Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Soká

    senior tag

    válasz Nordik #5337 üzenetére

    Holnap talán többen válaszolhatnak neked.
    Most én visszakérdezek:
    ha tudod, hogy milyen munkálatokat tudsz elvégezni, akkor nagyjából azt is tudnod kell, hogy azt mivel tudod elvégezni. Azt tartanám szerencsésebbnek, ha tudod, hogy milyen géppel szeretnél dolgozni, mi meg felvetünk márkákat, boltokat, lehetőségeket.
    A 200.00Ft sajnos nagyon kevés. Azt kellene kitalálni, hogy mely munkálat az, ami a legkevesebb szerszámot igényli, azzal keresni pénzt először és beforgatni szerszámba.
    A laminált parketta lerakása - gondolom én - ilyen munka lehet.
    Aztán szépen lehet bővíteni a repertoárt.

    Furcsán hangozhat az én számból, amit mondok, miután én mindenkinek számlára dolgozom: egyelőre ne azon törd a fejed, hogy adóügyileg perfekt légy. Legyen elég munkád, aztán majd ráérsz megválasztani a formát. Ha még nem dolgoztál sehol, nem vagy az apeh látókörében, örülj ennek :)
    De ha mindenáron rendezni szeretnéd a jogviszonyodat, én azt ajánlom menj be az apehbe, mond el, hogy adószámmal rendelkező magánszemélyként szeretnél dolgozni és nem kívánsz belépni az áfakörbe. ezt megteheted mindaddig, amíg a forgalmad (nem tudom a pontos számot) nem kerül 2mmillió/év felé. Most a hasamra ütöttem. Azt nem ajánlom, hogy kiválts vállalkozói igazolványt, az egy csomó olyan nyűggel jár, ami veszteségessé tehet. BT-ről, KFT-ről már nem is beszélve...

    Visszatérve a szakmához: anno az én legelső gépem egy fúrógép volt :) mai napig használom. Nem egy tipikus asztalosszerszám, de talán kötelező.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5345 üzenetére

    Most jól elbizonytalanítottál :)
    Korrekt számokban nem tudom kifejezni a különbséget, de annyit tudok mondani Neked, hogy amikor lecseréltem a géphez mellékelt vékonyka, ritkafogazatú kínai fűrészlapot erre a freudra, akkor én határozottan érzékeltem a zajcsökkenést. Elsősorban egy magas frekvenciájú "pengést", ami szerintem nem annyira decibelekben mérhető különbség, inkább csak kellemetlen hallgatni. De ne csinálj mást mint koppants rá egy sima lapra, hosszasan fog muzsikálni, mint egy triangulum. Ha ugyanezt megteszed egy zaj-csökkentett lappal, akkor az tompán és utózengés nélkül koppan. Azt nem ígérem meg, hogy lekapom a lapot és kísérletezek, mert bár hangfájl grafikont is fel tudnék tenni ide :), de elég sokat tököltem a fűrészlap pontos belövésével, szóval amíg nem szorul élezésre a lap, nem szedem ki.
    Csak érdekességképpen mondom, amikor kibontottam ezt a Freud fűrészlapot, meglepve tapasztaltam, hogy krómozva van, csillog-villog. Fogalmam sincs milyen szerepe van (magamban azt mondtam, hogy "a hülye digóknak" biztosan ilyen az ízlésük...) de aztán rájöttem, hogy a lap pontossága nagyon jól ellenőrizhető így:

    A lapkaméret kedvéért ez is ide teszem:

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #5348 üzenetére

    Nem írnál kicsit bővebben a Freud maródról? Hogy vált be, mennyit ment, mennyi volt és hol?

    Nekem bevált, de Te valószínűleg két nap alatt többet tennél bele, mint én másfél év alatt :) Szóval a tartósságáról nem lenne fair beszélnem, ugyanakkor a benyomásom az, hogy egy jól megépített masszív darab és tulajdonképpen egyetlen rosszat sem tudok róla mondani, ami nálam nagy szó... Úgy gondolom jól döntöttem, amikor ezt a gépet építettem be az asztalba. [Képek itt.] (most látom, hogy van hozzá egy plexi elszívó, amit ki kéne próbálnom a plattolóval, hátha elkapja vele a lefelé hulló forgácsot!!, bár félő, hogy ha azt felteszem, akkor nem fogom tudni meghúzni a tokmányt; na, majd kipróbálom)

    Fontos szempont volt az ára is. Én egy pesti cégnél vettem, elfekvő készletben volt két darabjuk, olcsóbban adták, mint amennyiért a magyar forgalmazónál (www.szerker.hu) megvehető volt akkor. Szerintem most 80-90.000Ft lehet az ára. Hasonló Makita, Bosch, DeWalt, Festool mind jóval drágábbak. Persze ez a gép sem igazi Freud gyártmány, (mint ahogy a CMT felsőmarója sem az - a múltkor írtam róla) Eredetileg a Casals felsőmaróit vették át. Bár most lehet, hogy tévedek és csak a kisebbik freud maróra igaz, hogy "átcimkézték" casalsról Freudra és a nagyobb (FT3000) már saját fejlesztés.

  • Soká

    senior tag

    válasz Nordik #5366 üzenetére

    Nordik, nehéz ám tanácsot adni, úgy hogy nem ismerünk, nem tudjuk mi van benned, stb.
    Én azt érzem, és ez természetes is, hogy csupa fehér folt előtted az élet. Én egészen biztosan beállnék pár hónapra valaki mellé napi 8 órában melózni. Tanulnál szakmát, életet, rájönnél, hogy mit is szeretnél, mi a realitás.
    Csak egy apró dolgot mondok: az asztalos és parkettás szakma csak távolról van köszönőviszonyban egymással. Ha ilyen jellegű burkolásba kezdesz, akkor elsőre csak lamináltal kezdd, az olyan, amit elrontani sem könnyű. Igazi, tömörfa parkettát viszont csak elrontani lehet, ha nem ismered csínját-binját. És ha hozzáveszed, hogy mennyibe kerül egy jó parketta, akkor arra is rájössz, hogy ha hibázol komoly kárt is okozhatsz!
    Hidd el, a magam példáján mondom, (aki leginkább könyvből és maga kárán tanulta/tanulja a famunkát): százszor könnyebb valaki mellett elsajátítani a tudást, mint magadtól.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #5357 üzenetére

    "Csináld meg azokat a névjegykártyákat magad!"

