Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • djyuri

    őstag

    válasz fatpingvin #48 üzenetére

    Sajnos nem eléggé. Csúnyán visszafejlődött a világ, mióta nincs elől az SLI és crossfire.
    A buldozer lapomban a metro last light 4 vga-an futott.(két nvidia +2 ati orosz driverrel) Azóta se sikerült olyan élethű játékélményt visszaadni semmivel,ami nem másfél millió ft.

    Most meg válthatok 2066 foglalatra 9x procival vagy amd threadripper-re.

    Tálaltam egy dupla procis xeon konfig lehetőséget, de olyan kicsi az órajel és a gaming cpu teljesítmény, hogy minimum 5-10% visszaesés lenne a 6700k prociról.

    De ezekre rájöttem régen már. Azért nem offoltam tovább a helyzetet. Csak meg lettem emleítve 6.-ikán,így reagáltam rá :)

    Konfig csere lesz, kell a kraft. Csak majd ha jobban bedől a bitcoin.... Nem sürget az idő. Heti 90-100 órát dolgozok, így nem lenne időm játszani. És nekem a 6700k teljesítmény elég. Szóval ha 2 év múlva lesz vasam a raid+sli rendszer alá, akkor IJ :P

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz fatpingvin #50 üzenetére

    Csináltam neki egy külön topikot, így már talán rendben lesz. [link]

    Buliban hasznos! =]

  • fatpingvin

    őstag

    válasz inf3rno #52 üzenetére

    szupeer :)

    A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

  • inf3rno

    nagyúr

    Rinyáltam egy sort az ASRock-nak miután elutasítottak, hogy hogy van ez, hogy customer grade lapokon van ilyen funkció, és mégsem adnak kártyát. Aztán úgy néz ki valahogy eszkalálták a dolgot, mert most küldtek levelet, hogy keressek másik részleget vele, hátha ott tudnak segíteni. Kíváncsi vagyok. A taiwani cég nem írt semmit, valószínűleg ők csak nagyban játszanak viszonteladókkal.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    Egy évig jegeltem ezt a projektet, főleg azért, mert mindig másra szórtam el a pénzt, és sokat nézegettem, hogy hogyan jöhetnék ki olcsón egy viszonylag combos géppel.

    A fő gondom a kompromisszum kötéssel volt, mint mindig:
    - legyen kicsi
    - legyen erős
    - legyen elég PCIE lane
    - legyen olcsó

    A végén az olcsóságot adtam fel, képtelen voltam kiegyezni még az uATX méreteivel is, illetve már beégett az agyamba, hogy Asrock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/AC alapon csinálom meg. Úgy döntöttem előző hónapban, hogy akkor ideje folytatni ezt is. A lap közben kifutott, úgyhogy esélytelen volt újat venni belőle. Nézegettem az aprót, de 40-et nem voltam hajlandó használt lapért kiadni. Végül egy hónap után meglett az áttörés, mert találtam egy configot ezzel a lappal a szomszédban és sikerült megegyezni az eladóval is, hogy SSD és videokártya nem kell. [link]

    Alaplap: Asrock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/AC -1év gari
    Proci: AMD Ryzen 5 2600 - 2év gari
    Procihűtő: Noctua NH-L9x65 SE-AM4 - 4év gari
    Ram: Corsair VENGEANCE LPX 8GB (2x4GB) DDR4 3000MHz (CMK8GX4M2C3000C15)
    Ház: Silverstone Raven RVZ01-E (SST-RVZ01B-E) esztétikai hibás - 1év gari
    Táp: CHIEFTEC Smart 700W (GPS-700A8)
    Ventilátor: 2db Silverstone 12cm slim

    Összesen 110k eddig a költés erre a részére. Kipróbáltam közben, remekül bootol videokártya nélkül, lehet pingelni wifin keresztül, és megy az SSH szerver.
    A bónusz, hogy ez a lap tud AC wifit is, úgyhogy még az is előfordulhat, hogy a mostani AP-t inkább máshol használom fel, és minden egyben gép lesz, mint a szolgáltatói eszközök. Attól is függ persze, hogy meddig visz el az antennája.
    Az UEFI-ben meg is találtam az x8/x8 beállítást, úgyhogy egyelőre minden klappol.
    A tápon agyalok, hogy teszek bele egy normálisat, ezt meg elrakom tartaléknak, hátha kell később valamikor. Az újan 25-35k kiadás lesz. Szerintem viszont hosszú távon megéri, mert mégis 24/7 menni fog.
    Halknak is elég halk, mondjuk a Noctua hűtőtől nem vártam mást.
    A házzal is meg vagyok elégedve, szerintem szép. Az egyik oldalát megfúrták valami falra szerelés miatt, de nem izgat, mert úgyis moddolni fogom, és gondolkodok rajta, hogy egy kicsit feldíszítem, újra festem, stb. ha odáig eljutok.

