Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Lauda #25788 üzenetére

    A PCR módszer természetéből fakad, hogy az specifikus, ugyanis mindig egy - a primer segítségével pontosan definiált - szakaszt igyekszel megtalálni és felszaporítani.
    deltát kiszűrni nyilván egy a deltát definiáló szakasznak megfelelő primerrel lehet.

    Vagyis amikor kifejezetten a deltára keresnek rá PCR módszerrel, akkor direkt ilyen primert használnak. Ergo, a Te szavaiddal élve, létezik ilyen "deltára készített pcr teszt".

    A PCR egyébként egy a DNS/RNS vonalon évtizedek óta általánosan használt módszer, amelynek csak az egyik alkalmazási lehetősége a kórokozók beazonosítása levett mintákból. (Tehát ne egy olyan tesztre gondolj, mint amiket most a járvány miatt antigén vagy antitest kimutatásra otthon használni lehet. Ez inkább egy specifikus, örökítőanyag amplifikáló labortechnikai megoldás, amit ilyen esetekben - kvázi "teszt" jelleggel is lehet használni.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Nazo #25792 üzenetére

    Látod, azt nem tudom, hogy ténylegesen használnak-e bárhol is? (Én eredetileg a pcr működését akartam alapszinten felvázolni, mert pl. bigdady nem igazán tudta azt sem, hogy eszik vagy isszák. Majd innen kanyarodtunk el a delta irányába, és én csak - a gondolati logika mentén - automatikusan írtam és írtam.)
    De végiggondolva, a logikusabb az (tehát teljesen igazad van a felvetéseddel, abszolút jogos az észrevétel!), hogy a primert úgy állítják össze, hogy az lehetőleg a vírusra általánosan jellemző infót fedjen le (ha van fertőzés/van vírus RNS a mintában, akkor az detektálható legyen), és valóban, ha a konkrét változatra kíváncsiak, akkor szekvenálnak (vagyis meghatározzák a vizsgált szakasz bázissorendjét).

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz syberia #25954 üzenetére

    Remélhetőleg csinálnak majd erre egy komolyabb statisztikai elemzést is, például életkorra, fokozott kockázati tényezőkre (immunszuppresszió, bizonyos krónikus betegségek stb.) kontrollálva (semlegesítve azok lehetséges torzító hatását).

    Akkor lehet majd tisztábban látni, hogy mi is állhat pontosan a háttérben. (A linkelt táblázatban például az 50 fölöttiek halálozásában valóban kiugranak az oltottak, de 50 év alatt nincs ilyen eltérés. Ha a vakcina lenne a ludas, az nyitna utat a vírus előtt, akkor pl. 50 év alatt is látni kellene az idősebbeknél megfigyelt trendet. Ezért mondom, hogy többet megtudni csak mélyebb - a szimpla leíró statisztikánál mélyebb - elemzéssel lehetne. Remélhetőleg az angolok meg is csinálják majd hamarosan.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Parci #25969 üzenetére

    Szerintem nincs baj azzal, ha valakinek rendre az alternatív megoldások/elméletek a szimpatikusak. Nem egyszer előfordult már olyan, hogy ezek közül lett valamelyik a befutó végül. Ezért szerintem nem szabad csuklóból minden lehetőséget (a nyilvánvalóan áltudományos, gagyi katyvaszokon kívül) elvből és élből kizárni, akkor sem, ha az ember - személyes szinten (mint jelen esetben és is) - nem tartja azt az eshetőséget túlzottan valószínűnek vagy reális forgatókönyvnek.
    A lényeg az, hogy tisztességes és szabatos/szabályos vizsgálatok és elemzések készüljenek az ilyen alternatív felvetések ellenőrzésére is, és akkor már lehet valószínűségeket is rendelni hozzájuk. (Pl. valószínűtlen, hogy XY mechanizmus állna a jelenség mögött, nem zárható ki XY mechanizmus közreműködése sem, valószínűsíthetően XY mechanizmus is komoly szerepet játszik a jelenség kialakulásában stb.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz mpo #25991 üzenetére

    Szerintem pedig csak szeptember 12. után várható olyan mértékű emelkedés, amely pl. gyülekezési korlátozásokat hozhat magával. Illedelmes ez a vírus, és várni fog addig. :D (A politika kerülendő, így aki kíváncsi a dátumra, az olvasson utána maga.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Parci #26021 üzenetére

    Az ADE, mint jelenség létezése szerintem sem elmélet, sőt ezen a fórumon talán én voltam az első anno (nem mintha ez számítana bármit is), aki felhívta a figyelmet erre a dologra. (Egy Ázsiába szakadtam videóban láttam, és akkor jöttem rá, hogy bakker, erről valamikor én is tanultam egy keveset régen :D ).

    Én a gombhoz a kabátot megjegyzésedre általánosságban reagáltam. Miután az az érzésem támadt - ha tévedtem, elnézést -, hogy már unod Syberia fősodortól eltérő felvetéseit és az ehhez linkelt írásokat, és "oda akartál szúrni neki egyet". (Ugye jelen esetben azt vetette fel, illetve vélte igazoltnak látni, hogy az oltások a delta variáns esetében tömegesen ADE-hez vezetnének.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz syberia #26238 üzenetére

    They note that in COVID-19 survivors, the immune system's antibodies evolve during the first year, becoming more potent and better able to resist new variants.