    Mégiscsak Dieselre kéne hallgatni :)
    Persze lehet, hogy az én véleményem nem számít, mert úgymond vizuális kultúrával foglalkozom, szóval kicsit másként nézek egy névjegykártyára, de hidd el, ha valaki olyan készít egy ilyen apróságnak számító arculati elemet, aki egyébként nem ért hozzá, az bizony elég gyatra bizonyítványt állít ki magáról, úgy, hogy maga ezt észre sem veszi. Hányszor akad a kezembe különféle szakiparosok hirdetése, rosszabbnál rosszabb grafikai küllemmel! Az még a jobbik eset, amikor a helyi gyorsnyomda sztenderdjeiből választ az illető valami uniformizált névjegykártyát, de vannak akik otthon megoldják maguknak, és az eredmény pontosan olyan, mint amikor a laikus megrendelő megrajzolja a bútort, csapolások, kötések nélkül, az asztalos meg szörnyülködik vagy elnézően mosolyog.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5374 üzenetére

    Igen, egy profi gépen biztosan így van, egy kínainál ahányszor felrakom annyiképpen üt. A kérdés csak, mit értek "ütésen"? Század, tized vagy egész millimétert. Tényleg nem tudok mást mondani, mint hogy legalább négyszer szedtem le, raktam fel újra, cserélgettem az alátéteket, illesztgettem a szűkítőt, mire kézzel forgatva a lapot, a karctűt a fotó szerint a laphoz illesztve majdnem hibátlan eredményt kaptam. Persze az is lehet, hogy elég megpörgetni a gépet, máris beáll minden a helyére :)
    Ez megint olyan dolog, hogy én lupé alatt ismerkedem a fizikával :))
    A vágáskép még így sem tökéletes, bár nem is rosszabb, mint amit a profi asztalostól kaptam.

  • Soká

    senior tag

    Lám, azt a makita felsőmarót a gazdája levette a vateráról, mielőtt lejárt volna. Ezek szerint elkelt.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #5383 üzenetére

    Esztergályos vargajános azt mondaná erre, hogy sz..ból nem lehet várat építeni :)
    Hogyan gondolod például a szűkítő eldobását? A fűrészlap belső furata 30mm a gép tengelye meg kb. 16-20mm. Egy barkács gépet csak módjával lehet tuningolni, hiszen minden alultervezett benne. Ezzel együtt, mostani állapotában, jól tudom használni, nem szorulok arra, hogy minden egyes lécért asztaloshoz szaladgáljak. jelen állapotában egyedül a porelszívás megoldatlansága bosszantó, mert ha használom utána vagy takaríthatok mindent a műhelyecskémben vagy tudomásul veszem, hogy kosz van.
    Most várom egy "kolléga" tapasztalatát, aki vett egy makita MLT100-ast (ha jól írom a típusszámát) vajon hogyan működik a forgácselszívása?

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5394 üzenetére

    "kínai cuccot meg nem veszek többet"

    Kínai ügyben:
    ugyan én is használom a származást olykor-olykor "szitokszóként", de azért attól mindenkit óvnék, hogy leragadjon a 10-20évvel ezelőtti előítéleteinél, mert csak emlékeztetni szeretnék arra, hogy hajdanán a japánokkal is úgy volt a világ, hogy koppintgatták az amerikai holmikat szorgalmasan és olcsón, lenézték őket, most meg akkor jó valami, ha japán.
    Kína pedig nagyobb mint Európa, tehát ha valamire azt mondod, hogy kínai, akkor az olyan, mintha az albán vagy svéd terméket egységesen európainak titulálnád.
    Szóval nem biztos, hogy érdemes mindent leegyszerűsíteni.
    Ráadásul az már rajtunk múlik, hogy mit importálunk Kínából a jót vagy a rosszat? Van mindkettőből.

    Az én 8 éves kínai forgószékem meg nem akar tönkremenni, pedig vennék újabbat...

    "Na és sajnálsz rá vágni egy nagyobb nyílást és rácsavarozni egy vastagabb csőcsonkot pvc-ből"

    A következők miatt nem tettem:
    1.ha vennék egy jobbat, akkor ezt eladnám és nem akarom összebarmolni
    2. nem győződtem meg arról hogy a szekrény oldalán található szűk kivezetés az egyetlen oka a rossz forgácselvezetésnek

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5396 üzenetére

    Nem tisztem védelmembe venni ezt a makita körfűrészasztalt de én a következőképpen látom a helyzetet:

    két lehetőség van:
    1. a kézi körfűrészt beépíted egy asztalba (ha jól értettem, nálad is ez a helyzet)
    2. veszel egy körfűrészasztalt (vagy építesz)

    Az első is járható út, én is használtam a kézi körfűrészemet(Makita) így. Macera volt ki-beszerelni, beállítani, és még nagyobb macera vele pontosan dolgozni. Ezért aztán beláttam, hogy egy körfűrészasztal nélkülözhetetlen asztalosszerszám, még talán hobbi szinten is.

    A második verziónál három fő kategóriát tudok elképzelni:

    1. 30-40.000Ft körüli barkács gépek préselt lemezből vékony alu profilból (Einhell, Kinzo, Güde, Herkules, CMI, Ferm, Parkside és társaik)

    2. 150-200.000Ft (erősebb alu asztal, vagyis az első kategória profibb kivitelben: ide tartozik az említett Makita, a kék BOSCH GTS 10 stb.. A DeWalt, Festool is ide tartozna, de az áruk alapján már "verik" a következő kategória alját-közepét

    3. 300.000Ft-tól - ...A fixnek tekinthető, öntöttvas asztalú gépek. A legolcsóbbak a [Holzmann/Bernardo] kategóriájú kínaiak és aztán a drágább Felder formatizáló körfűrészasztalok és társaik, bár ezek között az olcsóbbak alumíniumból vannak, ami a megfelelő méretezéssel kellően szilárd, de én azért nem nagyon kedvelem.. a jó géptest szürkeöntvényből készül.

    Ki-ki döntse el, mire van szüksége.

  • Soká

    senior tag

    válasz Soká #5400 üzenetére

    Ja, és ami miatt kategorizálgattam a gépeket, lemaradt:

    az említett Makita körfűrész nagyjából a 2. kategória legolcsóbb darabja, ennyiből lehet érdekes. (a majdnem ennyibe kerülő zöld Bosch asztalt én inkább az 1. kategória tetejének nevezném.)

