Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Pingüino #35 üzenetére

    Nem bedőlni fog, hanem idővel be fogják tiltani.
    Tiltás alatt nem azt kell érteni, hogy bűncselekmény lesz kriptot tartani, hanem hogy teljesen el fogják vágni a reálgazdaságtól, azaz nem lehet majd valódi pénzre váltani, mert azt illegális tranzakciónak fogják minősíteni.

    Csakhogy állami szinten az az alapvető dilemma, hogy ha a polgárok sokat buknak, akkor nem tudják betiltani, mert a túl sok károsult politikailag kezelhetetlen, de ha nem tiltják be, akkor tovább eszkalálódik a helyzet és később még nagyobb politikai ára lesz akár a tiltásnak, akár a tiltás hiányának.

    A kínaiak viszont könnyebben léphettek, mert a gazdaságukból át tudják tolni nyugatra az összes kriptot, míg befele nem áramlik, így a nyugati államok tiltása már nem fogja a kínaiakat megrázni, ellenben annál nagyobb lesz a kár nyugaton.

    Ugyanakkor hamarosan nyugaton is várható lesz valamiféle óvatos szabályozás, ami pont elég ahhoz, hogy pánikot keltsen és még jobban leszorítsa az árfolyamot, így a későbbi teljes tiltás már nem fog jelentős válságot okozni, mert a nagybefektetők addigra megszabadulnak a készleteiktől és csak a bepalizott amatőrök fognak szívni.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Pingüino #56 üzenetére

    "Állítod, hogy egy valuta értékét a mögötte lévő gazdaság szabályozza."

    A valuta valós értékét a mögötte lévő gazdaság határozza meg.
    Azaz nem a pillanatnyi árfolyamot szabályozza, hanem ahhoz korrigál az árfolyam.
    Értsd: ha pl. egy afrikai országban hatalmas gyémántlelőhelyet találnak, akkor az ország valutája a hír hallatára felértékelődik. Miért? Mert a spekulánsok feltételezik, hogy a gyémánt kereskedők majd nagy tételben veszik az ország valutáját, hogy hozzá jussanak az olcsó gyémánthoz.
    Aztán kiderül, hogy jah találtak ugyan gyémántot, de a gyémántra általában véve csökkent a világpiaci kereslet, így a kereskedők mégsem vásárolnak annyi valutát. Ezzel a spekulánsok egy csomó pénzt buknak, mert a spekulatív árfolyamot kiigazította az ország tényleges gazdasági teljesítménye.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Pingüino #63 üzenetére

    "Annyi az értéke, amennyit mondanak rá."

    A pillanatnyi értéke annyi. De mi dönti el, hogy az a pillanatnyi érték hosszú távon merre korrigál? Bezony a gazdaság valós teljesítménye.
    Ha egy ország évtizedeken keresztül szarul teljesít, akkor a valutája is folyamatosan romlani fog. Magán a görbén attól még lehetnek extrém kilengések a spekulációnak köszönhetően, de az átlag lassan, de biztosan süllyedni fog.
    Ugyanígy lehet egy ország valutája ellen spekulálni, akár be is dönteni, de ha az ország gazdasága stabil, akkor ez átmeneti válságjelenség lesz és nem hosszú távú trend.
    Tehát pont, hogy nem a gazdaság rángatja egy valuta értékét (már amennyiben rángatás alatt a rövid távú kilengéseket értjük), hanem a spekuláció, azaz továbbra sem a rács rázza a majmot.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Pingüino #71 üzenetére

    Ha két azonos gazdasági teljesítményű országból az egyik kibocsát 1 millió fityinget, a másik meg 100 ezer petákot, akkor ugyebár egy petákot 10 fityingért fognak adni.
    De ettől még a két valuta ugyanannyit ér, csak más mértékegységet használnak.
    Kb. mintha mindketten aranyérméket bocsátanának ki, csak az egyik országban 10 unciányit raknának egy érmébe, a másikba meg csak egyet, de ha leméred a kibocsátott arany mennyiséget, akkor mindkét országé ugyanannyi lenne.