    A terv most az, hogy 56Gbps gerincet csinálok az asztali gépem és a routerrel közös szobában lévő szerver közé, hogy NVMe sebességgel tudjak adatot továbbítani, de tulképp ha mindkét kártya belemegy a routerbe, akkor akár még két gépet is rá tudok majd tenni erre a gerincre. Gondolkodtam amúgy, hogy direktbe összekötöm az asztali gépet a szerverrel, aztán rövidre zárom a kérdést, de akkor hol maradna a csillagromboló építés élvezete?! ;) :)) Egy másik ötlet, ami megfogant, hogy esetleg lehetne még két ilyen kártyát venni, és akkor 2x56Gbps lenne az asztali gép és a szerver között, de ennyire talán már nem akarok elszállni, illetve nem tudom, hogy mit hoz a jövő. Könnyen lehet, hogy ráteszek még gépeket erre a gerincre. További okok még a szakmai ártalmak, hogy gyakorolni akarom az optikai kábel szerelést és a belső hálózat megfigyelését.

    Vettem a projekthez még tavaly két dual portos QSFP+ kártyát. Nézegettem már egy ideje, hogy hogyan lehetne olcsósítani a témában, és azt találtam, hogy vannak kártyák, amik más gyártóknak készültek, hardverre azonosak a Mellanox kártyákkal, és csak a firmwaret kell cserélni rajtuk, hogy ténylegesen annak is lássa őket a gép. Az egyik ilyen a "HP 656089-001 661685-001 649281-B21 FDR/EN 10/40GB", ami a "Mellanox MCX354A-FCBT Dual FDR 56Gb/s or 40/56GbE"-nek felel meg. [link] Már nem emlékszem pontosan, hogy mennyiért, de azt hiszem 10k lehetett darabja bracket nélkül HP firmware-el Csehországból ebay-en. Az ebay-es szállítás is azt hiszem 10-15k volt, de még így is megérte, talán 15k-ra jött ki így darabja. Még nem foglalkoztam a firmware csere kérdésével, azt sem tudom működik e, de megbízható volt az eladó, úgyhogy valszeg jó üzletet csináltam. A kártya PCIE Gen3 x8-at támogat, 8x8Gbps = 64Gbps, ami megoszlik a 2x56Gbps port között. Szóval úgy sejtem, hogyha nincs párhuzamos forgalom egy irányba, akkor az 56Gbps meglesz vele mindkét porton.

    Az 1 portos kártyák, amiket kinéztem szintén ilyen firmware cserések. Elvileg a "Fujitsu Ca05954-2101 A3C40136899" megy a Mellanox MCX353A-FCBT firmware-jével, és így szintén 10/40-ről fel lehet tuningolni ugyanúgy 40/56-ra. Szóval ha működnek a dual portos kártyáim, akkor ez lesz a következő kiadás. Valószínűleg ez már drágább lesz, mint a dual portos kártyák, azokat annyira jó áron sikerült megszerezni. Olyan 25k darabja ennek még így is. Majd nézelődök, hogy ilyet vegyek e, vagy inkább készüljek a jelen helyzetre a jövő helyett, és vegyek még két dual portos kártyát, és legyen inkább 2x56 a két gép között.

    DAC kábelt lehet kapni Aliról "Mellanox MC2207130-001" néven fut, olyan 20-25k volt darabja, de minden drágul.

    Amivel bajban vagyok, vagy inkább nem tetszik, az a transceiver. Nagyon ritka és nagyon drága. Elvileg csak a "Mellanox MC2207411-SR4L", ami nekem jó, és eddig csak EU-n kívül fordult elő irreális áron plusz irreális szállítási költséggel. Még nézegetem, hátha úgy járok vele, mint az alaplappal és a két dual portos kártyával, hogy szembe jön a tökéletes üzlet. Ugye ha 8 transceiver kell, és 50k darabja, akkor már 400k-nál tartunk, és nagyon elszállt a projekt költségvetése. Annyi biztosan nem szánok rá. Egyelőre 2 DAC kábel és 4 transceiver, amiben gondolkodom, de majd meglátom. A teszteléshez most csak egy DAC kábelt rendelek majd, hátha egyáltalán nem is mennek a kártyák, és újra kell terveznem az egészet.

    Ami a lényeg, hogy közben nyitottam egy topikot a PCIE bifurcation riser témának: [link]. Az eddigiek alapján ami szóba jöhet ilyen téren, hogy tárgyalok az AmeriRack-el, hátha küldenek egyet, vegyek CPayne félét amazonról vagy veszek valami bolgár vagy milyen kártyát, ami szintén egész jónak tűnik. Az Asrock, Supermicro és egyéb szerver gyártó cégek úgy tűnik, hogy csak üzleti partnereknek adnak el ilyet nagy tételben, és hiába végtelenül primitívek és olcsók ezek a kártyák tömeggyártásban, egyszerűen lakossági ügyfélként képtelenség beszerezni őket. Kérdeztem az ügyfélszolgálatot, hogy mi ennek az oka, de választ nem kaptam. Előfordulhat, hogy a kriptovaluta bányászat tett be ennek, vagy akár az is, hogy így több drágább alaplapot vesznek az emberek. A lényeg, hogy nincsen, és még örülhetek, hogy találtam olyan lapot, amivel esetleg meg tudom oldani, ha szerzek valahonnan kártyát. Maga a kártya egyébként nem egy őrületesen nagy összeg a fenti hálózatos dolgokhoz képest, szóval egyre kevésbé sajnálom rá a pénzt.

    Ami még szóba került, és lesz jó eséllyel az egy M2 -> PCIE Gen3 x4 konverzió. Ha szerencsés vagyok, akkor találok erre is működőképes megoldást, és rá tudok még tenni a gépre egy több portos RJ45-ös kártyát. Olyan szempontból lenne ez jó, hogyha az 1Gbps feletti internet elkezd terjedni, akkor is van mihez nyúlni, illetve ha szükség van AP-kre, akkor azokat is rá lehet kötni. Elvileg az x4 bőven elég bármi ilyesmire, ugye 4x8Gbps = 32Gbps. Ennek komoly hátránya, hogy az alaplap hátoldalán van az M2 foglalat. Nem tudom, hogy odafér e bármi, vagy el tudom e vezetni, de majd megvizsgálom ezt a kérdést is. Jelenleg úgy tűnik, hogy ez jóval keményebb dió, mint 1x16->2x8 bifurcation riser kártyát találni, mert állítólag romolhat annyit a PCIE jelminőség, hogy nem ismeri fel a hálózati kártyát az alaplap vagy nem tud rendesen kommunikálni vele. Majd elválik.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    Közben sikerült Bulgáriából 2x8 bifurcation risert szereznem, 70k körül volt szállítással, nagyon nem olcsó ezért az elektronikailag egyszerű alkatrészért, ami talán 5k-t ér, de tényleg csak hobbi villamosmérnökök gyártják, nagy cégek meg nem adnak el lakossági ügyfeleknek valamiért, ami külön szívás miközben úgy hirdetik az alaplapokat, hogy bifurcation riser támogatással. Maga a riser működik. [link]

    Megjöttek a QSFP+ DAC kábelek is. Az optikaival befürödtem régebben, Izraelből rendeltem, aztán át akartak verni vele, de szerencsém volt, és visszakaptam a pénzem. Ezek elvileg jók, amerikából jöttek olyan 40k volt a kettő szállítással.

    Amivel megszívtam közben, hogy az egyik kártyával nem hajlandó bootolni az egyik gépem, szóval valószínűleg az kuka. Költöztettem a gépeket, csomagolva volt, talán valamit rá is tettem, valszeg aközben sérült meg. Még azért adok egy esélyt neki, és megnézem majd másik gépben is később, hátha az alaplap PCIE foglalata a hibás. Nem egy hatalmas probléma, mert legalább az egyik kártyát így is tudom tesztelni majd a DAC kábellel, hogy megvan e az 56Gbps sávszélesség, mert 2 portosak. Utána venni fogok majd 2 db 1 portos kártyát a két asztali gépnek, aztán ha minden megy, akkor inkább azok fejlesztésével foglalkozok majd, hogy meglegyen M2 szempontjából is a Gen4 x4 sebesség. A másik lehetőség, hogy veszek olcsóbban 40Gbps kártyákat, és megmaradok a Gen3 x4 sebességnél, ami 32Gbps nyersen. Felhasználói élmény szempontjából nincs akkora hatalmas különbség a kettő között, inkább csak olyan ez, mint a kocsiknál, hogy minél nagyobb a sávszélesség, annál menőbb. Viszonylag olcsón lehet Gen4 x4-es AM4-es lapokat kapni most B550-es chipsettel, azokra pályázok. Workstation-be teljesen jó, elvileg meg ezzel a Gen3 x8-as kártyával meg a mostani lapon is megvan a 64Gbps. Ami kérdéses, hogy vajon a két port együtt használja ezt a sávszélességet, vagy fel van osztva 2x4-re valahogyan a kártyán belül. Régebben még azt mondták, vagy az volt a benyomásom, hogy együtt van meg az x8 sávszélesség, tehát ha csak egy helyre megy nagy mennyiségű adat, akkor az tudni fogja Gen3-al is ezzel a kártyával az 56 Gbps-t. Meglátjuk. Később majd leszek a tesztek eredményeivel a működő kártyával egy Gen3 x4-es M2 SSD-vel, kíváncsi vagyok, hogy végre lesz e valami, ami már működőképes. A bifurcation risert egyelőre félreteszem, az most nem fog kelleni egy darabig. Azt már teszteltem működni működik, akkor még költözés előtt felismerte benne a két Mellanox kártyát. Valószínűleg később sem fog kelleni ehhez a projekthez, lehet, hogy eladom majd, aztán akkor kevesebbet bukok rajta, vagy felhasználom máshoz.

    Buliban hasznos! =]

Új hozzászólás Aktív témák