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5396 üzenetére

    "valahogy nekem nem áll kézre a 38 kg, ha arrébb akarod tenni,"

    Ez műhely méret és szemlélet kérdése. Miután az én műhelykém kicsi (kb. 4×3m), de nem annyira, hogy kivétel nélkül minden egyes gépet el kelljen pakolnom, így azt találtam ki, hogy a helyiség közepén "fixen"(kerekeken) legyen a felsőmaróasztal és a körfűrész. A két asztal egymás mellett, azonos magasságban legyen s mindkét gép olyan, hogy a megmunkáló szerszámokat az asztal síkja alá süllyesztve lehessen egy viszonylag nagy méretű sík asztalfelületem, amin egyéb munkálatokat is végezhetek. Ide pakolom szükség szerint a 30kg-nál nem nehezebb asztali gépeimet: kis kombi gyalu, lombfűrészgép, homlokcsiszoló, stb. Ehhez persze az kell, hogy a maró- és a körfűrészasztal is stabil szerkezet legyen.
    Sokat agyaltam, ennél jobbat nem tudtam kitalálni.

    Még valami: egy műhely sokféle szempont szerint működhet, lehet eredménycentrikus, vagyis a műhely nem több kiszolgáló helységnél, ahol alkalmasint szögvasból ügyesen összehegesztett szerszámok teljesítik a minimális elvárást; és van az a műhely, ahova az ember szívesen behívja a tisztelt megrendelőt, mert látványnak sem utolsó.
    A magamfajta, részben hobbiból asztaloskodó sem homogén "állatfajta": van akinek az a fontos, hogy barkács szinten bármit meg tudjon csinálni, nekem viszont az is célom lenne, hogy úgymond "otthonos" műhelyt teremtsek.
    Egy házilagos gépet meg lehet oldani [így is] meg [így is] Lehet, hogy mindkettő ugyanazt tudja, de azért az egyiket lehet szeretni is, a másikkal inkább csak dolgozni.

  • Soká

    senior tag

    válasz bbchris #5403 üzenetére

    "Soká A szalagfűrésszel kapcsolatban csak annyit tennék hozzá hogy..."

    bbchris, azt hiszem, ezt thyeby-nek szántad... legalábbis én mintha szalagfűrészről nem értekeztem volna :)

    Ugyanakkor telibe találtál! :) Van nekem egy kicsiny szalagfűrészem, amiről lebeszélnél, de már késő. Délután még ki is hagytam a felsorolásból, hogy mit tennék a masszív körfűrészasztalra... azon egyszerű okból kifolyólag, hogy mióta megvettem nem használtam. Pedig néha szükségem lenne rá, de még párnaposan egy ügyetlen mozdulattal "megtörtem" a hozzá adott szalagot és azóta nem tudok vele szépen, pontosan vágni. De amikor ezt vettem, még nem volt se körfűrész asztalom, se lombfűrész gépem.

    Ha azt mondjátok, hogy az ilyen gép semmire sem jó, akkor majdnem igazatok van, de azért annyival pontosítanám, hogy ezzel a játék szalagfűrésszel éppen azokat a kisméretű, inkább modellezés tárgykörébe tartozó dolgokat lehet jól darabolni, ami egy lombfűrész gépnek sok lenne, egy körfűrésznek meg - az ujjaimmal együtt is - kevés.
    Boronkainál lehet hozzá szalagot gyártatni, olcsóbb, mintha venni próbálnál valamelyik barkács áruházban. Az biztos, hogy ha eljutok végre oda, hogy üzembe állítsam, akkor egy szélesebb lapot veszek hozzá, mint amivel árulták. Nekem nem az lenne a fontos, hogy fordulékony legyen, hanem, hogy tudjak egyenesen vágni. Utoljára ébenfát vágtam vele és egyáltalán nem mindegy, hogy 1mm szélességben eszi meg a fát, vagy majdnem 3mm, mint egy körfűrész.

  • Soká

    senior tag

    válasz bbchris #5403 üzenetére

    bbchris, lenne még egy marókés élezős kérdésem!
    Arra vagyok kíváncsi, hogy egy gyári marókésnél, a gyári élezés során ahol a profilt is ki kell alakítani köszörüléssel, ott csak a lapka "élét" köszörülik (homlokszög, ha jól mondom), vagy a "hátlapját" is, azt, amit Te az utánélezés során köszörülsz? Ezt csak azért kérdezem, mert ahogyan nézegetem az új marókat, annyira nem látom azt, hogy a gyári élezés a hátlapon is történne (beforrasztás után): nagyon szép a felület és nem látom rajta a köszörülésnek azt az ívét, amit a késhez történő hozzáférés miatt adódik. Nem tudom, érthető-e a kérdésem?

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5407 üzenetére

    "Ne is barmoljad, hanem tökéletesítsd, meg lehet azt szépen csinálni "

    Nem attól félek én, hogy "összebarbolom, hanem sajnálom olyasmira áldozni az időmet, pénzemet, amit aztán eladnék és tudom, hogy senki nem fizetné meg a valós árát.
    Csak egy példa: engem nagyon zavart a pontos munkában, hogy a körfűrész asztalában (acéllemez) [ilyen homorulat] volt. Ráadásul a piros betét is mélyebben volt fél mm-rel.
    Ezért aztán szabtam rá fedőlapot:
    (itt még a gyári fűrészlappal)

    Az éleket lezártam alu profilokkal, hogy ne töredezzen ki a lami:

    A nútba meg ehhez hasonlatos, nem éppen olcsó profil került vezetősín gyanánt:

    Szerinted, ha eladom a gépet, ezt bárki megfizetné nekem? Még az anyagárát sem...
    Viszont minél több munkát fordítok rá, annál kevésbé lesz szívem megválni tőle.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #5416 üzenetére

    Hát, azt sajnálom, ha a Boronkai féle szalag nem megfelelő minőségű. Nekem már többen is ajánlották. Soha nem jártam még náluk, de hittem bennük, mint ahogy a szélesebb szalagban is.
    No, ha odáig jutok, hogy újra beüzemeljem a gépet, akkor majd kérdezek tőled. Jelenleg van két cetlim ráragasztva mindenféle okosságokkal, amit itt-ott összeolvastam a helyes működtetéséről :)

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5417 üzenetére

    Azt, amit lefotóztam, az kimondottan arra az asztalra lett kitalálva. Ha új asztalt csinálnék az öntvény lenne :)

  • Soká

    senior tag

    válasz bbchris #5420 üzenetére

    Nagyon köszönöm, érthető!!
    Azt nem ígérem, hogy képes vagyok eltárolni a hátszög és mellszög kifejezéseket, de azért próbálkozom. :)

    Csak hangsúlyozd ki hogy kicsi gépre kell a szalag
    Ez talán kiderül abból, hogy 1425mm a szalag hossza, ez elég kicsi, nem? :)

    Annyi okosságot olvastam egyébként, hogy állítólag megszűnik a szalag "félrehúzása", ha a fogazott rész nem fekszik fel a kerekeken található gumi/parafa borításra, vagyis a szalag kicsit előrébb kerül. Ez egy szélesebb szalag használatánál talán magától is megvalósul?

