Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • inf3rno

    nagyúr

    Sziasztok!

    Van egy olyan gondom, hogy instabil a rendszerem, ami egész változatos dolgokban mutatkozik meg.
    - Van olyan, hogy battlefield4 2-3 óránként összeomlik c000005 jellegű hibával. Aztán van olyan, hogy a firefox összeomlik, mert éppen olyanja van, bár az elég ritkán történik. Olyan is előfordul, hogy a video kártya driver újraindul, az viszonylag sűrű. Aztán volt már bsod, ma pl 2, de egyébként nem volt jellemző az utóbbi időszakban, csak valahogy most beindult. Az eseménynapló azt írja, hogy kernel power error 41, de volt kernel processor power error 35 is az elmúlt 7 napban kb napi egyszer mindegyikből. A 41-es hiba, ami miatt megrogyik a gép, mint a rohadt nád, a másiktól csak alkalmazások dőlnek be. Amikor ez az egész folyamat elindult, akkor cseréltem core2 duo e8400-at xeon-ra, illetve video kártyát is egy 6x erősebbre, mint az előző volt. Ez volt kb. 1 éve talán 2-3 hónap különbséggel, nem tudom biztosan, hogy melyiknél kezdődtek a problémák, de úgy rémlik, hogy a videokártyánál, vagy mielőtt megvettem, azelőtt néhány héttel.
    - Ezen kívül észrevettem még egy olyan anomáliát nemrég, hogy van egy USB3 hub-om meg hozzá extender kábel, és ha a kettőt egymás után kötöm, akkor nem működik rendesen a hub, nem ismeri fel a pendrive-ot. Külön-külön működnek, és a másik lapon együtt is működnek.

    A vas így néz ki: GA EP43T-USB3 rev1, Xeon E5430 C0, 4x2 1600CL9 Kingston HyperX, GTX 750 Ti N75TOC-2GI. Menet közben sikerült néhány dolgot kizárni.
    - A VGA-ra gyanakodtam először. Végignéztem az összes video kártya drivert, mindegyikkel volt valami anomália, végül maradtam a legfrissebbnél, amit az nvidia oldaláról szedtem le, és telepítettem mindenestül. Teszteltem a kártyát egy z97-p lapban ugyanolyan frissen telepített win7x64-el és nvidia driverrel 10 órát. Abban nem voltak ilyen anomáliák, illetve teszteltem a gépet egy GT240-el, amivel viszont ugyanezek a problémák előfordultak. Szóval a video kártya és a driver szerintem kizárható, mint a hibák forrása, hacsak nem több okból erednek a hibák.
    - Megnéztem a HDD-t, a HDSentinel 3000 hibás szektort írt neki, meg az írta, hogy jobb lesz, ha mentem az adataimat, úgyhogy raktam egy új rendszert egy gyakorlatilag új HDD-re. Kevesebb az anomália azóta, de így is azért elég sűrűn előfordul. A HDD ezzel kizárható.
    - A WIN7 is kizárható, mert a z97-p-vel rendesen ment ugyanez a rendszer.
    - A BIOS a legújabb elérhető, nem tudom mikor frissítettem. Akár lehet ez is a hibák forrása, de biztosat nem tudok mondani.
    - A PSU adatokat nemrég néztem, a 12v 12.62-t mért ma, de legtöbbször 12.4 körül van, nagyon ritkán ugrik csak fel 12.6v fölé, ami az atx specifikáció határa. Teszterrel vagy multiméterrel még nem néztem. Wattban elég, meg elvileg minőségi elektronika CM GX-450W. Olyan 200W-ot eszik a gép max terhelésen, és az újabb sem sokkal többet, szóval nincs szükség nagyobbra.
    - A RAM-ot teszteltem 15 órát memtest-en, átment. Elméletileg nincs hiba vele, annyi extra van, hogy az egyik modul 1.7-1.9v-os a többi három meg 1.65v-os. Eddig 5 évig lent volt 1.5v-on 1333MHz-en az összes, most feltettem 1.66v-ra, meg 1600MHz-re. Teszteltem úgy is felváltva, hogy egyik felét kivettem a gépből és úgy mértem. A bf4 úgy is lehalt. Ezek alapján nem a rammal van a hiba.
    - A BF4 sem hiszem, hogy hibás, sokaknak jól működik, és nekem is jól ment az új lappal. A c000005 hibaüzenete nem túl beszélő, azt mondják memória gondokra utal legtöbbször, de bármi más is lehet.
    - A CPU átment az intel teszten kivéve az spbc-t, amit azt mondja, hogy termék mintaként kezdte az életét. A hot cpu tester-t csak fél órát járattam rajta, az is átment, talán majd később beteszem egy 10 órás session-re, és végignyomatom. Sajna már nincs meg az E8400-am, hogy megnézzem mi van, ha kicserélem rá. Az eddigiek alapján így is úgy tűnik, hogy rendben van a CPU, vagy legalábbis úgy tesz, mintha rendben lenne.
    - A CPU hűtőt is ellenőriztem. Thermaltake ISGC-300. Első körben kiderült, hogy jumperrel rövidre kell zárni a ventillátor kábelén két pöcköt, különben csak minimum teljesítményen vagy az alatt járatom, illetve, hogy a windows-ban nem tudok normálisan beállítani °C - RPM profilt, programmal meg nem akartam szarakodni, úgyhogy maxra tettem. Utána újrapasztázásnál kiderült, hogy a hűtő egyik rögzítőcsavarja kiszakadt a foglalatából, és emiatt nem illeszkedik szorosan a cpu-hoz. Odadrótoztam ideiglenesen, nyertem vele kb. 10°C-ot. Később kiderült, hogy egyébként sincs akkora baj, mert a program amivel néztem 10-20°C-al többet mutat a tényleges értéknél. Ezzel az is összhangban van, hogy ez a hűtő egy 130W-os TDP-jű processzort is jól hűt, egy ilyen 80W-os TDP-jűvel így nem szabadna, hogy gondja legyen. A másik lapra át fogom vinni, mert csak a 775-öshöz való cucc tört el rajta, az 1150-eshez való gyakorlatilag új. Összességében bár tákolt, de szerintem ez a része is rendben van.

