Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Nowhereman #41044 üzenetére

    Ne erőlködjél, biológus vagyok, és ~20 éve vizsgálom történeti korú népességek csontmaradványait hivatásszerűen (ez a munkám). Többek között a demográfiai, az egykori egészségügyi állapot stb. jellemzése/felmérése is hozzátartozik ehhez (bár én általában más részterületekre koncentrálok/más területek érdekelnek a munkámban, tehát nem az a "speckóm"). A társtudományok (pl. történeti források stb.) meg természetes módon kapcsolódnak a munkához, és szintén rengeteg meríthető ismeretanyagot biztosítanak.

    Az pedig tény, hogy pl. az ókori Rómában (magában a római kultúrában) eléggé adtak a higiéniára, voltak "bevett járványügyi intézkedéseik" is (a rómaiak grafománok voltak, szóval kis túlzással még vécézési naplót is vezettek, és elég sok írásos forrás fenn is maradt az utókornak), mégis pl. a gyermekkori mortalitásra ugyanazt a képet látni náluk, mint nagyjából az antibiotikum/oltási korszak előtti valamennyi történeti korú népességnél.
    De például Közép-Ázsiában olyan helyeken (egymástól távoli aulok - gyakorlatilag klasszikus "vidéki sztyeppe"), ahol relatíve későn vezették be a kötelező oltásokat, noha a higiéniai viszonyok gyakorlatilag ugyanazok ma is, mint akkor voltak U(hagyományos életvitel, ami nem változott), mégis az oltások (és a gyógyszerek) a nagyjából "középkori szintről" a "modernkorira" változtatták meg a gyermekhalandóságot.

    Úgyhogy ajánlgathatsz itt duzzogva neveket, az egy-egy kiragadott példád, még ha valós is, még nem teszi igazzá/általános érvényűvé azt az állításodat, amit vastagon kiemelve idéztem tőled.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

Új hozzászólás Aktív témák