Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • helixP

    nagyúr

    X10i gyári (stock) 1.6, 2.1 ROM 2.3.3-ra (Gingerbread) frissítése és feljavítása avagy "tuningja"
    Forrás: xda-developers és egyéb, nyilvános oldalak.

    Figyelem: csak saját felelősségre! Ha valamit elrontasz, vagy nem úgy sikerül, az a TE problémád!

    Hozzávalók:
    1 db X10i
    1 db PC
    Flashtool és PC companion a gépen
    Némi önállóság és angoltudás

    I. Az alapok, szoftverfrissítés

    A telefon szoftverfrissítése 2 úton történhet: Van hivatalos módja (PC Companion) és nem annyira hivatalos (Flashtool). Aki fél a nem hivatalos verziótól a második pontot el se olvassa, de azt tudnia kell, hogy a későbbiekben csak azzal programmal tudja a gyári ROM-ot tuningolni. Szóval érdemes vele megbarátkozni! :)

    1. PC Companion:
    Ha a hivatalos módon szeretnéd frissíteni a telefonod szoftverét az alábbiakat kell tenned:
    Legelső dolog a biztonsági mentés, a számodra fontos dolgokról! Ezt a PC Companionnal is megteheted, de számtalan alkalmazás van a Marketen erre, illetve bizonyos fokig a telefonod is képes erre Android verziótól függően. Na de lássuk a procedúrát!
    PC Companion letölt, ez az SE hivatalos frissítő programja, ami a frissítés mellett, még számos extra funkciót is kínál (kezelni a kapcsolatokat, a naptárat, valamint a médiafájlokat a Media Go segítségével)
    A telepítése egyszerű, miután feltelepült, egyből keresni fogja a telefonunkat (megkérdezi azt is, hogy hogyan csatlakoztattuk a géphez: USB, wifi, vagy bluetooth). Miután észlelte, megkér arra, hogy az USB tárhelyet kapcsoljuk be, hogy csatlakozni tudjon hozzá (telefonon felső információs sáv lehúz -> USB tárolóeszköz bekapcsolása).
    Ezek után a program fő ablakában legfelül kiírja hogy Csatlakozt.: Xperia X10, alatta zölddel meg hogy elérhető e frissítés. Lent a support zone ikonra kattintva az letölti az ehhez szükséges kiegészítést, és már indíthatjuk is a frissítést, de előtte győződjünk meg róla, hogy az aksi legalább 60% töltöttséggel bír! Innentől kezdve csak kövessük a program utasításait! Ez a fajta szoftverfrissítés több időt vesz igénybe, mivel a programnak le kell töltenie a legújabb ROM-ot a telefonhoz, és csak azután kezdi el a tényleges frissítést! Ha mindent az utasításoknak megfelelően csinálunk, biztos a siker!

    2. Flashtool:
    Töltsd le a Flashtoolt és telepítsd. (Win7 alatt a telepítőfájlt, és magát a programot is mindig rendszergazdaként futtasd, a megfelelő futás érdekében!)
    Ezzel az eszközzel tudsz ROM-ot cserélni a telefonodon, illetve innen a legegyszerűbb rootolni, bootloadert nyitni, illetve az indításkor behívható Xrecovery segédprogramot telepíteni.
    Ha a fentiek fele sem érthető, itt még meggondolhatod magad, és visszaugorhatsz az első pontra. :)
    Ha elég bátor vagy, és úgy gondolod, hogy belekezdenél mégis, minden fontosabb információt ments le a készülékről (sms, telefonkönyv, hívásinfo, játékmentések stb...), ugyanis az új ROM feltételekor törlődni fog minden, egyedül az SD kártyához nem nyúl a program!
    A ROM flash egyszerű, telefon akku legyen 60% felett legalább, töltsd le a szükséges csomagot innen, majd másold be a program Firmware mappájába a kicsomagolt .ftf fájlt, indítsd el a Flashtoolt, válaszd ki a villám ikont, jelöld ki a flashelendő .ftf fájlt, és amikor a program szól, a vissza gombot nyomva tartva dugd rá az usb kábelre a készüléket. Zöld led világít (vissza gomb a rádugás után pár másodperccel már felengedhető), most várj amíg azt nem írja ki, hogy most már lehúzhatod a telefont! Utána kapcsold be, és menj végig a Beállítás Varázslón.
    Flashelni nem kötelező, ha a gyári ROM van a készülékeden, ha megteszed, előtte készíts mentést az adataidról!