    Az eddigiek alapján nagyon erős a gyanúm, hogy az alaplappal van valami, vagy a BIOS van rosszul beállítva. Egy srác azt mondta, hogy neki is hasonló volt, mikor szétment a lapjában a PCIE foglalat. Átrakta a második foglalatba, és abban viszont jól működött a kártyája. Hát hiszem is meg nem is, viszont elektrosztatikus kisülés okozhat ilyesmit szerintem, és nem volt rajtam ESD karperec vagy köpeny amikor beraktam az új videokártyát. Az USB hiba is egyébként az alaplapra mutat, meg az is, hogy ennyi fél jelenség előfordul, nem csak egyféle.

    Olyat is olvastam, hogy lazán lehet a foglalatban a Xeon, mert kitörtem a műanyag pöcköket a lapból. Hát hiszem is meg nem is, szerintem jól van bent, biztosan feltűnt volna, ha lötyögne, amikor szereltem. Majd ránézek még egyszer, ha végleg váltok az új lapra.

    Utánaolvastam kicsit a Xeon-oknak, azt írják, hogy előfordulhatnak instabilitások a rendszerben, és hogy az energiagazdálkodáshoz köthető a legtöbb. Ezt tapasztaltam is, mert amikor nem teljesítménycentrikusan van a windows-ban az energiagazdálkodás, akkor 10 másodperc után jön a c000005 hiba a bf4-ben. Kinyomtam minden az energiagazdálkodásban a windows-on meg a bios-ban (eist, cxe) is. Így is volt, hogy leállt egy pillanatra az illesztő böngészés közben, és a játék ugyanúgy elszállt 2-3 óra után.

    Olvastam olyat is, hogy a hőmérséklet adatokat hibásan értelmezi a legtöbb program. Ezt meg tudom erősíteni aida64, ami helyes adatokat mér, a speccy, hwinfo, stb. pedig 10-20°C-al többet mutat. Így az elején azt gondoltam, hogy könnyen melegedős processzorról van szó, de aztán kiderült, hogy mégsem annyira, csak az adatok tévesek.

    Olyat is olvastam, hogy ha instabil a cucc, akkor a CPU szereti, ha magasabb feszkót kap kicsit az alapnál, vagy lentebb tesszük rajta az órajelet. Én személy szerint szeretem, ha szinkronban van a rammal, úgyhogy belőttem a ram-ot 1600-ra, a cpu-t meg 3200-ra, és ráadtam 1.25v-ot az alap 1.2v helyett. Szerintem ennek elégnek kell lennie hozzá, mert ahogy néztem más is ilyen 1.18-1.27v-os tartományban huzogta. Többet nagyon nem akarok ráadni, nem szeretném, ha leégne. Próbáltam persze alacsonyabb órajellel is, de úgy is kifagyott a játék, meg hát eléggé szaggatott.

    Nemrég csináltam hwinfo-val egy logot úgy, hogy közben játszok. Kíváncsi voltam, hogy van e bármilyen mért értékben hirtelen váltás vagy bármi egyéb informatív adat a kifagyás pillanatában.

    hwinfo

    ups
    discharging -> yes
    charging -> yes
    ac power -> no
    # nem értem, hirtelen elemre váltott az ups?

    mobo
    temp 44->45°C
    # lassan, de még emelkedő pályán van, akár kritikus hőmérsékletet is érhetett?
    chassis intrusion -> yes
    # nem tudom mit jelent

    hdd
    drive warning -> yes
    drive failure -> yes
    write rate -> 90MB/s
    write activity -> 100%
    read activity -> 100%
    # valamiért hirtelen felugrott az i/o a kifagyásnál 100%-ra

    cpu

    core x power limit exceeded -> yes
    core x critical temperature -> yes
    core x thermal throttling -> yes
    core max °C -> 68

    clock - erős ingadozások, 2.0 - 3.2ghz - 8.0, de csak ritkán kis időre
    bus clock 380 - 400mhz - 560, itt is rövid spike-ok ritkán

    # ezek alapján úgy tűnik, hogy a cpu elérte a kritikus hőmérsékletet és emiatt fagy

    Ezek alapján a cpu elérte a kritikus hőmérsékletet, és amiatt throttling-ol, ami viszont nem lehet, mert 68°C-ot mért a hwinfo, viszont a hwinfo az aida64-nél, ami a reális értéket mutatja 10-20°C-al magasabb értéket szokott mérni, pl 63°C helyett 73°C-ot, vagy 37°C helyett 57°C-ot, szóval ez gondolom még hőmérséklet függő is lehet, vagy csak ilyen nagy a szórása, passz. A T case 67°C ebben a processzorban, úgyhogy elméletileg lehet emiatt, gyakorlatilag meg biztosan nem érhette el a valóságban.

    Elképzelhető, hogy azért hal le a gép, mert téves szenzor adatokkal dolgozik, és azt hiszi, hogy túlmelegszik a CPU? Nem értek hozzá, hogy mi alapján hoz ilyen döntést a cucc?
    Ez az UPS discharge micsoda? Jól értem, hogy a kifagyásnál telepre váltott a gép?
    Érdekes, hogy hirtelen maxra ugrik az írás az is. Nem tudom mit írhat ki ilyen bőszen a vinyóra, talán a jelentést a microsoftnak a hibáról, vagy az eseménynaplót, passz.
    Előfordulhat, hogy a magas 12v károsította az alaplapot, és az okozza a hibát?
    Van esetleg bármi egyéb ötletetek, hogy mi lehet a hiba a géppel?