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5423 üzenetére

    "A szalag félrehúz ez alatt azt érted hogy le akar sétálni a kerékről?"

    Nem, arra gondoltam, hogy nem tudok vele egyenesen vágni.
    Egyelőre erre most nem pazarolnék több szót, ha majd lesz időm előszedni a gépet és rendbe rakni, akkor majd visszatérnék rá.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5444 üzenetére

    Ejnye, kis cseles! és hogy lapítottál! :)

    Használd egészséggel!
    Személyesen mentél elérte?

  • Soká

    senior tag

    válasz Vikusz77 #5562 üzenetére

    Nem tudom, miről van szó, de belekotyogok :)
    A lidlis kis lítium-ionos Parkside fúró-csavarozó nem felel meg a célnak? Fúró üzemmódban 1300-at fordul, 1,1kg, van benne fékező "izéke" és olcsó. (ha éppen lehet kapni...) Én megkedveltem. Az egyetlen amatőrsége, hogy a beépített led 2-3cm-rel lejjebb világít mint kellene :) és persze fogalmam sincs, hogy a folyamatos üzemet bírja-e, de van rá 3 év gari. Akkora nyomatékot nem tud, mint a profik, de a legtöbb munkához elegendő.[link]

    Ja, és még valami, amit én másképpen terveztem volna: olyan kicsi az aksi, pontosabban a talp része, hogy ugyan megáll rajta a gép, de ha gyorsan kell le-fel kapkodni, akkor egyszerűbb fektetve letenni, mint egyensúlyozgatni a leállításával.
    Azt nem tudom, hogy lehet-e hozzá pótaksit szerezni, de valószínű, hogy jobban megéri két komplett gép.

    [pdf]

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5565 üzenetére

    "Egy gyors elemzés az aksis gépekről mit is várhatunk tőlük"

    Ezzel - ha akarnék - se tudnék vitatkozni. Nem nagyon értek az ilyen számítgatásokhoz, pontosabban ha így kezdek számolgatni, akkor a megoldandó munka felől teszem, és kiderül, hogy én valószínűleg soha az életben nem fogok olyan munkát végezni, amikor akár csak fél óráig is de folyamatosan kellene nyomnom egy csavarbehajtót.
    Akkor most én számolok kicsit: egy csavar behajtása kb. 5mp, percenként számoljunk 10-et, az óránként 600 csavar. Legalábbis nettó gépidővel számolva.
    Nekem az az érzésem, hogy ha valakinek folyamatosan kellene csavart behajtania, nem a gép+aksi lenne a szűk keresztmetszet, hanem a kar és a csukló. Ráadásul én nem is nagyon tartom életszerűnek, hogy valakinek ilyen intenzitással kellene csavaroznia. Milyen munka az? De ha létezik is ilyen, akkor oda tényleg profi célgép kell. Azt is mondhatom, hogy ilyen munkának ki kell tudnia termelni a gépköltséget, különben rosszul lett beárazva a meló.

    Ami a ceruzaaksis összehasonlítást illeti, az "intelligens" töltő nem csak a NiCa és MH aksikhoz kell igazán? A Li-ionos aksik töltése nem egyszerűbb ilyen szempontból?
    Ez csak kérdés részemről, nem értek hozzá különösebben.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #5572 üzenetére

    >>"Én megkedveltem."

    [I>"]Nna! Ez is egy jó informácijó. Már fogtam a lidibe kézbe neháncor, de mindig visszatettem, hogy mit amatőrködök én itt ezzel a kezemben?"

    Egészen biztos vagyok abban, hogy kettőnél többször nem árulták ezt a gépet a lidl-ben, akkor is elég hamar elfogyott a polcról. Legutóbb meg egy hasonló de kisebb gépet árultak.

    "Na, vazze! Te mit csinálnál?"

    Jó kérdés:) Túl részletesen erre nem tudok válaszolni, mert már egy ideje figyelem a hozzászólásaidat és meg kell mondanom őszintén, a hideg futkos a hátamon a tempódtól vagy pontosabban a munkaütemezésedtől. De ebbe nem lenne fair ha beleszólnék:
    1. azt hiszem Te vagy az idősebb, több a tapasztalatod
    2. vak vezetne világtalant, mert bizony velem is előfordul, hogy nem alszom munkaleadás előtt
    3. nem arról vagyok híres, hogy felvetne a pénz és a sok biznisz :)

    Ezzel együtt folyamatosan azt érzem, hogy késélen táncolsz a munkáiddal. Túl azon, hogy személyiségfüggő is a dolog, az a benyomásom, hogy vagy a technológiával van gond, vagy a munka beárazásával. De ez utóbbiba nem szerencsés ha beleszólok, nem látom a helyzetedet, csak azt tudom, hogy ha a konkurenciát nem egy hazai olcsójános jelenti, hanem mondjuk a kínai áruk, akkor tényleg patthelyzetben vagy Te is.

    A fúrót pedig nem kézzel reszeljük, hanem köszörülni szoktuk. Ilyen munkához még egy éjjel-nappal nyitvatartó tescós 5.000Ft-os köszörű is megteszi. Végső esetben meg egy szalagcsiszoló.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5586 üzenetére

    Az aksik belvilága kissé már off, ezért szürkén írok, de érdekelne a dolog.

    Arra lennék kíváncsi, hogy akkor szerinted az emlegetett lidlis kis litiumos fúrógép töltője vacaknak tekinthető?
    Bár én tényleg nem értek ehhez, de azért csodálkoznék, ha ez egyértelműen így lenne, mert a li-ionos aksik kimondottan gép és márkaspecifikus darabok, azaz minden aksi csak a saját gyári töltőjével működik, nincs olyan univerzális aksiforma, mint mondjuk a ceruza/bébi/góliát típusú akkumulátorok.
    Nem igazán tartom életszerűnek, hogy az a gyártó, aki li-ionos technológiát választ, az hasznavehetetlen töltővel látná el a készülékét. (konkretizálom a hasznavehetetlenség fokát: ha egy akkumulátor ideális esetben 100szor tölthető, akkor egy mezei töltővel is illene min. 70-szer feltölteni)

    Van itthon kb. 10 olyan kütyü, ami li-ionos aksival működik (4 kamera, GPS és telefonok) még egyikkel sem volt olyan tapasztalatom, vagy érzésem, hogy a töltő szar lenne és ezért lenne kuka idő előtt az aksi. (Sőt, éppen a legolcsóbb telefon az, aminek az aksija 3 éve meglepően jól bírja, igaz én éppen a tudatlanságom okán még a li-ion aksikat is csak akkor töltöm, ha már lemerülőben vannak.)
    Egyszer voltam kénytelen egy új tükörreflexes kamerához noname aksitöltőt vásárolni, no, az a harmadik töltésnél elfüstölt, szerencsére utána megtaláltam az elkallódott gyári töltőjét.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5598 üzenetére

    ezt most komolyan kérded?