    A 2 módszer közül bármelyiket is csináltuk, immáron a legfrissebb ROM van a telefonunkon! (2.3.3, Baseband: 2.1.71, Kernel: 2.6.29)

    Fontos!:
    Mindkét frissítési prodecúra alatt viselkedhet a program úgy, mitha lefagyott volna. Pl. flashtool alatt nem történik semmi az információs ablakban 1-2 vagy több percig, illetve PC companionban az állapotjelző csík nem mozdul szintén ennyi ideig. Ilyen esetben ne ijedjünk meg, a folyamat megy a háttérben, és még véletlenül se húzzuk le a telefont az USB-ről, és ne kezdjük el nyomkodni, mert kárt tehetünk benne! Tessék türelemmel lenni!

    II. Felkészítés a tuningra, rootolás, xrecovery

    1. Rootolás:
    Először is kapcsold be a telefon Beállítások/Alkalmazások menüjében az Ismeretlen források és a Fejlesztés/USB-hibakeresés menüpontokat. (ez azért kell, mert sok program mint a flashtool is csak ebben módban tud kommunikálni a rendszerrel) Indítsd el a Flashtoolt, csatlakoztasd a telefonod bekapcsolva, és amint felismeri (X10), válaszd ki a lakat ikon-t, és várd ki, hogy a rootolás lefusson. Ha közben a telefon újrakapcsolódni akar a géphez, elég a Töltés-t kiválasztani a képernyőn. Kis idő elteltével a telefon újraindul, és siker esetén ezeket a sorokat kell látnod:
    Connected Device: X10
    Installed version of busybox: BusyBox vX.XX
    A rootolásról annyit, hogy ez biztosítja a későbbiekben, hogy bizonyos programok (mint a flashtool is), és alkalmazások hozzányúlhassanak a rendszerfájlokhoz.
    A későbbiekben a feltelepült Superuser alkalmazás mindig egy felugró ablakkal fog értesíteni, ha egy programnak root jogosultságra van szüksége, ilyenkor az Allow gomb megnyomásával tudod az engedélyt megadni. (A későbbiekben a superuser futtatásakor ezek a jogok bármikor megváltoztathatóak!)

    2. Xrecovery telepítés:
    Hagyd a telefont a kábelen, kattints az Elsősegély ikonra (kereszt), és válaszd az Xrecovery 0.3 telepítést.Ha kész, az újraindulást követően a SonyEricsson felirat megjelenésekor a jobb oldali (Vissza) gombot nyomogatva tudsz belépni ebbe a hasznos kis menübe. Vigyázz, mert bizonyos menüpontokkal a telefonod teljes tartalmát törölni tudod, tehát ne kísérletezgess vele ész nélkül!
    Az Xrecoveryről még annyit, hogy sok mindent meg tudunk csinálni a segítségével, pl. aktiválni tudjuk az SD kártyát, rendszermappát (system, data), törölhetjük a különféle cache-eket, teljes formázást hajthatunk végre a telefonon, és SD kártyán, és többek között ROM-okat telepíthetünk vele, erről lentebb bővebb tájékoztatást olvashattok.

    III. Maga a tuning

    A SonyEricsson nem igazán törte magát, hogy optimalizálja rendesen a Gingerbreadet erre a készülékre, így vagy keresünk egy főzött ROM-ot, ami többé-kevésbé működik és optimalizált, vagy érdemes nekünk pár finomhangolást elvégeznünk a gyári rendszeren. Nem nyúlunk bele túl mélyen, éppen annyira, hogy Snapdragonhoz méltóbb sebességet tudjunk elérni.
    Figyelem, a leírás CSAK gyári ROM-okhoz érvényes, főzött ROM-ok ezeket javarészt tartalmazzák, illetve sok esetben csak felesleges bonyodalmakat okoz, ha belenyúlkálsz! Menj innen. :)
    Első körben mentsük le két patchet a telefon SD kártyájára:
    1. FPS UnCap
    2. AudioStutter