    Tulképp el akartam adni, azért kezdtem el nézegetni, de most már inkább függőség a dolog, tudni akarom, hogy mi volt a baja mielőtt kibaszom a szemétbe a rohadékot. ;]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz VinoRosso #5306 üzenetére

    Szia!

    A tápgyanúm nekem is megvan, dolgozom rajta. Viszont a CPU játéknál egyértelműen throttling-ol, amikor a hwinfo eléri a 67°C-ot. Az aida64, ami elméletben a tényleges hőmérsékletet mutatja meg 20°C-al kevesebbet ír, és inkább neki hiszek. Szerintem az alaplap nem ismeri ezt a CPU-t, és emiatt a hőmérsékletét ő is rosszul nézi. Már ha ezt a throttlingot az alaplap csinálja, és nem közvetlenül a processzorba van bedrótozva. Nem értek hozzá, de erős a gyanúm, hogy nem a processzor csinálja.

    Írtam, hogy USB3 hub és extender, és a másik lappal teljesen jól működik. Ennél a lapnál az USB2 termékeket jól viszi az USB3 termékeknél meg elég esetleges a működése, egyszer megy, egyszer nem. Ha csak az extendert használom, vagy csak a hubot, akkor nincs gond.

    A SATA kábelre nem gondoltam. Igazából volt egy csomó a gépben, szerintem, amikor cseréltem őket, akkor össze is keveredtek, úgyhogy nem hiszem, hogy az lenne a gond. Egyébként adat vagy energia kábelre gondolsz, hogy meg lehet törve?

    Ezt a TDR meg forceware dolgot kifejtenéd? Egyébként hasonló hibát kapok az Origin-től rendszeresen, és valami olyasmit ír, hogy az xy memória címre írtak, amit nem lett volna szabad. Nem igazán értem, hogy mi a kínja, de valami olyasmit hord össze, hogy kívülről belenyúltak abba a memóriába, amit ő foglalt le. Hogy ebben mennyi az igazság, azt franc tudja. Én inkább a kernel power error irányába mennék el, amit az oprendszer jelez.

    A táppal úgy vagyok, hogy nem fogok csak így a vak világba tápot venni. Ha sikerül igazolni, hogy rossz, akkor persze veszek, anélkül viszont biztosan nem. Ennek van 6-os atx tápcsatija. Utánanézek, hogy elég e a táp csatik teszteléséhez a multiméter, vagy kell vennem táptesztert. Az is egy 10-es körül van, de inkább költök szerszámra, mint új alkatrészre, ha nem muszáj újat venni.

    Ezt az FSB/MCH dolgot tudnád részletezni? Nem igazán értek hozzá. Le kéne rántanom egy riva tuner-t szerinted, vagy elég ha a bios-ban bohóckodok vele?

    Köszönöm a segítséget!

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Speed® #5307 üzenetére

    Nem igazán értek hozzá, hogy hogyan állítsam ezeket a dolgokat. Valamikor a bios felülbírálja, amit írok, pedig szerintem ok nélkül. Tudnátok segíteni, hogy hogyan állítsam? Esetleg lehetne ezt riva tuner-el vagy valami hasonlóval csinálni, hogy ne kelljen állandóan a bios-ban turkálnom?

    Ezt a tjmax-ot át lehet állítani valahol, hogy jól mérje? Hát nem akarok most új hűtőt venni. Elég feszesen rajta van mióta rádrótoztam. Amikor lekerül róla, akkor adom is el. Van még esetleg egy 1150-es foglalathoz való hűtésem, de az szerintem nem kompatibilis a 775-el. Az a helyzet, hogy a cpu, lap, ram max 30-at ér, vagy még annyit sem, úgyhogy nincs értelme mondjuk 10-ért venni hozzá egy új hűtőt, hacsak nem új áron el tudom adni. Használt hűtőt esetleg tudok nézni hozzá, de idő, mire ideér, és nem tudom, hogy van e értelme, ha esetleg úgyis az a vége, hogy megy a kukába a lap meg a processzor... Költeni max tápteszterre vagyok hajlandó, ha nem elég egy multiméter, meg esetleg minimális ESD védelemre. Másra nem igazán.

    Értem, akkor kiteszteljük. Az 1.25v egyébként soknak tűnt, a bios kipirosozta újraindítás után. Lejjebb tettem 1.24v-ra. Úgy most gond nélkül indul.

    Hát nem tudom. Nekem elég fura, hogy throttlingol a CPU hőmérséklet miatt, és pont akkor jön egy áramingadozás, ami miatt UPSre vált a gép. Valami itt nem kerek. Az UPS új, de fura dolgai vannak, pl ha kikapcsolom estére, akkor 10%-ot esik az aksi reggelig.

    Van dump file-om a bsodról, de egyelőre nem volt időm utánanézni, hogy hogyan kell megnézni.