    Ennek a biológiai hátteréről és mechanizmusáról van esetleg valami infó? Érdekes lenne tudni, hogy miként működhet a dolog. Például az egyes plazmasejtek nem pontosan egyforma antitesteket produkálnak, és a szervezet a fertőzés elhárítása után "kiértékeli", hogy melyik vonalból származó antitestek semlegesítettek sikeresebben, és ezekből lesznek majd memóriasejtek, amik egy következő fertőzésnél aktiválódnak stb.?

    Illetve, úgy általánosságban egy megjegyzés még (nem Syberiának, hanem a fórumon jelenleg zajló vitához némi infó gyanánt). Már pár napja gondolkodok rajta, hogy megjegyezzem-e, de a munkahelyem egy nagy budapesti kórházsor mellett van (Üllői út, Klinikák-Nagyvárad tér vonal), és már kb. a második hete észlelem, hogy eléggé megsűrűsödött a szirénázva siető mentők gyakorisága. Közel sem olyan durva a helyzet, mint mondjuk a tavaszi járványhelyzetben március-április környékén volt, tehát nem világvége-horrorra akarok utalni, de tény, hogy az utóbbi hetek nyugiságához képest egyértelmű a változás. Tudom, hogy ez nyilvánvalóan nem egy objektív értékelés, és ezerféle oka lehet, hogy miért visznek mentővel valakit valahová (pont ma olvastam pl., hogy van olyan budapesti kórház, ahol munkaerőhiány miatt szünetel az SBO, tehát ezeket a betegeket máshova kell szállítani, így akár a munkahelyem környékére eső intézményekbe is), de mégis, gondoltam, hogy itt hagyom ezt a megjegyzést.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz syberia #26260 üzenetére

    Hát, izgalmas, az biztos. :K
    (Kár, hogy nem irkál ide immunológus.)

    Nekem az lenne a tippem, amit fentebb is említettem. Vagyis az immunválasz előrehaladtával párhuzamosan zajlik egy szelekció is, amelyben az adott antigénhez nagyobb hatékonysággal kötődni képes ellenanyagot gyártó (hatékonyabb antigénkötő receptorral rendelkező) B-sejtek kiválasztódnak, a kevésbé hatékonyak elpusztulnak. Emiatt legközelebb már egy eleve hatékonyabb poolból indul a proliferáció. Ennél még lehet további hatékonyságnövelés, de már kisebb az esély a jelentősebb/látványosabb javulásra. Talán az Ig-k variábilisabb, az antigénekhez való kötődési képességet erősen befolyásoló részeit meghatározó gének mutációi adhatják ennek az evolúciónak az alapját. De azután lehet egy csomó egyéb mechanizmus is. Emlékeim szerint az Ig-k variabilitása mögött olyan finomságok is voltak, mint a génátrendeződés, izotípus váltás stb. (Ezért lenne jó ide egy immunológus szaki, aki könnyen és érthetően helyre tudná tenni ezeket a dolgokat, mert így én is inkább okoskodom (és nem okosságokat írok), és ugyan van logika abban, amit írok, de lehet, hogy totális mellépuffogtatás :DDD )

    Kiegészítés: persze az az egyik fogas kérdés, hogy például egy olyan folyamat, amit fentebb felvázoltam, miként lenne képes arra, hogy még ismeretlen variánsok ellen is élből effektívebb Ig-kel várja az új variánst. (Értve ez alatt olyan új variánsokat, ahol az eltérés a tüskefehérjét kódoló génekre vonatkozik, és a tüskefehérje térbeli szerkezetében idéz elő változást, befolyásolva ezzel az Ig-k kötőhelyét is.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Tigerclaw #26321 üzenetére

    [drink bleach] :DDD (Érdemes végignézni a klipet az extrém metálzenét nem kedvelőknek is, mert zseniális.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz kolopele #26341 üzenetére

    Kösz szépen!
    Nem létszükséglet, de a Syberia által linkelt írásban található jelenség felkeltette az érdeklődésemet, és kíváncsi vagyok, hogy mi lehet a pontos háttere/mechanizmusa. (Persze az ember megpróbálhatna önmaga is utánaolvasni, de az immunológia folyamatok a rengeteg molekuláris faktorral, kölcsönhatásokkal és sokkomponensű kaszkádfolyamatokkal olyasmi területet jelentenek, ahol az elmélyedéshez sok-sok türelem és idő kell (ha valaki látott már/tanult már immunbiológia tankönyvből, az valószínűleg tudja miről beszélek :D ). Az meg nekem nincs, így marad a pumpolás :DDD )

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz andor80 #26363 üzenetére

    A (kormánytól függetlenül megnyilatkozó) hazai szakemberek véleménye az, hogy azokat, akiknél az alapimmunizálás nem bizonyult hatékonynak (tipikusan a Sinopharmmal oltott idősebbeket, de bárkivel, bármelyik korcsoportban, bármelyik oltásnál előfordulhat, hogy az nem váltott ki megfelelő immunválaszt), úgy kellene kezelni, mintha oltatlanok lennének, és nekik ideálisan nem ismétlő jelleggel kellene 3. oltást kapniuk, hanem egy másfajta vakcinával újból (a nulláról) kellene kezdeni az immunizálásukat. (Ergo, szerintük egy két Sinót kapott, de referenciaszint alatti ellenanyaggal rendelkező idős embernek nem egy Pfizert, hanem kettőt - a megfelelő időintervallumot megtartva - kellene kapnia.)
    Viszont ezek a szakemberek is ismerik a kis magyar rögvalóságot, és feltehetően kiegyeztek azzal (örülnek annak is), hogy a vezénylő tábornokunk végül egyáltalán rábólintott a harmadik oltás lehetőségére. Ez is több mint a semmi. (Egy régi viccet kicsavarva: a miniszterelnök úr végül visszadobta a labdát a gyerekeknek, pedig akár közéjük is lövethetett volna.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz t72killer #26373 üzenetére

    ...4 oltást csak az kapjon egyelőre, akinek a védelem nyomai se voltak meg 2 után.

