Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • blunt

    aktív tag

    válasz stevve #7 üzenetére

    Te szóltál a legjobban innen. Osztom a véleményt +1

  • blunt

    aktív tag

    válasz Blyan #26 üzenetére

    majd fogunk látni robbanást amikor jönnek nokia telefonok ;)

  • blunt

    aktív tag

    válasz NagyVillany #51 üzenetére

    egy vmi ne felejtsünk el. és ezt most mint amerikai állampolgár mondom.
    a 3400 USD fizu azért nem olyan jó. Nem tudom, hogy melyik államról beszélünk, de úgy összességében azért 40e dollár az semmi. szó szerint. nem tudom, hogy ez bruttó v. nettó, de ha az utóbbi akkor meg abszolút rossz. Ill. azt sem tudom, hogy a 3400 úgy, hogy már levonásra került belőle a medical insurance? mert ugye egy jobb insurance 300 dollár körül vonódik le a fizuból.

    szóval 3100 úgy, hogy még semmire nem költött (se mortgage se számlák se kaja) azért nem túl jó. Egy kényelmes élet, az általad leírt dolgokat figyelembevéve kb. havi 4000-4500ből már jobban kivitelezhető (mármint, hogy gondolatra quad, mac, iphone, ketyere stb). De mondom erősen függ ez attól, hogy otthon lakik-e, fizet-e rezsit stb. Nyilván ha semmi kiadása nincs csak a kaja, benzin, autó biztosítás, mobil, akkor a 3400 tényleg jó.
    bocsi az offért, de azért kint sincs kolbászból a kerítés ;)

    arról meg végképp ne feledkezzünk meg, hogy az átlag amerikai kb. élete végéig fizeti vissza a "diákhitelt" amiből a horribilis egyetemi költségeket fedezte... ugye a 30e dollár / év egyetemre nem is olyan sok kint... és akkor még nem egy yale-ről beszéltünk, aminak a tandíja felér kb. egy kisebb ország éves gdpjével :P

    [ Szerkesztve ]

  • blunt

    aktív tag

    válasz NagyVillany #53 üzenetére

    köszi, így már minden világos! Így valóban jó pénz az a pénz. A házak zöme az egyesült államok területén "fából" van. Pontosabban plywood de igazából csak a falak közti rész a fa. Ugyanúgy beton az alap, mint európában, viszont igen, a téglát szokták helyettesíteni fával, de azért zömmel természetesen kerül tégla is a házba, hogy az első tavaszi fuvallat ne vigye el :DDD
    A laikusok számára mondanám: azért nem papírházakról beszélünk, szóval ezek tartós darabok, de nyilván egy durva hurrikánt / tornádót a "hagyományos" európai ház sem biztos, hogy kibír. Én mondjuk tégla-hívő vagyok, de senkit nem érdekel a személyes preferenciám.

    @Inarus : ami sok sok pénzt tud elvinni a fizudból az valóban a medial insurance, azaz a TB(?). Általában úgy működik, hogy amikor aláírod a munkaszerződést, akkor kitöltesz mellé egy "kérdőívet", hogy milyen biztosítást szeretnél. Itt dől el az, hogy mennyi vonnak 2 hetente a fizucsekkedből biztosításra. Ugye ha jobb biztosítást kérsz, akkor magasabb amit levonnak, de cserébe ha bármilyen okból kifolyólag korházba kerülsz, akkor az önrészed vagy szinte semmi sem lesz, vagy nagyon elenyésző. (akár 20-25 dollár)

    A másik ami az "átlag amerikai" pénzét viszi az a mortgage (ház/lakás hitel), és az a hitel, amit az egyetem elvégzéséhez vett fel. (student loan)
    Ezért is van az, hogy amikor megnézel egy Dell v. Apple (behelyettesíthető bármilyen cégnévvel) oldalt és az látod a majd 1 milliós termékre, hogy "as low as 40/month", akkor ezzel élnek is a legtöbben, hiszen a credit rendszer lényege, hogy folyamatosan adósságban legyél, de pontosan fizess. Ezért van az, hogy ha valakinek jó a "credite", akkor minden további nélkül akár beleülhet egy vadi új porsche cayenne turbó terepjáróba, még akkor is, ha esetleg a részletekre már nem nagyon fussa.

    Fura egy rendszer, de működik. Az ember rá van kényszerülve a folyamatos melóra, ezáltal a gazdaság pörög, az emberek a megkeresett pénzüket elköltik, működik a fogyasztói társadalom.

    Az meg megint egy más kérdés, hogy ha megkérdezel egy "átlag amerikait", hogy te béla, igazából mi az ami fizikálisan a tied? akkor az lesz a válasz, hogy "hát minden a banké, mert hitelből van..."

    [ Szerkesztve ]

  • blunt

    aktív tag

    válasz stevve #57 üzenetére

    Nem, ez magyarországon szerintem nincs így, mivel a mutyizások miatt örülnek az emberek, ha egyáltalán minimálra be vannak jelentve. Arra (se) meg nem jár 40-50-60 milliós házra hitel. De még "csak" 15 milliós lakásra sem.
    Én erre gondoltam az írásomban.

    Hát, szerintem azért hagyják MO-n élni az embert, de pont csak annyira, hogy aki tőled utána elszedi az adót, az jól járon, te meg semmiképp se járj jól. ;)

    1 mondat erejéig visszatérve a ház/lakás kulturára : nyugatra (nem pont amerika, de ott is divat) az emberek pont azért nem vesznek lakást / házat mert egész életükben mozognak és nem akarják magukat úgy odakötni görcsösen egy helyhez, mint a magyarok zöme. Erről volt egyébként régebben egy interjú/cikk vmi szakival, aki pont ezt mondta. Sajnos nem tudom már, hogy hol olvastam és hallottam, de a lényege ez volt.

Új hozzászólás Aktív témák