    A teszteléssel az a baj, hogy nehezen reprodukálhatóak ezek a hibák. Egyedül a játék, ami 2-3 óra után fagyni szokott. Most kikapcsoltam EIST-et meg CXE-t, meg valami temperature control-t az alaplapon, ami gyanús volt, hogy throttling-al kapcsolatos. Aztán most nem szállt el a játék 4 óra után sem, viszont throttling-olt erősen a hwinfo szerinti 67°C-nál így is, szóval talán csak idő kérdése lett volna, hogy megint feladja. Elméletileg ez a probléma meg fog oldódni, ha sikerül normálisan beállítani ezt a tjmax-ot, legalábbis reménykedek benne, hogy be lehet. Ami még aggaszt az a driver újraindulások meg ez a kernel power error. A BSOD konkrétan akkor volt 2x is nemrég, amikor egy sorozatot néztem chrome-ban úgy, hogy a hdmi a tv-re volt kötve, mellette meg dolgoztam a gépen. Gari van a kártyára, de nem tudtam megállapítani egyértelműen, hogy a kártya hibája, Gianni meg azt mondta, hogy legalább egy hét, mire talál másikat helyette. Az új lapon van valami integrált kártya, de ahogy néztem nem működik tökéletesen.

    A fő gondom továbbra is, hogy nem igazán tudom hogyan tesztelni, mert nem ismételhetőek ezek a hibák. Egyszer csak gondol egyet a gép, aztán minden további nélkül újraindítja a video driver-t, és fogalmam sincs, hogy miért. A bf4 az egyetlen, ami ismételhető, az viszont emiatt a throttling miatt száll el szinte bizonyosan. Ezek alapján úgy tűnik nekem, hogy két különböző hibával állunk szemben, plusz ugye még ott van harmadiknak ez az USB3-as dolog. Arról nem is írtam, hogy folyamatosan disconnect, reconnect-el hozzá valamiért ez a lap, míg a másikkal állandóan kapcsolatban van, nincs ilyen kínja. Az előlapi USB2-nél sem működik valamelyik, de azt ráfogtam, hogy a ház hibája.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz xeon forever #5308 üzenetére

    Nézd, először szerintem a tjmax-ot kellene beállítani, mert ennek így semmi értelme, hogy egyik program tök mást mutat, mint a másik. Utána szívesen állítok bármi egyebet, meg tolok rá stressz tesztet, ha leírjátok lépésről lépésre, hogy hogyan kell. Balfasz vagyok hozzá, ez van.

    Felszórtam GPUz-t meg CPUz-t, hogy valami infot tudjak küldeni az állapotokról. Íme:

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz CJ4567 #5310 üzenetére

    Köszi! Elképzelhető, hogy az alaplapban is 100°C van benne 85°C helyett? Nem világos, hogy 47-49°C-nál miért throttlingol, viszont ha 100°C-os tjmax-al nézzük, akkor pont akkor éri el a T case-t, úgyhogy szerintem ez lehet az oka.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz inf3rno #5312 üzenetére

    Hmm itt is érdekes, hogy tök más a vcore mint amire beállítottam. A bios belenyúlt, aztán felülbírálta, úgy látszik.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Speed® #5315 üzenetére

    Akkor attól tartok, hogy új microcode fog kelleni a lapba. Hát ez érdekes lesz... Nincs valami módszer, amivel ellenőrizni lehet az értékét? A BIOS verziót le tudom tölteni, de a forrásról nem tudok semmit, hogy elérhető e valahol. Gondolom nem igazán lehet kitalálni, hogy hol van a tényleges érték a programban, vagy tévednék?

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Speed® #5317 üzenetére

    Nem, dehogy. Annak idején csak beleraktam a CPU-t, aztán működött, úgyhogy azt hittem, hogy nem is bonyolult ez a Xeonozás, ennyi a történet. Szóval BIOS moddolás meg ilyesmi nem történt soha. Ne kérdezd hogyan, de a Gigabyte alapból támogatja a Xeon-t valamilyen szinten. Ezek szerint nem teljes mértékben, legalábbis a Tjmax az eddigiek alapján nagyon valószínű, hogy 100°C-on lehet.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Speed® #5317 üzenetére

    Egyébként nincs rendben, a SpeedStep, CxE, stb. szerintem szintén nem működnek normálisan. Kikapcsoltam őket, és most egész stabilnak tűnik a rendszer. Úgy nézem, hogy itt is azt írják: [link], hogy elsősorban ezek, amik nem szoktak működni. Ezek szerint könnyen lehet, hogy nincs is olyan nagy baj a géppel, csak a mikrokód nem ehhez a CPU-hoz való.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Speed® #5320 üzenetére

    Nem hiszem, hogy jó hozzá, ez rev2-höz való, az én lapom meg rev1. Itt van az info, amit cpuz ír a bios-ról. Mindjárt utánanézek, hogy hogyan kell moddolni. Jó lenne ezt a bios-t megtákolni.

    szerk:
    Ja bocs, most nézem, hogy mindkét revision-höz jó.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Speed® #5322 üzenetére

    Ja észrevettem közben én is. Hmm ez mit jelent? Nekem mindenképp fontos, hogy tudjon USB-ről tölteni.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz VinoRosso #5323 üzenetére

    Hát ja, ez a TDR szokott előfordulni. Mondjuk mióta tegnap gyakorlatilag kikapcsoltam az energiagazdálkodást, azóta nem volt egyszer sem. Szerintem a mikrokód hiánya itt az elsődleges gond, én először inkább azt orvoslom, aztán úgyis resetelni fogom a beállításokat, úgyhogy utána szívesen beállítom alapra, vagy ahogy szerinted jó. Mindenesetre a 3.2GHz-et meg 1600-as memóriát mindenképp szeretném elérni, hogy stabilan menjen vele.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Speed® #5325 üzenetére

    Laikus kérdés, ha felteszem, és nem működik, akkor vissza tudom állítani valahogy? Van egy projekt, amit fontos lenne a hétvégén lefejlesztenem, és ha be kell raknom az új lapot, meg új rendszert kell telepítenem hozzá, akkor úgy szinte esélytelen, hogy be tudom fejezni.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Speed® #5325 üzenetére

    Azt lehet tudni, hogy amit linkeltél az milyen BIOS verzióhoz való? Én találtam másikat is itt: [link] ez viszont f5d-hez való, ami béta bios. Nekem most f4 van fent, ez az utolsó stabil ehhez a laphoz.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz xeon forever #5329 üzenetére

    Köszi, de nem magas a hőmérséklet, csak a lap hiszi azt, hogy magas, mert rossz Tjmax-al dolgozik.

