Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • MPowerPH

    félisten

    válasz Ano #21982 üzenetére

    Pont akartam irni, hogy penges videot ne linkelj be, de latom nem tetted. :) Mert a tudatlanok nekiesnek vele, es gyorsaban halalba is kuldik.

    Don't Tread On Me

  • BomiBoogie

    MODERÁTOR

    válasz Ano #21982 üzenetére

    Kezdetnek betettem, nagyon köszi, de természetesen bárki javasolhat még, nyugodtan mehet a módosítás a Próba topikba is, én majd átemelem onnan.

  • subaruwrc

    félisten

    válasz Ano #21982 üzenetére

    a tuning proci kitesztelése részhez szerintem belinkelhetnénk az adott programokat.

    linx0.6.5

    prime95

    hwinfo

    realtemp

    cpu-z

  • ffodi

    veterán

    válasz Ano #21982 üzenetére

    "Ha játékra használja az felhasználó a tuningolt procit, akkor egy LinX 0.6.4-el kitesztelt tuning is elegendő lehet, így nem kell jobban megnyúzni a procit. Egy dologra kell nagyon figyelni, az pedig a maximum maghőmérséklet!"

    Ez nem teljesen igaz. A LInX mellett illik még mondjuk Hyperpi-vel is kitesztelni, de a lényeg inkább az, hogy stabilitástesztet követően mindenképp érdemes valós terhelésnek kitenni, pl játszani vele, mert ott lehetnek még meglepetések.

    Továbbá, itt van még néhány dolog, amit korábban írtam, aminek talán páran már hasznát vették (korábbi hsz-eimből kimásoltam lényegében) :) :

    Gyorstalpaló:

    Először állíts be mindent manuálisan. Minden feszültséget, szorzót, időzítést, stb az alapértékre. (ezek többsége az inteles táblázatokból kiolvashatók, kivéve pl. a CPU VCore, az legyen offset +0 V, vagy a legkisebb adható érték, illetve a RAM beállítás legyen 1333 MHz 1,5 V és a gyári időzítések az XMP profilhoz, az uncore szorzó legyen 38x, ennek mennie kell alapfeszen.)

    Ha ez megvan akkor jöhet a CPU tuning. Itt keresd meg azt a szorzót, amin még elindul a Win az alkalmazott +0 V-os offset mellett. A CPU órajel szorzóját és a VCore-t finomhangold úgy, hogy megfeleljenek az igényeidnek, és le is tudd hűteni. Teszteld a beállítást HyperPI 32M-mel és LinX/IBT AVX-szel, de ne túl hosszan. Ha megvan teszteld ki gyorsan játékok alatt is.
    Ez után emeld a RAM órajelét, a gyári értékekre. Ha nem indul a gép emelj a RAM, és esetleg a VCCSA feszültségen. (ha lehet csak a RAM-on a többit hagyd érintetlenül) Teszteld ki ismét, ha fagy akkor emelj a DRAM, VCCSA ana/dig IO-n, esetleg a VRing-en. Lehetőség szerint a legkisebb lépésekben emelj mindig. Ha már tapasztaltabb vagy, akkor emelhetsz nagyobb lépésekben is, és a finomhangolás során alkalmazhatod az intervallumfelezéses módszert.

    Ezt követően ellenőrizd hogy minden feszültségérték esetén a max. ajánlott értékeken belül maradtál e.

    Végül a VCore-nak adj +0,01 V-ot a stabil beállításhoz képest, hogy biztosra menj.

    Használd a gépet. :K

    Alapértékek, tanácsok, infok:

    VCore = Core voltage
    Vring = VCache = CPU Cache voltage
    VSA = VCCSA = System agent voltage
    VIOA = Analog I/O voltage
    VIOD = Digital I/O voltage
    VCCIN = VRIN = CPU Input voltage

    -CPU cache-Vring? --> Emlékeim szerint ez is lehet procifüggő, de 1,05 V az pont megfelelő alapbeállítás lehet
    -cpu system agent --> + 0 V offset ha lehet
    -cpu analog i/o voltage offset --> +0 V
    -cpu digital i/o voltage offset --> +0 V
    -cpu input voltage --> Alapbeállítás legyen első körben, vagyis 1,8 V
    -vttddr voltage --> Alap azt hiszem 0,75 V, RAM instabilitás esetén szokás a DRAM fesz feléig emelni (hagyd nyugodtan alapon)
    -pll selection,ahol lc és sb pll-t lehet beállítani --> LC PLL kell neked, SB PLL BCLK tuningnál kellhet
    filter pll,ahol low és high bclk-t lehet beállítani --> LOW BCLK mód, ez alőzőhoz hasonlóan

    Tipikusan RAM instabilitás esetén VCCSA és ana/dig IO emelhető valamelyest, illetve Uncore clk instabilitás esetén a VRING. A tuning során a megemelt VRIN (cpu input) is segíthet.

    Haswellnél a CPU Ring Bus és az L3 cahce órajele "szeparálva" van a CPU magok órajelétől (ezt az előző hsz-ben elfelejtettem írni), így külön tudsz vele játszani. A CPU Ring Voltage vagy röviden VRing (helyenként VCache) ennek a tápellátása.

    Haswellnél az LLC-t nem a "VCore-ra" lehet alkalmazni, hanem a VRIN-re!

    Min. optimális VRIN = VCORE +0,5V

    Be kell tartani a RAM feszültség és a memóriavezérlő feszültség közötti max 0,5 V-ot?

    Röviden: Nem.

    Részletesebben: Ez a dolog a s1366 és s1156-os rendszereknél volt mumus, az utánuk következő rendszerekre már nem igaz. Régen a VTT "táplálta" a memóriavezérlőt, PCI-E vezérlőt, L3 cachet, stb. Az újabb generációknál a memóriavezérlő (és pl. a PCIE vezérlő) tápellátásáért a VCCSA fantázianevű feszültség felelős, míg a többiért a VCCIO. Korábbi állításomat mi sem bizonyítja jobban, már az SB-nél is 0,925 V volt alapon a VCCSA, ha ezt kivonod az alap 1,5 V-os DRAM feszből, akkor ez kapásból több, mint 0,5 V differencia, alapon

    A VCCSA-t megtalálhatod még pl. System Agent néven, míg a VCCIO-t esetenként valóban VTT néven.

    [ Szerkesztve ]

    "A minőséget régen gyártották, ma már csak biztosítják." Magassy I. axiómája

Új hozzászólás Aktív témák