anno gondolkoztam rajta, aztán gyorsan letettem, itt a topicban is kérdeztem róla, jókat írtak a srácok. Most megint agyalok rajta.

    Szociális dolgokat mérlegelni kell, nálunk van ezekre személyes példa. Mikor 8. emeleten laktam faterom mondta, hogy ő nem fog meglátogatni. Egyrészt utálja a liftet másrészt tériszonyos és neki már tudatilag is rossz, hogy a 8. emeleten van, mégha gyalog fel is jönne. 10. emeleti az meg még +2 emelet.
    5 emeletesnél meg nincs lift. Nálam a nagyszülők nagyon lerobbantak fizikálisan idős korukra, ettől független nagyon családcentrikusak voltak és volt olyan lakás, hogy költözés volt, de azért nem nézték meg, mert lift nélkül már nem voltak képesek feljönni a 3. emeletre (jó példa, hogy vannak kisnyugdíjasok akik már az olyan busszal se szerettek utazni, ami nem alacsonypadlós, akkor nekik megmászni egy 5. emeletet pláne kihívás), ez eladásnál is tud egy hátrány lenni, van aki kiesik az idősek köréből, meg a tériszonyosékból :D . Utána vannak ezek a dumák, hogy kisgyerekkel vonszolni a babakocsit, pizzafutár se szeret felmászni odáig, bútorköltöztetés drágább lift nélküliben stb. Erre jó ellenpélda, hogy egyszer megveszed bútort 'oszt jóvan, nem az van, hogy minden héten költöztetőkkel hozatod a cuccot.

    Aztán ezekről nincs fix infóm, de mikor belemélyedtem ezeket olvastam: tetőn a szellőzőventik, ha nem működnek jól akkor állítólag lehet hallani lakásban. A víznyomás magasabb emeleten gyengébb lehet. Nyáron dögmeleg (szerintem már mindegyik meleg, nem csak a tetőtéri). Azt érdemes mérlegelni, hogy vannak emberek akik a klímát annyira nem bírják, hogy elmennek A-ból B-be, úgy hogy megy a klíma a kocsiba és lebetegszenek tőle, na ilyen típusú embernek tetőtériben ahol majdnem mindig megy a klíma akkor ez megint kiesik, mert fix, hogy kihat majd az egészségére.

    Előnyeit meg mindenki maga tudja: jobb kilátás, csendesebb, nem mászkál rajtad keresztül senki, max az a lakó akivel egy szinten laksz. Nincs felső szomszéd.

    Összefoglalva nekem az jött le, hogy egy bizonyos kor alatt szerintem simán élhető. Ha fiatal vagy, akkor nem probléma felmenni az 5-re lift nélkül se. A beázás mindenhol lehetséges, ahogy a csőtörés, (nekem pont anno lakótársam rakta mellé a kádnak a mosógép csövét és áztatta le fullon a 2. emeleti alsó szomszédot) is előfordulhat bárhol, ami leáztatja az alsó szomszédot, mégse rágja a körmét rajta senki, hogy na vajon ma beázunk-e.
    Távhő miatt szerintem 5. emeleti annyira nem lehet hideg. Egyszer laktam tetőtéri téglában a 4. emeleten és rohadt hideg volt télen (nagyon szökött a meleg a plafonon), pedig cirkófűtéses volt. Szerintem nem feltétlen rossz a panel, nekem a téglával jelenleg több a negatív tapasztalatom, mint panellal.

    Én panelnál ahhoz ragaszkodok egyedül, hogy csak panelprogramos, más tanácsom nincs. :D

  • Drizzt

    nagyúr

    válasz longwild #27834 üzenetére

    A CSOK pluszra igen, de fene se tudja mi lesz benne. Egyelore meg mindig arra tippelnek, hogy az altalanos ingatlanpiaci hatasa joval korlatozottabb lesz, mint a kifuto CSOKe jelenleg.

    A kamatplafon meg nagyon erdekes lesz, hiszen:
    - eleve voltak jobb THM-u hitelek.
    - Van olyan bank, ahol egyaltalan nem volt a THM keretbe belefero hitel.
    - Boven lehet, hogy lesz sok 8.5 THM kornyeki hitel, de az alacsonyabb kamatok darabszama lecsokken erosen.
    - Egyebkent a 8.5 THM az jo?

    I am having fun staying poor.

  • Segal

    veterán

    válasz longwild #27834 üzenetére

    Persze :K
    Majd úgy sakkozzák ki a csok+t hogy az összeg több legyen, csak sokkal kevesebb embernek legyen elérhető, de a marketing a nagyobb összegen lesz :DDD
    Viszont erőszakkal nem is lenne értelme lehozni a dolgot, mert megint csak piactorzító hatása lenne, plusz azonnal épülne is a lakásárba, szóval erre a problémára a gyógyszer az idő. Jövőre szép lassan esni fog az alapkamat, ennek hatására majd a hitelkamat is és az állampapír hozamok meg esni, illetve a pmap "aranykorszaka" egyre rövidülni.
    Tehát idővel ez a probléma magától is javulni fog, csak ki kell várni.

    "Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

Új hozzászólás Aktív témák