    Pontosan erre gondoltak a szakik is, nem többre. (Az ellenanyagszint egy idő után nyilván lecsökken a vérben, tehát nem arról van szó, hogy aki fél éve kapott, és most a referenciaszint alatt van nála, azt nulláról kell oltani. Hanem arról, aki kapott, de mondjuk a második után egy hónappal sincs semmi - ott kimondani, hogy nem működött az oltás, és egy másikkal újrakezdeni. Persze ehhez rutinszerűen kellett volna nézni oltás után X idővel ellenanyagszintet egy elfogadott módszerrel.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Drótszamár #26390 üzenetére

    Az tényleg - szó szerint - a Ferdinánd híd alatt van. (Pont tegnap sétáltam át a hídon, és mentem el fölötte. Kicsit szürreális látvány egy vasúti sínekkel szabdalt, elhagyatott ipari telep jellegű tájkép, ahol egyszer csak feltűnik egy tipikusan építkezéseknél látható iroda/lakókonténer, rajta a jelzéssel, hogy COVID tesztlabor. :D )

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz t72killer #26442 üzenetére

    A sino-s még talán sejti, hogy gond lehet és kér boostert, de volt itt az a bizonyos "félegyházi táblázat", feltűnően sok nullás AZ oltottal.

    Én a Kékes525 által linkelt kiskunfélegyházi adatokból akkor készítettem egy kis összefoglaló táblázatot. Sajnos a legtöbb esetben olyan kicsik az elemszámok, hogy abból érdemi következtetéseket nem lenne túl ildomos levonni (nem véletlenül felkiáltójeleztem egy rakás helyen az elemszámot), de bizonyos oltás/életkor párosításokra azért tartalmazott értékelhető méretű mintákat, és ott szerintem annyi azért látható, hogy:

    1. 60 alattiaknál a Sino - ellenanyagtiter mennyiséggel jellemzett humorális oldalról - azért hozza a vektorosok (ezen belül legalábbis az Astra) szintjét.
    2. Az idősebbeknél valóban kerülni kellene a Sinopharm használatát.

    (Kiegészítésképpen: az összefoglaló táblázatba a kiskunfélegyházi adatokból azok az esetek nem kerültek be, ahol nem volt számszerű mért érték az Ig titerre, vagy nem szerepelt referenciaérték a viszonyításhoz. A "védettség erősségét" nagyon primitív módszerrel lőttem be. Ez egyébként tuti torz, mert az egyes tesztek szerintem nem vethetők össze egymással egy az egyben. Hogy mást ne mondjak, az 1-es határértékű tesztnél viszonylag sok volt az olyan eredmény, ahol több mint ezerszeres ellenanyag-mennyiséget mértek ki (Sinopharmosoknál is), míg az 50-es határértékűnél ilyen többletet csak az mRNS vakcinák tudtak egyáltalán megközelíteni. Azután, mivel kb. egy hónapja csináltam a táblázatot, lehet, hogy nem emlékszem pontosan a kiinduló adatokat, de ez határozottan rémlik.)

    [Katt] az összefoglaló adatokért.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz mozso #26480 üzenetére

    Mi a franc magyarázza a hazai adatokat...

    Például az augusztus 20-i ünnepség vagy a szeptember 12-i pápalátogatás... :U
    (Talán két napja írtam, hogy egy-két hete újra érezhetően sűrűbben száguldoznak a szirénázó mentők Budapest forgalmasabb - kórházakhoz vezető - útjain. Bár azt hozzáteszem, hogy ha ezek mind covidos betegeket vinnének, és a hivatalosan leközöltekhez képest mondjuk 10-szer annyi beteg feküdne jelenleg a kórházakban, akkor azt azért nehezen tudom elhinni, hogy ne lenne legalább egy-két egészségügyis dolgozó, aki már szivárogtatott volna erről a sajtónak.)

    Egyébként nézni kellene az elvégzett tesztek számát is. Nálunk nem viszik túlzásba a tesztelést, így persze a kiszűrt esetszámok is alacsonyabbak lesznek. (Ez - hellyel-közzel - kiküszöbölhető lenne, ha a nyers számok helyett a tesztpozitivitási mutatót néznénk. Ez nálunk olyan 0,5-1% között/körül mozog az utóbbi időszakban, enyhe emelkedő tendenciát mutatva.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Ringman #26493 üzenetére

    A hőhullámok idején ez teljesen reális ok lehetne, de az a baj, hogy ezen héten például kifejezetten kellemes, "békebeli időket" idéző nyári idő volt errefelé (25-30 fok közötti max. hőmérsékletekkel). Mégis, hosszú idő óta ez a hét tűnt nekem a legdurvábbnak (így fülre - szirénahangok gyakorisága.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz #20749568 #26502 üzenetére

    Többször hallod a szirénát (szerinted), ergo covid. Beszarás.

