Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • orbanka

    csendes tag

    Sziasztok,

    most tervezek egy NAS szervert vásárolni, és ebben szeretnék segítséget kérni a hozzáértőktől. Sajnos elég sok kérdés merült fel, úgyhogy kicsit hosszúra sikerült a hozzászólásom. Azért remélem, lesz valaki, aki végigolvassa, és tud nekem segíteni.
    A kérdéseim a NAS szerverre fognak vonatkozni, de sajnos egy kis bevezető kell az elején, hogy értsétek, hogyan jutottam el a NAS-hoz.

    Van egy otthoni hálózatunk, ahol van az ADSL modem után van egy TP-Link TL-WDR4300 router. Ezt a routert nemrég vásároltam több ok miatt is (wifis, N-es szabvány, 2 db USB csatlakozó, 3 antenna, nagyobb jelerősség). Eddig egy külsős HDD keretben lévő HDD az egyik otthoni számítógép USB csatlakozójára volt kötve, de nemrég átkötöttem a TP-Link router USB csatlakozójára és a router menüjében a Storage Sharing menüben megosztottam. Az egyes gépeken pedig hálózati meghajtóként (E:\ meghajtó) csatlakoztattam. Ez a megoldás nyilván azért jó, mert az otthoni hálózatban lévő egyes számítógépek bekapcsoltsági állapotától függetlenül bármelyik gépről hozzáférek az USB-s külső merevlemezhez. Nap végén, este, amikor már egyik számítógép sem használja a HDD-t, az USB-s külső ház hátoldalán lévő főkapcsolóval lekapcsoltam a merevlemezt. Ez egy pár napja így megy, de elkezdtem azon gondolkodni, hogy ha a merevlemezt kikapcsolom nap végén, nem okozhat-e olyan problémát, hogy a HDD olvasó/írófeje a merevlemez felületére esik, és ott felületi sérülést okoz. A másik kérdés, hogy a főkapcsolóval történő kikapcsolás nem okozhat-e esetleg adatvesztést a külső HDD-n, ugyanis véleményem szerint itt is előfordulhat talán a késleltetett írás, vagyis ha a főkapcsolóval egyszerűen este kinyomom a HDD-t, a memóriában lévő adatok nem kerülnek lemezreírásra, és a fájlszerkezet megsérülhet. Ez lenne a 2 kérdésem a külső HDD-hez kapcsolódóan. Egy hozzáértő azt javasolta, hogy használjak NAS szervert, ezért elkezdtem utánanézni, utánaolvasni a NAS-nak, így merültek fel kérdések:

    1.) a NAS-nál megoldott-e, hogy este, amikor már senki nem használja a HDD-t, akkor a NAS szoftveresen leállítja a merevlemezt? Ez azért lenne fontos, hogy éjszaka ne melegedjen a HDD, másrészt, hogy ne legyen adatvesztés a késleltetett írás miatt (illetve áramfogyasztás miatt is érdekes lehet)

    2.) ha a NAS elalszik egy idő után, akkor kérdés, hogy interneten keresztül, mondjuk FTP-vel fel lehet-e ébreszteni? Ez ugye nagyon jó lenne, ha az ember elutazik, és a NAS leáll, de amikor interneten FTP-vel el szeretném érni az adataimat, akkor feléled (Wake On LAN), és amikor megint nem használom a NAS-t, akkor ismét elalszik? Meg tudja ezt valaki erősíteni, hogy ez így működik-e, vagy akkor folyamatosan teker a HDD, 1 hétig, amíg el vagyok utazva?

    3.) Ha tükrözni szeretném az adataimat, akkor ahhoz 2 db teljesen ugyanolyan HDD kell, vagy javasolt?

    4.) megoldható-e minden NAS-ról, hogy az egyes számítógépekről a NAS-ban lévő HDD-t úgy lássam, mintha az a számítógépben lenne? Azaz Sajátgépben egy meghajtóként? (pl: e:\ meghajtó) vagy a fájlokat és mappákat csak a saját célszoftveréből tudom kezelni?