    Most volt megint egy TDR-em, úgyhogy mégsem annyira stabil a rendszer, mint amilyennek tűnt. Valamikor van 1-2 nap szünet is, aztán újrakezdi, kiszámíthatatlan, azért csak hosszabb teszteléssel derül ki, hogy mennyire stabil.

    Frissítem a BIOS-t, közben néztem, hogy az F5d lehet, hogy mégiscsak jó lesz, mert bár béta, de improved memory compatibility-t ír hozzá, ami elképzelhető, hogy azt jelenti, hogy high density ramokkal is működik a gép. Van high density ramom, amit úgyis lecserélek, legalább ki tudom próbálni azzal is.

    Ahogy nézem egyébként is minden elérhető moddingolt bios f5d ehhez a laphoz, úgyhogy vagy rászánom az időt, és utánajárok hogyan kell moddingolni, vagy felszórom ezt. Inkább az utóbbira hajlok, rohadtul nem szeretem az alacsony szintű programozást, meg compile-ra várni meg ilyesmiket.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    Belenéztem közben a microcode list-be a bios fájloknál:

    Ezek szerint néhány microcode-ot kiszedett aki moddolt (kék "nincs" felirat), másokat meg frissített.(kék "ok" felirat).

    Én úgy nézem, hogy ennek a CPU-nak az id-je 10676h [link], és a 10676 frissítve lett rev 60c-ről 60f-re, úgyhogy elméletileg lehet benne support az energiagazdálkodáshoz. Egy próbát tényleg megér, ha mégse működne, akkor meg utánanézek hogyan kell moddolni, aztán megpróbálom moddolni a mostani f4 bios-t.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    Visszaállítottam fail safe-be a bios beállításokat. Ez 2.66/1333/8-at jelent többek között, az EIST-et meg E1C-t is visszakapcsolta ahogy nézem.

    Elszállt az oldal gigabyte-éknál, így meg nem tudok bios flash utility-t leszedni, úgyhogy ma nem lesz frissítve a BIOS. Majd holnap újra próbálom, hátha addig megjavítják. Egyelőre ennyi. Köszönöm a segítséget!

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Speed® #5332 üzenetére

    Tulképp nem tudom milyen szempontból OC ez. :D Gondolom a lapnak OC, a memória viszont alapból 1600-as. Nekem jó 1333-on is munkához, de a bf4 akad ha 2.66-on van a cpu. Kell neki a 3.2GHz, az XMP-t meg 2 memória modul nem támogatja, úgyhogy amennyire én tudom muszáj azoknak is 1600-on lenniük, ha 3.2GHz-et akarok.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Speed® #5335 üzenetére

    Hát nekem nem tűnt túl stabilnak a biosba épített flash tool, inkább leszedném a @bios-t. Hmm végülis megpróbálhatjuk ezzel is, hátha tönkremegy a lap, aztán nem kell többet foglalkoznom vele. :DDD Igazad van. ;]

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Speed® #5337 üzenetére

    Az, hogy pl save to drive-nál nem tudtam fájlnevet beírni... Mindegy, megcsináltam backup nélkül, leszarom. Úgy tűnik, hogy működik. Az 50°C környékét, amin throttlingolni szokott viszont nem tudom elérni ilyen beállításokkal, max ha lecsavarom a ventillátort. Jah, az lesz, megpróbálom úgy.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Speed® #5339 üzenetére

    Most próbáltam ki, és igazam volt, az új microcode-al már nincs throttling. Lecsavartam 800-ról 200RPM-re a hűtőt, felmentek 60°C környékére a CPU magok, de így se lassult be. A régi microcode-al 49°C felett már gondok voltak, mert rossz volt a Tjmax... Egyelőre most ennyi a hétvégére, majd jövő héten visszanézek, addig meg nézegetem, hogy mennyire stabil így a rendszer. Kösz a segítséget!

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Pécsi gyerek #5342 üzenetére

    Nem igazán foglalkoztam a dologgal, azt írták valahol, hogy a 771-es CPU is jó a 775-ös lapba, ha teszek rá adaptert meg lecsapom a pöcköket a lapról. Megcsináltam, úgy tűnt, hogy működik, nem gondoltam, hogy bios-t kell moddolni, vagy ilyesmi. Azt hiszem onnantól kezdett video kártya driver hibákat dobni, aztán azt gondoltam, hogy tönkrement a videokártyám, úgyhogy vettem egy újat, amivel szintén driver hibát dobott. Utána meg nem igazán volt időm ezzel foglalkozni, mert olyan munkám volt. Eltelt egy év, és már csak annyi rémlett, hogy amikor az új kártyát vettem, akkor kezdődtek a hibák, úgyhogy azt hittem először, hogy a kártyával van a gond, aztán meg jöttek ezek a c00005-ös hibák, amire meg azt mondták, hogy a memóriával van a gond. Utána megnéztem a hűtőt, nem ült rajta rendesen, meg a ventillátor se pörgött fel, azt is megszereltem, utána kiderült, hogy a HDD is kuka. A végén elegem lett, aztán berendeltem 100-ért új alkatrészeket. Így utólag hülyeség volt, ha tényleg csak ennyi a baja, nem vágok videot, designt sem szívesen csinálok, nincsenek számításigényes munkáim. Max játékra jó az új vas, de arra meg nem lesz olyan sok időm. Ha tényleg rendben van, akkor lehet, hogy nem adom el, hanem megtartom mindkét gépet, hogyha költözök, akkor itt is meg az új helyen is legyen asztali gép, amivel tudok normálisan dolgozni. A laptop valahogy nem az igazi szoftverfejlesztésre, bár már csináltam azzal is, kibírható.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz kenand #5345 üzenetére

