Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #27543 üzenetére

    "mintha ma vígan éldegélne egymás mellett az Arisztotelészi, a Newtoni, meg az Einsteini fizikus"

    Ez így is van, tök jól megférnek egymás mellett, hiszen mind a saját "területén" (vonatkozási szintjén) releváns.
    Arisztotelészt Arkhimédészre módosítom, hogy értsd a párhuzamosságot és rövid legyen a dolog:
    - heuréka! (hidrosztatika)
    - potty! (klasszikus mechanika, a tömeggel rendelkező, pontszerű testek viselkedése)
    - relatív (a klasszikus mechanika általánosítása, fénysebesség)
    (Attól függ, mit mérsz, hogy melyiket alkalmazod - mind aktuális a maga legitimált vonatkozási szintjén.)

    Arisztotelész filozófusként értelmezhető (holisztikus szemlélet, a lét nagy kérdései meghatározzák elmélkedéseit, a világmindenség átfogó megismerésének igényét), elég otromba csúsztatás összevetni Newtonnal vagy Einsteinnel (specializáltabb szemlélet/kutatási terület, modernebb eszköztár, több előttük felhalmozott tudásanyag, problematika, képlet...).
    Ehhez képest is szép összefüggéseket tudott felismerni "egy szál tógában".
    Csak egy: A világegyetem térbelileg körülhatárolt, és nem terjed a végtelenségbe. Ezt a mai tudományos konszenzus által elfogadott táguló univerzum nemde alátámasztja...? Vagy a végtelenség végnélküliséget (egy adott irányban végzett mérést alapul véve) jelent? Akkor az Ősbumm "apró pötty"-forrása hogyan oldható fel?

    Ugyanez máshonnan:
    - piramisok mérnöki-matematikai teljesítménye (nem évült el, hanem bővült)
    - heliocentrikus felfedezés (Pontoszi Hérakleidész, Szamoszi Arisztarkhosz - nem évült el, csak pontosították).
    -------

    Vallás elvi igazsága:
    Krisztus tanítása (a kereszténységben).
    Ennek technikai problematikája pl. a "cél szentesíti az eszközt" szemlélet alkalmazása, ami tk. felülírja-torzatja a Krisztusi tant ("felebaráti szeretet parancsa Istenből kiindulva" vs. "aki mást mond, azt agyonverem, mert nekem van igazam").

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

Új hozzászólás Aktív témák