    Természetesen nem gondolom, hogy csak az lehet. A kicsit jobb érthetőségért ajánlom főebséged becses figyelmébe [ennek a hozzászólásomnak] az off-topik részét.
    (Viszont természettudományos kutatóként érdekelnek az ok-okozati összefüggések, és én például kíváncsi vagyok, hogy milyen más szezonális jellegű dolog állhat akkor a mentők nagyobb aktivitásának a hátterében. A korábban említett hőhullámok idején ugyanis pont nem volt észlelhető megemelkedett "sziréna-aktivitás".)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Kékes525 #26537 üzenetére

    A linkelt cikkben (Ferenci-Sarkadi) nagyon érdekes a 3. ábra.
    Érdekes lenne egy olyan vizsgálat, ahol nem a második oltásukat 30-40 napon belül megkapott embereket vizsgálnak elsősorban, hanem egy szélesebb idősávot vesznek alapul, és nézik az Ig titer csökkenésének a sebességét. (Mindenféle vakcinánál.)

    Az ebben a cikkben elemzett mintában nagyon kevés volt a 40 napnál régebben oltott, és mintha írnák is, hogy az oltás után eltelt időszak nem mutatott statisztikailag jelentősnek mondható kapcsolatot a titerrel. Mégis azt látni, hogy nagyjából 40 napon túl teljesen eltűnnek az "acélosabbnak" mondható értékek. (A cikkben említett kapcsolat hiánya jöhet az oda eső alacsonyabb elemszámból is.)

    Persze minden vakcina indukált ellenanyag mennyisége csökken a vérben idővel, ez teljesen természetes, de érdekes lenne látni a vakcinák közötti különbségeket ezen a téren is. (Mintha pl. az mRNS oltásoknál lassabbnak tűnne e csökkenés üteme. De ezt most csak emlékből írom, nem olvastam utána.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Ringman #26544 üzenetére

    Köszi!

    Végigolvastam én is közben, és pont azt a két dolgot akartam kiemelni belőle, amit közben Te is beleszerkesztettél (inakvitált vírus alapú vakcináknál észlelhető gyors Ig titer csökkenés és az alacsony elemszám).

    Egyébként ez a covid-dolog olyan szempontból is tanulságos, hogy a jelek szerint most már nagyjából bármit, ami a vírussal kapcsolatos (és a tudományos normákat betartva készül el), elég jó helyeken el lehet sütni viszonylag kis energiabefektetéssel. (Én nem vagyok meggyőződve például arról, hogy egy ilyen kaliberű cikk "békeidőben" lejöhetett volna a BMJ-ben.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz syberia #26560 üzenetére

    Ezek szerint nem is írtam olyan nagy hülyeséget. :) Csak itt szabatosabban (és jóval részletesebben) van megfogalmazva.
    Amúgy köszi a linket!

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz syberia #26596 üzenetére

    Az a szép a sok, egymásra épülő lépésből álló komplex biológiai folyamatokban, hogy rendszerint a főbb lépcsőfokok tartalmaznak valamilyen kritikus elemet (ezért is "főbb lépcsőfokok"), amelyek hibája/hiánya/túltengése stb. rontja vagy akár ki is siklatja az adott folyamatot.

    Úgyhogy lesz itt még szerintem néhány sláger. (És néhány kutató/kutatócsoport scientometriai szempontból kiválóan fog profitálni a járványból.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Parci #26923 üzenetére

    Csak lazán kapcsolódik, de ezekről jutott eszembe...

    Pár hónapja tök váratlanul betiltott az OGYÉI egy bő évtizede - főleg a fogorvosok által - használt szert. (Nagy tisztaságú klór-dioxid alapú fertőtlenítő oldat - Solumium néven fut(ott).) Állítólag hirtelen ráébredt az OGYÉI, hogy tűz- és robbanásveszélyes. Bő évtizedig nem volt az, most hirtelen az lett... :D ).

    Nekem fogorvos ismerős mesélte, hogy több kollégája használta most a járvány alatt úgy a szert, hogy naponta kb. 3-szor inhaláltak vele. Ugyanis - az elgondolás azt volt - míg a vírus még az orr/garatüregben tanyázik (éppen frissen "nyaltad be" mondjuk egy páciens "szájpermetéből", amiből a maszk és a shield ellenére mégiscsak jutott neked is), addig hátha "elkapható" még a grabanca, segíthet a leirtásban. E fogorvos ismerős szerint akár a gyakorlatban is működhetett a dolog, mert e kollégái közül senki sem betegedett meg, legalábbis senki sem lett tünetes fertőzött. Persze ez így nem tudományos vizsgálat, és a gyártó/feltaláló éppen készült is rá, hogy klinikai teszteket indítványozzon a szer covid fertőzéssel szembeni esetleges megelőző védőhatásának vizsgálatára, és ezt jelezte is a hatóságok felé. Na, állítólag erre jött egyik napról a másikra egy azonnali hatályú betiltó határozat.

    [Itt egy interjú] a feltalálóval (amúgy Széchenyi-díjas egyetemi professzor). Én nem vagyok egy fekete öves összeesküvés-elmélet hívő, nem is akarok lovat adni senki alá, de a gyógyszerlobbi felirat ilyenkor akaratlanul felvillan még az én fejemben is.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Parci #26948 üzenetére

    nem lehetne valahogy átmosni a usert hipóval?: [#26323] :D

    Komolyra fordítva: nyilván számít a koncentráció és a tisztaság. (A Z.É.T. által írtak is olyankor jelentkezhetnek, ha nem megfelelő dózisban és formában tol valaki - pl. átlagjózsi ötletet merítve és beszerezve ClO2-őt valahonnan - a cuccból. A linkelt cikkben is benne van, hogy abban a koncentrációban és formában, amiben árusították 10+ éven át (engedélyezve) a szert, még a szemet sem irritálta.)
    De mindegy, csak a "csodaszerekről" (ivermectin - állítólag Jézus is ebből kapott, mielőtt feltámadt volna :DDD ) stb.) ugrott be a dolog.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Parci #26954 üzenetére