    Komolyan kérdeztem volna.
    Sajnos a válaszod egyáltalán nem volt az.
    Most idézgetni fogok, hogy érthető legyen:

    "Igen igen igen eladják a gagyit ha van aki megvegye és van és ha a pénztártól való távozás után (sarkítva a helyzetet) szétesik :mehetsz a sóhivatalba"

    Nem igazán értem, miért mondod ezt, amikor az általam szóba hozott lidlis behajtóra (és az összes egyéb szerszámukra) három év garanciát adnak. A kedves profik ilyet legfeljebb külön kuncsorgás után vállalnak, egyébként 12 hónap a gari.
    természetesen hozzáteszem, hogy a lidlis gari nem azért olyan hosszú, mert a gépeik annyira nagyon megbízhatóak lennének, hanem mert ők amatőröknek árulnak, akik nagy valószínűség szerint (ez marketing) nem fogják 3 év alatt halálra nyúzni a gépet. De arra mégiscsak alkalmas ez a gari, hogy ne legyen igazuk a sóhivatalt emlegetőknek...

    "2000Ft-os flexxel 2 hétig dolgoztunk állandóan le akart égni "

    Hogy kerül a csizma az asztalra? Ki beszélt itt 2000Ft-os flexről? Azt kérdeztem, hogy a lidlis li-ion aksis csavarbehajtó elektronikája (akku+töltő) milyen minőségű? Kimondottan nem a mechanikáról érdeklődtem, hanem az energiaforrásról.

    ˇDE én inkább biztosra szeretek menni"

    Ezért dolgozol két hétig 2000forintos flexszel? Bocs, de ezt nem lehetett szó nélkül hagyni...

    És akkor visszatérve az aksikhoz. Lehet, hogy egy szerszámnál használatos li-ion aksit nem szerencsés összehasonlítani egy fényképezőgépével, hiszen egészen más energiaigényű masinákról van szó, ezt nem tudom, de nekem elsősorban ezekkel van tapasztalatom.
    És azt sem tudom, hogy egy 2-3-400.000 forintos tükörreflexes gépet tekinthetek-e profinak, de az én kb. 8 éves tapasztalatom a következőket mutatja:
    1. az eredeti Canon és utángyártott aksik élettartama között max. a korábban említett 100:70 arány mutatkozik a Canon javára. Ez nem elegendő előny ahhoz, hogy kifizessem érte a 3-4szeres árkülönbözetet.
    2. az én tapasztalatom szerint messze nem bír 1000 töltést egy canon li-ion aksi (rövid számolás: az elmúlt 8 évben kb. 80.000-et exponáltam. Tételezzük fel, 100 kattintás után töltöm az aksit, amivel kellően alábecsültem a dolgot, mert egy DSLR új aksival lazán tud 5-800exponálást egy töltéssel, szóval 100al számolva most tartok a 800-ik töltésnél. Ehhez képest idáig 7 aksim volt, amiből 2 már teljesen meghalt, 2 alig-alig jó, 1" rendesen" használt és csak az egyéves gépem két aksiját nevezhetem egészségesnek.

    Szóval számomra még mindig az a kérdés, hogy a korábban [linkelt] olcsó kis gépnek az aksija és töltője (tehát csak az aksija és a töltője!!!) nagyságrendekkel kevesebbszer tölthető, mint egy soktízezres gépé?
    A kérdés már csak azért is költői, mert nekem tulajdonképpen mindegy, hiszen oly keveset használom hobbistaként, hogy ha nem 1000-szer csak 100-szor lehet tölteni, nekem az is bőven elegendő.
    De az ismeretlenül és helyből történő lekicsinylést - legyen szó bármiről - egyszerűen nehezen emésztem.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #5572 üzenetére

    thyeby,

    én azért azt javaslom, hogy ilyen lidlis olcsóságot tartalékgépnek se vegyél. Védem-védem én időnként egyik-másik multi olcsó gépeit, de ha neked a metabó sem felelt meg, akkor abszolút logikátlan lenne többszörösen olcsóbbat javasolnom.

    Néhány hónapja én áradoztam egyébként egy DeWalt csavarbehajtóról, ami kézbevéve, kapcsolgatva számomra élményszámba ment (kb. 50-60ezerFt, li-ionos) de most nézem a DeWaltnak olyan hihetetlen kínálata van, hogy meg sem találom, melyik volt a kezemben, és őszintén szólva, elképzelni is nehezen tudom, hogy valós igény lenne ennyiféle gépre.
    De én tényleg nem vagyok tapasztalt aksis-gép használó.

    Na, üdv, szeptemberig már nem fárasztalak benneteket!! :)

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz Ariadne #5609 üzenetére

    Próbáld ennyiért megcsináltatni bármelyik asztalossal, de kösd ki azt is, hogy ilyen anyagból, ilyen minőségben, ilyen felületkezeléssel készüljön. Aztán majd meglátjuk, hogy akad-e szaki, aki ennyiért megcsinálja? pedig a koppintással még a tervezés és marketing díját is megspórolnád vele, ami az IKEA árában szükségszerűen benne foglaltatik.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #5619 üzenetére

    Ne vegyél így a szivedre semmit, komám!

    Nem vettem én, csak igyekeztem úgy tenni :) mert tényleg nem kedvelem az általánosításokat.
    A Te álláspontoddal viszont egyetértek.
    Az egyetlen, amit én továbbra is kétkedéssel fogadok, hogy miért is kerülnek ennyibe a profi akkus gépek, pontosabban maguk az akkuk. Nem akarok külön vitát generálni erről, mert tényleg csak a megérzéseimre tudok hivatkozni, ami azt mondatja velem, hogy nem az az x gramm ritkaföldfém és tömegesen igen olcsón előállítható chip határozza meg a termék árát, sokkal inkább a kereslet. Amíg a kényelmes munkavégzésért hajlandó a világ ennyit fizetni, addig az ára is az egekben lesz.
    Tényleg nem vitatkozni akarok, de én úgy gondolom, hogy irreális az, ha egy jó vezetékes fúrógép a maga x fém alkatrészével kevesebbe kerül, mint egy csavarbehajtó akkumulátora.
    Ha így van, és ez a technológia ennyire drága, akkor a magam részéről "megszólal" a zöld lámpa, egye fene a kényelmetlenséget, inkább használok vezetékes áramot.

