Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Retekegér #41 üzenetére

    Nagyjából képben vagyok a háttérrel, inkább arra szerettem volna kilyukadni, hogy pénzügyileg a Védelmi Minisztérium megrendelése kevés lett volna a projekt kivitelezéséhez, Musk belepumpált magánvagyona és kockázatitőke-befektetők nélkül

    Ebben pedig teljesen igazad is vagyon.

    Csakhogy a DARPA megrendelése nélkül vért izzadtak volna, hogy valahogy vásárlókra találjanak a kipróbálatlan Falcon családra.

    De érdemes megnézni, hogy mennyi pénzt pumpált a NASA a SpaceX-be, hogy a Falcon-9 és a Dragon elkészüljön. A NASA pénze nélkül most nem lenne SpaceX.

    Én azért szeretem hangoztatni, hogy a DARPA / USAF és a NASA mennyi pénzt és támogatást feccölt a SpaceX-be, mert mindenhol kihangsúlyozzák, hogy hát Musk megmutatta, hogy mehet kereskedelmi alapon is az űripar.

    Én meg erre azt mondom, hogy egy nagy lótúrót, illetve azt, hogy mehet, csak éppen állami támogatás nélkül a SpaceX nem ott lenne, ahol most van. Elég megnézni, hogy a Virgin Galactic már 400+ millió dollárt áldozott a WhiteKnightTwo / SpaceShipTwo párosra, és még mindig nem érték el a világűrt, nemhogy utasokat vigyenek fel. Márpedig ha Musk-nak a NASA pénze nélkül kellett volna kifejlesztenie a Falcon 9-est, akkor a veséjét is el kellett volna adnia... Nem véletlenül lépet bele a védelmi minisztérium és az ULA kapcsolatába úgy gyomorszáj tájékán... Tudja jól, hogy lehet pénzt kisajtolni a kormányzatból...

    Ezzel együtt is nem lehet elvitatni, hogy mindig minden konkurensénél olcsóbb és jobb megoldásokat tesz le az asztalra. "Mókás", hogy az OrbitalATK több pénzt kap a Cygnus-ért, mint a SpaceX a Dragon-ért, amikor ISS ellátmányról van szó, és a Dragon hasznos terhet hoz vissza, míg a Cygnus elég a légkörben (egyébként ez nem akkora baj, mert valahogy meg kell szabadulni a sok szeméttől az ISS-en). Vagy hogy a Boeing CST-100-asa rosszabb képességekkel rendelkezik, nehezebb és ahogy most kinéz, később is készül el, mint a Dragon V2, miközben drágább...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák