Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tanisz

    senior tag

    válasz Cifu #7 üzenetére

    Ohhh... :R
    köszönöm, erről nem is hallottam

    (#10) green dude na igen a többség így van vele, szerintem nekem is :)

    http://projekt.azigazikincs.hu/ ''Homo loquax nonnumquam sapiens''; "Nam et si ambulavero in valle umbrae mortis, non timebo mala, quoniam tu mecum es. Virga tua et baculus tuus, ipsa me consolata sunt. "

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Cifu #90 üzenetére

    a 100Mbit->1Gbit is ilyen utat járt be.. előbb korláttá vált (jelentősen) mielőtt elkezdett elterjedni...

    majd 1x jönnek alaplapra... addig meg van külön kártya. nem azt mondom, hogy felesleges lépés a nagyobb.. de ilyen áron a legtöbb ember számára nem éri meg (még).

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • sb

    veterán

    válasz Cifu #90 üzenetére

    Ezt is a felhasználás felől érdemes megközelíteni. Mert oké, hogy elvben korlátoz, de a gyakorlatban miben?
    NAS = média, hang, video stream. A büdös életben nem hajtod ki 1db HDD-vel/1gbps lannal normál felhasználásban.

    A tömörítetlen videovágás meg megint olyan rétegigény amihez nem kell. Aztán nagyon másra sem jó, NVMe-t se küldenék át lanon az biztos. Ha annyira kell a szekvenciális sávszélesség akkor bedobnám a gépbe. A 4k meg eleve kuka hálón cache és egyebek nélkül, tehát megintcsak belső meghajtóként lehet csak kihasználni.
    Harmadrészt meg ott a fentebbi eszmefuttatásom. Én már azt is megnézném átlaguser helyében, hogy akarok-e 15W-os chipsetet, SSD-ket, akarok-e hűtéssel szarakodni, stb...

    Ez is tényező.
    A lényeg, hogy sokrétű és tök más lehet a kihasználtság valósan és erre jönnek rá az egyéb hátrányok.

    Mondom ezt úgy, hogy van NAS-om, és ha lehetne nyilván bepattintanám mondjuk az 5gbps lant... de csak ha nem kerül sokba és nincs egyéb hátránya sem. Plusz azt is tudom, hogy mennyi pl. archiválni egy 4-8TB-os HDD-t 1-200MB/s tempóval. :D

  • sb

    veterán

    válasz Cifu #130 üzenetére

    Pedig én még látnám értelmét, mint írtam... szóval velem még könnyebb dolgod van.
    De azt is látom, hogy erre 99.99%-nak nincs szüksége.
    Ahogy 8-16 magos procira se... meg szerintem vga-ra se, mert szerintem medium FHD, 60fps is jó sokszor. Felette meg lehet, hogy ha meggebedsz és quad sli-t raksz össze akkor se fog jobban futni. Mert kb. 5 sor kóddal el lehet b*szni bármit X hw-n és 5x erősebben is.

    Szóval én az optimumok embere vagyok. Mindennek megvan az ára és, hogy mennyit hoz a konyhára. Ill. árfüggetlenül is van azért amit elég objektíven meg lehet állapítani. Csak rossz a szemüveg ami alapján nézed.

    Amit felsoroltál jogosnak tűnhet, de ezek is sokszor mondvacsinált indokok.
    Pl.:
    - Mit mozgatsz meg nagy adatmennyiséget folyamatosan/napi szinten? Melyik átlaguser csinálja ezt? Filmeket másol kétnaponta jobbra-balra? Vagy linux isokat? Minek? 9TB-om van jelenleg a NAS-ban, 2 napi inkrementális rendszer mentéssel 2-3 gépről, tükrözött backupokkal, de nem mozgatom napi szinten annyi adatot. Lefut a backup, este átmásolja amíg épp nem nézek oda. Nem fut órákat.
    És ez hol van az átlaguser szinttől?
    - Ki nyitogat meg Pistikék és Mari néniék közül 40-120MB-os táblázatokat? De tényleg, plz, hétköznapi példákat kérnék.
    De ha azzal dolgoznék akkor tuti nem raknám ki se NAS-ra, se a felhőbe. Esetleg ramdrive-ra, ha annyira kell a sebesség, de minimum gépen belül SSD-re. Szóval ez ilyen totálisan hülye hasonlat számomra. Épp ezért írtam feljebb azt is, hogy hálón az összes cache-elést elfelejtheted, ami miatt eleve jóval kevésbé reszponzív az egész. Ilyen használat az az öntökönrúgás esete.
    - 4K videót ne értem mitől ne lenne élhető. Egy jobbféle huszohat hangsávval legyen mondjuk 100Mb/s. Az 12.5MB/s. A gigabites lan meg a tízszerese kb. Tehát ez is indokolatlan, de ha mégis musthave hozzá a 100x sávszélesség akkor sem tekergetek videót megintcsak egész nap.
    Több kliens kiszolgálása kb. ugyanez... még ez is példa szokott lenni, hogy hirtelen a 12 tagú család mind egyszerre néz 4K videót legalább két eszközön fejenként.

    Szóval biztos van hatása... ugyanúgy tök jól gyorsul előzésnél a 300LE-s autó is, de 150-nel is bőven lehet előzni és marginális a szükségessége.

    Konfigom: 6/12 cpu, 16GB ram, RX 470, k* gyors NVMe SSD. Mellette a NAS. Játék évente 1db fut, mellé van némi táblázat, évente pár videókódolás, némi fejlesztés.
    Betolnám a NAS-ba a 10Gb LAN-t szó nélkül, ha olcsó lenne, biztos én is "ki tudnám használni" 2-3 esetben (magyarul nem tudnám kihasználni, mert ez nem kihasználás), de nem ámítom magam abban a tudatban, hogy annyira nagy szükségem van bármelyik komponensre a fentiekből és nem lennék el egy fele ilyen géppel.

    Röviden összefoglalva:
    A gyorsaság értelmezése egyébként nem szelektív, csak tudni kell mást is értelmezni.
    1. Abból is van elméleti és gyakorlati. Lásd még NVMe és QLC SSD-k esete. Mikor megnézed a tesztben a töltési időket és azt látod, hogy semmivel nem jobb. Akkor mit nézzen a user? Hogy az NVMe Pro nem omlik össze 6 VM és 4 SQL szerver alatt? Minek?
    2. Jobb ha hasznosságot néz az ember. Mire és mennyire használja. Ennek értelmezése megy nehezen itt a fórumon és jönnek az ajánlatok, hogy csakaz5GHzsegít és minek 8-12 mag. A másik tábor meg fordítva. Pedig lehet, hogy van aki ugyanazt tapasztalja a monitor előtt 2 maggal és 3GHz-en is.

Új hozzászólás Aktív témák