    Van egy csomó dolog, amivel észnél kell lenni. Például Listerine szájvízből nem tudom, hogy árulnak-e még alkoholosat, de pár éve még tuti volt. Hirdették, hogy milyen király, használd reggel meg este, frankón irtja a bacikat a szádban. Csak az a baj, hogy mindennapos használattal egyúttal pl. szignifikáns mértékben megnöveli a szájüregi daganatos megbetegedések kockázatát is. (Ha van valami sérülés vagy akut gond, akkor persze alkalmilag jó lehet az alkoholos, erősen fertőtlenítő cucc, de semmiképpen sem mindennapos használatra.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Dr.NX #26953 üzenetére

    [Itt] egy másik (tavalyi) interjú a Semmelweis Egyetem honlapjáról.
    Csak azért linkelem, hogy lásd, a vitriolos megjegyzéseid ellenére azért itt alapvetően egy szimpla "eszközfertőtlenítő vegyszernél" komolyabb/innovatívabb dologról van szó.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz BlackV #26965 üzenetére

    Ha összehúzza a ínyt/marja a szájat stb., akkor az vszg. alkoholos, de ilyesmire teljesen jó. Csak nem érdemes éveken át minden nap azzal kínoznod magadat. (Persze nem arról van szó, hogy akkor tuti jön a "szájrák", rendel a koporsót. Csak annyi, hogy növeli a kockázatot.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz mpo #26967 üzenetére

    A Listerine-t csak példának írtam. A lényeg a (magas - a Listerine-ben eléggé magas volt emlékeim szerint; húzta is az ember ínyét rendesen, tapasztalatból is tudom) alkoholtartalom.

    De a dohányzás például sokkal nagyobb kockázatot jelent. Tehát mint írtam, aki rendszeresen használt erősen alkoholos szájvizet, nehogy most rohanjon végrendeletet íratni. (Inkább arról van szó, hogy kockázatnövelő hatása van/lehet - az egyes kutatások persze ebben is ellentmondóak.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    Azért van itt szervezettség, kérem...

    65+ életkorú szüleim (Sinopharmot kaptak mindketten) augusztus elején jelentkeztek a háziorvosnál 3. oltásért (ott kapták az oltást, és ugye a vezénylő tábornok eleinte azt mondta, hogy ott kell jelentkezni harmadik oltásért, ahol az első kettőt kapták). Azt a választ kapták (telefonos egyeztetés volt), hogy igen, természetesen, Pfizer lesz, és kb. 3 nappal az esedékes oltás előtt értesítik őket (édesapámtól telefonos elérhetőséget is kértek).
    Ám azt követően - közel három hete - totális, néma csönd, így tegnap édesapám elkezdett telefonálgatni a háziorvosi rendelőbe. Aznap sikeretlenül, de ma sikeresen. Miután elérte a rendelőt, ott a főnővér kioktatóan közölte vele, hogy keressenek oltópontot maguknak, mert náluk nincs oltás. Amikor apám említette, hogy de három hete nem ezt mondták nekik, sőt még a telefonszámát is elkérték, hogy értesítik, amikor mehet a rendelőbe oltásért, a nővér szemérmetlenül letagadta az egészet, és azt ismételgette, hogy oltópont, oltópont. Amikor apám annyit mormogott, hogy legalább szólhattak volna, hogy megváltozott a rendszer, akkor is tagadott a nő, és kis híján még apámat értetlenezte le. (Apám majdnem el is küldte a fenébe, de a főnővér abban a rendelőben kb. élet-halál ura, úgyhogy nem érdemes ujjat húzni vele...)
    Mindegy, ma regisztrálom őket majd oltópontra, de azért röhejes, hogy így elszórakoznak közel három hetet az emberek idejéből, és még szemérmetlenül is hazudnak/tagadnak mellé.

    Ja, ha már firkálok ide, akkor elsősorban Kékes525 figyelmébe, nem szigorúan COVID, inkább "apró színes" jelleggel: ma - kicsit ráérősebb időmben - olvasgattam egy-két tudományos cikket (nem kifejezetten, sőt kifejezetten nem covid témában), és az alumíniumsó adjuváns azért tud érdekes dolgokat. Például oltásoknál valóban elsősorban a Th2 vonalat indítja be (humorális válasz), és a citotoxikus effektor CD8+ T-sejtek aktivációját kevéssé/minimálisan serkenti, CD8 memóriasejteket jellemzően mégis kialakít.
    Illetve megakadt a szemem egy tanulmányon, amely szerint májdaganat (hepatokarcinóma) kísérleti kezelésénél - a kutatók meglepetésére is - azt találták, hogy a vakcináknál gyakorta alkalmazott alum adjuváns beadása brutális mértékű tumorellenes CD8+ T sejtes választ váltott ki.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Kékes525 #28773 üzenetére

    Huhh, átfutottam a cikket: szvsz. elég zűrzavaros és gyatra munka.
    A lényeget tekintve CoronaVac-ot és Sinopharmot vizsgáltak együtt (a vizsgáltak döntő része amúgy CoronaVac oltást kapott!!!).
    Az eredményekből nem igazán jön át, hogy milyen különbség van a kettő hatásosságában (van-e egyáltalán), mert kb. együtt kezelik őket. (Külön csak a CoronaVac-ot emlegetik többnyire.)
    Ezen kívül a vizsgálat nem nagy mintás, hanem kevés résztvevővel valósult meg, és modelleken alapuló hozzárendelt valószínűségek mentén becsülnek hatékonyságot.

