Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #22145024

    törölt tag

    válasz pali923 #23501 üzenetére

    +1! :K

    yooccoo:
    "inkább lennék paraszt a középkorban"
    Arról már lekéstél, de középkorú paraszt még lehecc... :D

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz pali923 #23501 üzenetére

    Tudtommal egy sor mezőgazdasági terméket.
    Az egrest pl Olaszország régen folyamatosan jó áron átvette. Most nem. Most mástól.
    Termelni termelhetsz bármit. Csak add is el, ahova tudod, mert az EU limitálja, hogy kitől mit, mennyit vesz.
    A merkantilizmus francia találmány, de a németek vitték tökélyre.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • yooccoo

    aktív tag

    válasz pali923 #23501 üzenetére

    egy utolsó mondat, aztán én kiszállok ....

    A termelést befolyásoló kvóták bevezetésére a 80-as évektől került sor, amikor az EU-n belül a hatékonyság növekedésből fakadó túltermelés már olyan mértékűvé vált, hogy azt a "hagyományos" eszközökkel (pl. intervenciós készletek, támogatott export) már nem tudták ésszerűen levezetni.

    1. A termésmennyiség behatárolása

    Az egy-egy tagország által adott gazdasági évben előállítható termésmenynyiséget szigorúan korlátozzák [tej, cukor (beleértve az izocukrot is), dohány].

    Ezekből a termékekből az országos kvótákat meghatározott szabályok szerint osztják le az egyes termelőkre. A kvóták betartását szigorúan ellenőrzik; túllépés esetén szankciókkal sújtják mind az egyes országokat, mind az egyes termelőket (pl. következő évi kvóta szűkítésével, pénzbüntetéssel). Az utóbbi években a kvóták egyre inkább átruházhatóvá, adás-vétel tárgyává váltak. A tejkvóta pl. egyre inkább beépül az eszközértékbe, akár a teljes farmérték 30%-a erejéig.

    2. Területi mennyiségi korlátozás

    A megengedett vetésterületet szigorúan korlátozzák az olajmagvaknál, az EU és az USA között kötött nemzetközi megállapodás alapján. Lazább (részleges) területi korlátok érvényesek a gabonatermelésre, a fehérjenövényekre (pl. bab, borsó, csillagfürt, olajlen), a szőlőre (pl. a kivágás és telepítés aránya, a minőségi bortermelés maximális hektáronkénti átlagtermése). Az ugaroltatási előírásokhoz kárpótló kifizetések kapcsolódnak.

    3. A támogatott állatlétszám korlátozása

    Ez a fajta korlátozás vonatkozik például a húsmarhára és anyajuhra (a támogatott országkvóta megállapítása, és egy-egy gazda esetében a legnagyobb támogatott állatlétszám meghatározása).

    4. A sertés és baromfiágazatban,

    továbbá gyakorlatilag a zöldség- és gyümölcs ágazatban mennyiségi korlátozás nem érvényesül, ezek a "szabadversenyes" termékkörök.

Új hozzászólás Aktív témák