    Jó éjt!

  • Soká

    senior tag

    válasz hapro #5990 üzenetére

    Merő kíváncsiságból kérdezem, milyen lombfűrészgépet használsz? Elégedett vagy vele?

    Üdv!

  • Soká

    senior tag

    válasz hapro #5993 üzenetére

    "Egy dremel scroll station gépet, már nem kapni, és nem tudom miért.."

    Köszi az infót, és bocsánat, hogy csak most reagálok!
    Tényleg jópofa kis gép, és külön elismerés a honlapnak a "színes-szagos" termékismertetőért.
    A jóságának fokát természetesen csak az ára befolyásolhatja. Egy helyen találtam egy 85.000forintos árat, ami azt jelenti, hogy drágább, mint a Proxxon gépe. Ennyiért a profi és barkács gépek között foglal helyet.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #6025 üzenetére

    Nekem meg egy Feider, azt is nevezhetném zsír újnak, amennyit használtam...
    És milyet használsz, ha a proxxon eladó?

    Ha már proxxon, a napokban vettem egy kis proxxon asztali körfűrészt használtan. A kisebbet. Mondhatnám vicc, de tk. ha valami vékony anyagot kell szépen, egyenesen vágni, arra megfelel. Csak mókásan hangzik asztali körfűrésznek nevezni az 50mm átmérőjű tárcsát. :)

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #6027 üzenetére

    "Az a Feider biztosan a Felder legfrissebb kollekciójából való."

    Miután nem értem, hogy ez most csak vicc-e, a biztonság kedvéért mondom, a Feider csak egy francia barkács márka, semmi köze a profi Felderhez.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #6029 üzenetére

    Úgy általában igazad van, de azért nem árt körültekintőnek lenni. A francia Feider cég nem valószínű, hogy az osztrák Felderből koppintotta a nevét, ahhoz annyira nem gagyi, ráadásul ha ebből élnének, akkor nem forgalmaznák a termékeiket Feidwood néven is. A franciákról különben is nehezen tudom feltételezni, hogy nyilvánvaló koppintásra törekedjenek, főleg úgy, hogy a Felder-Feider kontextusban ők legyenek a gagyik.
    Ami az ELIN NILE ügyet illeti, az én tudomásom szerint ugyanarról a cégről van szó, csak tulajdonosváltás(?) miatt "kénytelenek voltak" nevet változtatni. Az tehát más eset. Talán hasonló, mint a patinás high end hangfalgyártó amit régen Bowers & Wilkinsnek hívtak, aztán egy időben csak simán B&W, mert menet közben kiszállt az egyik névadó. Attól függetlenül jó holmikat gyártanak, és már újra a teljes nevüket használják.

    A Felder meg minek gyártana lombfűrészgépet, ami nem asztalos szerszám, hanem modellező?
    A két terület csak kis területen fedi egymást, ha fedi egyáltalán. És attól, hogy kis teljesítményről van szó, még lehet egy gép "ipari" kategória. Lásd Hegner vagy Excalibur lombfűrészgépek.
    Az persze más kérdés, hogy a lézervágás kiszorította ezeket a masinákat az ipari termelésből.

  • Soká

    senior tag

    válasz Soká #6031 üzenetére

    Utána néztem, annyiban még pontosítanom is kell magamat, hogy a Feider cég egy ideje csak a fémipari gépeit nevezi Feidernek, a faipariakat Feidwood néven forgalmazza.
    Nem hiszem, hogy európai cégek a névhasonlóság trükkjével próbálkoznának, ez elsősorban a távol-keletiekre jellemző. (érdekességképpen: ma a zongorakészítés java távol-keleten zajlik és bizony a kis kínaik egyszerűen felvásároltak sok régi nagynevű európai márkát, így az echte németes nevek mögött 100% csájna produktum van. Igaz ez az igényes mechanikus órákra is...)

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #6049 üzenetére

    Ha nem ért hozzá, nem írt volna olyanokat, hogy mihez milyen fűrészlap való, nem írja le a pontos méreteket, nem írja le, hogy milyen kiegészítői hiányoznak. Éppen csak fotó nélkül, látatlanban árulni és megvenni egy ilyen szerszámot, nálam elég "csücskös" lenne. Szerintem ne bánd, éppen annyira lehet leharcolva, amennyiért árulták...

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #6089 üzenetére

    "Csak a móka kedvéért ideteszek egy kombi barkácssgépet"

    Méretét tekintve nem is annyira barkács ez.
    Nálam ez volt régen az "irigyelt" összvonalas modellező gép:
    [EMCO STAR]
    És most is gyártanak három az egyben típusú gépeket, ráadásul nem egyetlen motorra felfűzve, ami azért szimpatikus számomra.
    [Emco Unistar 310]

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #6107 üzenetére

    Gondold meg aki ezen tanul meg dolgozni és rákerül egy védelem nélkülire...

    Azt hiszem a dolog nem így működik. Hidd el nekem, ha tudod, hogy egy rossz mozdulattal kukába vágsz 20.000 forintot, legalább annyira fogsz vigyázni a mozdulataidra, mintha a szokásos "jaj, le ne vágja az ujjad" című munkavédelemre okítottak volna. Szerintem, akinek légzsák van az autójában az legalább annyira odafigyel a koccanás elkerülésére, mint akinek nincs.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #6118 üzenetére

    "Márton! Nem először kaplak azon, hogy elképzelt dolgokról olyan magasröptűt értekezel, mint egy professzor, aki fél életen át kutatta. És olyan meggyőzőn tudod ragozni némely hozzá nem értésedet, h aki veled hasonlóan nem ért hozzá, kanyar nélkül be is veszi. Azt javaslom, csak kipróbált, megtapasztalt dolgokat taníts, mert így azzá lesz ez a topic, h vak vezet világtalant."

    Thyeby, ez ugyan nem nekem szólt, és talán hiba is részemről, hogy beleszólok a dologba, ráadásul nem Mártont kívánom védeni, csupán elmondom a véleményemet:
    ha valaki netán megkérdezné tőlem, hogy itt a fórumban ki az aki a legtöbb közhelyet, hibás általánosítást és szószátyárkodást követi el, mindezt atyáskodó modorban, akkor bizony én a th kezdetű nickre tippelnék...

    Persze hozzá kell tennem, mindig könnyebb a másik szemében észrevenni a szálkát, mint magunkéban a gerendát, ennek alapvető okai vannak, pszichológusnak sem kell lenni hozzá.

    Egy időben én még fontolgattam is, hogy inkább kerülöm a szerintem felettébb téves általánosítgatásaidat, én mégiscsak újonc vagyok itt, ne én javítgassalak lépten-nyomon. Ne én magyarázzam már el neked, hogy talán nem szerencsés üzletpolitikailag osztani az észt annak, aki csak úgy tudja határidőre elvégezni a munkáját, hogy hajnalban kialvatlanul teker az országúton a készáruval, aki úgy csinál magából rabszolgát, hogy már a füvet sincs ideje lenyírni egész nyáron, de pénze se arra, hogy lenyírassa mással, és folytathatnám a sort.
    Roppant módon bosszantó tud lenni, amikor kisujjból kirázod, hogy a Feider a Feldert koppintja, amikor félreértelmezed az ELIN NILE kapcsolatát, és amikor helyreigazítanak szépen elsuhansz a téma felett.
    Itt van ez a szerencsétlen kompresszor ügye is. Megint mondod a szerintem ....(jelző helye) általánosítgatásaidat. (#6121)

    "Van egy kompresszor gyártó cég. Ő kiszolgálja az asztalost, a festőt, a kamiongyártót, de ha kéri a NASA a kompresszort, akkor őt is. Ő az, aki ért a kompresszorokhoz, nem a Scania cég."

    Beláthatnád, hogy hiába akarsz nagyon bölcs szaki lenni, minél többet általánosítasz, annál több tévedés terheli a mondataidat. Jelen esetben: úgy kellett volna kezdened a mondandódat, hogy sok kompresszor gyártó cég van, az egyik drága és igényes kompresszort gyárt, a másik meg kevésbé drága és igényes darabot, stb. Az egyik kompresszor alkalmas a folyamatos terhelésre, ipari célra gyártják, a másikat meg kisebb terhelésre.
    Minek kell összemosni mindent? A barkács célú szerszámnak éppen az a lényege, hogy nem tartós használatra szánták, rá is van írva, hogy szakaszosan üzemeltessük, általában a motor túlmelegedésének elkerülése érdekében. Ha veszel egy olcsó, barkács kompresszort, az sem valószínű, hogy bírja a folyamatos üzemmódot, ez különbözteti meg a tízszer annyiba kerülőtől, (meg a térfogata, stb.)
    Tényleg, ne viccelj már, komolyan gondolod, hogy a NASA-nak ugyanaz szállítja a kompresszort, mint aki az OBInak?

    Kicsit elgondolkodhatnál a dolgaidon... Nekem meg csak azt áruld el, hogy akinek állandóan a körmére ég a munka, az hogyan ér rá naponta féltucat terjengős hozzászólással gazdagítani az asztalos topikot? (ezt a kérdésemet azért ne vedd túl komolyan, félig viccből írtam, magam is hosszúra nyúló bejegyzésekre vagyok képes)

    Az a DeWalt gérfűrész szimpatikus darab, legalábbis az ára alapján elvárható, hogy szépen és pontosan!!! dolgozzon. Nekem egyszer volt a kezemben hasonló darab és azt állapítottam meg, hogy nagyon klassz, erőteljes konstrukció. Kicsit "férfias" darab volt, viszonylag erős kéz kellett a működtetéséhez (erős ellenrugó?) de a masszív érzet kárpótolt.
    Kíváncsi vagyok arra a sárga betétre, valószínűleg igényel majd valami utómunkálatot, hogy pontosan egy szintben legyen az asztallal, ami apró darabok vágásánál szempont lehet.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #6128 üzenetére

    Nálam mindkét gérvágóban sűrű fogazatú fűrészlap van, gyakorlatilag csak keményfát vágok keresztbe, többnyire egzótát és arra tökéletes, nem éget.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #6128 üzenetére

    Ehhez a gérvágóhoz még annyit, és akkor pontosítom is magamat, hogy a DeWalt oldalán ezt a gépet (bár gondolom elsősorban csak a hozzá mellékelt lap miatt) tényleg fémek darabolásához ajánlják. Szóval nem minden a fogak száma, az élképzés is számít. Amennyit összeolvastam és fórumozgattunk itt-ott már erről, tudnom kellene, sajnos elfelejtettem, de arra határozottan emlékszem, hogy a fémek vágásához negatív homlokszögű lapokat ajánlanak. (nem tudom, a DeWalt honlapján szereplő "TCG fémvágó fűrészlap" ezt takarja-e, gondolom igen)
    Egyébként végignéztem a [kínálatot] és van valamilyen konkrét oka annak, hogy éppen a DW702-t szemelted ki, amit fémre ajánlanak, ráadásul ennek csak az asztallapja forgatható, a gépet nem lehet jobbra-balra dönteni. Ez nem azért lehet probléma, mert oly gyakran szükségeltetik a kettős gérvágás, hanem mert bizonyos profilokat jobb úgy vágni ha döntöm a gépet és nem úgy, ha elforgatom. Persze ha nagyon korlátozott vágásféleségekre van szükséged, akkor akár előny is lehet, hogy nincs dönthetőség, magyarul nincs felesleges, a stabilitást rontó mozgó csomópont. (nekem biztosan hiányozna ez a funkció...)

  • Soká

    senior tag

    válasz Blackhole13 #6133 üzenetére

    Winner_hun már linkelte a lényeget. Én most csak azért írok mosolyogva, mert pár napja másutt éppen ezt a három márkát emlegettem, mint amivel tapasztalatom is van :))) Csak én a magyar oldalt linkeltem: [Yato

    A személyes véleményem szerint, ha nincs valami nagyon-nagyon speciális elvárásod a vágásképpel kapcsolatban és nincs valami csúcsminőségű gérvágód, ami jól "kihozza" a lapok közötti különbséget, akkor megfelelhet a felébe kerülő Yato. Azzal is elvégezhető szépen a vágás, anélkül, hogy szakítanád a rostokat. De ha napi nyolc órában akarsz vágni, és számít az, hogy a Freud vagy Pilana után munkadarabonként x másodperccel kevesebbet kell készre csiszolnod, vagy hogy a drágább lapok éltartása x százalékkal jobb, és hogy a nagyobb lapkák miatt többször lehet utánélezni, akkor, már csak a lelked megnyugtatása okán is :) válaszd a drágábbat.