    5.) nekem nagyon fontos, hogy a NAS-t úgy lássam, mintha a saját gépemben lévő C:\ meghajtó lenne, vagyis a sajátgépben (vagy total commanderben) a mappákban tudjak fel-le mászkálni, meg tudjak nyitni fájlt, azon tudjak dolgozni, és utána lementeni. Ez a használat tehát arról szól, hogy a fájlokat a gép memóriájába töltöm be. Ezzel szemben az FTP a szerverről tölt le fájlt a saját gépem merevlemezére, a letöltött fájlt tudom módosítani, majd elmentés után FTP-vel vissza tudom azt tölteni a merevlemezről a szerverre. Egy megerősítést szeretnénk kapni arra vonatkozóan, hogy ha NAS szervert vásárolunk, akkor nem FTP-s módon használható a napi munkában, hanem az első részben leírtak szerint tudok dolgozni vele. (Természetesen távolról, internetről az FTP elérés is nagyon hasznos tud lenni.)

    6.) mi van akkor, ha veszek egy NAS-t, és van egy HDD-m, amin már vannak adatok, és ezt a HDD-t szeretném berakni a NAS-ba, de úgy, hogy az adataim ne vesszenek el. Kérdezném, hogy megoldható-e ez, mert a NAS felismeri a HDD-n lévő NTFS fájlrendszert, ezt elfogadja, és lehet használatba venni, vagy ehelyett mindenféleképpen le akarja formázni, ahhoz, hogy tudja kezelni a HDD-t? Vagyis egy NAS-t csak szűz, vadonatúj HDD-vel lehet használatba venni?

    7.) a NAS a routerbe UTP kábellel csatlakozik? És ha igen, akkor a NAS egy hálózati eszköz lesz, amit IP címről tudok elérni a böngészőből?

    8.) interneten keresztül NAS-t csak FTP-vel lehet elérni, vagy tudom úgy látni a NAS-ban lévő HDD-t, mintha otthon, a helyi hálózatban lennék? Vagy erre kizárólag a VPN szolgál ?

    9.) az arukereso.hu oldalon nézegettem a NAS szervereket, és a specifikációban több NAS-nál is láttam olyat, hogy bővíthető. Az a kérdésem, hogy ez pontosan mit is jelent? Ha 2 tálcás NAS-t veszek, és 2 HDD már benne van, akkor merre bővíthető? Vagy hogyan kell ezt értelmezni ezt a bővíthetőséget?

    10.) szintén az arukereso.hu weboldalon láttam, hogy az egyik NAS-nál a maximális tárolókapacitás pl: 8000 GB, egy másiknál 16000 GB. Ezt hogyan kell értelmezni? Merevlemezenként, vagy az összes betett merevlemezre vonatkozóan? Azaz, pl: 8TB = 4 x 2TB HDD, vagy minden egyes SATA csatlakozóra tehető 8TB-os HDD?

    11.) Mi van akkor, ha van egy NAS-om, benne van egy merevlemez, amit mondjuk használok már egy ideje hálózati adattárolóként, és valamikor úgy döntök, hogy kiveszem a merevlemezt, és visszatenném egy destop PC-be. Ez megoldható, vagy a fájlrendszert nem fogja felismerni az asztali gép? Bár azt olvastam sok helyen, hogy NTFS particiót tudja kezelni a NAS, csak azért merült fel a kérdés bennem, mert azt hallottam valahol, hogy a NAS a HDD behelyezésekor azt meg akarja formattálni. Erre vonatkozik a 6. kérdésem.

    12.) valamelyik NAS-nál olyasmit olvastam a specifikációnál, hogy operációs rendszer kompatibilitás: Win 7, 8 , Vista. Nekem Win XP van az otthoni összes számítógépen. Lehet ez valós probléma? Nem értem, ugyanis tudomásom szerint a NAS a routerbe kerül bekötésre, tehát nem a számítógépre kerül telepítésre. A NAS-t pedig a böngészőn keresztül lehet a böngésző alapú kezelőszoftverével kezelni. Akkor meg miről is szól ez az operációs rendszer kompatibilitás? Talán a kezelő szoftverét fel kell telepíteni valamelyik számítógépre, és ott érdekes a gépen lévő operációs rendszer? Vagy hülyeség az egész?

    13.) Tükrözés esetén (RAID) lassul-e az adatforgalom, az adat olvasás, vagy az adat írása?

    Segítségeteket előre is kösz.

Új hozzászólás Aktív témák