    Hát olyan 2 napja találkoztam először ezzel a topic-al, úgy meg nehéz lett volna 1 éve elolvasni a témaindítót. De ha adsz egy időgépet, akkor szívesen visszamegyek, aztán szólok, hogy te itt ez a topic, olvasd el! ;-) A tuning részére majd ránézek a héten, de lehet nem is lesz rá szükség, mert viszik így is.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz #25068288 #5349 üzenetére

    Komolyan, már sajnálom az időt, amit ezzel töltök, de rendben. Egy éve elolvastam a Xeon szakirodalmát mielőtt megvettem. A microcode-os rész kimaradt, ahogy ez a topic is, mert úgy látszik felületes voltam. Utána nem ment nagy terhelésen a gép, emiatt alig dobott hibákat, kb. 2 hetente volt egy TDR, de előtte is volt a hibás HDD miatt, így nem volt feltűnő. Rá 2-3 hónapra vettem a videokártyát, ami után nagy terhelést kapott, és elkezdte szórni a TDR-eket meg app crash-eket, mert a CPU túlmelegedett a hibás Tjmax miatt, és az energiagazdálkodás is instabil volt. Kapásból videokártya driver vagy hardver hibára gyanakodtam, mert erről szólt az üzenet, de másik lap és másik kártya nélkül nem tudtam kitesztelni. Utána jöttem rá menet közben, hogy baj van a CPU hűtővel és a HDD-vel is. A hűtőt szereltem, a HDD maradt, mert csak nem olyan régen szereztem új oprendszert, a Linux-ra meg nem akarok teljesen átállni. Néhány hete rendeltem meg az új lapot meg az új HDD-t is. Utána derült ki, hogy nem csak a HDD a hibás, hanem valószínűleg a lap is. Így kerültem ide. Nyilván ha az üzemeltetés, és a hardverezés lenne a szakmám, akkor nem fórumokban kérdezősködnék, hogy mi lehet a baja a gépnek. Így is sajnáltam az időt, amit ebbe az egészbe beletettem. Azt hiszem normálisan rákérdeztem, és aki segített, annak megköszöntem, ha visszaolvasol. A topic gazdája utólag kezdett el trollkodni, hogy egy éve el kellett volna olvasnom a témaindító hozzászólást, ami teljesen nyilvánvaló kioktató stílusú értelmetlen cseszegetés, ahogy a te hozzászólásod is. Én úgy gondolom, hogy ezek a hozzászólások meg inkább titeket minősítenek, mint engem, én igyekszem mindenkihez pozitívan állni egy bizonyos pontig. Na további szép napot!

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Pécsi gyerek #5351 üzenetére

    Rendben, akkor bocsánatot kérek mindenkitől, akiben bántódás esett! Meg köszönöm a cikket is, a héten elolvasom, aztán remélhetőleg a tuning részére is választ találok. Szét napot mindenkinek! :-)

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz customer114 #5353 üzenetére

    Nagyon nem akarom, elég a 3.2GHz meg 1600MHz a ramokon. Egyébként még mindig megvan a BF4 c00005 hiba, épp most volt megint, úgyhogy most olyan irányba is próbálkozom, hátha azt is sikerül valahogy megoldani. Szerintem az inkább valami szoftveres dolog lesz, pl punkbuster nincs frissítve, vagy ilyesmi. Ez ilyen vég nélküli szopás egyébként, már negyedszer volt, hogy találtam valamit, javítottam, úgy gondoltam, hogy igen, végre minden fasza, aztán kiderült, hogy még mindig nem jó a gép, csak jobb lett valamivel, mint előtte. :W

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz #25068288 #5356 üzenetére

    Ami 1156-ra jó, az elméletileg jó az 1150-re is, legalábbis hűtős topicban azt írták. Még nem próbáltam ki. Nem lesz tákolt, mert csak a 775-höz való adaptere tört el, az 1156-hoz való gyakorlatilag új. A Xeon ha a családban marad, akkor kap majd egy régi Zalman hűtőt, ami 100W körüli TDP-ig jó, szóval alap járaton biztosan elég neki, húzva határeset lenne ha lineáris az összefüggés, és 20%-al nőne a TDP. Igazából ennek a részének most nincs nekem annyira prioritása, jobban örülnék, ha végre stabilan működne a gép. Az USB3 sem jó még mindig, szerintem ott gyenge lehet a jel/zaj arány, azért nem bírja ha több dolgot sorba kötök rá. Megkérdeztem külföldi fórumban, de szerintem esélytelen, hogy az a része megoldódjon. Ahogy néztem ritka az ilyesmi, és legtöbbször nincs rá válasz, max annyi, hogy telepítsd újra az USB3 drivert.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz customer114 #5364 üzenetére

    Köszi! Egyébként emiatt az ISGC miatt nem aggódok, 150W-ot is simán elbír, még többet is, ha kell. Ezt a Xeon-t meg szinte passzívan is kihűti. A Zalman hűtő, ami várhatóan rákerül már korántsem ilyen jó, azzal lehet, hogy tényleg nem kéne húzni. Majd elválik a hőmérséklet adatokból, ha odáig jutok vele.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz VinoRosso #5375 üzenetére

