Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • epmd

    tag

    válasz generatoros #57371 üzenetére

    Az a baj ezzel,hogy itt nincs igény a hagyományos kézi munkákra.Akik képesek lennének rá azok is beálltak a sorba,és laminált,festett Mdf,furnéros egyenbútorokat készítenek. :((

  • Soká

    senior tag

    válasz generatoros #57371 üzenetére

    "Én azt gondolom , hogy kishazánkban is éltek régi mesterek akik a japán mesterek tudásával és alázatával versenyre kellhettek volna."

    Bocsánat, hogy vitatkozom veled! Azt hiszem a honfiúi elfogultság szól belőled és én ezt értem is, de az az igazság, hogy a japán alkotási mód egyszerűen unikális és az európai közelítéstől igen távol van. Számukra a precizitás (amit láthatunk a videókon) nem egy öncélú bűvészkedés hanem az ő - egyébként egyszerű - gondolkodásmódjuk része.
    Se itthon, se Európa más részén nem találkozol ezzel a gondolkodásmóddal. Nálunk a működőképesség követeli meg a szakszerűséget, de a "lényeg" nem a szerkezet tiszta geometriájában van, hanem az arra rárakódó ornamentális részletekben. És ez még a parasztbútorokra is igaz, mert hiába egy jól kitalált "ácsszerkezet" de annak a megvalósítási minősége mindenütt provinciális lesz. Egyszerűen fel sem merült senkiben - mert nem így szocializálódtunk -, hogy valami közelítsem a geometriai "tökéletességhez". Ha netán valaki így is működött volna, az a mi társadalmunkban a kényszerbetegség kategóriája. :)
    Az európai ember azért lett domináns a bolygónkon, mert a hatékonyság volt a legfontosabb.
    A japánok nem így gondolkodtak, de aztán éppen ezt sajátították el tőlünk a múlt század közepétől.
    Gyakorlatilag a XX. század modern művészete fedezte fel magának a japán gondolkodásmódot, mi ekkor jutottunk el oda, hogy levetkőzzük az addig kötelező "díszítő" igényünket.
    Ez persze nem jelenti azt, hogy - tanulás útján - ne tudnánk mi is megcsinálni ugyanazt. Csak látni, tapasztalni kell, hogy ilyen is lehetséges, mert amíg fel sem merül az, hogy egy adott tárgyba tízszer annyi munkaórát tegyünk, mint amennyit egyébként szoktunk, addig ezt nem is tesszük meg. De ha látjuk, hogy van ilyen, akkor - az arra érzékenyek - képesek erre. Nem fás téma, de ehhez elvileg több közöm van: Ő sem japán, de ráérzett. :)

Új hozzászólás Aktív témák