Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Rive

    veterán

    válasz h3lios #8 üzenetére

    Aki még nem ismerte a 2. robbanás történetét az most azt hiheti a második rész után, hogy felfújták a problémát, de valóban pár napnyira voltunk attól, hogy Európa jelentős része lakhatatlan legyen.

    Elég sok klf. szenzációhajhász rémisztgetés forog ezügyben, de ezeket nem kell igazán komolyan venni. A HBO nem tudományos, hanem történelmi nézőpontból közelítette az eseményeket: ez azt jelenti, hogy ami bekerül a filmbe az nem feltétlen kell, hogy a mai ismeretek alapján megalapozott legyen, elég, ha akkoriban megalapozottnak gondolták.

    A mai ismeretek alapján maximum lokális jellegű kellemetlenséget okozott volna, ha a magból származó olvadék eléri a víztartályokat, robbanás (pláne az emlegetett méretben) nem. Ez persze semmiben sem kicsinyíti azoknak a búvároknak az érdemeit, akik oda bementek (és városi legendákkal ellentétben egyikük sem halt meg, legalábbis nem akkor, ott és amiatt).

    Azt kell észben tartani, hogy több szempontból lehet tárgyalni az ügyet. Lehet nézni a történelmi hűséget: a tudományos hűséget akkori szempontok szerint: a tudományos hűséget mai szempontok szerint. Ez a három nem feltétlenül fedi egymást, és a HBO az első szempont alapján készítette a sorozatot, de még ebből is elég sok dolgot kénytelenek votak beáldozni a filmre vihetőség miatt.

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

  • Rive

    veterán

    válasz vince #46 üzenetére

    A bór akkor hasznos, ha láncreakciót kell megfékezni. A jelen ismeretek szerint a magban (a maradékában) a robbanás után már nem volt láncreakció => igazából az adott helyzetben nem volt lényegi szerepe.

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

  • Rive

    veterán

    válasz Lauda #50 üzenetére

    Egy tartósan üzemben levő reaktorban elég sok rövid felezési idejű hasadvány és azok bomlási sorába tartozó radioaktív elem halmozódik fel. Ezek bomlása nagyon sok hőt termel anélkül is, hogy láncreakció folyna. Ha jól emlékszem, reaktorokban leállás után kevéssel még mindig úgy a névleges teljesítmény öt (!) százaléka a hőtermelés, és több mint egy hónap kell, mire ez lemegy ezrelék környékére. Ezt fejelte meg ott az égő nagy tisztaságú szén (grafit) és Zr, szóval úgy nagyjából egy üzemelő kohó megfelelőjével volt dolguk. Teljesen reális elképzelés, hogy az ilyen jellegű olvadék átrágja magát nagyobb vastagságú betonon.
    A beton átégése energiát von el és időbe kerül: ha ismertek a körülmények, akkor ma már egész jól modellezhető, hogy adott mennyiségű/állapotú mag-törmelék mennyi betonon rágná át magát. Ettől persze nagyon messze voltak akkor...

    A fűtőelemek viszonylag hosszú idő után is termelnek hőt. A 'kiégett', letárolt fűtőelemekben a hasadványok úgy négy-öt év várakozás után bomlanak le annyira, hogy már 'száraz' tárolóban is biztonságosan tárolhatóak: de ez ugye ismert geometriára vonatkozik nagy hőátadó felülettel, nem pedig egy összeolvadt nagyméretű göböcre.

    Mindenesetre például a gyakorta emlegetett 'elefántláb' alakzat ma már ~ szobahőmérsékletű, és már jónéhány éve az.

    @Eastman: Tartottak attól, hogy ha újabb (gőz)robbanás történik, az hatással lehet a 3. reaktorblokk épségére.
    Ez nem teszi ezt mai szemmel megalapozottá... És pláne nem teszi a megatonnás skála emlegetését megalapozottá. Mai ismereteink alapján (!!!) az ott lehetséges legnagyobb gőzrobbanáson akkor már túl voltak...

    [ Szerkesztve ]

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

  • Rive

    veterán

    válasz Lauda #53 üzenetére

    ...az ottmaradt radioaktív elemek bomlása is láncreakció.

    Nem. Az csak bomlás: az egyes instabil atomok egymástól függetlenül ismert véletlenszerű eséllyel bomlanak/alakulnak más izotóppá/elemmé/ugranak más energiaállapotba.
    A láncreakció, amikor a hasadásból keletkező neutronok okoznak további hasadásokat: ez nem független események sorozata, és tipikusan amúgy relative stabil atomokat érint.

    Teljesen más a két ügylet.

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

  • Rive

    veterán

    válasz Lauda #60 üzenetére

    Az alacsony érték a helyes (mármint, a helyes átváltás, úgy értem...). A dátumok/satöbbi alapján ez a papír Dyatlov korai jelentése alapján készült összefoglaló lehet, az meg a sorozatban is megvolt, hogy ő (meg a helyi vezetőségnek az a része, amelyik nem ment oda megnézni => túlélte) egész kora délelőttig (?) képtelen volt elhinni, hogy a mag tényleg elszállt és ennek megfelelően jelentett fölfele, kezelte az esetet/utasította a személyzetet és tűzoltókat...

    Csak dátum van a papíron, óra/perc nincs és forrásmegjelölés se (mármint úgy értem, hogy kinek a jelentése alapján készült).

    [ Szerkesztve ]

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

  • Rive

    veterán

    válasz zoo8800 #71 üzenetére

    Leginkább Dyatlov & co perére fókuszál, beleszőve a közvetlen előzményeket + a nagy szovjet életérzés csúnyább bugyrai.

    Szumma ez így nem annyira dokumentumfilm vagy rekonstrukció, inkább pszicho- vagy társadalmi dráma a szükséges minimumon tartott tecno-háttérrel. Érzik, hogy megfelelő alázattal nyúltak az anyaghoz és igyekeztek csak mértékkel túltolni. Sz'tem kifejezetten jó.

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

Új hozzászólás Aktív témák