    Nem írtad, de említésre méltó (már ha igaz, hiszen ez egy kínai cikk egy kínai cuccról...), hogy az oltottak között csak enyhe vagy legfeljebb középsúlyos (moderate) lefolyású megbetegedések fordultak elő. (Ha ez igaz, akkor azért nem olyan tragikus a helyzet, mert azt, ami a dolga, tudja a vakcina. Legalábbis egy egészséges fiatal vagy középkorú felnőttben.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Kékes525 #28804 üzenetére

    [Ez] egy jó és viszonylag új cikk az adjuvánsokról, ezek sejt szintű/sejten belüli szintű hatásmechanizmusáról, illetve az adjuvánsok finomításának és kombinálgatásának a lehetőségéről.

    [Ez] pedig egy kicsit régebbi írás, de elég jól benne van az alum adjuváns hatása az citotoxikus CD8 T sejt aktivációjára (ez - ahogy sokszor írtad már - harmatos), valamint a CD8 T memóriasejtek képzésére (ez viszont önmagában is tisztességes, és ráadásul type 1 citokine response jellemzi őket).
    (Ebben a cikkben is írnak a toll-like receptor vonalról, ami valóban nagyon frankón aktivál CD8+ T tevékenységet. Itt együtt használják az alum adjuvánssal a legideálisabb hatásért.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Asbee #29037 üzenetére

    Eredetileg az állam úgy tájékoztatta a 3. oltást felvenni kívánókat, hogy ott kell jelentkezniük, ahol az első két oltást kapták. Tehát aki háziorvosnál kapta, az forduljon újfent oda.
    Volt, ahol jelezte a háziorvos, hogy bizonytalan, ezért inkább oltópontot ajánl, de bizony sok helyen az történt, hogy a háziorvosi rendelőben nyugtázták a megkeresést, közölték, hogy természetesen jár a harmadik oltás és telefonon keresik az illetőt, ha lehet jönni szurira. Majd onnantól kezdve nem történt semmi heteken át.
    Mindeközben olyan hivatalos tájékoztatást nem kaptak az emberek, hogy bocsánat, de a legtöbb háziorvos mégsem fog oltani, mert többe kerülne ennek a leszervezése/logisztikája, mint amennyi a várható haszna lesz, ezért menjenek és regisztráljanak oltópontra, ne várjanak hiába...
    Szerintem ilyen helyzetben jogosan hőböröghet az, aki érintett.
    Néhány nappal korábban beírtam én is ide példa gyanánt, hogy a szüleim is pont így jártak. Augusztus elején telefon háziorvosnak, hogy ott kapták az első kettőt, a harmdikért is oda menjenek-e? A válasz: persze, igen, ide kell jönni, Pfizert fogunk adni, tessenek várni a telefont. Csak éppen telefonhívás közel három héten át nem jön. Ezt elunva apám - nagy nehezen - eléri a háziorvosi rendelőt, ahol kioktató hangon közlik vele, hogy ott nincs oltás, tessenek oltópontra menni. (Sőt, azt is letagadták, hogy egyáltalán eredetileg szó lett volna oltásról.)
    És nem az a baj, hogy oltópontra kell menni, hanem az, hogy úgy indult, hogy "természetesen oltunk, majd telefonon keressük Önöket, mikor lehet jönni", és amikor ez megváltozik (mégsem oltunk), akkor csesznek értesíteni erről az érintetteket. (Én még aznap regisztráltam őket oltópontra - jövő szerdán mennek. Nem is lenne ezzel semmi baj, csak éppen a szervezettség hiánya és az a pofátlanság, ahogy ezt világraszóló sikertörténetnek adják el - na mindez szerintem joggal késztet hőbörgésre sok embert.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Ringman #29045 üzenetére

    Az elméletileg úgy van (háziorvosnak kell megszerveznie, bár elvileg rezidensek fognak járni és oltani, ha jól tudom). De ez a tényeken nem változtat (értsd: az eredetileg hivatalosan beharangozotthoz képest számos helyen mégsem adnak harmadik oltást a háziorvosok. Ami ismétlem, nem lenne baj, csak a megfelelő tájékoztatást valahogy elmaradt erről.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    Múlt hét pénteken, kereken három hónappal a második adag kínai "csodaszer" megkapása után kíváncsiságból én is elzarándokoltam a Ferdinánd híd alatti konténerhez egy tesztre. (Komplex, N+S teszt volt, elvileg Avidin laboros kiértékeléssel.)

    A statisztika kedvéért megosztom az eredményt: [kép]

    Olyan negatív lett, mint a huzat. Háttérinfó gyanánt: 42 éves férfi, krónikus betegségek nélkül, feltehetően megfelelően működő immunrendszerrel - kb. 25 éve nem voltam lázas beteg, pl. az influenza is a legenyhébb náthatünetekkel szokott végigmenni rajtam - , átlagos testalkattal (179-180 cm, ~76 kg), mérsékelt intenzitású, de mindennapos fizikai aktivitással (munkába menethez/munkából jövethez beépítve napi ~5-6 km-t gyalogolok kb. 7,5-8 km/h tempóban).

    Azt, hogy csinált-e valamit az oltás, csak 3 hónap alatt teljesen "elolvadt" a látható hatása, vagy meg sem vakarta az immunrendszerem, az ebből már nem derül ki. (Pár hete volt itt egy cikk belinkelve, amelyben a kínait kapottak jelentős részénél az oltással kialakított Ig szint kb. 2,5 hónap után a detektálhatósági szint alá esett. Talán PuMbA linkelte anno.)