  • Soká

    senior tag

    válasz Blackhole13 #6133 üzenetére

    Ezt a fotót csak összehasonlítás gyanánt:
    jól látszik mekkora lapkák vannak egy noname barkács lapban és mekkorák egy profiban. A Yato valahol félúton van, de közelebb a jobbakhoz.

    Szerkesztem, mert a fotó lemaradt:

    A többiektől bocsánat, mert már biztosan volt ez a fotóm.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #6139 üzenetére

    Gondolom 250-et akartál írni...

    Hát, most fejből nem tudom, az én 250-es lapomon ... na inkább nem mondok semmit, hanem megnézem :)

  • Soká

    senior tag

    válasz Soká #6140 üzenetére

    Kár volt lemennem a műhelybe, hiszen most linkeltem az előbb egy Yato lapot, pontosan ilyenem van ez egyik gérvágóban: az 210-es lap és 60 foggal, nagyjából pontosan megfelel a 250-es lap 80 fogának. és mondom, nálam szépen vág.
    250-es lap az asztali fűrészben van, az előbbi fotó Freud lapja, az (ha nem mondok hülyeséget) 48 foggal bír. Azt kompromisszumos megoldásnak gondoltam: tudjak vele szépen vágni keresztbe és hosszában is.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #6136 üzenetére

    A nézeteltérésünkre túl sok szót már nem pazarolnék. Annak örülök, ha nem bántottalak meg túlzottan, hiszen nem az volt a célom, inkább csak jelzésnek szántam.

    Azt hiszem sok tekintetben nekem csak a megfogalmazásaiddal vannak/voltak bajaim nem a konkrétumokkal. Amíg konkrét dologról van szó addig nincs baj, az meg, hogy kicsit más vehemenciával látod és értékeled a világot azt tudomásul kell venni. Néha meg szól érte valaki, én vagy más.
    Mondok egy példát, hogy értsd: tegnap azt említetted, hogy elég fél métert vágnod a szalagfűrésszel, ahhoz, hogy megállapítsd a jóságát. oké, ez így rendben is van. Most meg fel akarsz szeletelni 50méter(!!) rudat apró karikákra, hogy megállapítsd ugyanazt. Persze ezt most csak a példa miatt említettem, egyébként meg betudom a thyeby-s túlzások egyikének, nincs nagy jelentősége, ráadásul, ha kell, még azt is meg tudnám magyarázni, hogy mi a különbség a pillanatnyi és a tartós benyomások között.

    Feider/Felder
    Azt tudjuk, hogy Felder bácsi az 50-es években kezdte az ipart, azt már nem (legalábbis én), hogy Feider "bácsi" mikor és honnan kapta a nevét. Nem kizárható, hogy koppintás van a dologban, de a franciákra ez talán kevésbé jellemző. Persze a Feider úgy francia, ahogyan én, de ha még volt is anno megtévesztési hajlam, ma már ez is nehezen vethető a szemükre, hiszen, mint jeleztem, a faipari gépeiket Feidwood néven forgalmazzák:
    http://www.feider.fr/

    Az életvitelnek komoly köze van az üzletpolitikához, szerintem jobb ha ezt belátod, és nem az én kedvemért. Az is az életviteled része, hogy miként intézed az üzletedet.
    Ahogyan az utolsó pillanatban készülsz el a megrendelt munkával, úgy az utolsó pillanatban nyírod a füvet... de nincs egyébként ebben semmi szégyellnivaló, én sem vagyok különb, most festem például az erkélykorlátot, mert nyáron nem volt rá időm. (nem volt rá időm - értsd: nem erre szakítottam időt, hanem másra...)

    Kompresszor: na. ez az amihez nem értek, nekem nincs is. Én csak arra a NASA-s gondolatmenetedre reagáltam és talán nem tévedtem, amikor azt mondtam, hogy ebből is létezik barkács meg profi kategória.

    DeWalt gérvágó: ha már azzal a géppel tényleg csak függőlegesen lehet vágni, akkor bennem ott motoszkál a kisördög, hogy a sárga műanyag betét helyére gyártanék egy tuti pontos kis alu betétet, a lehető legkisebb réssel. Nem tudom, hogy ennek van-e munkavédelmi akadálya/veszélye, de én éppen a vékony szeletelgetés miatt jártam úgy, hogy a leeső darab a nagy rés miatt megszorult, a forgó korong ezer felé szétvágta és letört egy darab a műanyag betétből plusz letört a gépről az elszívó csonk műanyag adaptere :(
    Ha vékony a rés, nincs ez a baki.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #6142 üzenetére

    Ez így teljesen érthető, és ennyi pénzért jó vételt csináltál! Ha nem küzdenék helyhiánnyal (és pénzhiánnyal) és tényleg szükségem lenne egy ilyen gépre, még a címet is elkérném...
    Azon meg csak csodálkozom, ha a szalagfűrészük asztala vékonyka, mert a DeWalt szóról nem mindig az jut eszembe, hogy mintha egy hajszállal erősebb öntvényeket alkalmaznának, mint a konkurencia.

    A Pilana/Freud kérdésedre sajnos érdemben nem tudok válaszolni. Több okból:

    1. a Pilanát egy gérvágóban használom, a Freudot meg asztali körfűrészben, az egyikkel elsősorban keresztben vágok, a másikkal inkább hosszában.

    2. egyiket sem használtam még annyit, hogy például éleztetnem kellett volna, vagyis én "műkedvelő" vagyok.

    De szerintem Te se agyalj rajta túl sokat, vedd azt ami szemre/ízre/pénztárcára szimpatikusabb. Olyan ez mint CMT kontra Dimar. Nincs közöttük nagy különbség, lásd a fenti fotót.
    Ettől függetlenül én a Freudra szavaztam:
    1. mert olcsóbb volt
    2. mert egy leheletnyivel nagyobbak a lapkák
    3. mert zajcsillapított
    4. mert szép tükörfényes és megcsodálhattam benne magamat :))

    Egyébként tényleg olcsóbb volt a Freud, még úgy is, hogy a Pilana csak 200mm-es, míg a Freud 250mm.

    Jó éjt mindenkinek!

    Még valami: ha maximálisan ki akarod használni a lapok tulajdonságait, akkor nem is egyet kellene venned (általános célút) hanem minden anyaghoz mást-mást.

Új hozzászólás Aktív témák