    Patch telepítés:
    1. Indítsuk újra a telefont, lépjünk be az Xrecovery menübe. (visszagomb nyomkodás az SE felirat közben) A hangerő gombokkal le-fel lépdelve keresd ki az Install Custom zip menüpontot, és válaszd ki a középső gombbal. Keresd ki az SD kártyáról a két patchet, és egymás után telepítsd fel őket, szintén a gombok segítségével.
    2. Ha már itt vagy, keresd meg a Wipe Cache és az Advanced menü --> Wipe Dalvik Cache menüpontokat is, ezzel az alkalmazások szemeteit tudod kitakarítani, ami sokszor okozhatnak lassulást illetve Kényszerített Leállást (FC – Force Close) egyes programok futása közben.
    3. Itt találod még a Delete Battery Stats menüpontot, ezt friss ROM telepítés után használd. Töltsd fel a telefont 100%-ra, indítsd újra, lépj be az Xrecoverybe, és használd a Delete Battery Stats-ot, ezzel az előző ROM-ra jellemző akkustatisztikák törlődnek, és a rendszer kénytelen lesz a friss ROM-hoz újakat gyártani, elkerülve ezzel a gyors merülés lehetőségét.
    4. Fontos!: A főmenüben található Full Wipe menüpontot NE használd, az a „nagyreset”, mindent töröl!
    5.Ezután a Vissza gombbal lépj ki a főmenübe és válaszd a Reboot Phone opciót. Az újraindítás kicsit több időt vesz igénybe, de utána a telefonod máris gyorsabb, és nem akad a zenelejátszás sem.
    Nézzük tovább.

    IV. További tuning, rendszerfájlok szerkesztése:

    A telefonon lévő .prop fájlok segítségével sok rendszerbeállítást meg tudunk változtatni. A legfontosabb a build.prop, nevű a telefonon lévő system könyvtárban, ami rootolás után válik láthatóvá. Az eléréséhez szükséges Root Explorer megvásárolható a Marketen, ennek ingyenes alternatívája az ES Explorer, melynek letöltése után a Settings menüben be tudjuk állítani, hogy:
    - mutassa a rejtett fájlokat (settings --> file settings --> show hidden files pipa)
    - rootként böngésszünk (settings --> root explorer pipa)
    - a system meghajtót írható/olvasható módon csatlakoztassa fel. (settings --> mount file system pipa)
    Keressük meg és másoljuk át tehát a build.prop fájlt az SD kártyára (egyúttal akár 2 helyre is, hogy biztonsági mentésként legyen egy másik!). Kössük a telefont PC-hez, nyissuk meg az SD kártyát, és szerkesszük az egyik build.prop-ot tetszőleges szövegszerkesztővel (ami képes sima szöveges formátumban is menteni, ezt a mentés után ellenőrizzük ;) )
    Láthatjuk, elég sok bejegyzés van benne, az inaktívak és a megjegyzések előtt egy vagy több #-al.
    Lapozzunk a végére, és illesszük be a következő pár sort:

    #########################
    # Tuning
    #########################
    # Disable boot animation for faster boot
    debug.sf.nobootanimation = 1
    # Jpeg quality increase
    ro.media.enc.jpeg.quality = 100
    # Increase camera quality
    ro.media.dec.jpeg.memcap = 8000000
    ro.media.enc.hprof.vid.bps = 8000000
    # Minimze call delay
    ro.telephony.call_ring.delay = 1000
    # Minimize black screen after call
    ro.lge.proximity.delay = 100
    mot.proximity.delay = 100
    # Keep launcher in memory
    ro.HOME_APP_ADJ=1
    # Switch on JIT
    dalvik.vm.execution-mode=int:jit
    # Increase GUI speed
    debug.sf.hw = 1
    # Increase responsivity
    debug.performance.tuning = 1
    video.accelerate.hw = 1
    windowsmgr.max_events_per_sec = 120
    # Increase battery lifetime
    wifi.supplicant_scan_interval = 150
    pm.sleep_mode = 1
    ro.ril.disable.power.collapse = 0

    A főbb beállítások belekerültek, a következő pár sor egyéni ízlés szerint mehet még folytatólagosan, sorról sorra összehasonlítva, figyelve arra, hogy ezek egy része eredetileg szerepel már a build.propban, a gyári sorok elé tehát egy #-t kell rakni, vagy csak az értékeket átírni, de utóbbi esetben mindig legyen egy eredeti build.prop fájlunk elmentve valahol, hogyha gond lenne, vissza tudjuk másolni!

    További tuning ha kicsit jobb térerőt, és net sebességet szeretnénk:

    # Turn off JAVA Native Interface checking, may cause issues!
    ro.kernel.android.checkjni=0
    dalvik.vm.checkjni=false
    # Enhance GSM settings
    ro.ril.hsxpa = 2
    ro.ril.gprsclass = 12
    ro.ril.hep = 1
    ro.ril.enable.dtm = 1
    ro.ril.hsdpa.category = 10
    ro.ril.enable.a53 = 1
    ro.ril.enable.3g.prefix = 1
    ro.ril.htcmaskw1.bitmask = 4294967295
    ro.ril.htcmaskw1 = 14449
    ro.ril.hsupa.category = 6
    # Net Speed
    net.tcp.buffersize.default = 4096,87380,256960,4096,16384,256960
    net.tcp.buffersize.wifi = 4096,87380,256960,4096,16384,256960
    net.tcp.buffersize.umts = 4096,87380,256960,4096,16384,256960
    net.tcp.buffersize.gprs = 4096,87380,256960,4096,16384,256960
    net.tcp.buffersize.edge = 4096,87380,256960,4096,16384,256960