    Azt hiszem, ebből egy Janssen (vagy egy adag mRNS vakcina) lesz majd, amint lehetőség nyílik rá.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Ringman #29428 üzenetére

    Igen, ez volt az a cikk, amire emlékeztem. (Csak ezek szerint a hivatkozó fórumtárs nevét rögzítettem hozzá helytelenül.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Ringman #30358 üzenetére

    Tobzódnak most a felső légúti vírusok.

    Péntek késő délután/estefelé nekem is kaparni kezdett a torkom. Szombat reggel kissé "beszűkült" torokérzéssel ébredtem. Ez az egyetlen tünet, rosszabb nem lett (sőt, ma jobb kicsit, mint tegnap volt, pedig az sem volt vészes). Azért becsületből elmentem egy Covid PCR tesztre (a fórum zarándokhelyére, a Ferdinánd híd alá). Persze negatív lett.

    Nekem igazából a torkom az "Achilles-inam", úgyhogy ezt a vackot már ismerem, mert szinte minden évben elkapom egyszer, és vagy sima torokkaparással (ami elmegy 3-4 napon belül), vagy ha durvább, akkor torokfájás/köhögés kombóval (a fájás/kaparás ilyenkor is elmegy 3-5 nap alatt, de a száraz köhögés még ki tud tartani egy darabig) tudom le. (Ha influenzavírus, akkor két napnyi "csepegős orrfolyás" szokott még befigyelni mellé - ezt utálom a legjobban.)

    Annyi volt most a különbség, hogy tekintettel a Covidra, szombat délelőtt FFP2-es maszk fel itthonra (hogy ha esetleg Covid - ugye deltára a torokfájás "nagyon tipikus" tünet - és a lappangási idő alatt még nem fertőztem meg mást, akkor ennek minimalizáljuk a további esélyét), majd délután irány a tesztállomás.

    Szerk: Olyan szempontból gázosak ezek a vírusok, hogy ha bekapsz egyet, nem tudsz addig oltatni, míg tart. (Viszont annyi jó oldaluk lehet, hogy a Covidnak meg akár konkurenciát is jelenthetnek, tehát kvázi addig akár lassíthatják is a terjedését.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Ringman #30395 üzenetére

    A linkelt cuccot én is olvastam. Azért tegyük hozzá, hogy egy gyermekkorban megkapott Di-Per-Te oltás jó eséllyel nem fog egy 30+ életkorú embernél túl nagy hatást elérni.
    Azért gondolom, mert én például kaptam belőle ismétlőt felnőtt fejjel külföldi utazás előtt - oltóponton ajánlották azzal, hogy ha "arrafelé utazok", akkor nem árt -, és a kis sárga oltási könyvem szerint 10 év szavatosság van rá. (Sajna két éve túl is léptem, pedig most jól jönne egy kvázi +1-es mentődobás módosítónak :DDD ) Ha tippelnem kellene, azt mondanám, hogy ebben az esetben a memóriasejtek nagyjábólinak gondolt életidejére alapozva adták meg különben a tíz évet. Persze feltéve, hogy az oltástól számítva nem találkozol a kórokozóval, tehát nem kell bootolnia a rendszernek. Mert ez esetben természetesen értékel az immunrendszer, képződnek újra memóriasejtek stb. (Mindegy, ez is bonyolult téma, mert van olyan eset, amikor adott antigén ellen kialakult memóriasejtek akár az egész életen át fennmaradnak, még úgy is, hogy nincs ismételt találka az antigénnel, máskor meg csak néhány hónapot vagy évet húznak le, mielőtt az apoptózis bekopogna hozzájuk.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz t72killer #30421 üzenetére

    2020. májusi a kép.
    A csempe valószínűleg ma is ugyanolyan állapotban van, de a védőfelszerelésben - bízzunk benne - javult a helyzet azóta.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz koncsik #30674 üzenetére

    Ha nézi mellé az ember - mondjuk a Koronamonitoron - a napi/heti megyei szintű adatokat (új fertőzöttek száma, illetve ezek értéke normálva, valamint ezek változása az előző héthez képest), akkor olyan érzése van, mintha kétféle, párhuzamos valóságban létezne.

    Persze tudom, a lakosság tesztelési hajlandósága mutathat regionálisan akár számottevő jelentőségű eltéréseket is, miközben a csatornába meg ugye mindenkitől megy a szmötyi, de például az e heti szennyvíz alapján Budapest alacsony és csökken, miközben a Koronamonitor megyei térképén már hetek óta (a normált adatoknál és a növekedés üteménél is) folyamatosan "mélysötét" színben játszik (vagyis arányában, országos viszonylatban, kifejezetten magas értékeket produkál)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Asbee #30690 üzenetére

    Én személy szerint csupán egy látványos diszkrepanciára hívtam fel a figyelmet. Tudniillik a Koronamonitor is a hivatalos, állam által szolgáltatott adatokból dolgozik. És ott pl. nem az látszik, hogy Budapesten egy, legalábbis országos viszonylatban kifejezetten jónak tűnő helyzet lenne, ami ráadásul javuló tendenciát mutat. Miközben a szennyvízadatok ugye ezt sugallanák.