    Biztos, hogy auto-n van. Kipróbálom majd átállítva is. Igazából már annyi féle tippet kaptam különböző fórumokon, hogy nincs időm kitesztelni, mert egész nap játszanom kéne, a meló meg nem halad... :DD

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz VinoRosso #5378 üzenetére

    Miért, mit kéne várnom tőle, ha átállítom? Nekem csak néhány óra bf4 után szokott összeomlani az app, egyébként maga a gép most már stabilnak tűnik így 2-3 nap után is, és ff sem omlott össze mióta az új microcode-al megy. Ilyesmit írtak még, hogy ez a CPU nem biztos, hogy teljesen kompatibilis az asztali ramokkal, meg hogy próbáljam meg kikapcsolt virtualizációval.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    Érdekes, a hwinfo szerint még mindig thermal throttling miatt omlik össze az app. Igazából vagy az origin omlik össze, és emiatt kilép magától a bf4, vagy a bf4 omlik össze c00005-el, de valszeg mindkettőnek ez az oka. Nem értem, hogy 45°C-nál hogy lehet thermal throttling, főleg úgy, hogy előzőleg elvittem 60°C-ig is ugyanilyen beállításokkal. A másik, amit nem értek, hogy emiatt hogyan omolhat össze egy alkalmazás, amennyire én tudom csak belassulnia kellene... Megpróbálom majd elkérni az Zalman hűtőt, aztán kipróbálni azzal, hogy hogyan viselkedik. Lehet, hogy az a mag, ami a törött csavarnál van nem kap elég hűtést, és azért száll el, de elméletileg ennek látszania kellene a szenzor adatokon.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Speed® #5381 üzenetére

    Hwinfo-nál van egy olyan boolean oszlop, hogy critical temperature meg egy olyan is, hogy thermal throttling. A logok alapján az app összeomlás pillanatában mindkettő true-ra vált, egyébként meg végig false. Ennek biztosan kell, hogy legyen valami magyarázata. Nyilván nem véletlen egybeesésről van szó...

    OS-t talán 2 hete telepítettem. Kipróbálom majd win10-el is valamikor, hátha azzal nincs ilyen gond. Lehet, hogy hiába a microcode frissítés, még mindig nem stimmel valami hardver szinten az energiagazdálkodással. Passz.

    Am. ram lehet rossz úgy is, hogy átmegy a memtest-en?

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz kenand #5383 üzenetére

    Közben átgörgettem kézzel is a logot, amit a hwinfo generált. Úgy néz ki megvan a válasz erre a throttling kérdésre. A fájl végére is beszúrta a fejlécet, aztán a plot.ly amivel a CSV grafikont néztem automatikusan true-ra állította az utolsó értéket emiatt. Így a critical temp és a throttling is true lett. A több órás loggolást meg általában akkor szoktam leállítani miután összeomlik az app, emiatt úgy tűnt, mintha teljesen egybeesne a két időpont a grafikonon. Ezek szerint akkor mégsem a CPU okozza ezt az egészet, és RAM vagy esetleg audio driver irányába kell keresni.

    @xeon forever
    A ram-ra csináltam néhány hete egy 15 órás memtest-et, nem volt semmi baja, de ha szükséges tesztelem újra. Audio driver-el mit lehet csinálni? Nincs bent extra hangkártya a gépben, az alaplapi hanggal meg sosem volt gondom.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    Még az jutott eszembe, hogy erre az f5d BIOS-ra azt írja, hogy enhanced memory compatibility vagy ilyesmit, szóval érdemes lenne még egyszer megpróbálni a high density corsair ramokkal. Ha mennének, akkor ki tudnám zárni a modulokat, mint a probléma okozóját. Amikor legutóbb próbáltam ezeket a ramokat elég fura eredményt adtak. A gép elindult velük harmadik próbálkozásra, a windows is bootolt, de a memtest állandóan hibázott ezzel az alaplappal. Azt hittem, hogyha nem kompatibilis a ram, akkor mindig kisípolja. Fura volt...

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz kenand #5387 üzenetére

    "Egyszer nekem eladtak egy nagy hetapipe-os hűtést és semmit sem hűtött, akkor tűnt fel, hogy a házba beférjen az idétlen eladó lefűrészelte a hetpipe-ok tetejét így a gáz elszökött..."

    Jól hangzik, ezek után meggondolom, hogy veszek e használt hűtőt. :D Throttling nincs, tévesen írtam, rosszul lett feldolgozva a log, érzésre sincs most. A BIOS telepítés előtt érzésre volt, legalábbis volt, hogy akadt a játék. A hűtő a szenzorok szerint bőven jó, a CPU temp 22°C körül van közepes fordulaton, a magok 33°C körül így böngészésnél.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz VinoRosso #5388 üzenetére

    Eset Smart Security van fent, nem hiszem, hogy vírusos lenne a rendszer. Malwarebytes-al is teszteltem nemrég, az sem talált semmit. Egyébként is elég óvatos vagyok azzal kapcsolatban, hogy mit telepítek, a warezból meg már 10 éve kinőttem. Van annyi pénzem, hogy meg tudom venni, ami kell.

    Megpróbálom akkor 100-ra állítani. Kíváncsi vagyok, hogy lesz e hatása az USB-re, vagy erre a BF4/Origin hibára.

