Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • soma314

    tag

    válasz Proci85 #13221 üzenetére

    én inkább úgy fogalmaznék, hogy több mindent félreértesz ;)

    a config file-ból az látszik, hogy mind a 24 fastethernet port-ot trunk-ra konfiguráltad 31-es nativ vlan-el, a gigabites portokat pedig hagytad default-ban. Viszont nem configuráltál access portokat a vlan 2-re, vlan 31-re.

    igen a taggelés szabvány szerint megy. cisco eszközök általában két taggelési módot támogatnak a 802.1q szabvány szerintit, illetve a Cisco régi saját ISL módját. Emlékeim szerint a 2950-esnél csak 802.1q (dot1q) megy. A Catalyst Express 500-t nem ismerem, de próbáld meg kiadni a trunk port-okon a "switchport trunk encapsulation dot1q" parancsot.

    Én úgy látom, hogy félreértetted a vlan-ek működését a Cisco készülékek esetében. Valójában:
    - ha egy port trunk, akkor az fogad több vlan-hez tartozó forgalmat méghozzá taggelve. Illetve küld ki több vlan-hez tartozó forgalmat tagg-elve, kivéve a nativ vlan-re. A nativ vlan forgalmát ugyanis nem tageli. Fontos ezért, hogy a native vlan azonos vlan legyen a link mindkét végén (a másik switch trunk portján is). Különben nagy kavarodás lehet.
    - az egyes vlan-ek végberedezések (AP-k, számitógépek) access port-okon csatlakoznak. Az access portok esetén meg kell adni, hogy melyik vlan-hez tartozik.
    Nálad
    switchport mode access
    switchport access vlan 31

    illetve
    switchport mode access
    switchport access vlan 2

    -ha defaultban hagysz egy portot, akkor az modernebb Catalyst-oknál attól függően mit dugsz rá a másik oldalzól trunk vagy access lesz. Ha access lesz, akkor az a vlan 1-be lesz defaultban.
    Vagyis a te konfigurációdnál, ami bejön a gigabites port-okon, az a forgalom a fastethernet portokon 1-es taggel taggelten megy tovább

    A mostani konfigurációdnál ami egy végberendezésről bemegy forgalom bármelyik fastethernet-en, akkor mivel az (feltételezem) tageletlenül érkezik, ezért az a vlan 31-be fog tartozni (ez a trunk-on a nativ vlan) és a többi trunk port-on szintén tageletlenül megy tovább. Kábé mintha egy 2ezer forintos asztali 24 port-os switchre dugnád rá őket (legalábbis vlan szempontból).

    Bevallom én nem értem teljesen tisztán mit szeretnél pontosan, mert nem tudom mire gondolsz, amikor uplink portról beszélsz (én ilyenkor a C2950 gigabites portjaira gondolok). Nem tudom mire amikor azt irod:
    "felvettem egy switch vagy router role-t" a C2950 sima layer 2-es switch nem tud route-olni. Ez biztos Mikrotik szakzsargon lehet. (Múltkor egyik kollégám otthoni hálózatához ajánlottam Mikrotik kütyüt és megküzdöttem a konfigurációjával, mert alapvetően más logikájú, mint a Cisco).

    Kérdés melyik portra dugtad a router-t a C2950-esen, amikor nem tudtad pingetni a .5-ös ? Ha tageletlenül a gigabites port-okról, akkor az logikus, ha tageletlenül vagy akár tagelve vlan 31-re a fastethernet port-okon, akkor az azért lesz, mert management cimnek nem .5-ös cimet vettél fel, hanem 172.31.10.7-t.
    A router-ed default kapcsolódó ip cmi ugye a 172.31.255.254? és ugye a router-ednél is /16-os a subnet mint ahogy a switch-en állitottad?

Új hozzászólás Aktív témák