    Tomboló járvány - legalábbis nálam - szóba sem került.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz PuMbA #30695 üzenetére

    Nagyon egyszerű a dolog akkor. Jövő héten figyelemmel kell követni a tesztpozitivitást. Ha valós a szennyvízadat, Budapesten ennek az értéknek elvileg csökkennie kell, de legyünk kicsit megengedőbbek: elvileg nem növekedhet.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Ezekiell #30949 üzenetére

    Annyiban jogos volt a kérdése, hogy az oltás hatására a szervezet intenzív tüskefehérje gyártásba fog (ami ugye antigén, hiszen erre reagálva képződnek majd az erre specifikus antitestek is). Tehát gondolhatja azt, hogy ha a teszt antigént mutat ki, és az oltás miatt antigén termelődik benne éppen, akkor ez okozhat-e ilyen galibát.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Rolly #31084 üzenetére

    A rhinovírusok is nagyon beindultak mostanában. Egy csomó prüszkölős/orrfújós/krahácsolós igazából azzal küszködik. (Ez egyébként kicsit a Covid járványt is lassíthatja, ugyanis futó rhino-fertőzés mellett elvileg nehezebben érvényesül a koronavírus.)

    Igazából teszteltetni kellene magát mindenkinek, akinek felső légúti vírusfertőzésre utaló tünete van. De hát Magyarországon sajnos az átlagpolgár sem ez a kategória, az országvezetést pedig inkább ne is említsük. (Ott tiszta sor, hogy minél gyorsabban le akarják zavarni "az egész 4. hullámot", az egyetlen gátló tényező pedig, aminél valamit hajlandók lesznek lépni, az valószínűleg az egészségügyi rendszer terheltségi szintje lesz.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz andor80 #31091 üzenetére

    A topik szabályzata tiltja a személyeskedést, így maradjunk annyiban, hogy ha ivarérett, felnőtt ember létedre nem tudsz különbséget tenni a "két köhintés", meg mondjuk egy induló (többféle tünettel együtt járó) fertőzés között, akkor talán inkább csöndben kellene maradni... :U

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Ispy #31097 üzenetére

    Itt kellene befigyelnie az állami szerepvállalásnak (lásd például az egykori laborországunkat). Nyilván nem várható el, hogy egy négytagú család 80e forintért, automatikusan saját költségen rohanjon PCR teszteltetni... (Amúgy van már olyan otthoni gyorsteszt (még szúrni sem kell hozzá), ami a PCR megbízhatóságát megközelítő eredményt hoz. Kár, hogy a drága kormányunknak ebben valószínűleg nincs üzleti érdekeltsége, pedig ebből lehetne osztogatni aztán az iskolákban, vagy például háziorvostól kapni otthonra stb.)

    (Egyébként, ha felhívod a háziorvost, és a tünetek indokolják, akkor normális esetben most is küld ki tesztelni mentőt. Csak könnyen előfordulhat, hogy arra várhatsz nagyjából ítéletnapig. Egyik- nem közvetlen - kollégám például kb. bő két hete lázas lett, torokfájás, orrfolyás, még a szemét is érezte. Felhívta a háziorvosát, aki azt mondta, hogy nehogy bárhová is elmenjen, szigorú otthonmaradás, és küld hozzá mentőt tesztelni. A mentő három nap múlva érkezett meg. A teszteredmény +2 nap volt. Mire megjött (negatív, nem Covid volt), addigra nagyjából meg is gyógyult magától.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz bigdady #31120 üzenetére

    Akkor vegyük még hozzá [ezt] is, hogy teljesebb legyen a kép.

    Szerkesztés:
    És, hogy teljes legyen a napi rémítgetés: az olvadó permafrosztból is jöhetnek elő szép dolgok, plusz elvileg modellezték már korábban, hogy a bioszféra beszűkülése (amely a 20. század második felétől irdatlanul begyorsult - gyakorlatilag egy tömeges kihalási hullámban ülünk éppen) többek között pusztító járványok nagyobb esélyű kitörésével és terjedésével is együtt fog járni. (Na, befejeztem.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Z.É.T. #31123 üzenetére

    Tényleg! Nem tudom, mi az ördögért, de biodiverzitás helyett véletlenül bioszférát írtam (ez csak most tűnt fel).

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Z.É.T. #31128 üzenetére

    Igen, ez igaz, de én jelen esetben kifejezetten a biodiverzitásra gondoltam, amikor írtam. (Mindebben pedig a külön ciki az, hogy egyébként biológus lennék :DDD .)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz kw3v865 #31197 üzenetére

    Alapvetően az első érték (ami negatív lett neked), azt mutatja jelen esetben, hogy vélhetően nem estél át a fertőzésen. Ennek az értéke pozitív egyedül a Sinopharm oltás esetén lehetne úgy, hogy egyébként az ember nem volt fertőzött.

    A második (neutralizáló antitestes) értéked azt jelzi, hogy jól tette a dolgát az oltás, és jelenleg - ha elfogadjuk a feltételezést, hogy a IgG-titer és a védettség egymással arányos - megnyugtató szintű védelemmel rendelkezel.

    A harmadik oltásra az mondják a szakértők, hogy ha nem fertőződtél meg közben, akkor azért elvileg érdemes lesz kérni. Annyi, hogy neked feltehetően nem kell tűkön ülve várnod az október 21-et, hanem feltehetően akkor sincs baj, ha csak november közepe felé slattyogsz el.
    Mondjuk 30 évesen, egészségesen, két Pfizer után szerintem ne várd, hogy mosolyogva megint mRNS oltást fognak ajánlgatni. (Valószínűleg Sinopharmot fognak inkább felkínálni. Én ebben az esetben azt is elfogadnám egyébként, de ez abszolút a személyes, szubjektív véleményem.)

    Endure. In enduring, grow strong.

Új hozzászólás Aktív témák