    Ha végeztünk a szerkesztgetéssel válasszuk le az SD kártyát, és másoljuk vissza az általunk módosított build-prop fájlt a system mappába, felülírva az eredetit! De még egyszer hangsúlyozva: legyen egy eredeti build.prop fájlunk valahol jól eldugva, arra az esetre, ha a szerkesztett verzióval rakoncátlankodna a telefon!
    Ha ez megvan, indítsuk újra a telefont, hogy a megváltozott beállításokat tölthesse be!
    Röviden ennyi amit meg kell tennünk, hogy készülékünk kellően gyors és stabil legyen a mindennapi használatra.

    V. Főzött ROM-ok, előnyeik, hátrányaik és telepítésük röviden:

    Az egyik legelismertebb és ROM-okkal a legtöbbet foglalkozó külföldi oldal az xda-developers. Valószínűleg az összes létező okostelefonhoz találni náluk különböző ROM-okat, javításokat!

    Ha valaki főzött ROM telepítésére adja a fejét, akkor pár dolog amit tudnia kell:
    - a főzött ROM-ok készítői szintén nem vállalnak felelősséget az esetleges hibákért!
    - pár dolog nem működhet (pl. BT, Wifi, kamera stb...) de ezek mindig listázva vannak a ROM topikjában, és általában folyton javítják őket.
    - rendellenes módon működhet a telefon (pl nem hallod a másikat, lefagy, újraindul stb...) ebben az esetben lehet valamit te csináltál rosszul, vagy lehet még nem javították az adott hibát!
    - téves információ miszerint a garanciába beleszól a főzött ROM telepítése! Ez nem igaz, az Android nyílt forráskódú oprendszer, ezért bárki piszkálhatja. Még senki nem hallott olyanról, hogy egy rosszul megírt ROM hazavágta volna a telefont. Az már más kérdés, hogyha frissítés közben lehúzzuk a kábelről.
    - nem mindegy milyen Baseband-ra telepítjük az adott ROM-ot (2.1.54, 2.1.57, 2.1.61 stb...) Erről szintén mindig szó van az adott ROM topikjában.
    - nyitott, illetve zárt bootloaderes telefont szeretnél e (nyitott bootloader előnye, hogy közvetlenül lehet a módosított kernelt betölteni, és így stabilabb rendszered lesz, illetve a bootloader miatt nem tudod magad kizárni a telefonból, csak nagy erőlködés árán, mert mindig eléred a recoveryket. Hátránya, hogyha a hozzá nem értő szakik belenyúlnak, azzal csinálhatnak egy elindíthatatlan telefont!)
    - + rengeteg előnyük van a gyári ROM-hoz képest. (pl. nagyobb gyorsaság, jobb térerő, gyorsabb bootolás, nem gyári kinézet, stb...)

    A fent felsorolt hibák csak a legrosszabb esetet vázolják, a valóságban közel sincs ennyi probléma a főzőtt ROM-okkal (némelyikkel igen :D) A XDA oldalán rengeteg ROM található, hosszú topikokkal, kicsit olvasgatni kell, mielőtt nekifog az ember a ROMcserének.

    Telepítésük általában az Xrecoveryvel történik:
    - ROM letölt (be vannak zippelve, csak így ismeri fel az Xrecovery is) --> SD kártyára másol.
    - Xrecovery-ből Custom Zip menüpont alatt kikeressük a ROM-ot az SD-ről.
    - Középső gomb lenyomásával telepítjük. (1 max. 2perc)
    - Ha kész, visszalépünk a főmenübe és reboot. (az első indulás általában több időt vesz igénybe, és pár percig akadozni szokott a rendszer, de ez normális, ne ijedjünk meg!)
    - Élvezzük az új friss ropogós ROM-ot! :D

    (A leírás folyamatosan javul/bővül, ha van rá igény ;) )

    Készítette: viewdetails, PAtr0n

    A hsz eredeti tartalma: Ez határozottan jó. Elég ügyesen nyúlt hozzá az Androidhoz a SE. Remélem a hangminőség csak erre a készüléken volt problémás...

    [ Módosította: #65675776 ]

Új hozzászólás Aktív témák