Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tenken

    őstag

    válasz germanh #6686 üzenetére

    Nem kötözködésből mondom, - mert én is rengeteg cikküket elolvastam, meg még most is olvasom szívesen - de ez egy bolt alapvetően. Attól, hogy konkrétan nem írnak a jelenlegi tudománnyal ellentétes álláspontokat még sokszor tálalhatnak úgy - és teszik is - dolgokat, hogy bizonyos részekre nem vagy, csak kevésbé hívják fel a figyelmet, illetve a vitathatóbb részeknél az nekik kedvezőbb megvilágítású vélemények mellett foglalnak állást. Ismétlem ezzel nem támadni akarlak téged - őket, vagy bárkit aki a cikkeiket olvassa, csak felhívnám a figyelmet a forrás megfelelő színben való értékelésére is.

    Példaként az általad említett szóját védeném meg kicsit. A cikk-ben ugyanis kizárólag a BV vagy a biológiai érték szerint osztályozzák a fehérjéket, ami ugyan valós, ám közel sem kizárólagos mérce. Ezen kívül még van egy sor egyéb (CC, NPU, PER, PDCAAS) hasonló, ha nem jobb összehasonlítási rendszer.
    A cikkben bemutatt BV táblázat pedig ékes példája az adatokkal való lehetséges trükközésnek. BV, mint olyan elvileg nem tesz lehetővé 100-as értéknél magasabbat.
    Maga a BV = (nitrogén visszatartás / nitrogén bevitel) * 100. Nem tarthatsz vissza többet, mint amennyit beviszel. A kérdéses kiugró érték magasabb vissza tartási arányt akar csak jelezni egy másik fehérje típussal szemben. Mivel már maximális érték -100%- korábban elérték, ezért a további "előnyt" így próbálták meg jelezni. Az előny nem véletlenül idézőjeles. A teszt amin az egész hidrolizolátum felsőbbrendűség alapszik patkányokon végezték 3 nap koplaltatás után. Ez több szempontból is kérdéses a gyúrós társadalomra nézve. 1 - Nem koplalnak. 2 - Nem patkányok. Miért fontos ez? Ami számunkra releváns, az főleg a vázizomzat szempontjából való hasznosulás. Ami egy éhező patkánynak jó, az egyáltalán nem jelenti azt, hogy ugyanolyan jó egy normálisan táplálkozó - vagy inkább szinte mindenből többletet fogyasztó - rendszeresen edző emberi lény számára. Vagyis csak azt akarom mondani, hogy annak aki megeszik kb fél kiló csirkét naponta, annak rohadtul mindegy lesz, hogy hidrolizéket vagy koncentrátumot iszik mellé. Sőt odáig megyek, hogy akár még a leszólt szójával is dettó ugyanazt az eredményt fogja produkálni hosszú távon valószínűleg. Ha nagyon kötekedni akar valaki, hogy kevesebb % hasznosul, akkor is egy primitív számítással beláthatja, hogy emelt mennyiségek mellett is nagyságrendekkel költséghatékonyabb egy kevert vagy szójás fehérje.

    Power Protein kilója kb 3k, koncentrátumoké kb 5-6k, hirdolizolátumoké meg kb 9-10k. Tegyük fel, hogy igaza van a cikknek és tényleg 25%-al kevesebb szóha szívódik fel. Akkor annyival többet kell meginni a savóhoz képest. 3000*1,25= 3750. 3750! Még így sincs közelébe se az említett árszinteknek.

    Persze ez csak pénz. Meg nyilván bajod nem lesz, ha drágábbat veszel (se). Ha valakinek nem számít, akkor igyon egészen nyugodtan hirdolizolátumokat, meg izolátumokat. De ha te nem tartozol a pénz nem számít kategóriájú emberek közé, és szeretnéd a megkeresett jövedelmed minél több mindenre elkölteni, valamint odafigyelsz az egészségedre és a sportod megtámogató táplálékkiegészítőket szeretnék hosszú távon tudni biztosítani magadnak, akkor érdemes kicsit jobban utánajárni, hogy mi az aminek van értelme és mi az aminek kevésbé.

    *Cikk végén konkrét tévedés is van. Edzés után a legújabb kísérletek szerint jobb eredményt érsz el egy, whey-kazien kombinált fehérjével, mint kizárólag savóval...

    [ Szerkesztve ]

    "Minden nő 20 centist akar, de 10 centinél már fulladozik" -Torrente

Új hozzászólás Aktív témák