    Egy próbát teszek azért a RAM-al is, sosem lehet tudni. De akkor legalább tudom, hogy mire számítsak. Elméletileg high density egyes cikkek szerint, a Corsair meg hivatalosan azt írta, hogy ők nem kategorizálják így a RAM-okat.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz kenand #5392 üzenetére

    Ezen beállítottam kézzel 85°C-ra, most ez is jót mutat. Az aida-ban első ránézésre nem találtam loggolási funkciót. Lehet, hogy az a feature nincs benne a trial verzióban, passz.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz korn #5389 üzenetére

    Az új BIOS telepítése után kivettem az elemet fél percre. Azóta nem nyúltam hozzá a BIOS-hoz, legalábbis ehhez a tweaker részéhez. Szóval most alapon megy 2.66/1333.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz VinoRosso #5388 üzenetére

    Nem tudom a lap auto-ban mire rakta, beállítottam most 100-ra, de az USB ugyanolyan maradt. Tesztelem a játékkal nem sokára, csak dolgoznom is kéne valamikor...

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz motorhead #5397 üzenetére

    Szerintem vegyél 500w-osat, és akkor nem lesz szempont az alkatrész választásnál, hogy mennyit bír el a táp.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Speed® #5399 üzenetére

    Hát ebből egy szót sem értettem. :D Azt látom, hogy a RAM-nál vannak különböző értékek a BIOS-ban. Pontosan mit fényképezzek be nektek?

    A RAM-ot nem szívesen szedem szét, mert utána macerás visszaragasztani a hűtőbordáját. Azt írták, hogy csak neutrális szilikon tömítő ragasztó a jó hozzá, azt meg csak kevés helyen kapni.

    Egyelőre még kitesztelem ezzel a 100-as PCIE-vel, hátha az megoldotta a problémát, de azt már csak este. Utána lépek majd tovább erre a memória állítgatásra.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Speed® #5407 üzenetére

    Érzésre az északi olyan 45°C lehet, ha hosszan rajta tartom a kezem, akkor éget, a déli híd olyan 30°C.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Speed® #5409 üzenetére

    Nem találtam külön north meg south bridge szenzorokat. Egy alaplap hőmérséklet van, az néha 41°C-ig megy fel a logokban, néha 45°C-ig. Nem tűnik úgy, mintha attól függene az app crash. Infra hőmérővel talán többet lehetne mondani róla, de olyanom meg nincs. A hőfokai alapján talán a north bridgenél lehet ez a szenzor, passz. Amúgy olyan 45°C-tól kezdenek égetni a dolgok, azért mondtam, hogy érzésre annyi. Ezek csavarozva vannak, és ugyanúgy kell kihúzni, mint a cpu hűtőt? Ha igen, akkor megcsinálom valamikor.

    Találtam olyat a BIOS-ban, hogy robust graphic booster. Ennek lehet valami köze a hibához?

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Speed® #5412 üzenetére

    Oké, holnap megcsinálom, aztán meglátjuk.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    Volt egy TDR-em, az új BIOS-al az első. Ránéztem a régebbi BSOD-okra, és kiderült, hogy azokat is nvlddmkm.sys okozza. Kipróbálok néhány régebbi video kártya driver-t is, amiket stabilnak mondanak, hátha. A c0000005 hiba is sokszor video kártya driver miatt van azt mondják. Jó lenne az új mobo-ban is megnézni ezt a kártyát, hogy mit csinál több napos használatnál, hátha mégis a kártya a hibás, mert akkor hiába tákolom a lapot.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz xeon forever #5426 üzenetére

    Nekem az a fura ebben a hang dologban, hogy az origin is ezzel a hibával szokott elszállni, tipikusan az esetek felében, amikor lekapcsolom a gépet, és kényszeríti a windows, hogy bezáródjon. Az origin elméletileg nem használ semmilyen hangot, legalábbis én még nem hallottam hangot nála. Így is előfordulhat, hogy hangkártya driver hiba? Egyébként kösz a tippet, amint megjön az új SSD, átrakok minden adatot arra, aztán az új rendszer már arról fog menni, ez a régi HDD meg formázható lesz.

    Megnéztem közben, és alig van pasztám, max a south bridge-et tudnám újrapasztázni, a north-hoz a cpu hűtőt is el kell távolítani. Az új pasztát meg a ramokkal együtt rendeltem hardverkertől, az meg késik két hetet, talán 25-én lesz itt legkorábban. Máshol még drágább a ram, úgyhogy inkább megvárom.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    Közben nézegetem a hibát, ami miatt elszállnak az appok: [link]. Azt írják, hogy L2 cache-es problémák is okozhatják. Az intelnél azt írják, hogy 12MB L2 cache van a CPU-hoz. A CPUz 2x6MB-ot ír. A wmic 6144KB = ~6MB-ot ír, az aida64 6MB-ot ír. Ez jelezhet valamilyen hibát, vagy csak nem minden program tudja értelmezni, hogy mit lát? Elméletileg az intel processor diagnostic tool ellenőrizte az L2 cache-t is. Mondjuk ő azt írta, hogy nem production verzió a processzor, úgyhogy még az is elképzelhető, hogy ebbe nem került annyi cache annak idején.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz MasterDeeJay #5430 üzenetére

    Volt már memtest-en egy éjszakát még amikor elkezdtem foglalkozni ezzel a problémával. Nem talált semmit. Video memory test is volt, meg CPU test is. Egyiken sincs memória hiba. Elméletileg videokártya hiba sem lehet, mert másik videokártyával is ugyanez a hiba van. Driver hiba esetleg még szóba jöhet. Azért ellenőrzöm ma másik programmal a memóriát meg a video memóriát, hátha ezek mást látnak. Driver telepítgetésre később lesz csak időm. Tolok majd neki egy antivirus uninstallt is, hátha az okozza. Azok után, hogy az SSL-es kapcsolatokat a protokoll szűrése szétcseszte, nem csodálkoznék, ha másba is kártékonyan nyúlna bele.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

Új hozzászólás Aktív témák