    Amúgy természetesen létezik olyan, hogy egy ország valutája a spekulációtól függetlenül sem követi az ország gazdaságát.
    Pl. az euró egyik legnagyobb problémája, hogy ugyanamögött a pénz mögött ott van a spanyol, az olasz, a görög, a szlovák és a német gazdaság is. Így a német gazdaság jó teljesítményét nem tudja a piac a német valuta felértékelésével követni, mert az euró árfolyamát lehúzza a többiek rossz teljesítménye. Ebből még igen nagy bajok lesznek és akár az euró megszűnéséhez is vezethet.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Pingüino #79 üzenetére

    Vegyünk egy átlagos szakembert és a tudása értékét a munkaerőpiacon.
    Ha azt nézed, hogy pillanatnyilag mi határozza meg, hogy a munkájáért mennyit fizetnek, az egyfajta spekulatív alapon dől el: hányan pályáznak ugyanarra az állásra, más cégek mennyit adnának, hogyan szerepel az állás interjún, van-e ismerőse a cégnél, aki kezeskedik érte, stb.
    Ugyanakkor kijelenthetjük-e, hogy az emberek fizetése általánosságban független attól, hogy mennyi konkrét hasznot termelnek a munkaadójuknak?

    Persze fel lehet sorolni sok-sok vicces vagy szomorú példát, amikor a fizetés és a teljesítmény pro és kontra nem fedi egymást, de ettől függetlenül egy cégnek valami alapján csak el kell döntenie, hogy egy adott munkaerőt megéri-e az adott fizetésért alkalmazni vagy sem. Ez pedig már nem a munkaerőpiaci spekulatív árfolyamon, hanem a cégnek termelt hasznon múlik.
    Márpedig ha az emberi munka spekulatív árfolyamát korrigálja a valós teljesítmény, akkor mindennel így kell, hogy legyen, hiszen végeredményben minden dologban az emberi munkát kell megfizetned.

    A kripto esetében tehát az a nagy kérdés, hogy mi az az emberi teljesítmény mögötte, amihez a pillanatnyi árfolyamát viszonyítani lehetne?
    Sokan ilyenkor rávágják, hogy maga a rendszer és az üzemeltetése, mint szolgáltatás. Csakhogy ez olyan, mintha a pénz értékét kizárólag a pénzt számoló banki alkalmazottak és könyvelők munkája adná, ami nyilván nonszensz.

    Tehát továbbra is ott tartunk, hogy ha az emberi teljesítményt keressük egy adott coin mögött (és még véletlenül sem a blockchainről, hanem az abban forgó konkrét coin-okról beszélek), akkor úgy járunk, mint a TSZ elnök Örkény egyperces novellájában:
    - Mennyi?
    - 120
    - Mi 120?
    - Mi mennyi?

  • #54625216

    törölt tag

    válasz james #96 üzenetére

    "A bányászás egyébként úgy kompenzálódik, hogy az árfolyam emelkedik"

    De mitől emelkedik az árfolyam? Mert ha csak attól, hogy mindenki az árfolyam emelkedés reményében veszi, akkor az egy sima pilótajáték.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Raggie #112 üzenetére

    Csakhogy ez olyan, mint a jojó diéta:
    felfut az árfolyam, sokan belefognak -> nehezedik a bányászat + bezuhan az árfolyam -> sokan buknak rajta, kiszállnak -> csökken a nehézség... és innentől már nem annyian ugranak vissza, mert aki egyszer már megszívta, az óvatosabb.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz arn #114 üzenetére

    Attól még lehet véges az egyes rendszereken belül a coinok száma, csak a szabványosításukkal lehetnek gondok, hogy miért pont az ő coinját fogadjam el értékmérőnek, amikor nekem sokkal jobban megéri a sajátommal fizetni.

Új hozzászólás Aktív témák